Prelegenci

Maciej Wudarski

Aquanet Retencja sp. o.o.

Renaturyzacja istniejących i historycznych cieków naturalnych na terenie Poznania

W ostatnich dwóch wiekach doszło do wielu istotnych zmian w hydrologii historycznego Poznania. Kluczowe procesy, które identyfikujemy, to budowa pierścienia fortów wokół twierdzy poligonalnej (1876-1896), decyzja o jej rozbiórce z przełomu XIX i XX wieku, szybka rozbudowa miasta w latach 1900-tnych oraz zmiany do których doszło podczas budowy osiedli modernistycznych w latach 60-tych i 70-tych XX wieku. W czasie urbanizacji część rzek zmieniła swój bieg (np. Wierzbak i Bogdanka podczas budowy dzielnicy Sołacz) czy też zostały prawie całkowicie skanalizowane (np. Piaśnica, Chartynia czy Obrzyca podczas budowy Rataj).
Dziś chcemy ponownie wykorzystać szansę, która drzemie w ukrytych rzekach i dawnych strumieniach. W projekcie widzimy istotny potencjał, który pomoże odciążyć sieć kanalizacji deszczowej pracującej po ciśnieniem podczas opadów nawalnych, powodując wylania w wielu rejonach Poznania. Woda, którą uda się wydobyć na powierzchnię to też więcej zieleni, zmniejszającej efekty miejskiej wysypy ciepła – poprzez obniżenie intensywności i skutków opadów oraz podnoszącej komfort życia mieszkańców.
Wykonaliśmy szereg analiz, identyfikując potencjalne miejsca do renaturyzacji. W Planie Inwestycji Gospodarowania Wodami Opadowymi projekt został ujęty jako budowa retencji kanałowej i wskazane zostały trzy lokalizacje do prowadzenia pierwszych działań.

Współtwórca stowarzyszenia ekologicznego Silva oraz współzałożyciel ruchów miejskich w Poznaniu – stowarzyszeń My Poznaniacy i Prawo do Miasta. W latach 2014-2018 zastępca Prezydenta Miasta Poznania. Obecnie Dyrektor ds. Rozwoju w Aquanet Retencja sp. o.o.