Wycieczki warsztatowe

#GWiOP2024

Śladami zielono-niebieskiej infrastruktury Krakowa

Kraków, jako miasto bogate w historię i kulturę, kryje również w sobie niezwykłe przykłady zrównoważonej gospodarki i inżynierii wodnej. Podczas III Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej uczestnicy będą mieli okazję doświadczyć unikalnej wycieczki technicznej po zielonych oazach Krakowa. Zaplanowana trasa, łącząca nowoczesne rozwiązania z historią miasta, zapewni niezapomniane wrażenia i wartościową wiedzę.

Pierwszym punktem naszej podróży będzie Plac Axentowicza, gdzie uczestnicy będą mieli okazję dostrzec innowacyjne podejścia do przeciwdziałania skutkom tzn. miejskich wysp ciepła. Dysze zmgławiające oraz ogród deszczowy, które znalazły się na placu, nie tylko estetycznie uatrakcyjniają przestrzeń, ale także wspierają mikroklimat, zapewniając naturalną ochłodę w gorące dni.

Idąc dalej ulicą Karmelicką będziemy mogli zobaczyć, jak w praktyce działają systemy odwadniające marki HAURATON. Ponad 400 metrów ciągu odwodnień zostało zainstalowanych przy okazji przebudowy głównej linii tramwajowej łączącej dzielnicę Bronowice z centrum miasta. Na ponad rok wstrzymano tu komunikację tramwajową oraz samochodową. Całość prac przy samej ulicy Karmelickiej, tj. od projektu po prace budowlane, została wykonana w ciągu zaledwie kilku miesięcy, aby zdążyć przed otwarciem głównej linii tramwajowej Bronowice – Centrum.

Docierając do skrzyżowania z ulicą Garbarską będzie można zobaczyć przykład zainstalowanych kanałów prefabrykowanych, na których montaż zdecydowano się w czasie remontu ulic, aby znacząco przyspieszyć prace remontowe i oddać przestrzeń mieszkańcom.

Docierając do skrzyżowania z ulicą Garbarską będzie można zobaczyć przykład zainstalowanych kanałów prefabrykowanych, na których montaż zdecydowano się w czasie remontu ulic, aby znacząco przyspieszyć prace remontowe i oddać przestrzeń mieszkańcom.

Następnie udamy się do Parku im. Wisławy Szymborskiej, gdzie zaangażowanie mieszkańców w projekty budżetu obywatelskiego przyczyniło się do przekształcenia dawnych terenów parkingowych w oazę zielonej bioróżnorodności. Elementy wodne, takie jak strumienie i zbiorniki, nie tylko urozmaicają krajobraz, ale także wspierają lokalny mikroklimat i retencję wód deszczowych.

Kolejnym przystankiem będzie ulica Krupnicza, gdzie rewitalizacja przestrzeni miejskiej połączona z zastosowaniem ogrodów deszczowych i zbiorników na deszczówkę odzwierciedla zaawansowane podejście do adaptacji do zmian klimatycznych. To idealne miejsce, aby dostrzec, jak wspólne przestrzenie mogą harmonijnie łączyć funkcje komunikacyjne z ekologicznymi.
Nie sposób pominąć Rynku Głównego, centralnego punktu Krakowa, gdzie projekty z budżetu obywatelskiego wspierające zieleń miejską są realizowane w trosce o zachowanie historycznych walorów miejsca (zrównoważone zarządzanie przestrzenią publiczną może wspierać zarówno kulturę, jak i ekologię.)
Na zakończenie naszej wycieczki odwiedzimy Barbakan i otaczające go Planty, które nie tylko chronią zabytkową część miasta, ale także pełnią rolę w ochronie bioróżnorodności i wspierają mikroklimat w sercu Krakowa.

Kończąc spacer zachęcamy jeszcze do obejrzenia ciekawej realizacji systemu odwadniającego torowisko przy ulicy Basztowej. W spacerze będzie uczestniczył Piotr Śmiłek z HAURATON Polska, który, jako mieszkaniec Krakowa, bardzo dobrze zna potrzeby lokalnych inwestycji zagospodarowania wody deszczowej.

Mobilny System Ochrony Przeciwpowodziowej Tauron Areny

Tauron Arena Kraków to największa w Polsce i jedna z najnowocześniejszych na świecie wielofunkcyjnych hal widowiskowo-sportowych. Może pomieścić 22 tys. widzów. W Arenie często odbywają się m.in. koncerty światowych gwiazd muzyki czy wydarzenia sportowe, gdyż w obiekcie można rozgrywać mistrzostwa świata w 18 dyscyplinach, jak siatkówka, piłka ręczna, koszykówka czy hokej. Częścią kompleksu są też tereny wokół Areny o powierzchni 74 tys. m. kw., na których odbywają się imprezy plenerowe. By zapewnić bezpieczeństwo, cały ten obszar został wyposażony w mobilne systemy ochrony przeciwpowodziowej. Podczas wycieczki będzie można nie tylko zobaczyć, z czego składa się ten układ, ale także obejrzeć próbny montaż. Wyjazd z obiektu, w którym odbywa się Kongres, zaplanowano na godz. 16.15, a powrót na miejsce przewidywany jest na godz. 18.15.

Rejs po Wiśle

Podczas III Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w rejsie po Wiśle na pokładzie komfortowego statku Horyzont. Zaplanowana trasa, łącząca nowoczesne rozwiązania z historią miasta, zapewni niezapomniane wrażenia i wartościową wiedzę.

Trasa godzinnego rejsu obejmuje wypłynięcie z przystani w kierunku domu handlowego Jubilat oraz Mostu Dębnickiego, wybudowanego w latach 1887-1888., następnie statek popłynie w kierunku Wawelu oraz Zakola Wisły, gdzie w 1938 trwały intensywne prace nad przebudową koryta Wisły pod Wawelem wymuszone licznymi powodziami. Cypel na Dębnikach spiętrzał wodę, która wielokrotnie wlewała się do miasta, do tego podmywała brzeg po stronie Wawelu. Zakole Wisły wyprofilowano, cypel skrócono, a chwilę wcześniej rozebrano stojącą na nim Willę Rożnowskich, bo nie byłoby już dla niej miejsca. Tam statek zawróci, a uczestnicy wycieczki będą mogli oglądać Bulwary Wiślane wybudowane w latach 1907-1913, czyli zabytkowe budowle hydrotechniczne o funkcji przeciwpowodziowej w Krakowie wzdłuż Wisły, pierwotnie przewidywane również do funkcji pomocniczych nabrzeży portowych. Składają się głównie z murów oporowych (górnego, wysokiego, oraz dolnego, ujmującego koryto rzeki i tworzącego nabrzeże przeładunkowe). W linii górnych murów znajdują się murowane schody terenowe dla pieszych oraz brukowane pochylnie do komunikacji kołowej; bocznice kolejowe na poziomie dolnym nie zachowały się.
Następnie statek popłynie kolejno pod mostem Grunwaldzkim, koło Klasztoru Paulinów w Krakowie Na Skałce, Hotelu FORUM, pod mostem Piłsudskiego, kładką pieszo-rowerową im. Ojca Laetusa Bernatka, mostem Powstańców Śląskich, nowym mostem kolejowym na Zabłociu (linia kolejowa nr 91 Kraków-Medyka), mostem Kotlarskim oraz mostem kolejowym na Dąbiu (linia kolejowa nr 100 Kraków Mydlniki – Kraków Bieżanów), kierując się do stopnia wodnego Dąbie. Stamtąd uda się ponownie do przystani.