Prelegenci

#GWIOP2023

Agnieszka Gądek

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie

Pracownik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Od 2020 r. Kierownik Wydziału Planowania i Koordynacji Eksploatacji w Pionie Ochrony przed Powodzią i Suszą. Do jej obowiązków należy m.in. nadzór nad realizacją zadań utrzymaniowych polegających na właściwym utrzymaniu wód jak również obiektów hydrotechnicznych będących własnością skarbu państwa, opiniowanie inwestycji w zakresie przekroczeń wód, urządzeń oraz współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego.

W swojej pracy przez lata zajmowała się utrzymaniem wód, analizą działań w zakresie szczególnego korzystania z wód polegającego na wydobywaniu materiału żwirowego z koryt rzecznych, a co za tym idzie wpływu tych działań dla zachowania równowagi hydrodynamicznej w korycie rzeki.
Ukończyła Politechnikę Krakowską na Wydziale Inżynierii Środowiska, specjalność Inżynieria Wodna i Zarządzanie Zasobami Wodnymi oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Rolniczym o specjalności Zastosowanie Współczesnych Metod Hydrologii w Inżynierii i Gospodarce Wodnej. Uczestnik licznych konferencji krajowych i międzynarodowych z zakresu gospodarki wodnej.

Działania Wód Polskich w celu poprawy bezpieczeństwa powodziowego miasta Krakowa

Wody Polskie w Krakowie prowadzą szereg zadań inwestycyjnych wzmacniając bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców miasta Krakowa. Działania prowadzone na terenie miasta są różnorodne i kompleksowe, tak by możliwie najlepiej zabezpieczyć miasto zarówno przed powodzią, jak również krótkotrwałymi, nawalnymi deszczami. Właśnie zostały zakończone prace na rzece Serafie, gdzie powstała winylowa ściana w postaci opaski brzegowej o wysokości nawet 1 metra, która zabezpieczy mieszkańców Bieżanowa przed nawalnymi opadami. Prace te były prowadzone wspólnie z Miastem Kraków. Poza tym etapowo modernizowane są wały przeciwpowodziowe Wisły w Krakowie. Dodatkowo trwają prace budowlane wrót przeciwpowodziowych w porcie Płaszów i Kujawy, które stanowią element domykający system ochrony Krakowa przed powodzią. W tym roku, zostaną również zakończone prace zwiększające zabezpieczenie powodziowe w dolinie rzeki Serafy, czyli suche zbiorniki: Malinówka 1, Malinówka 2 i Serafa. Łączna szacunkowa wartość prac na terenie miasta to ponad 280 mln zł.