Agenda Kongresu

DZIEŃ 1

24 WRZEŚNIA

8:00 – 9:00

Rejestracja uczestników

9:00 – 10:00

Otwarcie Kongresu

MS

Monika Socha-Kośmider

Przewodnicząca Kongresu

Otwarcie Kongresu

Godlewski Tomasz

Dr hab. inż. prof. ITB Tomasz Godlewski

Zakład Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu - Instytut Techniki Budowlanej

Projektowanie geotechniczne w praktyce – czyli jak tego nie należy robić

Po ponad dekadzie od wprowadzenia Eurokodu 7 i przepisów wykonawczych w tym zakresie opracowanie projektu geotechnicznego jako składowej dokumentacji projektowej często jest nadal wyzwaniem. W wielu przypadkach dokument ten zamiast pomagać bezpiecznie zaprojektować posadowienie obiektu, staje się niechcianym formalnym obowiązkiem. Prowadzi to do nieporozumień, a niekiedy nawet błędów w procesach inwestycyjnych. W celu podniesienia świadomości użyteczności tego dokumentu w referacie zostaną zdefiniowane rzeczywiste potrzeby i zakres projektu geotechnicznego. Na przykładach zostaną wskazane zarówno „złe praktyki”, jak i opracowania skutecznie wdrożone i spełniające funkcję celu. W przededniu przyjęcia II generacji Eurokodu 7  wykazanie jego rangi i potrzeby w zakresie projektowania geotechnicznego wydaje się niezbędne – jako podstawowego opracowania, w którym „spotykają się: wymogi konstrukcyjne i geotechniczne możliwości podłoża.

Godlewski Tomasz

Dr Edyta Majer

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy

RIDII – Metody prowadzenia badań i doboru rozwiązań geotechnicznych dotyczących inwestycji drogowych. Informacja o projekcie

10:00 – 10:40

Przerwa kawowa, zwiedzanie wystawy

10:40 – 12:45

Sesja I

Jastrzebska Malgorzata

prof. dr hab. inż. Małgorzata Jastrzębska

Politechnika Śląska

Wykorzystanie materiałów alternatywnych, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów naturalnych, w zrównoważonej geoinżynierii

„Zrównoważona” geotechnika (w szerszym pojęciu – geoinżynieria) kojarzona jest z podejmowaniem takich działań w dziedzinie inżynierii lądowej, które wpisują się w zasady gospodarki niskoemisyjnej i gospodarki obiegu zamkniętego w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Jednym z kierunków takich działań jest wzmacnianie podłoża z wykorzystaniem materiałów odpadowych, zwłaszcza naturalnych, w mieszaninach gruntowych, gruntowo-cementowych lub w postaci samodzielnych warstw podbudowy (np. warstwa opon gumowych).
Za materiały odpadowe uznaje się materiały, które straciły status odpadu i mogą być wykorzystane jako zamienniki materiałów stosowanych tradycyjnie. Jednak, ponowne użycie tak zakwalifikowanych odpadów wymaga przygotowania ich do nowej roli, co generuje nie tylko dodatkowe koszty, ale również może wpływać obciążająco na środowisko, szczególnie w zakresie dodatkowego zapotrzebowania na energię i wodę. Warto więc rozważyć nie tylko sam fakt ponownego wykorzystania materiałów odpadowych, ale również zastanowić się nad tym w jaki sposób ograniczyć energochłonność i emisję CO2 podczas opracowywania i stosowania nowych technologii.
Celem referatu będzie zaprezentowanie możliwości wykorzystania w geoinżynierii odpadów naturalnych (włókien roślinnych i zwierzęcych oraz innych), krótkie omówienie stanu badań laboratoryjnych (udokumentowanych praktycznych zastosowań jest bardzo niewiele) oraz zwrócenie uwagi na podstawy formalno-prawne takich zastosowań. Jedną z ważniejszych kwestii będzie próba odpowiedzi na pytania: czy rzeczywiście stosowane odpady spełniają kryteria rozwiązań ekologicznych i niskoemisyjnych oraz, czy biodegradowalność, do której się dąży, jest wadą czy zaletą w kontekście trwałości rozwiązań opartych na odpadach naturalnych?

Januszewski Michał prelegent kongresu GIBP2023

Michał Januszewski

ArcelorMittal

Minimalizowanie skutków zmian klimatycznych w ochronie przeciwpowodziowej i nie tylko…

Jeden problem, wiele rozwiązań. Czy wszystkie równoważne i porównywalne? Jak świat próbuje przeciwdziałać skutkom zjawisk klimatycznych i ile z tych doświadczeń może być pomocne w lokalnych uwarunkowaniach. Czy aktualnie przyjmowane parametry projektowe i współczynniki bezpieczeństwa są wystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa konstrukcji? Czy koszty ponoszone na pewne rozwiązania to zbyteczne wydatki czy jednak rozsądna odpowiedzialna kalkulacja?

Sobczynska Natalia

Natalia Sobczyńska

Soletanche Polska
Zorzycki Michal

Michał Zorzycki

Soletanche Polska

Redukcja śladu węglowego na budowie Muzeum Getta Warszawskiego: analiza emisji CO2 i innowacyjne technologie geotechniczne

Rewers Dawid

Dawid Rewers

ATM sp. z o.o.

Pręty SAS w geoinżynierii – systemy zbrojenia elementów geotechnicznych o niskiej emisji CO2

Noga Bogdan

Dr inż. Bogdan Noga

Multiconsult Polska sp. z o.o.

Wpływ badań geotechnicznych na proces wiercenia otworów geotermalnych

Merchel Arkadiusz

Dr inż. Aleksander Siry

Remost Sp. z o.o.

Praktyczne wykorzystanie możliwości opomiarowanego świdra do posadowienia windy przy Hotelu Rzeszów

Wójcik Michał

Michał Wójcik

GEOD

Doświadczenia z eksploatacji głowicy obrotowych EURODRILL RHP 10 w zastosowaniu do formowania kolumn DSM

12:45 – 13:15

Przerwa kawowa, zwiedzanie wystawy

13:15 – 15:00

Sesja II

Wójcik Michał

Dr hab. inż. Marian Łupieżowiec, prof. PŚ

Politechnika Śląska

Wpływ oddziaływania wody na stateczność skarp i zboczy

Buca Rafał

Tomasz Szczepański

Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.

Czy stosowanie żywic w geotechnice ma sens?

Na podstawie przykładów możliwych zastosowań opartych o różne kompozycje żywic syntetycznych zostaną omówione aspekty technologiczne, techniczne i ekonomiczne takich realizacji. Każda technologia ma swoje mocne strony i wyraźne ograniczenia. Stąd pytanie, jak pozycjonować technologie oparte na żywicach w kontekście problemów geotechnicznych, które można spotkać w praktyce zawodowej. Na ile takie rozwiązania można brać pod uwagę analizując możliwe sposoby naprawy lub zabezpieczenia konstrukcji inżynierskiej w strefie jej posadowienia.

Wolski Andrzej

Adam Gonera

MC-Bauchemie Sp. z o.o.

MC-Injekt Montan  technologie iniekcyjne wzmacniania i stabilizacji gruntu

29% ląd, 79% woda – tak rozkłada się udział gruntów i wód na kuli ziemskiej. Ruchy górotworów, wód również gruntowych, wzrost obciążeń na grunt obiektów budownictwa przemysłowego powodują, że tematyka niezawodnej stabilizacji podłoża ma coraz większe znaczenie. Niestabilność gruntów spowodowana erozją, niskim zagęszczeniem, cyklami zamarzania i rozmrażania, dekompozycją , nasyceniem wodą może prowadzić do niestabilności obiektów budowlanych, gdzie konsekwencją są awarie rozumiane jako osiadanie obiektów, rysy, pęknięcia, uszkodzenia i inne. Konwencjonalne metody np. cement grouting wymagają użycia ciężkiego sprzętu, łatwego dostępu do uszkodzonego obiektu, często rozległego placu budowy oraz długiego czasu na wykonanie prac stabilizacyjnych.
Firma MC-Bauchemie opracowała technologię iniekcji w grunt z wykorzystaniem materiałów iniekcyjnych mineralnych, organomineralnych oraz polimerowych  i  sprzętu (pomp iniekcyjnych) o niewielkich rozmiarach, którą można wykorzystać w pracach stabilizacji gruntu w tunelach, nabrzeżach, budynkach, lotniskach i przemyśle wykorzystując serię produktów MC-Montan Injekt jako szybkie, precyzyjne i skuteczne rozwiązania w usuwaniu skutków pracy gruntów niestabilnych, gdzie plac budowy zajmuje niewiele miejsca, a sam przebieg prac i organizacja prac na obiekcie, wymagają uzyskania szybkich efektów wzmocnienia, czy stabilizacji  gruntu (liczonych w minutach).
Dobór odpowiedniego rozwiązania odbywa się na podstawie kilku informacji: parametrów gruntu, obiektu wymagającego stabilizacji, doboru odpowiedniego materiału i technologii wykonania, aby osiągnąć zamierzony, projektowany cel: przywrócenie nośności gruntu, niejednokrotnie podniesienie elementów konstrukcji i przywrócenie pierwotnego projektowanego stanu obiektów budowlanych.

Malasiewicz Dominik

Dominik Małasiewicz

Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego

Czy skutecznie wykorzystać potencjał wapna palonego do uzdatniania i stabilizacji gruntów

Referat poświęcony uzdatnianiu i stabilizacji gruntów z wykorzystaniem wapna palonego oraz spoiw wapiennych to fascynująca okazja do zgłębienia tradycyjnych technik inżynieryjnych w nowym wydaniu.
Temat ten jest niezwykle istotny w kontekście budownictwa, gdzie stabilizacja gruntów odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. W trakcie referatu omówione zostaną  metody zastosowania wapna palonego, które znacząco poprawiają właściwości gruntów, w tym ich nośność i odporność na wodę. Uczestnicy zyskają wiedzę na temat procesów chemicznych zachodzących podczas stabilizacji oraz dowiedzą się, jakie korzyści ekonomiczne niesie za sobą stosowanie spoiw wapiennych. Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami w budownictwie infrastrukturalnym!

Duszynski

Marek Dmochowski

CEMEX Polska sp. z o.o.

Skuteczne i szybkie wypełnienie pustych przestrzeni przy użyciu mieszanek GRUNTON

Duszynski

Dr inż. Remigiusz Duszyński

Tensar

Wykorzystanie technologii STRATUM i MSL do posadowienia obiektów w złożonych warunkach geotechnicznych

15:00 – 16:00

Przerwa obiadowa, zwiedzanie wystawy

16:00 – 17:15

Sesja III - Debata

Repel Andrzej

Dr Maciej Durbas

Kancelaria Kubas Kos Gałkowski
Sobczak Sebastian

Aleksandra Kuzawińska

Kancelaria Kubas Kos Gałkowski

Przygotowanie do sporu – zwiększ swoje szanse na wygraną w sądzie

  1. Spór jako naturalny element prowadzenia działalności gospodarczej
    1. a. Etapy powstawania sporu:
      – Etap kontraktowania
      – Etap zgodnego wykonywania umowy
      – Powstanie sporu
      – Zaognienie sporu
      – Przeniesienie sporu na forum sądowe/arbitrażowe
      b. Definicja: sporem jest już różnica w interpretacji umowy, sposobie jej wykonywania; to nie musi być „aż” spór sądowy wywołany pozwem.
      c. Zmiana sposobu myślenia – spór jako normalny fragment procesu inwestycyjnego, a nie coś wyjątkowego/niespodziewanego
      d. Przyczyny powstawania sporów w branży budowlanej.
      e. Przykłady typowych sporów w działalności budowlanej.
      f. Koszty i konsekwencje sporów sądowych dla przedsiębiorstwa.
      g. Cel szkolenia – zrozumienie podstawowych sposobów unikania sporów i mitygowania ryzyka z nimi związanego
  2. Przygotowanie do sporu sądowego – 5 podstawowych zasad
    1. a. Wyniki pierwszej ankiety
      b. Dokumentacja – znaczenie i sposób jej prowadzenia
      c. Pamięć korporacyjna – wewnętrzna organizacja wiedzy i zasobów
      d. Konsultacja z prawnikiem – kiedy i dlaczego warto jak najwcześniej
      e. Ocena ryzyka – szacowanie szans powodzenia w sporze z uwzględnieniem czasu postępowania sądowego i racjonalne podejmowanie decyzji o wejściu w spór z drugą stroną – due dilligence sporu, który może zaistnieć
      f. Kompletowanie świadków i dowodów jeszcze zanim dojdzie do faktycznej eskalacji sporu na drogę sądową
  3. Zarządzanie sporem sądowym
    1. a. Wybór odpowiedniego pełnomocnika – nie tylko kwestie merytoryczne, ale również umiejętności dot. zarządzania procesem
      b. Budowanie narracji w ramach sporu kontra suche przedstawienie faktów – dlaczego jest ważne szczególnie w kontekście długości postępowań sądowych (zawodność pamięci, liczba faktów, którym trzeba nadać sens, żeby przekonać do swojego stanowiska)
      c. Komunikacja z drugą stroną konfliktu – podstawowe zasady prowadzenia rozmów z perspektywy efektywności i bezpieczeństwa
      d. Negocjacje przedprocesowe i ugody
      e. Monitorowanie postępu sprawy
  4. Alternatywne metody rozwiązywania sporów
    1. a. Przykłady zastosowania alternatywnych metod w branży budowlanej w liczbach – dokładne pokazanie kosztów oraz długości postępowania sądowego i porównania go z kosztami alternatywnych metod rozwiązywania sporów
      b. Negocjacje – podstawowe techniki i praktyczne wskazówki (model harwardzki – myślenie o interesach – nie o pozycjach stron).
      c. Expert determination – możliwość wprowadzenia tymczasowych metod rozwiązywania sporów technicznych w ramach procesów inwestycyjnych
      d. Mediacja – zasady i korzyści, a w szczególności
      – po co mediator – czy to tylko dodatkowy koszt
      – jak wybrać właściwego mediatora – doświadczenie branżowe i listy mediatorów
      e. Arbitraż – procedury i korzyści
      f. Porozumienia pozasądowe – jak je skutecznie zawierać – na co zwracać uwagę

Debata: Jak skutecznie rozwiązywać spory budowlane?

  1. Skuteczność systemu sądowego w rozwiązywaniu sporów budowlanych
    a. Czy obecny system prawny skutecznie radzi sobie ze sporami budowlanymi?
    b. Dlaczego system sobie nie radzi i dlaczego spory trwają tak długo?
    c. Perspektywa Zamawiającego i Wykonawcy.
    d. Analiza czasu trwania procesów sądowych i ich wpływu na projekty budowlane.
    e. Koszty sądowe i ich obciążenie dla firm budowlanych, a możliwość redukcji kosztów i czasu w przypadku właściwego przygotowania się do sporu.
  2. Praktyki prewencyjne i zarządzanie ryzykiem sporu sądowego
    a. Mit prawnika jako podstawowej przeszkody dla zawarcia ugody (prawnicy, którzy utrudniają procesy koncyliacyjne i komunikację między stronami) – co prawnik może zrobić, żeby pomóc w zarządzaniu sporem.
    b. Jakie działania prewencyjne mogą pomóc w uniknięciu sporów sądowych? Przykłady dobrych praktyk, które zadziałały.
    c. Jakie działania mogą przeszkodzić w sprawnym rozstrzygnięciu sporu sądowego? Przykłady złych praktyk, które doprowadziły do zaognienia się konfliktu.
    d. Rola dokumentacji i transparentności w zarządzaniu ryzykiem – metody zmniejszenia ryzyka (np. poprzez skrócenie czasu postępowania z wykorzystaniem ADR, litigation financing).
  3. Alternatywne metody rozwiązywania sporów budowlanych (ADR)
    a. Czy mediacja i arbitraż są skutecznymi alternatywami dla procesów sądowych?
    b. Przykłady udanych zastosowań ADR w branży budowlanej.
    c. Wady i zalety ADR w porównaniu do tradycyjnych metod sądowych.
    d. Otwarte pytanie – czy stosowali Państwo ADR? Jeśli nie – dlaczego mimo takiej możliwości Pan/Pani nie zastosowała ADR? Co skłoniłoby Państwa do skorzystania z ADR?
    e. Perspektywa Zamawiającego i Wykonawcy.
  4. Relacje Inwestor-Wykonawca a spory sądowe
    a. Jak budować zaufanie i komunikację między stronami kontraktu? Jak kontynuować współpracę mimo konfliktu? Przykłady dobrych praktyk.
    b. Przyczyny najczęstszych sporów między inwestorami a wykonawcami.
    c. Rola umów i klauzul kontraktowych w zarządzaniu sporami.

PROWADZĄCY:

Repel Andrzej

Dr Maciej Durbas

Kancelaria Kubas Kos Gałkowski
Sobczak Sebastian

Aleksandra Kuzawińska

Kancelaria Kubas Kos Gałkowski

UCZESTNICY:

Repel Andrzej

Jan Gandziarowski

CAS Sp. z o.o.
Sobczak Sebastian

Artur Jastrzębski

Trakcja S.A.
Sobczak Sebastian

Luiza Modzelewska

Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej
Sobczak Sebastian

Marcin Orecki

Gülermak sp. z o.o.

17:15 – 18:00

Wykład inspiracyjny

Repel Andrzej

Paweł Mateńczuk „Naval”

NAVAL

Czego inżynierowie mogą nauczyć się od żołnierza Jednostki Wojskowej GROM

20:00 – 23:00

Kolacja z atrakcjami

Dodatkowe atrakcje:

  • Zmień się z nami dzięki AI
  • Kolację uświetni występ wokalny

DZIEŃ 2

25 WRZEŚNIA

9:00 – 12:00

Sesja I

Marek Cała

Prof. dr hab. inż. Marek Cała

Akademia Górniczo-Hutnicza
Stopkowicz Agnieszka

Dr inż. Agnieszka Stopkowicz

Akademia Górniczo-Hutnicza

Budowa tuneli na południu Polski – doświadczenia i wyzwania

Przedstawione zostaną dotychczasowe doświadczenia z projektowania i budowy tuneli na południu Polski przy zastosowaniu takich metod budowy jak NATM, ADECO-RS, TBM. Przeanalizowane zostaną także wybrane aspekty prawne realizacji takich inwestycji, wymogi normowe i przepisów prawa. Na wybranych przykładach wskazane zostaną kluczowe problemy występujące podczas realizacji tuneli i możliwości ich minimalizacji. W ostatniej części wystąpienia wskazane zostaną dalsze wyzwania przed jakimi stoi polskie budownictwo tunelowe.

Dziadon Lukasz

Łukasz Dziadoń

Keller Polska sp. z o.o.

Geotechniczne aspekty projektowania i wykonania zabezpieczenia portali i osuwisk na odcinku S19 Rzeszów – Babica

Kruczek Andrzej

Andrzej Kruczek

GEO-Instruments Polska sp. z o.o.

Monitoring geotechniczny i konstrukcji na przykładzie realizacji budowy drogi ekspresowej S19 odc. Rzeszów Południe – Babica

Kowal Robert

Robert Kowal

Stump Franki sp. z o.o.

S19 Rzeszów-Babica – zakres zrealizowany przez Stump Franki

Petrow Ganew Dymitr

Dymitr Petrow-Ganew

Herrenknecht AG

Nowoczesna budowa tuneli drogowych i kolejowych maszynami TBM w technologii EPB i Variable Density (VD) w warunkach występowania metanu

Joszko Michał

Michał Joszko

TRANSBET TUNNEL CONSTRUCTION SUPPORT

Wyzwania montażu zbrojenia do betonowych segmentów tunelu S19 Rzeszów- Babica

Malkowski Piotr

Bogdan Wikierski

WASKO SA

Metodyka wdrażania systemów automatyki w projektach infrastrukturalnych

12:00 – 12:30

Przerwa kawowa, zwiedzanie wystawy

12:30 – 15:00

Sesja II

Sieminska Lewandowska Anna

Prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska

Politechnika Warszawska

Budowa metra w historycznych centrach miast

Budowa tuneli i stacji metra w centrum miasta, w rejonie z historyczną, zabytkową zabudową, często w złym stanie technicznym, wiąże się z wieloma utrudnieniami. Dodatkowym aspektem są warunki geotechniczne, wysoki poziom wód podziemnych. Konieczność ochrony substancji miejskiej przed wpływem robót tunelowych i budową głębokich wykopów stacyjnych wymaga właściwego doboru technologii budowy oraz metod zapobiegania skutkom prac podziemnych.

Paweł Kośmider

Dr hab. inż. prof. PW Monika Mitew-Czajewska

Politechnika Warszawska

Tunele metra i kolejowe w zabudowie miejskiej – jedno czy dwutorowe

We współczesnym świecie, w dobie bardzo szybkiej urbanizacji, w obliczu migracji ludzi do wielkich miast, komunikacja miejska musi być bardzo sprawna i projektowana w przemyślany sposób. Wyzwaniem staje się konieczność budowy nowych linii komunikacyjnych pod ziemią, ich integracja z istniejącą infrastrukturą, a także wkomponowanie w zabudowę podziemną. Już na etapie planowania inwestycji powstaje pytanie, czy projektowana linia metra (lub kolejowa) powinna być wykonana w dwóch oddzielnych tunelach dla każdego kierunku ruchu, czy w jednym tunelu o znacznie większej średnicy z ruchem dwukierunkowym. Przy podejmowaniu decyzji konieczne jest przeanalizowanie wielu kryteriów, np. możliwość włączenia nowego obiektu w istniejącą infrastrukturę, zajęcie przestrzeni podziemnej i wpływ na otoczenie (osiadania obiektów, hałas, drgania, gospodarka odpadami i inne), czas budowy i logistyka, ale także bezpieczeństwo użytkowania, eksploatacja i utrzymanie oraz wiele innych. Bardzo ważne kryterium stanowią także dotychczasowe doświadczenie lokalne. W referacie omówione zostaną różne przykłady ze świata i z kraju, a także interesujące statystyki opracowane na podstawie obszernej bazy danych tuneli wykonywanych tarczą w miastach na całym świecie.
Sieradzki Bartlomiej

Bartłomiej Sieradzki

Keller Polska sp. z o.o.

Przystanek Koziny – Podziemne Miasto w sercu Łodzi

Karol Kalwarczyk

Paweł Sysik

ILF Consulting Engineers Polska

Doświadczenia z projektowania i realizacji II linii metra w Warszawie

Dobiega końca projektowanie i budowa II linii metra w Warszawie. Firma ILF Consulting Engineers Polska jest zaangażowana w ten proces od prawie 15 lat. W prezentacji zostaną przedstawione wybrane doświadczenia z projektowania i realizacji stacji i tuneli oraz prognozowania wpływu ich budowy i odwodnienia głębokich wykopów na istniejącą infrastrukturę. Doświadczenia mogą zostać wykorzystane w zbliżających się inwestycjach III i IV linii metra w Warszawie oraz w wielu podobnych projektach, które planowanie są w naszym kraju.
Zorzycki Michal

Michał Zorzycki

Soletanche Polska

Ściany szczelinowe w budowie tuneli kolejowych i tramwajowych

Karol Kalwarczyk

Robert Jakubiak

GDDKiA O. w Krakowie

Doświadczenia GDDKiA O. w Krakowie w zakresie eksploatacji i planowania tuneli drogowych w Małopolsce

Sowa Wieslaw

Wiesław Sowa

GDDKiA O. w Rzeszowie

S19 Rzeszów-Barwinek: realizacja inwestycji na terenach "Fliszu Karpackiego"

15:00 – 16:00

Przerwa obiadowa, zwiedzanie wystawy

16:00 – 17:10

Sesja III

Malkowski Piotr

Dr inż. Witold Bogusz

Jacobs

Tunele w skałach – praktyczne aspekty projektowania i wyzwania normalizacyjne

Tunele należą do konstrukcji geotechnicznych stawiających przed projektantami istotne wyzwania w zakresie stopnia skomplikowania analiz współpracy konstrukcji z otoczeniem i przyjęcia właściwych rozwiązań projektowych. Projektowanie i realizacja tuneli w ośrodkach skalnych wiąże się w tym zakresie z jeszcze większymi trudnościami. W referacie przedstawione zostaną wybrane praktyczne aspekty projektowania tuneli w ośrodkach skalnych, ze szczególnym nastawieniem na modelowanie numeryczne, analizę stanów granicznych oraz stosowanie metody obserwacyjnej w odniesieniu do rzeczywistego zachowania się obiektu i napotykanych warunków gruntowych. Omówiona zostanie również kwestia dotychczasowych i planowanych prac normalizacyjnych w zakresie projektowania tuneli i innych budowli podziemnych, formalnie będących poza zakresem stosowalności Eurokodów. W tym kontekście przedstawione zostaną wyzwania jakie stoją na drodze do opracowania europejskiej normy do projektowania tuneli.
Godlewski Tomasz

Dr hab. inż. prof. ITB Tomasz Godlewski

Zakład Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu - Instytut Techniki Budowlanej

Bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sąsiedztwie tuneli – nowe wytyczne ITB

Wychowanski Michał

Michał Wychowański

Biuro Inżynierskie Maciej Zajączkowski

Monitoring konstrukcji tuneli i mostów z wykorzystaniem tensometrii optycznej i elektrooporowej

Adam Buczyński

Adam Buczyński

Voltar System Sp. z o.o.

Aspekty ochrony przeciwpożarowej tuneli w kontekście wyposażenia tuneli drogowych

20:00 – 2:00

Uroczysta gala, rozdanie nagród TYTAN 2024

DZIEŃ 3

26 WRZEŚNIA

9:20 – 14:30

Wycieczka na plac budowy tunelu w drodze ekspresowej S19 Rzeszów Południe-Babica

  • grupa I: 9:20 – 12:30
  • grupa II: 11:30 – 14:30

Wszystkie osoby uczestniczące w wycieczce otrzymają szczegółowe informacje na jej temat na adres mailowy podany podczas rejestracji.

9:30 – 14:30

Wycieczka na plac budowy posadowienia wysokich estakad oraz zabezpieczenia terenów osuwiskowych na przykładzie budowy S19 Babica-Jawornik

  • grupa I: 9:30 – 12:30
  • grupa II: 11:30 – 14:30

Wszystkie osoby uczestniczące w wycieczce otrzymają szczegółowe informacje na jej temat na adres mailowy podany podczas rejestracji.

9:40 – 13:30

Wycieczka "Rzeszowskie Piwnice"

  • grupa I: 9:40 – 12:00
  • grupa II: 10:00 – 12:30

Wszystkie osoby uczestniczące w wycieczce otrzymają szczegółowe informacje na jej temat na adres mailowy podany podczas rejestracji.