Prelegenci

#GWIOP2023

Radosław Radoń

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie

Wieloletni pracownik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Od 2018 r. z-ca dyrektora ds. Ochrony przed Powodzią i Suszą, a od czerwca 2023 r. dyrektor RZGW w Krakowie. W swojej pracy przez lata zajmował się modelowaniem hydrodynamicznym i wyznaczaniem stref zalewowych. Koordynator działań związanych z wdrażaniem dyrektywy powodziowej. Współautor opracowania „Wytyczne do opracowywania map powodziowych” wykonanego na zlecenie Ministerstwa Środowiska (rok 2006). Kierownik licznych kursów i szkoleń z zakresu zastosowania oprogramowania w hydrologii i inżynierii wodnej. Uczestnik licznych konferencji krajowych i międzynarodowych z zakresu gospodarki wodnej. Współautor szeregu artykułów i publikacji z zakresu gospodarki wodnej. Ukończył studia Executive Master of Business Administration.

Retencja polderowa w regionie wodnym Górnej Wisły. Ochrona przed powodzią między Oświęcimiem a Zawichostem

Ocieplanie się klimatu nie oddaliło niebezpieczeństwa powodzi. To groźne zjawisko zmieniło jedynie swoją charakterystykę. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu powodzi nie są już, jak dawniej, głównie wiosenne roztopy i jesienne ulewy. Zagrożenie powodują teraz nawalne deszcze, występujące także w środku lata. Szczególnie groźny charakter przybiera ono na terenach górskich i podgórskich. Średnioroczne straty powodziowe w obszarze dorzecza Górnej Wisły są najwyższe w kraju.

Dlatego Wody Polskie w Krakowie realizują duży projekt ochrony przeciwpowodziowej doliny rzeki Wisły między Oświęcimiem a Zawichostem. W procesie realizacji programu zespół ekspertów wypracuje przy udziale przedstawicieli samorządów oraz lokalnych społeczności, optymalne rozwiązania, służące zmniejszeniu przepływu wody powodziowej oraz obniżeniu wysokości fali powodziowej. Zaproponowany zestaw działań technicznych i nietechnicznych będzie uwzględniać kwestie środowiskowe i społeczne.

Co ważne, obok wiodącego celu ochrony przed powodzią, w analizach bardzo ważną rolę odgrywać także będzie potrzeba poszukiwania dodatkowej retencji także w obliczu pojawiającego się na tym obszarze problemu suszy. Jest to największy projekt przeciwpowodziowy realizowany obecnie przez RZGW w Krakowie.