Prelegenci

Dr hab. inż. prof. PW Monika Mitew-Czajewska

Politechnika Warszawska

Tunele metra i kolejowe w zabudowie miejskiej – jedno czy dwutorowe

We współczesnym świecie, w dobie bardzo szybkiej urbanizacji, w obliczu migracji ludzi do wielkich miast, komunikacja miejska musi być bardzo sprawna i projektowana w przemyślany sposób. Wyzwaniem staje się konieczność budowy nowych linii komunikacyjnych pod ziemią, ich integracja z istniejącą infrastrukturą, a także wkomponowanie w zabudowę podziemną. Już na etapie planowania inwestycji powstaje pytanie, czy projektowana linia metra (lub kolejowa) powinna być wykonana w dwóch oddzielnych tunelach dla każdego kierunku ruchu, czy w jednym tunelu o znacznie większej średnicy z ruchem dwukierunkowym. Przy podejmowaniu decyzji konieczne jest przeanalizowanie wielu kryteriów, np. możliwość włączenia nowego obiektu w istniejącą infrastrukturę, zajęcie przestrzeni podziemnej i wpływ na otoczenie (osiadania obiektów, hałas, drgania, gospodarka odpadami i inne), czas budowy i logistyka, ale także bezpieczeństwo użytkowania, eksploatacja i utrzymanie oraz wiele innych. Bardzo ważne kryterium stanowią także dotychczasowe doświadczenie lokalne. W referacie omówione zostaną różne przykłady ze świata i z kraju, a także interesujące statystyki opracowane na podstawie obszernej bazy danych tuneli wykonywanych tarczą w miastach na całym świecie.

Absolwentka Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Doktorat obroniła również na Politechnice Warszawskiej. Jest pracownikiem badawczo-dydaktycznym w Instytucie Dróg i Mostów, w Zakładzie Mostów, Geotechniki i Budowli Podziemnych zatrudnionym na stanowisku profesora uczelni. Pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Dróg i Mostów PW.
Od wielu lat aktywnie działa w Podkomitecie Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki, którego była Przewodniczącą w latach 2014-2020 r., a obecnie pełni funkcję skarbnika. Prof. Mitew-Czajewska jest członkiem zarządu International Tunnelling and Underground Space Association (ITA-AITES) oraz nominowanym przez PKG członkiem Komitetu TC204 ISSMGE. Jest także członkiem Rad Naukowych Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Prowadzi swoją działalność doradczą, a także jest wyłącznym przedstawicielem firmy Fine w Polsce, producenta oprogramowania geotechnicznego GEO5.