Politechnika Wrocławska
dr inż. Jarosław Rybak, Politechnika Wrocławska
Adiunkt w Katedrze Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Studiował w Politechnice Wrocławskiej, gdzie obronił doktorat w dziedzinie budownictwa. Studiował też w politechnice w Horsens w Danii. W przeszłości pracował w Merkur Wohnbau Gmbh w Niemczech i w firmie Geoservice Wrocław.
Modernizacja systemów ochrony przeciwpowodziowej – z perspektywy konsultanta geotechnika
Roboty hydrotechniczne, jak większość prac budowlanych, obejmują w zasadzie dwie etapy: fazę przygotowania (zdefiniowanie potrzeb, decyzja o inwestycji, projektowanie z niezbędnymi uzgodnieniami) oraz fazę wykonawstwa (realizacja robót, procedury kontrolne i odbiorowe). Do drugiej fazy można też zaliczyć przeglądy w czasie gwarancji – ze świadomością, że realne zagrożenie powodziowe nie musi w tym czasie wystąpić.
W prezentacji zostanie przedstawiony szereg refleksji ze sprawowania nadzoru geotechnicznego na budowach obiektów ochrony przeciwpowodziowej (wałów, suchych zbiorników). Omówione zostaną kwestie:
– doboru rozwiązań (przebudowa, wzmocnienie, budowa nowego obiektu),
– doboru technologii (materiał lokalny lub dowożony, modyfikacje dostępnego materiału, zastosowanie nowoczesnych materiałów),
– bieżącej kontroli efektów prowadzonych robót (kontrole zagęszczenia nasypów, badania wytrzymałości kompozytów),
– bieżącej modyfikacji (zmian) uwarunkowanych niespodziankami w obrębie podłoża gruntowego (głębokości realizowanych przesłon, długości pali pod obiektami),
– „opieka powykonawcza” – konsultacje w zakresie oceny wyników badań prowadzonych w okresie gwarancyjnym, w tym testowanie jakości robót warunkami pogodowymi i ich skutkami.