Prelegenci

Dr hab. inż. prof. ITB Tomasz Godlewski

Zakład Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu - Instytut Techniki Budowlanej

Projektowanie geotechniczne w praktyce – czyli jak tego nie należy robić

Po ponad dekadzie od wprowadzenia Eurokodu 7 i przepisów wykonawczych w tym zakresie opracowanie projektu geotechnicznego jako składowej dokumentacji projektowej często jest nadal wyzwaniem. W wielu przypadkach dokument ten zamiast pomagać bezpiecznie zaprojektować posadowienie obiektu, staje się niechcianym formalnym obowiązkiem. Prowadzi to do nieporozumień, a niekiedy nawet błędów w procesach inwestycyjnych. W celu podniesienia świadomości użyteczności tego dokumentu w referacie zostaną zdefiniowane rzeczywiste potrzeby i zakres projektu geotechnicznego. Na przykładach zostaną wskazane zarówno „złe praktyki”, jak i opracowania skutecznie wdrożone i spełniające funkcję celu. W przededniu przyjęcia II generacji Eurokodu 7  wykazanie jego rangi i potrzeby w zakresie projektowania geotechnicznego wydaje się niezbędne – jako podstawowego opracowania, w którym „spotykają się: wymogi konstrukcyjne i geotechniczne możliwości podłoża.

Bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sąsiedztwie tuneli – nowe wytyczne ITB

Dynamiczny rozwój budownictwa na terenach zurbanizowanych znacznie zwiększył zapotrzebowanie na wykorzystywanie przestrzeni podziemnej, w tym na budowę nowych tuneli. Budowa tuneli ma przede wszystkim wpływ na przemieszczenia podłoża nad samym tunelem oraz w jego bezpośrednim otoczeniu. Na powierzchni terenu ten wpływ można zaobserwować w postaci formującej się niecki, której towarzyszą osiadania oraz przemieszczenia poziome. Przewidywanie wartości i rozkładu tych deformacji wzdłuż trasy projektowanego tunelu jest konieczne, aby ocenić potrzebę implementacji środków zabezpieczających istniejące obiekty budowlane, w zależności od ich wrażliwości oraz potencjalnych konsekwencji ich uszkodzenia. Jest to szczególnie istotne ze względu na fakt, że destrukcje obiektów spowodowane realizacją tuneli w warunkach zabudowy miejskiej, generują roszczenia stron trzecich i narażają inwestora i wykonawcę na dodatkowe koszty i opóźnienia. Referat prezentuje nowe wytyczne dotyczące oceny wpływu budowy tuneli na przemieszczenia podłoża i obiekty sąsiednie w zakresie wpływów statycznych, opracowane na podstawie zgromadzonych doświadczeń, głównie z budowy metra.

Współautorzy: dr inż. Witold Bogusz, prof. dr hab. Anna Siemińska-Lewandowska

Od 2001 r. pracownik naukowy zatrudniony w Instytucie Techniki Budowlanej, obecnie w Zakładzie Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu na stanowisku profesora. Pełni funkcję kierownika Pracowni Geotechnicznej i zastępcy kierownika Zakładu. Ukończył studia w specjalności geologia inżynierska oraz studia na kierunku budownictwo. W 2008 r. w ITB uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa, a w 2020 r. stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport nadany przez RND PW.
Jako pracownik ITB przygotował ponad 200 ekspertyz i opracowań dotyczących posadowienia różnych obiektów budowlanych, dokumentacje badań podłoża i projekty geotechniczne. Prowadzi nadzory geotechniczne na budowach (m.in. jako inspektor nadzoru w zakresie geotechniki przy rozbudowie metra w Warszawie). Jest autorem i współautorem ponad 90 publikacji naukowych dotyczących praktycznych zagadnień geotechnicznych, szczególnie związanych z wykonywaniem i interpretacją badań in situ oraz z ustalaniem parametrów geotechnicznych do projektowania, prezentowanych na konferencjach, sympozjach krajowych i zagranicznych oraz publikowanych w prasie technicznej. Jest także współautorem pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego projektowania geotechnicznego wg EC7 (Projektowanie geotechniczne według Eurokodu 7, ITB 2011) oraz współautorem monografii Badania Podłoża Budowli, PWN 2020. Główną dziedziną zainteresowań naukowych jest dokumentowanie warunków podłoża w badaniach polowych i laboratoryjnych, w tym z wykorzystaniem metod sejsmicznych oraz analiza współpracy układu konstrukcja–podłoże do realizacji głębokich wykopów, stacji i tuneli metra, oraz obiektów energetyki, w tym turbin wiatrowych. Działa również jako członek zespołu normalizacyjnego Komitetu Technicznego 254 ds. Geotechniki przy PKN oraz jest delegatem na posiedzeniach komitetów CEN TC250/SC7 (Eurokod 7 Committee) i CEN/TC 341 (Geotechnical Investigation and Testing) oraz członkiem Komitetu TC 206 (Observation Method) przy ISSMGE. Jest także członkiem zarządu Podkomitetu Budownictwa Podziemnego przy PKG.