Hydrolog, absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Od 2000r. związany z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, specjalista w zakresie prognozowania hydrologicznego w Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju, starszy synoptyk hydrolog w Biurze Prognoz Hydrologicznych w Krakowie – Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Warszawie, współautor publikacji z zakresu analiz i prognozowania zjawisk hydrologicznych, m. in. „Ekstremalne zdarzenia wynikające z występowania pokrywy śnieżnej o dużej zawartości wody” (2006), „Wiosenne roztopy – zagrożenie i dobrodziejstwo” (2007), „Osłona hydrologiczna obiektów gospodarki wodnej” (2010).
Hydrologiczne prognozy długoterminowe w IMGW-PIB
Podejmowanie strategicznych decyzji w zakresie gospodarowania zasobami wodnymi wymaga wiedzy o możliwym rozwoju sytuacji hydrologicznej w rozpatrywanym horyzoncie czasowym. Wraz z koniecznością długofalowego planowania działań, wzrasta również zapotrzebowanie na długoterminowe prognozy hydrologiczne, których odbiorcami mogą być w szczególności służby zarządzania kryzysowego, zarządcy wód, instytucje odpowiedzialne za zaopatrzenie w wodę, sektor rolniczy.
Do niedawna prognozy hydrologiczne miesięczne i sezonowe wykonywane były głównie metodami bazującymi na podobieństwie obecnego przebiegu z zaobserwowanym w przeszłości. Metody te cechują się jednak pewnymi uproszczeniami, co znacznie ogranicza możliwość ich wykorzystywania.
W ostatnim czasie w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej- Państwowym Instytucie Badawczym (IMGW-PIB) realizującym zadania państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej m. in. w zakresie hydrologicznej osłony kraju, podjęto prace w zakresie rozwoju metodyki opracowywania hydrologicznych prognoz długoterminowych dla stacji hydrologicznych w obszarze Polski. Bazują one na wykorzystaniu 46-dniowej prognozy meteorologicznej, opracowywanej przez The European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF) w postaci 100-elementowej wiązki, opisującej przebieg prognozowanych wartości opadu i temperatury powietrza, jak również prawdopodobieństwa wystąpienia charakterystycznych wartości.
W artykule opisano podstawowe założenia koncepcyjne oraz dotychczasowe wyniki i prace. Przedstawiono prognozy opracowane dla obszaru całej Polski, w tym wyniki prognoz uzyskanych modelem HD (hydrodynamicznym) dla Wisły, Odry i Warty oraz modelem opad-odpływ (HBV) dla mniejszych dopływów. Zaprezentowano propozycje prezentacji wyników prognoz wiązkowych dla poszczególnych stacji wodowskazowych na rzekach jak również w postaci map zbiorczych dla całego kraju.