AUKCJA NA RZECZ PODOPIECZNYCH FUNDACJI ANNY DYMNEJ - MIMO WSZYSTKO
Zobacz co możesz wylicytować!
WARSZTATY I KONFERENCJA
WTOREK, 07.09.2021 10:00-17:45
9:00 – 13:30
REJESTRACJA UCZESTNIKÓW – WARSZATY + KONFERENCJA
10:00 – 12:30
WARSZTATY PRAWNE
Wraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców oraz działającym przy SIDiR Arbitrażowym Sądem Budowlanym zapraszamy Państwa na warsztaty poświęcone zagadnieniom prawnym z zakresu prawa zamówień publicznych oraz rozstrzygania sporów.
Chcemy jak najlepiej odpowiedzieć na Państwa potrzeby, dlatego zachęcamy do zaproponowania trzech zagadnień, o których chętnie podyskutowalibyście Państwo podczas warsztatów.
Ponadto zachęcamy do szczegółowego opisania poniżej problemu/problemów z zakresu Pzp oraz rozstrzygania sporów, które Państwa trapią. Będziecie mieli Państwo dzięki temu możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji podczas wydarzenia.
12:30 – 13:30
PRZERWA OBIADOWA
13:30 – 13:50
OTWARCIE KONFERENCJI
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie studiował Wydziale Metali Nieżelaznych oraz na Wydziale Zarządzania i Marketingu. Od blisko 20 lat związany z branżą bezwykopową – jako wydawca, organizator konferencji i zagorzały zwolennik technologii no-dig, nieprzerwanie propaguje je na polskim rynku, przyczyniając się również swoją działalnością do promocji polskich firm i branży na rynkach zagranicznych.
Jest wydawcą portalu inzynieria.com, redaktorem naczelnym czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa”, którego pierwszy numer ukazał się w 2003 r., oraz organizatorem i przewodniczącym (od 2003 r.) Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. W 2017 r. zapoczątkował kolejną cykliczną konferencję z branży bezwykopowej – „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”. Od 2016 r. organizuje również coroczną konferencję – „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi”. Ponadto współtworzy i współorganizuje inne konferencje Wydawnictwa, takie jak: „Geoinżynieria w Budownictwie” oraz „Budownictwo Podziemne”. Jest także członkiem jury, które przyznaje nagrody TYTAN w branży bezwykopowej oraz w obszarze gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi. Od 1999 r. jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych, a w 2018 r. został prezesem tej organizacji.
Ponadto jest współzałożycielem i prezesem Wydawnictwa INŻYNIERIA sp. z o.o. działającego od 2002 r., prezesem Quality Studio – firmy realizującej szeroki wachlarz usług z zakresu foto, wideo, dron, VR (założonej w 2015 r.) oraz wiceprezesem agencji marketingowej New Idea House sp. z o.o. (od 2016 r.).
13:50 – 14:50
SESJA I – PRZESZŁOŚĆ–TERAŹNIEJSZOŚĆ-PRZYSZŁOŚĆ
Jak z perspektywy niezależnej instytucji, Instytutu Infrastruktury Podziemnej, wygląda obecna kondycja rynku bezwykopowego oraz technologii no-dig? Prelegent przedstawi swoje refleksje w kontekście przemian rynku i nadal wpływającej na branżę pandemii.
14:50 – 15:40
PANEL DYSKUSYJNY
PROWADZĄCY: Paweł Kośmider, Dorota Rojek-Koryzna
UCZESTNICY:
15:40 – 16:00
PRZERWA KAWOWA
16:00 – 17:45
SESJA II – BEZWYKOPOWA BUDOWA
Direct Pipe do małych średnic jest nowatorską metodą bezwykopowej instalacji, której główną zaletą jest uproszczenie systemu i zmniejszenie wielkości urządzeń i instalacji dzięki zastosowaniu pompy strumieniowej zamiast pomp wirnikowych, przez co technologia może być stosowana do przekroczeń rurociągami o mniejszych średnicach na znaczne odległości.
System sterowania urządzeń jest kombinacją żyrokompasu i czujnika pola magnetycznego.
W czerwcu 2021 roku zakończono pierwszą na świecie instalację w technologii Direct Pipe do małych średnic – przekroczenie rzeki Czarna Hańcza o długości 320 m. W trakcie realizacji jest przekroczenie rzeki Narew o długości 860 m.
19:00 – 23:00
BIESIADA
+ atrakcje ufundowane przez sponsorów
Zostań kierowcą rajdowym
Poczuj te emocje i wystartuj w wyścigu! Dzięki firmie Herrenknecht AG każdy uczestnik, niezależnie od tego, czy posiada prawo jazdy, czy też nie, będzie mógł usiąść za kierownicą sportowego samochodu i… wygrać rajd. Zapraszamy do skorzystania z symulatorów jazdy: ich ruchome siłowniki generują przeciążenia dochodzące aż do 2G! Każdy, kto zdecyduje się wystartować w zawodach, poczuje się jak w prawdziwym samochodzie rajdowym – i będzie mógł zdobyć prawdziwą nagrodę!
Rock Crawling
Usatysfakcjonowani będą także fani nieco mniejszych pojazdów. Firma Haba-Beton Johann Bartlechner sp z o.o. zaprasza na ekstremalną przejażdżkę. W teren, po specjalnie przygotowanym torze, ruszą zdalnie sterowane zmodyfikowane pojazdy z napędem 4×4. Kierowcy lawirować będą pomiędzy bramkami wyznaczającymi trasę przejazdu, wspinając się na pionowe przeszkody i trawersując strome zbocza. Kto okaże się w tym najlepszy? Zobaczymy!
KONFERENCJA
ŚRODA, 08.09.2021 9:00-17:00
9:00 – 10:35
SESJA III – 30 LAT HDD NA POLSKIM RYNKU I 50 NA ŚWIECIE
Referat przedstawia doświadczenia płynące z aplikacji HDD w Polsce w latach 1991 – 2021. Na podstawie analizy bazy danych zrealizowanych projektów pokazano bezprecedensowy wzrost rynku bezwykopowej budowy podziemnych instalacji rurociągowych. Omówiono najbardziej charakterystyczne trendy obserwowane w branży HDD.
Prelegent omówi ważniejsze projekty wykonane w technologii HDD, które w ciągu 30 lat pozwoliły wielokrotnie rozbudować system przesyłowy gazu i doprowadzić do wzrostu jego przepustowości. Znaczenie tej rozbudowy szczególnie w ciągu ostatnich 30 latach miało strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zmiana kierunku dostaw gazu z kierunku północnego i zachodniego wymusiła wykonanie wielu inwestycji na terenie kraju w ramach, których wykonano już setki przewiertów HDD. Dodatkowo zostaną omówione obecnie realizowane projekty na etapie wykonawstwa, przetargu jak i projektowania.
10:35 – 11:30
PANEL DYSKUSYJNY – OD 50 LAT NA RYNKU – HDD
PROWADZĄCY: Mirosław Makuch, HDD Serwis
ZAGADNIENIA:
- Jak się zmieniała technologia przez lata? Co było motorem jej rozwoju?
- Aktualny stan techniki – ciekawe projekty i rozwiązania techniczne
- Dokąd zmierzamy – jakie dziedziny HDD będą się najszybciej rozwijać: maszyny, systemy namierzania, systemy płuczkowe? A może to rola inżyniera będzie najważniejsza?
UCZESTNICY:
11:30 – 12:00
PRZERWA KAWOWA
12:00 – 14:50
SESJA IV
Budowle komunalne gromadzące lub transportujące ścieki sanitarne narażone są na oddziaływanie wielu destrukcyjnych
czynników w tym korozji siarczanowej. Największe zagrożenie korozja ta stanowi dla konstrukcji żelbetowych i betonowych.
W prezentacji przedstawione zostaną skutki oddziaływania korozji siarczanowej na budowle komunalne oraz metody oznaczania zawartości siarczanów w ich konstrukcji.
Krakowska sieć kanałów mierzy prawie 2 tys. km kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej. Kanałami można przejść cały Kraków wzdłuż i wszerz. Prócz tych „nowożytnych” pod ulicami i skwerami starego miasta przebiegają tzw. Kanały blokowe”, których budowa sięga przełomu XVIII i XIX wieku. Niektóre z nich czynne są do dzisiaj a ich eksploatacja wymaga również przeprowadzenia prac naprawczych.
W prezentacji zostaną przedstawione dotychczasowe doświadczenia w doborze metod renowacji historycznych krakowskich kanałów.
Prezentacja firmy POliner to przegląd oferowanych przez spółkę wykładzin rękawowych, w tym wykładzin renowacyjnych CIPP do sieci kanalizacyjnych jak i od niedawna do sieci wodociągowych. Prelegenci przedstawią podstawowy proces produkcyjny wykładziny renowacyjnej i jej budowę. Podsumują wady i zalety wykładzin z włókna szklanego i wykładzin z włókniny poliestrowej o strukturze filcowej.
W prezentacji zostanie przedstawiony materiał, sprzęt oraz zakres zastosowań wyrobu przeznaczonego do naprawy metodą bezwykopową istniejących włączeń kanalizacyjnych z wykorzystaniem wykładziny łączącej funkcje pakera i kształtki kapeluszowej o nazwie pakero-kapelusz. Unikalne i opatentowane rozwiązanie pakero-kapelusza wyprodukowanego z włókna szklanego będzie miało swoją europejską premierę w Polsce, a także w Europie…
14:50 – 15:45
PRZERWA OBIADOWA
15:45 – 17:00
POKAZY NA ŻYWO
Zaprezentowana zostanie instalacja wykładziny renowacyjnej POliner Hydro Glass wykonanej z włókna szklanego przeznaczonej do ciśnieniowych sieci wodociągowych w istniejącym rurociągu stalowym DN600. Ekipa wykonująca prace postara się zobrazować, jak wygląda od początku do końca podstawowy proces montażu wykładziny z wykorzystaniem jako medium grzewczego lamp UV.
Podczas Konferencji grupa serwisowa Uponor Infra wykona połączenie dwóch rur wielkośrednicowych Weholite metodą spawania ekstruzyjnego drutem polietylenowym. Spawanie ekstruzyjne jest szybkim i prostym sposobem łączenia zapewniającym 100-procentową szczelność i jednorodność materiałową. Pokaz będzie obejmował spawanie automatyczne maszyną WLI-3000 oraz spawanie ekstruderem ręcznym.Spawarka WLI-3000 jest urządzeniem służącym do łączenia od środka wielkośrednicowych rur Weholite metodą spawania ekstruzyjnego. Podczas spawania końce łączonych rur rozgrzewane są za pomocą gorącego powietrza, następnie roztopiony materiał (polietylen) wtłaczany jest w przerwę pomiędzy końcówkami rur. Otrzymane w ten sposób połączenie jest jednolite materiałowo, równe, mocne i trwałe. Spawarka obsługiwana jest przez 2 operatorów a dodatkowa pomoc potrzebna jest jedynie przy przenoszeniu urządzenia. Prędkość spawania i wydajność (ilość zużytego materiału do połączeń) jest płynnie regulowana w zależności od wielkości rur i przestrzeni pomiędzy nimi.
W prezentacji zostanie przedstawiony materiał, sprzęt oraz zakres zastosowań wyrobu przeznaczonego do naprawy metodą bezwykopową istniejących włączeń kanalizacyjnych z wykorzystaniem wykładziny łączącej funkcje pakera i kształtki kapeluszowej o nazwie pakero-kapelusz. Unikalne i opatentowane rozwiązanie pakero-kapelusza wyprodukowanego z włókna szklanego będzie miało swoją europejską premierę w Polsce, a także w Europie…
17:00 – 18:00
WALNE ZGROMADZENIE POLSKIEGO STOWARZYSZENIA TECHNOLOGII BEZWYKOPOWYCH – ZAPRASZAMY CZŁONKÓW JAK RÓWNIEŻ WSZYSTKICH KTÓRZY CHCĄ DOŁĄCZYĆ DO PSTB
20:00 – 1:00
UROCZYSTA GALA, ROZDANIE NAGRÓD TYTAN 2021, AUKCJA CHARYTATYWNA
Wyjątkowa atrakcja! Specjalnie dla gości konferencji Teatr Ognia INFERIS wykona premierowy pokaz z gatunku ROCK’n’FIRE show, a DJ Krzysztof Paruch zadba o doskonałą muzykę do tańca.
WYCIECZKA
CZWARTEK, 09.09.2021
9:30 – 12:30
BUDYNKI CENTRUM ADMINISTRACYJNEGO DAWNEJ HUTY LENINA WRAZ ZE SCHRONEM DOWODZENIA
Wyjątkowa wycieczka do miejsca, w którym czas się zatrzymał. Budynki Centrum Administracyjnego dawnej Huty im. Lenina to niekwestionowana perła architektury polskiego socrealizmu. Z wizytą do towarzyszy z bloku wschodniego przyjeżdżali tutaj m.in.: Fidel Castro, Nikita Chruszczow, Josip Broz Tito czy Cesarz Etiopii – Hajle Selasje I. Jednak nawet przed nimi miejsce to skrywało swoje tajemnice. Pod budynkami znajdują się bowiem schrony, a jeden z nich pełnił strategiczną funkcję – stanowiska dowodzenia Kombinatem na wypadek wojny. W przypadku zagrożenia miały przebywać w nim osoby odpowiedzialne za prowadzenie akcji ratunkowej oraz nadzór nad procesami technologicznymi, które musiały działać w sposób ciągły. W schronie zachowało się oryginalne wyposażenie – wycieczka będzie więc wyjątkową okazją do odbycia „podróży w czasie” i wspomnienia dawnej, zapomnianej już technologii.
ROZKŁAD JAZDY AUTOKARÓW
07.09 (wtorek)
WYJAZD Z HOTELI NA KONFERENCJĘ
AUTOKAR 1: Hotel WITEK – godz. 9.10 –> Dworek Magnat – godz. 09.20 –> Hotel Margerita – godz. 9.30 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 9.45
AUTOKAR 2: Hotel Chochołowy Dwór – godz. 9.15 –> Hotel Jurajski – godz. 9.35 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 09.45
WYJAZD DO HOTELI PO KONFERENCJI
AUTOKAR 1: Dwór w Tomaszowicach – godz. 18.00 –> Hotel WITEK – godz. 18.15
AUTOKAR 2: Dwór w Tomaszowicach – godz. 18.00 –> Dworek Magnat –> Hotel Margerita – godz. 18.25
AUTOKAR 3: Dwór w Tomaszowicach – godz. 18.00 –> Hotel Jurajski –> Hotel Chochołowy Dwór – godz. 18.25
WYJAZD Z HOTELI NA BIESIADĘ
AUTOKAR 1: Hotel WITEK – godz. 18.45 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 19.00
AUTOKAR 2: Hotel Margerita – godz. 18.40 –> Dworek Magnat – godz. 18.50 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 19.00
AUTOKAR 3: Hotel Chochołowy Dwór – godz. 18.40 –> Hotel Jurajski – godz. 18.55 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 19.00
Drugi kurs
AUTOKAR 1: Hotel WITEK – godz. 19.30 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 19.45
AUTOKAR 2: Hotel Margerita – godz. 19.30 –> Dworek Magnat – godz. 19.40 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 19.50
AUTOKAR 3: Hotel Chochołowy Dwór – godz. 19.30 –> Hotel Jurajski – godz. 19.45 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 19.50
WYJAZD Z BIESIADY DO HOTELI
AUTOKAR 1: Dwór w Tomaszowicach – godz. 21.30; 22.30; 23.30 –> Dworek Magnat –> Hotel Margerita –> Hotel WITEK
AUTOKAR 2: Dwór w Tomaszowicach – godz. 21.30; 22.30; 23.30 –> Hotel Jurajski Hotel –> Chochołowy Dwór
08.09 (środa)
WYJAZD Z HOTELI NA KONFERENCJĘ
AUTOKAR 1: Hotel WITEK – godz. 8.30 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 8.50
AUTOKAR 2: Hotel Margerita – godz. 8.20 –> Dworek Magnat – godz. 8.30 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 8.50
AUTOKAR 3: Hotel Chochołowy Dwór – godz. 8.20 –> Hotel Jurajski – godz. 8.40 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 8.50
WYJAZD DO HOTELI PO KONFERENCJI
AUTOKAR 1: Dwór w Tomaszowicach – godz. 17.00 –> Hotel WITEK – godz. 17.20
AUTOKAR 2: Dwór w Tomaszowicach – godz. 17.00 –> Dworek Magnat –> Hotel Margerita – godz. 17.20
AUTOKAR 3: Dwór w Tomaszowicach – godz. 17.00 –> Hotel Jurajski –> Hotel Chochołowy Dwór – godz. 17.30
WYJAZD Z HOTELI NA GALĘ
AUTOKAR 1: Hotel WITEK – godz. 19.40 -> Dwór w Tomaszowicach – godz. 19.55
AUTOKAR 2: Hotel Margerita – godz. 19.30 –> Dworek Magnat – godz. 19.40 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 19.55
AUTOKAR 3: Hotel Chochołowy Dwór – godz. 19.25 –> Hotel Jurajski – godz. 18.40 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 19.55
WYJAZD Z GALI DO HOTELI
AUTOKAR 1: Dwór w Tomaszowicach – godz. 23.00; 0.30; 2.00 –> Dworek Magnat –> Hotel Margerita –> Hotel WITEK
AUTOKAR 2: Dwór w Tomaszowicach – godz. 23.00; 0.30; 2.00 –> Hotel Jurajski –> Hotel Chochołowy Dwór
09.09 (czwartek)
WYJAZD Z HOTELI NA WYCIECZKĘ
AUTOKAR 1: Dwór w Tomaszowicach – godz. 9.30 –> Nowa Huta – godz. 10.20
POWRÓT Z WYCIECZKI
AUTOKAR 1: Nowa Huta – godz. 12.30 –> Dwór w Tomaszowicach – godz. 13.20