Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych
Andrzej Osiński, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych
Absolwent Politechniki Gdańskiej, Instytutu Hydrotechniki – Inżynierii Środowiska. Ukończył studia podyplomowe i staże zagraniczne. Posiada wieloletnie doświadczenie w wykonawstwie, eksploatacji i zarządzaniu systemami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
Pracując jako dyrektor eksploatacji w Saur Neptun Gdańsk, samodzielnie opracował i wdrożył wiele elementów istotnie reformujących system zarzadzania eksploatacją i utrzymania infrastruktury, zapewniając mu niezawodność – zgodnie z nowoczesnymi standardami. Od 2012 r. pracuje na stanowisku dyrektora ds. eksploatacji w firmie Ecol-Unicon sp. z o.o., specjalizując się w problemach wód opadowych i roztopowych.
Jest członkiem Pomorskiej Izby Budownictwa o numerze ewidencyjnym POM/IS/0027/12. Posiada uprawnienia w specjalności sanitarnej w zakresie kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń oraz uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności instalacyjno-inżynieryjnej. Rzeczoznawca PZiTS w specjalności: wodociągi i kanalizacja w zakresie eksploatacji i zarzadzania – zaświadczenie nr 1946098. Wielokrotnie przewodniczył misjom specjalistycznym ekspertów Grupy Saur dotyczących optymalizacji eksploatacji i utrzymania obiektów w kraju i za granicą (Senegal , Libia , Rosja). Uczestniczył również w misji eksperckiej Banku Światowego w Uzbekistanie, oceniającej możliwości prywatyzacyjne usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Współtworzył koncepcję powstania specjalistycznej firmy Gdańskie Melioracje. Autor licznych publikacji branżowych, m.in. w „Przeglądzie Komunalnym” czy w czasopiśmie „Gaz Woda i technika sanitarna”. Obecnie jest również ekspertem Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie – przewodniczącym zespołu ekspertów ds. wód opadowych i roztopowych oraz w grupie tworzącej benchmarking firm infrastrukturalnych.
Specyfika systemów opadowych i płynące z niej zagrożenia
Zmiany klimatu, skażenie Odry , intensywne opady i powodzie opadowe oraz przewidywane inwestycje powinny samorządom zwrócić uwagę na potrzebę rozwiązania kompleksowego problemów systemów opadowych. Znajomość tych systemów, ich rozsądne zarządzanie , finansowanie i monitorowanie mają coraz większy wpływ na środowisko oraz komfort życia mieszkańców. Potrzebne jest wykraczające ponad horyzont kadencji spojrzenie na aktualny model lokalnego zarządzania, ocena zagrożeń i stworzenie lokalnego standardu, który ma zapewnione finansowanie. Bez profesjonalnych działań związanych z utrzymaniem i ciągłą, a nie punktową eksploatacją, elementy systemów opadowych podlegają degradacji, co szczególnie dotyka niewidoczne systemy sieciowe. Prezentacja pokaże, w jaki sposób brak działań stwarza problemy dla właścicieli infrastruktury, a brak ich zrozumienia staje się kosztowny społecznie i ekonomicznie.