Prelegenci

#GWIOP2023

Urszula Tomczak

Soletanche Polska

Główny Projektant i Ekspert Soletanche Polska. Absolwentka Politechniki Warszawskiej, gdzie kształciła się na wydziale Inżynieria Lądowa w specjalności Mosty i Budowle Podziemne. Ukończyła także studium podyplomowe z zakresu ochrony i kształtowania środowiska na wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od roku 1998 jest aktywna zawodowo. Tworzyła projekty w ramach takich firm, jak: Warcent S.A., Biuro Projektów Geotechnicznych GEOKONSTRUKCJA sp. z o. o, Bouygues Polska. Jest wykładowcą Politechniki Warszawskiej oraz głównym ekspertem w firmie Soletanche Polska, z którą jest związana od 2004 r. Brała udział w realizacji takich projektów, jak np.: Suchy wykop dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – kotwione ściany szczelinowe, betonowy korek, mikropale kotwiące; Warsaw Spire w Warszawie – kotwione ściany szczelinowe; Trasa WZ w Łodzi – ściany szczelinowe jako mury oporowe i podpory dla linii tramwajowej; KTW w Katowicach – kotwione ściany szczelinowe oraz barety jako posadowienie pośrednie części wysokiej budynku.

Technologie geotechniczne z służbie ochrony gospodarki wodnej – współpraca projektowo – wykonawcza

Technologie geotechniczne wykorzystywane są w gospodarce wodnej do różnorodnych zadań. Jednym z nich jest ochrona wałów przeciwpowodziowych, gdzie świetnym rozwiązaniem są przesłony pionowe jednofazowe – na przykład w technologii TRENCHMIX.
Kolejnym wyzwaniem jest budowanie podziemnych zbiorników o znacznej głębokości i objętości. Zbiorniki te z powodzeniem mogą być wykonywane w technologii ścian szczelinowych o dobranych ze względu na wielkość zadania gabarytach.
Kolejne coraz częściej wykonywane realizacje to instalacje podziemne w technologii TBM. Tutaj wyzwaniem jest wykonanie odpowiedniego szybu do opuszczenia i odebrania maszyny wykonującej tunel. Ze względu na często duże głębokości tuneli konieczne jest zastosowanie obudowy chroniącej przed dopływem wody gruntowej i tu po raz kolejny przydają się ściany szczelinowe. O tym, dlaczego w geotechnice stawiamy na optymalizację w czasie rzeczywistym i jak w praktyce wygląda współpraca projektowo – wykonawcza opowiedzą Urszula Tomczak, główny projektant i ekspert oraz Tomasz Korab, Kierownik Projektu Soletanche Polska.