Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Michał Oleszko, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Kierownik Projektu „Technologie domowej retencji”, Dział Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Absolwent studiów MBA dla Inżynierów i Przedsiębiorców Akademii Leona Koźmińskiego, studiów magisterskich Hydrotechnika i Geoinżynieria na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej oraz studiów inżynierskich Instalacje i Sieci Sanitarne na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej.
Od 2020 roku w NCBR prowadzi projekt „Technologie domowej retencji” finansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój, w którym podmioty prywatne prowadzą prace badawcze nad technologią magazynowania i oczyszczania wody deszczowej, wody szarej i wody czarnej w wieloobiegowych Systemach, chroniących zasoby wód głębinowych.
Swoje wcześniejsze doświadczenie w obszarze zarządzania projektami zdobywał na stanowiskach kierowniczych podczas realizacji budowy oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody oraz infrastruktury zarządzającej wodą deszczową dla budynków biurowych w Warszawie.
Smart City – Green City. Zielone technologie NCBR dla miast przyszłości
Dzięki Funduszom Europejskim i Programowi Inteligentny Rozwój, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju prowadzi przedsięwzięcia w trybie zamówień przedkomercyjnych (PCP), w efekcie których powstaną innowacyjne technologie wspierające osiągnięcie celów Europejskiego Zielonego Ładu. NCBR jako zamawiający definiuje wyzwanie badawcze wynikające z realnych potrzeb polskiej gospodarki, a wykonawcy wybrani w naborach prowadzą prace badawczo-rozwojowe służące opracowaniu i demonstracji działania innowacyjnego rozwiązania niedostępnego dziś na rynku. W ramach przedsięwzięć powstaną m.in. technologie domowej retencji, czyli innowacyjne systemy do magazynowania, oczyszczania i wykorzystania wody deszczowej. Zapewnią minimalizację poboru wody z sieci wodociągowej, oszczędność cennych zasobów wód głębinowych oraz zmniejszenie ilości ścieków oddawanych do sieci kanalizacyjnej. Ponadto zagwarantują możliwość magazynowania i zatrzymywania wody z deszczy nawalnych. Opracowana technologia ma pozwalać na trzystopniowy obieg odzyskiwanej wody: najpierw wykorzystywana będzie do mycia i potencjalnie do picia, w kolejnym obiegu do spłukiwania toalety i finalnie po lokalnym oczyszczeniu do podlewania ogrodu. Instalowanie takich systemów to nie tylko rozwój kolejnego produktu eksportowego, ale podnoszenie komfortu życia Polaków, ich bezpieczeństwa w zakresie dostępu do wody i zmniejszeniu kosztów życia poprzez dostarczanie bezpłatnej wody.