Prelegenci

#GWIOP2023

Andrzej Osiński

Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych

Absolwent Politechniki Gdańskiej, Instytutu Hydrotechniki – Inżynierii Środowiska. Ukończył studia podyplomowe i staże zagraniczne. Posiada wieloletnie doświadczenie w wykonawstwie, eksploatacji i zarządzaniu systemami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
Pracując jako dyrektor eksploatacji w Saur Neptun Gdańsk, samodzielnie opracował i wdrożył wiele elementów istotnie reformujących system zarzadzania eksploatacją i utrzymania infrastruktury, zapewniając mu niezawodność – zgodnie z nowoczesnymi standardami. Od 2012 r. pracuje na stanowisku dyrektora ds. eksploatacji w firmie Ecol-Unicon sp. z o.o., specjalizując się w problemach wód opadowych i roztopowych.
Jest członkiem Pomorskiej Izby Budownictwa o numerze ewidencyjnym POM/IS/0027/12. Posiada uprawnienia w specjalności sanitarnej w zakresie kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń oraz uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności instalacyjno-inżynieryjnej. Rzeczoznawca PZiTS w specjalności: wodociągi i kanalizacja w zakresie eksploatacji i zarzadzania – zaświadczenie nr 1946098. Wielokrotnie przewodniczył misjom specjalistycznym ekspertów Grupy Saur dotyczących optymalizacji eksploatacji i utrzymania obiektów w kraju i za granicą (Senegal , Libia , Rosja). Uczestniczył również w misji eksperckiej Banku Światowego w Uzbekistanie, oceniającej możliwości prywatyzacyjne usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Współtworzył koncepcję powstania specjalistycznej firmy Gdańskie Melioracje. Autor licznych publikacji branżowych, m.in. w „Przeglądzie Komunalnym” czy w czasopiśmie „Gaz Woda i technika sanitarna”. Obecnie jest również ekspertem Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie – przewodniczącym zespołu ekspertów ds. wód opadowych i roztopowych oraz w grupie tworzącej benchmarking firm infrastrukturalnych.

Wpływ charakterystyki systemu kanalizacyjnego i jego zlewni na modele zarządzania wodami opadowymi w polskich miastach. 
Kontrowersje, rozwiązania, dobre praktyki, prognozy

W wystąpieniu poruszone zostaną następujące zagadnienia:
– kto i w jakim zakresie może być odpowiedzialny za administrowanie, utrzymanie i rozbudowę infrastruktury związanej z gospodarowaniem wodami opadowymi w miastach?
– czy możliwe jest wypracowanie modelowego, uniwersalnego rozwiązania najważniejszych zasad w tym zakresie?
– zależność pomiędzy funkcjonującymi w danym mieście modelami zarządzania infrastruktury drogowej a utrzymaniem skutecznego odwodnienia miasta po powodziach opadowych
– specyfika sieci ogólnospławnej lub rozdzielczej i wpływ rodzaju systemu na system zarządzanie wodami opadowymi
– na ile charakterystyka i specyfika zlewni (np. występowanie terenów leśnych, rolnych, w trakcie rozwoju) wpływa na skuteczność i koszty w przyjętym w danym mieście modelu zarządzania wodami opadowymi?