Conference Agenda
*The programme may still be subject to slight modifications.
#GWIOP2023
9:30 – 13:00
Workshops
W jaki sposób zamienić uciążliwą i niewydajną sieć miejskiej kanalizacji deszczowej w system sprawny pozwalający na dalszy rozwój miasta
- inspekcje
- stały nadzór i monitoring
- ocena zagrożeń i skutków zaniechania
- ocena stanu technicznego rurociągów
- właściwe planowanie i ustalanie priorytetów bezwykopowej rehabilitacji
- dobór technologii bezwykopowej rehabilitacji sieci kluczem do zwiększenia przepustowości i niezawodności działania w czasach zmieniającego się klimatu
- praktyczne aspekty realizacji prac w warunkach miejskich
- umowa ramowa na eksploatację sieci kluczem do „świętego spokoju”
Speakers:
Mariusz Iwanejko
Gabriel Benisz
Stanisław Szczekarewicz
Możliwości finansowania inwestycji z zakresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej
Speakers:
13:00 – 14:00
Lunch break
14:00 – 16:30
Plenary session
Paweł Kośmider
Piotr Ziętara
Paweł Sikorski
W prezentacji zaprezentowane zostaną dotychczasowe oraz planowane działania Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” w zakresie skutecznego wdrożenia mechanizmu pobierania opłat za eksploatację sieci kanalizacji deszczowej. Jest to jedna z najistotniejszych kwestii podnoszonych w trakcie rozmów dotyczących zmian legislacyjnych prowadzonych przez Izbę z Ministerstwem Infrastruktury. Omówione zostaną dwa modele finansowania:
MODEL PIERWSZY - wykorzystanie kompetencji uchwałodawczych rad gminy w celu ustalenia wysokości opłat
MODEL DRUGI - wykorzystanie przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny
Ryszard Gajewski
Kiedy liczą się sekundy — dobre praktyki zarządzania zdarzeniami kryzysowymi
Intensyfikowane zmianami klimatu pogodowe zjawiska ekstremalne, zwłaszcza te lokalne, staja się coraz trudniejsze do przewidzenia. Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i podległym nam służbom wymaga przemyślanego i sprawnego działania. W czasie intensywnych i gwałtownych ekstremów pogodowych nie ma czasu na obmyślanie planu. Trzeba działać szybko i skutecznie. W prezentacji przedstawiony zostanie gdański model zarządzania kryzysowego jako trzeci stopień zarządzania systemem opadowym. Plan zarządzania kryzysowego jest co roku aktualizowany, a jedną z najnowszych inspiracji dla pracowników Gdańskich Wód stał się kanadyjski system dowodzenia incydentami ICS. Został on opracowany na podstawie wieloletnich doświadczeń z akcji o charakterze kryzysowym podczas usuwania skutków katastrof naturalnych i spowodowanych przez człowieka.
Marcus Heinz
Water security for Poland: the big picture view
Michał Oleszko
W wystąpieniu zostaną zaprezentowane nowe wyzwania w Perspektywie finansowej FENG z garścią informacji na temat zasad składnia wniosków, struktury finansowania w ramach zamówień przedkomercyjnych PCP, przystępowania do dialogu technicznego przez firmy, jednostki naukowe oraz miasta. Nie zabraknie także informacji na temat realizowanych Przedsięwzięć „Technologii domowej retencji” oraz „Oczyszczalni Przyszłości”
Dr.-Ing. Mirko Salomon
W 2021 r. intensywne opady w Niemczech po raz kolejny potwierdziły, że powodzie mogą powodować katastrofalne szkody w dużych, średnich i małych miastach. Jednak pomimo kilku już istniejących strategii zorientowanych na zagrożenia, do tej pory nadal brakuje zintegrowanych podejść do faktycznego zapobiegania negatywnym skutkom wywołanym przez intensywne opady deszczu. Gminy na całym świecie wciąż uczą się na podstawie ostatnich wydarzeń i istnieje ogólna potrzeba zbadania nowych technik i wytycznych, które mogłyby pomóc zmniejszyć podatność na zagrożenia oraz zwiększyć odporność, zdolności adaptacyjne i zrównoważony rozwój środowisk miejskich, zwłaszcza biorąc pod uwagę już przewidywane przyszłe wyzwania związane ze zmiennością klimatu. W celu wypełnienia tej luki, niniejsza prezentacja przedstawia wyniki projektu badawczego „Lista kontrolna dla kanalizacji w przypadku ulewnych deszczy”, który został przeprowadzony przez Instytut Infrastruktury Podziemnej IKT.
Dr inż. Klara Ramm
Propozycja nowej dyrektywy ściekowej jest obecnie procedowana w Parlamencie Europejskim i Radzie. Mimo możliwych zmian, pewne jest, że kwestia uporządkowania gospodarki wodami opadowymi będzie jednym z istotnych celów dyrektywy. Pojawiają się nowe wyzwania oraz konieczność kontroli jakości i ilości wody opadowej oraz redukowania przelewów z kanalizacji ogólnospławnej. Kwestia finansowania nowych wyzwań staje się kluczowa, choć niełatwa.
Tereza Hoffmannová
dr Kazimierz Koprowski
Podczas wystąpienia zostaną omówione mechanizmy finansowania przedsięwzięć z zakresu gospodarowania wodami ze środków WFOŚiGW w Krakowie oraz NFOŚiGW. Przedstawione będą źródła finansowania zadań mających na celu ochronę zasobów wodnych oraz minimalizację zjawiska suszy w Polsce poprzez zwiększenie poziomu retencji na terenie nieruchomości z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym oraz wykorzystywanie zgromadzonych wód opadowych lub roztopowych, w tym dzięki rozwojowi zielono niebieskiej infrastruktury. Celem strategicznym finansowania tego typu inwestycji, jest podniesienie poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu oraz zagrożeń naturalnych (m.in. zgodnie z kierunkami działań zapisanymi w dokumentach: Strategiczny Plan Adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 20301 , Polityka Ekologiczna Państwa 2030 – strategii rozwoju w obszarze środowiska i gospodarki wodnej2 oraz Plan przeciwdziałania skutkom suszy3).”
16:30 – 17:00
Coffee break
17:00 – 18:20
SESSION: Stormwater in combined sewer systems
dr Jędrzej Bujny
Grzegorz Gałabuda
W wystąpieniu poruszone zostaną następujące zagadnienia:
– obowiązujące przepisy i regulacje umowne,
– ryzyka podtopienia, odpowiedzialność odszkodowawcza,.
– stanowiska organów regulacyjnych,
– wpływ wód opadowych na kalkulacje taryf za zbiorowe odprowadzanie ścieków.
– opłaty za zrzut do kanalizacji zbiorczej – przykład wdrożenia
– przelewy burzowe, przelewy awaryjne, kanały ulgi – status prawny
Paweł Dąbrowski
Wprowadzenie opłaty za korzystanie z kanalizacji deszczowej oprócz oporu społecznego generuje też znaczne koszty administracyjne i liczne trudności w jej naliczaniu. Niektóre problemy napotkane w trakcie jej stosowania są zaskakujące. W prezentacji autor przedstawi plusy i minusy takiej opłaty.
Panel discussion
Wody opadowe w sieci kanalizacji zbiorczej.
Podsumowanie, pytania i dyskusja.
Speakers:
dr Jędrzej Bujny
Grzegorz Gałabuda
UCZESTNICY:
Maria Chilińska
Paweł Dąbrowski
Jolanta Gajda
Paweł Sikorski
19:30 – 23:00
Barbecue dinner
Hotel Forest
9:00 – 11:20
SESSION: Flood protection
Radosław Radoń
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie
Ocieplanie się klimatu nie oddaliło niebezpieczeństwa powodzi. To groźne zjawisko zmieniło jedynie swoją charakterystykę. Czynnikiem sprzyjającym powstawaniu powodzi nie są już, jak dawniej, głównie wiosenne roztopy i jesienne ulewy. Zagrożenie powodują teraz nawalne deszcze, występujące także w środku lata. Szczególnie groźny charakter przybiera ono na terenach górskich i podgórskich. Średnioroczne straty powodziowe w obszarze dorzecza Górnej Wisły są najwyższe w kraju.
Dlatego Wody Polskie w Krakowie realizują duży projekt ochrony przeciwpowodziowej doliny rzeki Wisły między Oświęcimiem a Zawichostem. W procesie realizacji programu zespół ekspertów wypracuje przy udziale przedstawicieli samorządów oraz lokalnych społeczności, optymalne rozwiązania, służące zmniejszeniu przepływu wody powodziowej oraz obniżeniu wysokości fali powodziowej. Zaproponowany zestaw działań technicznych i nietechnicznych będzie uwzględniać kwestie środowiskowe i społeczne.
Co ważne, obok wiodącego celu ochrony przed powodzią, w analizach bardzo ważną rolę odgrywać także będzie potrzeba poszukiwania dodatkowej retencji także w obliczu pojawiającego się na tym obszarze problemu suszy. Jest to największy projekt przeciwpowodziowy realizowany obecnie przez RZGW w Krakowie.
Jacek Zalewski
W dobie zmian klimatu i postępującej urbanizacji niezwykłej wagi nabiera wrażliwość projektantów na potrzeby społeczne i warunki przyrodnicze. Przekłada się ona na wyjątkowe efekty osiągane przez projekty, w których stosowano interdyscyplinarne podejście. Jacek Zalewski opowie o swoich doświadczeniach opartych o szereg wyjątkowych projektów które prowadził: od kładki w Dobczycach przy zaporze, przez przeciwdziałanie podtopieniom w miastach, Tarliska Górnej Raby, po zaporę i elektrownię w Siarzewie. Dla ekologów – hydrotechnik, dla hydrotechników – ekolog, zaprasza inżynierów do świata projektowania zrównoważonego, z myślą o potrzebach przyszłych pokoleń.
Agnieszka Gądek
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie
Tomasz Korab
Urszula Tomczak
Technologie geotechniczne wykorzystywane są w gospodarce wodnej do różnorodnych zadań. Jednym z nich jest ochrona wałów przeciwpowodziowych, gdzie świetnym rozwiązaniem są przesłony pionowe jednofazowe - na przykład w technologii TRENCHMIX.
Kolejnym wyzwaniem jest budowanie podziemnych zbiorników o znacznej głębokości i objętości. Zbiorniki te z powodzeniem mogą być wykonywane w technologii ścian szczelinowych o dobranych ze względu na wielkość zadania gabarytach.
Kolejne coraz częściej wykonywane realizacje to instalacje podziemne w technologii TBM. Tutaj wyzwaniem jest wykonanie odpowiedniego szybu do opuszczenia i odebrania maszyny wykonującej tunel. Ze względu na często duże głębokości tuneli konieczne jest zastosowanie obudowy chroniącej przed dopływem wody gruntowej i tu po raz kolejny przydają się ściany szczelinowe. O tym, dlaczego w geotechnice stawiamy na optymalizację w czasie rzeczywistym i jak w praktyce wygląda współpraca projektowo – wykonawcza opowiedzą Urszula Tomczak, główny projektant i ekspert oraz Tomasz Korab, Kierownik Projektu Soletanche Polska.
Michał Ceran
Podejmowanie strategicznych decyzji w zakresie gospodarowania zasobami wodnymi wymaga wiedzy o możliwym rozwoju sytuacji hydrologicznej w rozpatrywanym horyzoncie czasowym. Wraz z koniecznością długofalowego planowania działań, wzrasta również zapotrzebowanie na długoterminowe prognozy hydrologiczne, których odbiorcami mogą być w szczególności służby zarządzania kryzysowego, zarządcy wód, instytucje odpowiedzialne za zaopatrzenie w wodę, sektor rolniczy.
Do niedawna prognozy hydrologiczne miesięczne i sezonowe wykonywane były głównie metodami bazującymi na podobieństwie obecnego przebiegu z zaobserwowanym w przeszłości. Metody te cechują się jednak pewnymi uproszczeniami, co znacznie ogranicza możliwość ich wykorzystywania.
W ostatnim czasie w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej- Państwowym Instytucie Badawczym (IMGW-PIB) realizującym zadania państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej m. in. w zakresie hydrologicznej osłony kraju, podjęto prace w zakresie rozwoju metodyki opracowywania hydrologicznych prognoz długoterminowych dla stacji hydrologicznych w obszarze Polski. Bazują one na wykorzystaniu 46-dniowej prognozy meteorologicznej, opracowywanej przez The European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF) w postaci 100-elementowej wiązki, opisującej przebieg prognozowanych wartości opadu i temperatury powietrza, jak również prawdopodobieństwa wystąpienia charakterystycznych wartości.
W artykule opisano podstawowe założenia koncepcyjne oraz dotychczasowe wyniki i prace. Przedstawiono prognozy opracowane dla obszaru całej Polski, w tym wyniki prognoz uzyskanych modelem HD (hydrodynamicznym) dla Wisły, Odry i Warty oraz modelem opad-odpływ (HBV) dla mniejszych dopływów. Zaprezentowano propozycje prezentacji wyników prognoz wiązkowych dla poszczególnych stacji wodowskazowych na rzekach jak również w postaci map zbiorczych dla całego kraju.
Marcin Czerwiński
Robert Sołtysik
W drugiej połowie XX wieku, gdy powstawały liczne obiekty hydrotechniczne w Polsce, standardem było okresowe opróżnianie zbiorników zaporowych na potrzeby ich przeglądów i remontów. Obecnie taka procedura jest najczęściej niemożliwa do przeprowadzenia ze względów środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. Autor prezentacji przedstawi, w oparciu o doświadczenia firmy Soley, technologie umożliwiające zaawansowane naprawy i modernizacje obiektów hydrotechnicznych bez opróżniania zbiorników. Omówi m.in. świeżo opatentowaną metodę wykonywania przesłon przeciwfiltracyjnych oraz budowę dodatkowych zamknięć remontowych technikami podwodnymi.
11:20 – 11:50
Coffee break
11:50 – 14:20
SESSION: Water management
Marcin Glixelli
Stanisław Drzewiecki
Jakość wód deszczowych odprowadzanych z obszarów miejskich i infrastruktury drogowej jest niezmiernie istotna dla ochrony środowiska naturalnego, ekosystemów wodnych oraz zdrowia publicznego. Obecnie obowiązujące w Polsce regulacje dotyczące jakości wód opadowych i roztopowych wprowadzanych do odbiorników określają wyłącznie maksymalne wartości parametrów takich jak zawiesina ogólna i węglowodory ropopochodne. Opad deszczu, zwany często również spływem powierzchniowym, nierzadko zbiera zanieczyszczenia z powierzchni miejskich i dróg, których występowanie uzależnione jest od charakterystyki danej zlewni – stopnia zurbanizowania, zlokalizowanych zakładów przemysłowych czy infrastruktury drogowej.
W Bydgoszczy wyloty z kanalizacji deszczowej objęte są stałym monitoringiem jakości wód opadowych, prowadzonym przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację. Oprócz analityki podstawowych parametrów jakościowych, badane są również zanieczyszczenia
w kierunku występowania w nich metali ciężkich czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), w szczególności fluorantenu czy benzo(a)pirenu, czyli związków ujętych w wykazie substancji priorytetowych dla środowiska wodnego. Co więcej,
w lokalizacjach wyposażonych w podczyszczalnie wód opadowych, dzięki analizie próbek przed i za osadnikiem, możliwe jest określenie stopnia redukcji zanieczyszczeń w wodach opadowych i sprawdzenie prawidłowości doboru tych urządzeń pod względem ich obciążenia ładunkiem.
prof. dr hab. inż. Paweł Licznar
W referacie zostaną przedstawione współczesne uwarunkowania o charakterze technologicznym, prawnym i praktycznym, które wymuszają zmiany warsztatu projektowania i modelowania systemów odwodnienia. Przedyskutowane zostanie na ile modernizacja warsztatu może odbywać się dzięki zmianom w kształceniu w obszarze inżynierii środowiska, a na ile konieczne jest przyjęcie formuły ciągłego dokształcania inżynierów aktywnych zawodowo. Na koniec na przykładzie platformy WateFolder Conncect zademonstrowany zostanie potencjał edukacyjny wynikający z wykorzystania nowych narzędzi cyfrowych dostępnych poprzez Internet.
Edyta Zalewska
Zmiany klimatu, których doświadczamy i które cały czas postępują, wymuszają na nas szersze spojrzenie. Należy brać pod uwagę nie tylko kwestię oddziaływania naszego przedsięwzięcia na klimat, ale również oddziaływania zmian klimatycznych na planowane przedsięwzięcie.
W rozważaniach o oddziaływaniu klimatu na przedsięwzięcie istotne jest określenie zagrożeń, jakie mogą powodować ekstremalne zjawiska klimatyczne. Musimy zatem dokonać analizy, w jakim stopniu przedsięwzięcie może być wrażliwe na takie zagrożenia oraz w jaki sposób zwiększyć jego potencjał adaptacyjny, aby posiadało ono zdolność do radzenia sobie z negatywnymi skutkami zmian klimatu. Ważne jest, aby w takiej analizie uwzględniać zmiany klimatu prognozowane w odpowiednio odległej czasowo perspektywie, zgodnej z zakładanym okresem życia planowanego przedsięwzięcia.
Bartosz Urban
Prezentacja pokaże zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi powodującymi zarówno susze, jak gwałtowne burze i powodzie. Poruszony zostanie problem „małych” powodzi, zalanych ulic, podtopień będących wynikiem m. in. niedrożnych systemów odprowadzenia wód opadowych. Pokazane zostaną rozwiązania retencji okresowej wód deszczowych podczas gwałtownych opadów oraz sposobów retencjonowania deszczówki i metod jej wykorzystania.
Bartosz Tywonek
W wystąpieniu zostanie zaprezentowany potencjał wykorzystania magazynowanej w przy obiektowych zbiornikach wody deszczowej na cele sanitarne instalacji wewnętrznej oraz rozwiązania technologiczne, jak poradzić sobie z jakością wody i jak zapewnić jej stały dopływ do urządzeń sanitarnych przy niskim stanie wód deszczowych.
Adam Wojtala
Adrian Baranowski
14:20 – 15:20
Lunch break
15:20 – 17:00
SESJA: Modele oraz strategie zarządzania infrastrukturą wód opadowych i roztopowych
Witold Sumisławski
Opracowana i zatwierdzona Strategia gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi we Wrocławiu zawiera profesjonalnie opracowaną strategię ogólną przetłumaczoną na język konkretnych działań operacyjnych. Zawiera w sobie m.in. system zarządzania GWO w mieście, zasady wprowadzania rozwiązań GWO do dokumentów planistycznych i stosowania w planowanych inwestycjach, zakres rzeczowy wyłoniony poprzez wielokryterialne narzędzia selekcji zadań, narzędzia wspierające zarządzanie operacyjne, harmonogramy w tym rzeczowo-finansowe (HRF). Daje to możliwość pełnej realizacji przyjętych działań i osiągnięcia wyznaczonych celów strategicznych w określonym czasie.
Wojciech Ługowski
Autor w referacie przedstawi model organizacyjny gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi w Poznaniu. Przedstawi powołaną do tego spółkę Aquanet Retencja która daje podstawę do rozwoju rozwiązań opartych na naturze. Posiada ona w swojej strukturze organizacyjnej wyodrębniony osobny dział zajmujący się rozwojem zielono-niebieskiej infrastruktury. Autor przedstawi również stan infrastruktury przejętej na podstawie umów dzierżawy – inwentaryzację oraz kluczowe wnioski będące jej efektem. Zaprezentuje także cele strategiczne w ramach strategii zarządzania wodami opadowymi – eksploatację oraz wpływ poszczególnych komórek organizacji na całość funkcjonowania sytemu.
PANEL DISCUSSION
Wpływ charakterystyki systemu kanalizacyjnego i jego zlewni na modele zarządzania wodami opadowymi w polskich miastach.
Kontrowersje, rozwiązania, dobre praktyki, prognozy.
- Kto i w jakim zakresie może być odpowiedzialny za administrowanie, utrzymanie i rozbudowę infrastruktury związanej z gospodarowaniem wodami opadowymi w miastach?
- Czy możliwe jest wypracowanie modelowego, uniwersalnego rozwiązania najważniejszych zasad w tym zakresie?
- Zależność pomiędzy funkcjonującymi w danym mieście modelami zarządzania infrastruktury drogowej a utrzymaniem skutecznego odwodnienia miasta po powodziach opadowych
- Specyfika sieci ogólnospławnej lub rozdzielczej i wpływ rodzaju systemu na system zarządzanie wodami opadowymi
- Na ile charakterystyka i specyfika zlewni (np. występowanie terenów leśnych, rolnych, w trakcie rozwoju) wpływa na skuteczność i koszty w przyjętym w danym mieście modelu zarządzania wodami opadowymi?
Prowadzący:
Participants:
Stanisław Drzewiecki
Marcin Łukaszewicz
Hanna Madajczyk
Witold Sumisławski
20:00 – 2:00
Gala ceremony, TYTAN 2023 awards
Przegorzaly Castle
8:45 – 13:30
Technical trip
ZBIÓRKA O GODZINIE 8:45 NA PARKINGU PRZED ZAMKIEK PRZEGORZAŁY
1. mobile pumping station Krakow Lesisko
– learning about the characteristics of a pumping station to ensure the safety of residents of a housing estate in Nowa Huta during a flood,
– guided tours of the pump stations, the reservoir and the ditch that drains into the Vistula embankment
– possibility to start the pumps and observe the operation of the pumping station
2. tour of the Dobczyce Dam facilities
– visit to the control room of the dam, short lecture on its history and main functions
– exit to the crown of the dam, crossing overflows
– lift access to the control gallery
– passage through the slider chamber
3. educational cruise on the Dobczycki Reservoir
– admiring the picturesque landscape around the Dobczyce Reservoir
– learning details and curiosities about the reservoir, its history and its function as a water source for Krakow and Dobczyce
– an opportunity to see from the lake the tower intake (water intake point for the Raba Water Treatment Plant), the dam, the castle hill and the Fish House (fish farm)