Agenda Konferencji
*Program może jeszcze ulec drobnym modyfikacjom.
10:30 – 13:00
Pokazy technologii
Damian Sobczak
Prezentacja mini maszyny przeciskowej z głowicą kontrolowaną MMP-35 - część 1
Tomasz Borowiak
Instalacja rękawa bezstyrenowego do transportu wody pitnej firmy Saertex za pomocą technologii lamp UV firmy ProKASRO - część 1
Piotr Kosz
Renowacja systemów kanalizacyjnych za pomocą elementów polimerobetonowych
Mariusz Iwanejko
Yuliya Panchy
Andrzej Świątek
Pokaz możliwości autonomicznych robotów latających Hovering Solutions przeznaczonych do inspekcji sieci kanalizacyjnych
Freestyle Motocross
Występ freestyle motoross (FMX)
Krzysztof Michoń
Robot frezujący Rausch Rehab – najbardziej efektywny i wielofunkcyjny robot, jakiego do tej pory poznała branża
Mateusz Saładziak
Pomiar szczelności kanalizacji grawitacyjnej metodą powietrzną zgodnie z normą PN 1610
Podczas pokazu zaprezentowany zostanie proces pomiaru szczelności kanalizacji. Pomiar odbędzie się z zastosowaniem wymogów normy PN 1610 i przeprowadzony zostanie przy użyciu powietrza. Do rejestracji procesu użyte zostanie oprzyrządowanie autorskie.
Krzysztof Czudec
Jacek Jaworski
Rafał Leśniak
Pokaz recyklingu płuczki wiertniczej
Łąka
13:00 – 14:00
Rodeo HDD
Firma Drilltrack z Jędrzejowa zajmuje się usługami przewiertów sterowanych HDD (Horizontal Directional Drilling) Firma Drilltrack oferuje usługi w zakresie wykonywania przewiertów pod drogami, rzekami, kanałami, liniami kolejowymi oraz w innych trudno dostępnych miejscach. Posiada ona wiertnice HDD, które są wyposażone w specjalistyczne systemy umożliwiające precyzyjne sterowanie kierunkiem przewiertu oraz minimalizację wpływu na otoczenie. Wiertnica: AT-BORETEC MT11 ROCKDRILL Wykonawca robót budowlanych JAMAT z Brzezia specjalizuje się w budownictwie bezwykopowym, a dokładniej w poziomych przewiertach kierunkowych. Założona w 2011 roku firma rodzinna stale się rozwija, zyskując reputację wykwalifikowanego i niezawodnego wykonawcy w zakresie instalacji projektów infrastruktury energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Obecnie 17 wykwalifikowanych pracowników realizuje projekty instalacji rurowych na terenie całej Polski. Wiertnica: Vermeer D23x30 seria S3Freestyle Motocross
Występ freestyle motoross (FMX)
DRILLTRACK
JAMAT
Łąka
14:00 – 15:00
Przerwa obiadowa
Oranżeria, Spichlerz
15:00 – 17:00
Pokazy technologii
Jacek Kulig
Pełna rewitalizcja kanałów grawitacyjnych za pomocą rur Concept PP-HM do DN560
Nie od dzisiaj wiemy, że jest wiele metod naprawy uszkodzonych – nieszczelnych przewodów kanalizacji grawitacyjnej.
W naszym przypadku nie mówimy tylko o naprawie, ale o wprowadzeniu do istniejącego kanału nowego systemu rurowego o bardzo wysokich parametrach wytrzymałościowych.
Zwracamy uwagę, że firma SCHOENGEN jako jedna z niewielu opracowała SYSTEM (rury i kształtki) z polipropylenu, które można z powodzeniem stosować w REWITACLIZACJI kanałów do średnicy wewnętrznej DN 600.
W sposób interaktywny chcemy się podzielić wiedzą i doświadczeniami w tym zakresie.
Nasza prezentacja ma być raczej odpowiedzią na nurtujące Was pytania i wątpliwości.
Kilka z podstawowych pytań i przykładowych zagadnień publikujemy:
Dlaczego właśnie polipropylen?
Dlaczego taka metoda?
Jakie są zalety?
Jakie są ewentualne ograniczenia?
Co zyskujemy?
Czy konieczne jest stosowanie skompilowanych rozwiązań sprzętowych?
Chętnie odpowiemy na inne pytania i wątpliwości.
W przypadku zagadnie dotyczących rozwiązań sprzętowych opierać się będziemy na wiedzy i doświadczeniach naszych znajomych z firmy TRACTO-TECHNIK.
Anna Groffik
GroundTEM – pokaz pomiarów bezinwazyjnych metodą TEM (metodą procesów przejściowych – Time-Domain Electromagnetic Method)
System pomiarowy składa się układu nadawczego i odbiorczego. Pomiary polegają na indukcji pola elektromagnetycznego w głąb Ziemi przy użyciu pętli indukcyjnej. W momencie napotykania przez fale elektromagnetyczne różnych warstw geologicznych wytwarzane są prądy wirowe, które z kolei powodują powstanie wtórnego pola elektromagnetycznego. Przewodność elektryczna badanych gleb i skał jest kontrolowana przez mineralogię, zawartość gliny, zawartość wody, zasolenie i porowatość. Fale te zostają następnie zarejestrowane na powierzchni za pomocą pętli odbiorczej. Na podstawie otrzymanych rejestrów można obliczyć rozkład przewodności ośrodka geologicznego.
Metoda TEM pomaga w zlokalizowaniu przede wszystkim wód gruntowych, monitorowaniu stanu warstwy wodonośnej, a także rozróżnieniu różnych złóż geologicznych.
Podczas pokazu zostanie zaprezentowany sposób przeprowadzenia pomiaru – od rozłożenia systemu pomiarowego do otrzymania wyniku końcowego z danego punktu pomiarowego.
Tomasz Szczepański
Dariusz Zwierzchowski
Badania konstrukcji obiektów sieci kanalizacyjnych w praktyce. Na miejscu i w laboratorium
– pull-off (wymagania normy EN-PN 1542 za rzeczywistość budowy)
– GWT
– wykrywanie zbrojenia
– pomiar grubości wyprawy, laminatu, powłoki
– młotek Schmidta
Przy rozpoznaniu stanu technicznego, zarówno w trakcie bieżącej kontroli, jak i przy dokładniejszej ocenie związanej np. z ekspertyzą czy projektowaniem, występuje konieczność wykonania badań konstrukcji i jej środowiska pracy. Niektóre badania są też później elementem badań odbiorowych po wykonaniu prac renowacyjnych. Niektóre z badań są na tyle proste, że można je wykonać i uzyskać wyniki już na obiekcie. Natomiast istotne jest, na ile warunki terenowe wpływają na poprawność wykonywania np. próby „pull-off” lub badania liczby odbicia młotkiem Schmidta i czy są one zgodne z wymaganiami norm, do których się odnoszą. Cześć z badań można wykonać wyłącznie w laboratorium, np. badanie wytrzymałości betonu czy wykładziny na ściskanie, ocena skażania siarczanami czy weryfikacja materiałów poprzez widmo w podczerwieni. Dla tych badań kluczowe jest pobranie na obiekcie reprezentatywnej próbki.
Podczas pokazu omawianie powyższych zagadnień zostanie połączone z prezentacją na żywo badań polowych, takich jak próba „pull-off”, młotek Schmidta, badanie wodoszczelności GWT, badania pH, wykrywanie zbrojenia, pomiar grubości powłoki żywicznej. Specjaliści omówią również interpretację wyników badań w kontekście określenia „zgodności z wymaganiami” np. wykonanych prac.
Tomasz Borowiak
Instalacja rękawa bezstyrenowego do transportu wody pitnej firmy Saertex za pomocą technologii lamp UV firmy ProKASRO - część 2
Damian Sobczak
Prezentacja mini maszyny przeciskowej z głowicą kontrolowaną MMP-35 - część 2
Freestyle Motocross
Występ freestyle motoross (FMX) - pokaz finałowy
Łąka
19:00 – 23:30
Biesiada
Wieczorem zaprosimy Państwa na biesiadę grillową, podczas której odbędzie się koncert muzyki latino.
Spichlerz
9:00 – 10:40
Sesja I - Bezwykopowa Budowa
Przedstawienie informacji na temat planowanych i prowadzonych działań związanych z siecią przesyłową wodoru w kraju. W ramach referatu zaprezentowane zostaną wyzwania związane zarówno z budową nowej infrastruktury do przesyłu wodoru, jak również w zakresie przystosowania wybranych fragmentów obecnej sieci przesyłowej gazu ziemnego na potrzeby transportu wodoru. Referat będzie próbą analizy wpływu błędów podczas rozpoznania warunków gruntowo-wodnych na ryzyko prowadzenia prac wiertniczych. Poprzez prezentację konkretnych przykładów, omówione zostaną przypadki, w których błędy w rozpoznaniu podłoża doprowadziły do poważnych incydentów na etapie realizacji. Ponadto, podczas prezentacji poruszona zostanie kwestia niewłaściwej interpretacji podstawowych parametrów geotechnicznych.Paweł Kośmider
Otwarcie konferencji
Łukasz Piwoda
Paweł Szufleński
Sieć przesyłowa wodoru – plany, wyzwania, prowadzone działania
Roland Kośka
Nowe, spektakularne projekty bezwykopowe zrealizowane w GAZ-SYSTEM S.A w latach 2023 – 2024
Piotr Zakrzewski
Triki Geotechniki
Adam Bok
Dr inż. Przemysław Toczek
Rozwój poprzez innowacje. Projekt badawczy pod egidą NCBiR „Laminatowa stalowa rura osłonowa – polska innowacja w przewiertach horyzontalnych”
Magdalena Wasilewska
Realizacja przewiertu HDD metodą Intersect na przykładzie przekroczenia Rezerwatu Olszanka
Jacek Jaworski
Systemy recyklingu płuczki wiertniczej szansą dla gospodarki obiegu zamkniętego
Oranżeria
10:40 – 11:00
Przerwa kawowa
11:00 – 12:40
Sesja I - Bezwykopowa Budowa
Krzysztof Korzekwa
Możliwości i ograniczenia metody mikrotunelowania
Maciej Rupikowski
Możliwości i ograniczenia technologii Direct Pipe
Marcin Firkowski
Możliwości i ograniczenia metody HDD
Robert Osikowicz
Panel dyskusyjny - Możliwości i ograniczenia mikrotunelowania, HDD i Direct Pipe
Uczestnicy panelu:
Marcin Firkowski
Krzysztof Korzekwa
Maciej Rupikowski
Dr hab. inż. Jan Ziaja, prof. AGH
Oranżeria
12:40 – 13:00
Przerwa kawowa
13:00 – 14:45
Sesja II - Bezwykopowa Renowacja
Dr. Michael Hoffmann
Wykładziny CIPP. Zapewnienie jakości dla zrównoważonej rehabilitacji
Prezentacja podkreśli znaczenie niezależnych testów w zapewnianiu jakości wykładzin CIPP jako kluczowego elementu zrównoważonej rehabilitacji infrastruktury. Prelegent omówi, w jaki sposób rygorystyczne testy tych wykładzin nie tylko zapewniają ich skuteczność i trwałość, ale także przyczyniają się do bardziej zrównoważonych praktyk rehabilitacyjnych w porównaniu z tradycyjnymi metodami wykopowymi.
Tomasz Szczepański
Powłoki i wyprawy ochronne w kanałach, studniach i komorach kanalizacyjnych. Przegląd dostępnych technologii z uwzględnieniem ich zalet i ograniczeń
Kees den Besten
Odnawialne źródła w reliningu - zrównoważona, szybka renowacja kanalizacji i wodociągów
Technologia CIPP sama w sobie jest wysoce zrównoważonym rozwiązaniem do renowacji rur kanalizacyjnych i wodociągów, minimalizującym negatywny wpływ prowadzonych robót na środowisko i otoczenie społeczne. Niezależnie od tego, czy instalacja jest wykonywana w technologii utwardzania gorącą wodą czy promieniami UV, dla obu metod AOC - jako światowy lider w dziedzinie żywic do CIPP - oferuje szeroką gamę dostępnych typów żywic, które zostaną omówione podczas prezentacji. Ponadto szczególny nacisk zostanie położony na nowe rodzaje żywic na bazie PET z recyklingu (rPET), dzięki czemu technologia ta będzie jeszcze bardziej zrównoważona.
Mariusz Iwanejko
A samochody mkną… Renowacja kolektora Nadbrzeżnego w Warszawie
Bezwykopowa renowacja kanału 1600/2000mm o długości ponad 4,5 km kanalizacji ogólnospławnej pod główną osią komunikacyjną Warszawy w ul. Czerniakowskiej. Wiele wyzwań organizacyjnych podczas projektowania i wykonywania robót. A nad nami samochody mkną… Społeczeństwo nie wie, co się dzieje po ziemią, my brodzimy w ściekach i wykonujemy swą ulubioną robotę – montaż modułów rurowych z GRP. Największy kontrakt renowacyjny ostatnich lat w Polsce krótko i sprawnie pokazany w oparciu o film z budowy.
Tomasz Borowiak
Dlaczego tak ważne jest dobranie odpowiedniego rękawa do bezwykopowej renowacji rurociągów wody pitnej
Zaprezentowane zostaną produkty firmy SAERTEX multiCom, czyli rękawy z włókna szklanego mające zastosowanie w bezwykopowej renowacji przewodów kanalizacyjnych, rurociągów gazowych oraz transporcie wody pitnej.
Wykładziny CIPP są od dziesięcioleci stosowane w sektorze kanalizacyjnym. W ostatnich latach coraz częściej znajdują zastosowanie w sektorze wody pitnej. Higieniczne, trwałe i bezpieczne- wykładziny rurowe GRP muszą spełniać najwyższe standardy jakości dla bezwykopowej renowacji rur wody pitnej. W końcu zapewniają one dostawy wody pitnej dla wielu ludzi. Rury do wody pitnej muszą zatem spełniać wymagania wykraczające daleko poza zakres przepływu grawitacyjnego. Muszą być w stanie wytrzymać ciśnienie nominalne do 16 barów w długim okresie i spełniać wysokie standardy higieny. Po intensywnej fazie rozwoju, SAERTEX multiCom® wprowadził na rynek SAERTEX LINER® H2O, pierwszą na świecie wykładzinę GRP utwardzaną promieniami UV do bezwykopowej renowacji rur wody pitnej, i zaprezentował ją na targach IFAT w 2016 roku. Było to oparte na znaczących zmianach w istniejących produktach i dalszych nowych rozwiązaniach w całej konstrukcji wykładziny, różnych metodach testowania i technologii łączenia. Po ośmiu latach cieszymy się wieloma pozytywnymi referencjami z całego świata.
Yuliya Panchy
Doświadczenia z wykorzystania autonomicznych robotów latających w inspekcji sieci kanalizacyjnych obszaru metropolitalnego Madrytu
Obszar metropolitalny Madrytu, zamieszkany przez ponad 6 milionów ludzi milionów ludzi, szczyci się jedną z największych w Europie sieci kanalizacyjnych, obejmującą ponad 15 000 km kanalizacji sanitarnej. Okresowe kontrole tej rozległej infrastruktury mają kluczowe znaczenie dla zminimalizowania strat wody, zapobiegania zanieczyszczeniom i rozwiązywania problemów strukturalnych. Tradycyjne metody inspekcji stwarzały ryzyko i były czasochłonne. Roboty kołowe były nieskuteczne w tunelach o dużej średnicy. Idealnym rozwiązaniem stały się autonomiczne drony.
Firma komunalna Canal de Isabel II odpowiedzialna za obieg wody w Madrycie, do inspekcji podziemnych zastosowała autonomiczne roboty latające Hovering Solutions. Roboty działają bez pilota, komunikacji radiowej, GPS/GNSS czy oświetlenia. Drony przeprowadziły inspekcje setek kilometrów kanałów ściekowych, identyfikując wycieki, połączenia i dostarczając dokładne modele 3D dla tuneli i rur o średnicy ponad 800 mm. W trzecim kwartale 2023 r. technologia została opatentowana.
Korzyści dla bezpieczeństwa wynikające z ich zastosowania obejmują wyeliminowanie konieczności wchodzenia do kanałów przez personel. Drony rejestrują wysokiej jakości dane, w tym georeferencyjne chmury punktów 3D, obrazy panoramiczne o wysokiej rozdzielczości i kompleksowy raport o uszkodzeniach. Dane te ułatwiają całościową ocenę stanu tunelu, przekrojów i śledzenie zmian w czasie. Hovering Solutions zapewnia internetową platformę wizualizacji 3D, umożliwiającą łatwy dostęp do danych i ich analiz
Oranżeria
14:45 – 15:45
Przerwa obiadowa
Oranżeria, Spichlerz
15:45 – 16:30
Sesja III
Dr inż. Bogdan Przybyła
Badania odbiorowe wykładzin CIPP – zakres badań a interesy uczestników/stron przedsięwzięcia
Zakres badań odbiorowych wykładzin CIPP (rodzaje badań i ich szczegółowość) nie jest jednoznacznie określony. Wykonawcy i inwestorzy mogą postulować przyjmowanie różnych zestawów badań ze względu na ochronę swoich interesów i potrzebę optymalizacji kosztów. W pewnym stopniu dotyczy to również producentów wykładzin i ich komponentów. W praktyce można się spotkać z nadmiernym ograniczaniem zakresu badań odbiorowych, co skutkuje problemami w obiektywnym rozpoznaniu przyczyn nieudanych działań renowacyjnych i ostatecznie nie pozwala na przyjęcie działań zaradczych. W ramach prezentacji podjęta będzie próba omówienia tych zagadnień, jako wstęp do wywołania dyskusji i ustalenia konsensusu, co mogłoby być podstawą do korekty aktualnych polskich wytycznych odbiorowych wykładzin CIPP.
Panel dyskusyjny o wytycznej "Badania odbiorowe wykładzin CIPP instalowanych w rurociągach sieci i instalacji zewnętrznych" 2.0
Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych prowadzi prace nad nową wersją wytycznych „Badania odbiorowe wykładzin CIPP instalowanych w rurociągach sieci i instalacji zewnętrznych”. Została opracowana propozycja zmian oraz macierz badań koniecznych do wykonania i zalecanych. Były one konsultowane z producentami, wykonawcami, a także międzynarodowymi instytutami badawczymi. Zależy nam jednak, by wszyscy zainteresowani, a zwłaszcza inwestorzy, mogli zapoznać się z propozycjami oraz wnieść swoje uwagi. Dlatego sesja III będzie transmitowana nie odpłatnie w portalu inzynieria.com oraz na profilu Inżynieria Bezwykopowa na Facebooku, a każdy będzie mógł zadać pytanie lub zgłosić wnioski.
Zachęcamy również do pobrania i zapoznania się z opracowaną macierzą badań jeszcze przed dyskusją
ZESPÓŁ OPRACOWUJĄCY:
Dr inż. Andrzej Kolonko
Dr inż. Florian Piechurski
Dr hab. inż. Paweł Popielski
Dr inż. Bogdan Przybyła
Prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski
Dr inż. Dariusz Zwierzchowski
Paweł Kośmider
Oranżeria
16:30 – 17:30
Wykład inspiracyjny
Naval Paweł Mateńczuk
Czego inżynierowie mogą nauczyć się od żołnierza Jednostki Wojskowej GROM
Oranżeria
20:30 – 3:00
Uroczysta gala, rozdanie nagród TYTAN 2024
Podczas gali także:
– uroczysta kolacja
– zabawa przy dźwiękach muzyki
– pokaz iluzji Franka Jodłowskiego
Oranżeria
9:30 – 13:00
Wycieczka techniczna
Wycieczka do Muzeum Fabryki „Emalia” Oskara Schindlera
Wycieczka
ROZKŁAD JAZDY AUTOKARÓW
11.06 (wtorek)
WYJAZD Z HOTELU NA KONFERENCJĘ
AUTOKAR 1: Hotel WITEK – godz. 9.50 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 10.10
WYJAZD DO HOTELU PO POKAZACH
AUTOKAR 1: Dwór w Tomaszowicach – godz. 17.00 (po zakończeniu pokazów pokazów) –> Hotel WITEK godz. 17.20
WYJAZD Z HOTELU NA BIESIADĘ
AUTOKAR 1: Hotel WITEK – godz. 18.45 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 19.05
WYJAZD Z BIESIADY DO HOTELU
AUTOKAR 1: Dwór w Tomaszowicach – godz. 22.30 –> Hotel Hotel WITEK
AUTOKAR 1: Dwór w Tomaszowicach – godz. 00.00 –> Hotel Hotel WITEK
12.06 (środa)
WYJAZD Z HOTELU NA KONFERENCJĘ
AUTOKAR 1: Hotel WITEK – godz. 8.25 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 8.45
WYJAZD DO HOTELU PO KONFERENCJI
AUTOKAR 1: Dwór w Tomaszowicach – godz. 17.40 (po zakończeniu obrad) –> Hotel WITEK
WYJAZD Z HOTELU NA GALĘ
AUTOKAR 1: Hotel WITEK – godz. 20.10 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 20:25
WYJAZD Z GALI DO HOTELU
AUTOKAR 1: Dwór w Tomaszowicach – godz. 23.45 –> Hotel Hotel WITEK
AUTOKAR 1: Dwór w Tomaszowicach – godz. 1.30 –> Hotel Hotel WITEK
AUTOKAR 1 Dwór w Tomaszowicach – godz. 3.00 –> Hotel Hotel WITEK
13.06 (czwartek)
WYJAZD Z Tomaszowic na wycieczkę
AUTOKAR 1: Dwór w Tomaszowicach – godz. 9.30 –> Hotel WITEK godz. 9.45 –> Fabryka Schindlera
POWRÓT z wycieczki do Tomaszowic
AUTOKAR 1 Fabryka Schindlera godz. 12:40 –> Parking nad Dworcem Głównym –> Hotel Witek –> Dwór w Tomaszowicach