Ryszard Bednarz
Ryszard Bednarz, PREDL
Renowacja studni metodą PREDL -Flexliner
Ryszard Bednarz, PREDL
Renowacja studni metodą PREDL -Flexliner
Adam Bok, Proma sp. z o.o.
LAminowana STalowa rura osłonowa (LASTPIPE). Innowacyjny projekt badawczy realizowany przy udziale Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, szansą na zmianę jakościową w zakresie zabezpieczeń antykorozyjnych rur stalowych
Marek Borkowski, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. Rozwoju w Aquanet SA.
Absolwent Politechniki Poznańskiej (kierunek inżynieria środowiska). Praktyk, od początku kariery zawodowej związany z branżą wodociągową. W 2000 r. rozpoczął współpracę z firmą Aquanet S.A., gdzie od podszewki poznał pracę w przedsiębiorstwie wodociągowym – zarówno jako monter sieci wodociągowo-kanalizacyjnej oraz kanalarz, jak i pracownik umysłowy w większości działów technicznych. Członek Rady Nadzorczej, a później prezes zarządu spółki Terlan sp. z o.o. W kwietniu 2016 r. został powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu i dyrektora technicznego. Następnie kontynuował karierę zawodową w firmie wykonawczej jako wiceprzewodniczący rady nadzorczej BLEJKAN S.A., a następnie dyrektor generalny Blejkan Holding sp. z o.o. i prezes rumuńskiej spółki Blejkan Construct SRL. W 2021 r. powrócił do zarządu Aquanet S.A. – jako wiceprezes zarządu i dyrektor ds. rozwoju.
Piotr Dmowski, Aarsleff Sp. z o.o.
Realizacja bezwykopowej renowacji kanalizacji tłocznej DN600 w Ostrowie Wielkopolskim
Krzysztof Dydel, Terma sp. z o.o.
Absolwent Technikum Łączności w Gdańsku oraz Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej, magister, inżynier. Od kilkunastu lat związany zawodowo z rynkiem budowlanym, w tym z technologiami bezwykopowymi. W ostatnich latach związany z firmą TERMA jako menedżer produktu; czynnie uczestniczy w popularyzacji technologii bezwykopowych, także na Politechnice Gdańskiej.
Innowacyjna technologia wykonywania precyzyjnych przewiertów poziomych w gęstej zabudowie miejskiej
Jacek Janicki, ZRB Janicki
Complications in the drilling hole on the example of the realization of HDD crossing in Sanoczek
During the paper the installation of the pipeline under the Sanoczek River will be discussed. The speaker will discuss the complications occurring during such a large project. The scale of the project was record-breaking. The length of the hole was 1124 m and the diameter of the installed gas pipeline was 1320 mm.
Mariusz Iwanejko, Blejkan S.A.
Absolwent Politechniki Warszawskiej Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej 1983. Praktyk, od początku kariery zawodowej związany z branżą wodociągowo-kanalizacyjną. W 1983 roku jako asystent projektanta w Biurze Projektów Zakładów Azotowych „Puławy” w pracowni instalacyjnej. W 1988 uzyskuje uprawnienia projektowe i wykonawcze, lata 1991 – 1994 pracuje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w wykonawstwie i nadzorze. Od 1996 pracuje w fińskiej firmie Uponor produkującej rury z tworzyw sztucznych. Na początku odpowiedzialny za sprzedaż systemów infrastrukturalnych jako przedstawiciel handlowy w regionie, następnie jako business development manager. Od 2001 jako kierownik działu metod bezwykopowych w Uponor zajmuje się sprzedażą systemów do bezwykopowej renowacji kanalizacji, m.in. Flexoren™. Wraz z firmą INFRA sp. z o.o. wprowadzał na rynek w Polsce systemy Omega Liner® i MaxiLine®.
W latach 2007-2010 jako business development manager w Insituform Polska – czołowym producencie rękawów do bezwykopowej renowacji kanalizacji.
2012-2019 jako prezes i współwłaściciel w wykonawczej firmie MD Renova sp. z o.o. zajmującej się bezwykopową renowacją przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych, głównie metodą krakingu oraz naprawą studni kanalizacyjnych.
Od 2019 w Blejkan S.A. jako dyrektor marketingu.
Członek Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR).
Jacek Jaworski, Hekobentonity sp. z o.o.
Absolwent Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Specjalizuje się w technologii wiercenia i projektowaniu płynów wiertniczych. Obszarami szczególnego zainteresowania autora są kwestie praktycznego wykorzystania glinokrzemianów wielowarstwowych oraz aplikacje nowoczesnych materiałów w technologiach wiertniczych. Jest autorem licznych artykułów w prasie branżowej, referatów oraz ekspertyz z zakresu HDD, wierceń pionowych i geoinżynierii.
Jakub Kania, RELINEEUROPE AG
Absolwent Uniwersytetu J. G. Mendela w Brnie, gdzie ukończył studia w zakresie gospodarowania odpadami. Od trzech lat jest przedstawicielem spółki RELINEEUROPE AG na terenie Europy Wschodniej oraz Austrii.
Duże, większe, największe – czyli jak przeprowadzić szybko i sprawnie bezwykopową renowację wielkośrednicowych rurociągów
Jari Kaukonen, International Society for Trenchless Technology (ISTT), Finnish Trenchless Society for Trenchless Technology (FiSTT)
Atef Khemiri, DCA
Techniki i technologie, które wpłynęły na postęp i osiągnięcia branży HDD w ciągu ostatniej dekady. Przykłady rekordowych projektów
Dariusz Kosiorowski, Amiblu Poland Sp. z o.o.
Międzynarodowy ekspert grupy Amiblu w zakresie technologii przecisku i mikrotunelowania. Produkt Manager rur „Top Performance” oraz produktów do zastosowań bezwykopowych. Uczestniczył przy projektowaniu i realizacji największych projektów przeciskowych z wykorzystaniem rur GRP typu Hobas np.: OD 3000 długość 7 km, OD 3270 długość 3 km. Wcześniej pracownik firmy zajmującej się technologią napraw i zabezpieczania betonu.
Mikrotunel – wielokryterialna analiza rozwiązań projektowych
Roland Kośka, Gaz-System S.A.
Ekspert w dziedzinie technologii wydobycia i przesyłu gazu, zarządzania projektami inwestycyjnymi oraz zarządzania jakością w procesie inwestycyjnym. Wiedza poparta 20-letnim doświadczeniem przy realizacji strategicznych projektów gazociągowych w Polsce. Wcześniej przez około 10 lat był związany z branżą górniczą i wiertniczą w obszarze inwestycji dotyczących poszukiwania i wydobycia węglowodorów oraz złoż surowców. Aktualnie zajmuje się technologiami bezwykopowymi w ramach budowy gazociągów, organizacją procesu oraz nadzorem nad realizacją, począwszy od fazy inicjowania poprzez projektowanie i budowę do odbiorów przejść bezwykopowych w projektach Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
HDD technologia, która przez 30 lat pozwalała rozbudowywać system przesyłowy gazu w Polsce
Prelegent omówi ważniejsze projekty wykonane w technologii HDD, które w ciągu 30 lat pozwoliły wielokrotnie rozbudować system przesyłowy gazu i doprowadzić do wzrostu jego przepustowości. Znaczenie tej rozbudowy szczególnie w ciągu ostatnich 30 latach miało strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zmiana kierunku dostaw gazu z kierunku północnego i zachodniego wymusiła wykonanie wielu inwestycji na terenie kraju w ramach, których wykonano już setki przewiertów HDD. Dodatkowo zostaną omówione obecnie realizowane projekty na etapie wykonawstwa, przetargu jak i projektowania.
Karolina Krzyżak, Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.
Absolwentka Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Magister Chemii w specjalności fizykochemia i analiza chemiczna. W obecnym roku dołączyła do zespołu firmy Centrum Badań i Certyfikacji Sp. z o.o. gdzie specjalizuje się w analizie chemicznej tworzyw sztucznych i betonów.
Marcin Firkowski, GGT Solutions S.A.
Rafał Leśniak, HEADS sp. z o.o.
Absolwent Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o specjalności Wiertnictwo. Od 1999 r. zajmuje się technologią wierceń horyzontalnych. Od 2000 r. pracuje dla firmy HEADS sp. z o.o., gdzie specjalizuje się w technologii płynów wiertniczych, konfiguracji zestawów do wiercenia otworów pilotowych oraz poszerzania otworu we wszystkich formacjach geologicznych. Na terenie Europy czynnie uczestniczy w instalacjach rurociągów stalowych oraz PE na dystansie do 2000 m i średnicach do 1422 mm. Autor artykułów branżowych redagowanych na łamach czasopism branżowych.
Najciekawsze projekty HDD zrealizowane w ciągu ostatnich 25 lat z udziałem HEADS
Tomasz Paweł Latawiec, SIDiR, Niezależny Inżynier Konsultant, Ekspert i Rozjemca FIDIC, Arbiter
Absolwent Politechniki Warszawskiej (Wydział Inżynierii Lądowej) oraz studiów podyplomowych „Kontrakty na roboty budowlane według polskich i międzynarodowych procedur” na Politechnice Gdańskiej (Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska).
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR). Wiceprezes Arbitrażowego Sądu Budowlanego przy SIDiR. Ekspert i Rozjemca z listy SIDiR. Arbiter Arbitrażowego Sądu Budowlanego przy SIDiR. Współzałożyciel i Członek Rady Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Infrastruktury”, współzałożyciel i Członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia „BIM dla Polskiego Budownictwa”. Członek Kolegium Redakcyjnego Biuletynu Informacyjnego SIDiR „Konsultant” oraz zespołu redakcyjnego Wydawnictwa INŻYNIERIA sp. z o.o.
Powoływany do Komisji Rozjemstwa w Sporach i Zespołów Orzekających przy Sądach Arbitrażowych. Autor licznych artykułów z dziedziny prawa zamówień publicznych, prawa budowlanego, WK FIDIC oraz felietonów środowiskowych. Autor SIWZ dla projektów POIiŚ, zarówno na roboty budowlane, jak i na usługi Inżyniera oraz z zakresu gospodarki odpadami. Audytor i autor opinii w zakresie realizacji umów o zamówienia publiczne na roboty budowlane i usługi. Doradca i konsultant z zakresu prawa zamówień publicznych i WK FIDIC dla zamawiających (jednostek realizujących projekt) oraz wykonawców z sektora infrastruktury, ochrony środowiska i gospodarki opadami. Doświadczenia zawodowe z wielu kontraktów realizowanych w oparciu o Warunki Kontraktowe FIDIC. Propagator stosowania WK FIDIC w ich niezmienionej formie, zgodnej z pierwotnym „duchem” FIDIC.
Marcin Łukaszewicz, Wodociągi Miasta Krakowa S.A.
Absolwent wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej w specjalności Inżynieria Komunalna. Od 2010 r. pracuje z Zakładzie Sieci Kanałowej MPWiK S.A. w Krakowie. Specjalizuje się w bezwykopowych renowacjach sieci kanalizacyjnej.
Bezwykopowe remonty historycznych kanałów Krakowa
Krakowska sieć kanałów mierzy prawie 2 tys. km kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej. Kanałami można przejść cały Kraków wzdłuż i wszerz. Prócz tych „nowożytnych” pod ulicami i skwerami starego miasta przebiegają tzw. Kanały blokowe”, których budowa sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Niektóre z nich czynne są do dzisiaj a ich eksploatacja wymaga również przeprowadzenia prac naprawczych.
W prezentacji zostaną przedstawione dotychczasowe doświadczenia w doborze metod renowacji historycznych krakowskich kanałów.
prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, Politechnika Wrocławska
Professor Cezary Madryas graduated from the Faculty of Civil Engineering at Wrocław University of Science and Technology in 1976. He obtained a Ph.D. in Technical Sciences in 1982, and in 1993 received his habilitation and became an Assistant Professor of Technical Sciences. In 2003 he received the title of Professor of Technical Sciences and in 2007 was employed as a Full Professor.
During his career at the University he has been the Director of the Institute of Civil Engineering (2002-2005), Dean of the Faculty of Civil Engineering (2005-2008), Vice – Rector for Development (2008-2016) and the Head of the Department of Structural Mechanics and Urban Engineering (2014-2020), Rector of Wrocław University of Science and Technology (2016-2020).
The majority of studies conducted by Prof. Madryas focus on development in its broadest sense, modernization and the recovery of underground infrastructure of urban areas. Studies related to this field of engineering have been conducted by Prof. Madryas in many Polish cities: Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Szczecin, Torun, Warszawa, and Wrocław.
Professor Madryas is the author or co-author of eight books, including four monographs and four academic publications, of which Microtunneling Sewage Pipeline Construction or Multi Wire Tunnels have become the main textbooks for students of faculties of Civil Engineering and Environmental Engineering at Polish universities.
He is also the author or co-author of 480 works documented in the DONA system (University Publication Catalogue), including over 170 published scientific works (65 on an international scale) and 290 reports on research carried out for the National Economy (SPR reports).
Prof. Madryas is a member of Academia Europaea, doctor honoris causa of Ton Duc Thang University in Vietnam (TDTU) and honorary professor by Óbuda University.
Michał Milczarek, POliner sp. z o.o.
Absolwent Wydziału Mechaniki i Budowy Maszyn o specjalności Projektowanie Maszyn na Politechnice Gdańskiej. Budując swą karierę zawodową, pracował w takich firmach, jak: Centrostal sp. z o.o., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia nr 2, Bipromasz sp. z o.o. Od 2005 r. był związany z Mazur sp. z o.o., gdzie został zatrudniony na stanowisku Kierownika Produkcji, a następnie Dyrektora ds. Produkcji. Od 2018r do chwili obecnej pełni funkcję Dyrektora ds. Produkcji oraz Prokurenta w spółce POliner. Jest odpowiedzialny za rozwój firmy w obszarze produkcji wykładzin rękawowych wykonanych z włókna szklanego, jak i włóknin poliestrowych utwardzanych wodą, parą i promieniowaniem UV.
POliner – producent wysokiej jakości wykładzin rękawowych CIPP
Prezentacja firmy POliner to przegląd oferowanych przez spółkę wykładzin rękawowych, w tym wykładzin renowacyjnych CIPP do sieci kanalizacyjnych jak i od niedawna do sieci wodociągowych. Prelegenci przedstawią podstawowy proces produkcyjny wykładziny renowacyjnej i jej budowę. Podsumują wady i zalety wykładzin z włókna szklanego i wykładzin z włókniny poliestrowej o strukturze filcowej.
Mirosław Makuch, HDD Serwis Mirosław Makuch
Karolina Myk, POliner sp. z o.o.
Absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu na kierunku Finanse Międzynarodowe. Swoje wykształcenie poszerzała zdobywając wiedzę na Uniwersytecie Aarhus w Danii na Wydziale Ekonomii i Zarządzania oraz w Des Moines Area Community College w stanie Iowa, USA. Specjalista w obszarze administracji Biura Zarządu oraz obsługi klienta z doświadczeniem w międzynarodowych firmach – HedgePole sp. z o.o. w Poznaniu oraz Mueller Fabryka Świec S.A. w Grudziądzu. W 2018 r. zatrudniona jako Asystentka Zarządu w firmie Mazur sp. z o.o. Obecnie pracuje jako Asystentka Zarządu w spółce POliner, zajmując się kompleksową obsługą Biura Zarządu oraz promowaniem pozytywnego wizerunku firmy.
POliner – producent wysokiej jakości wykładzin rękawowych CIPP
Prezentacja firmy POliner to przegląd oferowanych przez spółkę wykładzin rękawowych, w tym wykładzin renowacyjnych CIPP do sieci kanalizacyjnych jak i od niedawna do sieci wodociągowych. Prelegenci przedstawią podstawowy proces produkcyjny wykładziny renowacyjnej i jej budowę. Podsumują wady i zalety wykładzin z włókna szklanego i wykładzin z włókniny poliestrowej o strukturze filcowej.
Robert Osikowicz, ROE
Absolwent Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH w Krakowie. Zajmuje się technologią wiercenia otworów kierunkowych i praktycznymi aplikacjami płynów wiertniczych w otworach różnego przeznaczenia. Ponadto w kręgu zainteresowań autora znajdują się: analizy wykonalności, ryzyka, jakości i kosztów dla projektów bezwykopowych.
Ma za sobą pracę w spółkach naftowych i firmach zajmujących się doradztwem w obszarze wiertnictwa i technik pokrewnych. Od 2009 r. pracuje dla firmy Robert Osikowicz Engineering. Publikuje na łamach magazynów: Inżynieria Bezwykopowa, GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele, Baltic Transport Journal. Jest autorem kilkunastu referatów wygłoszonych na międzynarodowych konferencjach. Od wielu lat prowadzi seminaria szkoleniowe dla firm wiertniczych. Jest członkiem organizacji DCA Drilling Contractors Association, zrzeszającej firmy wiertnicze, firmy projektowe oraz producentów sprzętu i dostawców technologii związanych z branżą wierceń kierunkowych.
30 lat HDD w Polsce. Historia, stan obecny, perspektywy rozwoju
Referat przedstawia doświadczenia płynące z aplikacji HDD w Polsce w latach 1991 – 2021. Na podstawie analizy bazy danych zrealizowanych projektów pokazano bezprecedensowy wzrost rynku bezwykopowej budowy podziemnych instalacji rurociągowych. Omówiono najbardziej charakterystyczne trendy obserwowane w branży HDD.
Dymitr Petrow-Ganew, Herrenknecht AG
Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej ze specjalnością Maszyny Robocze Ciężkie. Jest prekursorem technologii bezwykopowych w Europie Wschodniej. Od 1993 r. zajmował się promocją horyzontalnych przewiertów sterowanych HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) w Polsce. Od 2003 r. pracuje w niemieckiej firmie Herrenknecht AG na stanowisku dyrektora handlowego odpowiedzialnego za rynki Europy Wschodniej i Centralnej. Dostarczał na polski rynek m.in. głowice TBM dla Metra Warszawskiego i do budowy tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku (o średnicy 12,5 m). Jest uczestnikiem ponad 100 konferencji na temat infrastruktury podziemnej i technologii bezwykopowych oraz autorem kilkudziesięciu publikacji i referatów dotyczących mikrotunelowania i tarcz TBM (ang. Tunnel Boring Machine).
Jest członkiem międzynarodowych organizacji ISTT, ITA AITES oraz członkiem Podkomitetu Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki.
Maciej Płoński, Zastępca Dyrektora Pionu Jednostki realizującej Projekt MPWiK w Warszawie S.A.
Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku Inżynieria Środowiska. Od 2015 roku zatrudniony w MPWiK w Warszawie S.A., obecnie na stanowisku Zastępcy Dyrektora Pionu Jednostki Realizującej Projekt. W pracy odpowiedzialny za realizacje inwestycji w ramach Projektu Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie w tym m.in. w zakresie bezwykopowej budowy sieci kanalizacyjnych. Wcześniej doświadczenie zdobywał przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych z zakresu wod-kan oraz budownictwa komunikacyjnego.
prof. dr Jörg Sebastian, Geschäftsführer/CEO, SBKS GmbH & Co. KG
Idealna wykładzina – wpływ na wykładziny renowacyjne do kanalizacji, wodociągów i rur ciśnieniowych
Robert Walczak, Duko Inżynieria sp. z o.o.
Ukończył Politechnikę Wrocławską w 1999 r. na wydziale budownictwa w specjalizacji budownictwa podziemnego i inżynierii miejskiej. Karierę rozpoczął jako inżynier do spraw fundamentowania specjalnego w KGHM. Od roku 2000 rozpoczął pracę w przemyśle rur GRP jako inżynier ds. aplikacji w zakresie instalacji bezwykopowych.
Budowa zbiorników retencyjnych dla wód deszczowych i roztopowych w Jarocinie metodą bezwykopową
Piotr Stenko, SIDiR, Radca prawny, kancelaria CMS
Jest radcą prawnym oraz starszym prawnikiem w Departamencie Nieruchomości i Budownictwa w CMS.
Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w doradztwie infrastrukturalnym ze szczególnym uwzględnieniem sporów sądowych i arbitrażowych wynikających z inwestycji infrastrukturalnych oraz doradztwie związanym z niewypłacalnością i sporami transgranicznymi.
Piotr reprezentuje generalnych wykonawców w sporach sądowych i arbitrażowych związanych z realizacją inwestycji drogowych (autostrady, drogi krajowe i wojewódzkie m.in. w oparciu o wzorce FIDIC), energetycznych, szynowych i morskich. Doradza również generalnym wykonawcom w związku z realizacją umów dotyczących znaczących inwestycji infrastrukturalnych w branży drogowej, energetycznej, szynowej (branża kolejowa i tramwajowa, w tym także dostawy pojazdów szynowych), chemicznej i wodnej (inwestycje morskie i śródlądowe).
Jest autorem szeregu publikacji naukowych z zakresu postępowania cywilnego, prawa upadłościowego i arbitrażu.
Roland W. Waniek, IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur gGmbH
Dyrektor generalny IKT (Instytut Infrastruktury Podziemnej) z siedzibą w Gelsenkirchen (Niemcy). IKT jest neutralnym i niezależnym instytutem badawczym non-profit, działającym się w zakresie tematyki związanej z kanałami wodnymi i kanalizacyjnymi. Waniek specjalizuje się w infrastrukturze i ekonomii wody, a także w obiektach użyteczności publicznej. Studiował ekonomię na Uniwersytecie w Bochum (Niemcy), które ukończył w 1993 r. Był pracownikiem Uniwersytetu w Bochum oraz RWI, niemieckiego instytutu badań i doradztwa w dziedzinie polityki ekonomicznej. W 1999 r. został mianowany dyrektorem generalnym IKT.
Europejski rynek bezwykopowy – aktualna kondycja
Jak z perspektywy niezależnej instytucji, Instytutu Infrastruktury Podziemnej, wygląda obecna kondycja rynku bezwykopowego oraz technologii no-dig? Prelegent przedstawi swoje refleksje w kontekście przemian rynku i nadal wpływającej na branżę pandemii.
Jakub Wiernicki, dyrektor ds. realizacji i rozwoju Terlan sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Poznańskiej Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zatrudniony w spółce Terlan od 2010 r. Podczas swojej pracy wdrażał technologie bezwykopowe w Terlanie, m.in. pełniąc funkcję kierownika Działu Robót Renowacyjnych, nadzorując rozwój technologii bezwykopowych w firmie oraz odpowiada za realizację kontraktów renowacyjnych prowadzonych przez spółkę. Autor wielu wystąpień i publikacji związanych z technologiami bezwykopowymi.
Natryskowy kompozyt coverlan – prezentacja metody i pierwszych doświadczeń kontraktowych
dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. UZ, Uniwersytet Zielonogórski
Piotr Ziętara, Wodociągi Miasta Krakowa S.A.
Piotr Ziętara jest absolwentem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i studiów podyplomowych z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji, współczesnych koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem, metod i technik zarządzania procesowego. Ukończył studia MBA in Public Management organizowane przy Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Posiada uprawnienia do zasiadania w Radach Nadzorczych.
Swoje wykształcenie systematycznie poszerzał, zdobywając wiedzę w zakresie funkcjonowania spółek prawa handlowego oraz zarządzania, współpracy i koordynacji pomiędzy spółką i otoczeniem rynkowym, współpracy pomiędzy organami statutowymi. Przez lata pracy w Wodociągach Miasta Krakowa skutecznie budował pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, współuczestniczył w realizacji projektów inwestycyjnych, wdrażaniu nowych systemów zarządczych i narzędzi informatycznych. Nabył doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi i zarządzaniu przedsiębiorstwem w czasie sytuacji nadzwyczajnych.
Piotr Ziętara od lat współpracuje ze światem nauki. Jest Przewodniczącym Komitetu Sterującego Małopolskiego Klastra Wodnego, bierze udział w wielu konferencjach i sympozjach naukowych w kraju, jest członkiem Konwentu Przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, czynnie uczestniczy w międzynarodowych branżowych warsztatach benchmarkingowych, organizowanych przez European Benchmarking Co-operation. Był przedstawicielem Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie w EUREAU ds. ścieków, przy Komisji Europejskiej.
dr inż. Dariusz Zwierzchowski, Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.
W latach 1990–2010 zatrudniony jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Od 2010 r. zatrudniony jako pracownik dydaktyczny Wydziału Budownictwa i Bezpieczeństwa Pracy w Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu oraz jako Prezes Zarządu w Centrum Badań i Certyfikacji w Kielcach. Autor wielu projektów, ekspertyz, opinii technicznych oraz publikacji naukowych. Współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji naukowo-technicznych a także promotor licznych prac dyplomowych, inżynierskich oraz magisterskich.
Wpływ korozji siarczanowej na trwałość żelbetowych i betonowych obiektów budownictwa komunalnego
Budowle komunalne gromadzące lub transportujące ścieki sanitarne narażone są na oddziaływanie wielu destrukcyjnych czynników w tym korozji siarczanowej. Największe zagrożenie korozja ta stanowi dla konstrukcji żelbetowych i betonowych.
W prezentacji przedstawione zostaną skutki oddziaływania korozji siarczanowej na budowle komunalne oraz metody oznaczania zawartości siarczanów w ich konstrukcji.