Udostępnij stronę

TYTANY 2015

tytany

Nagroda TYTAN przyznawana przez kwartalnik "Inżynieria Bezwykopowa" i wybitne grono Jury złożone z przedstawicieli świata nauki oraz stowarzyszeń branżowych to uznane w branży trofeum. Wręczana jest od 2003 r. podczas uroczystej Gali w trakcie corocznie organizowanej Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii "INŻYNIERIA Bezwykopowa". Następne rozdanie nagród będzie miało miejsce 10 czerwca 2015 r. w trakcie wspomnianej imprezy, która odbędzie się w dniach 9–11 czerwca w Krakowie.
Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach:
Projekt roku - nowa instalacja
Projekt roku - renowacja
Europejski projekt w technologiach bezwykopowych
Mały projekt bezwykopowy
Produkt roku.
Już po raz siódmy przyznana zostanie również nagroda specjalna - Tytanowy Laur Inwestora, stanowiąca wyróżnienie dla inwestorów zwycięskich projektów w kategoriach: Projekt roku - nowa instalacja oraz Projekt roku - renowacja.
Na uznanie zasługuje fakt, że w Europie nie ma podobnego wyróżnienia, które przyznawane byłoby w branży technologii bezwykopowych. Poza nagradzaniem firm polskich, jedna z kategorii, w jakiej nagroda jest przyznawana to Europejski projekt roku. Kategorię tę stworzono, aby docenić osiągnięcia firm europejskich. Zaszczytem jest, iż nasza nagroda także i poza granicami Polski spotyka się z uznaniem. Świadczy o tym obecność na corocznym wręczaniu przedstawicieli nominowanych firm spoza granic naszego kraju.
Co roku zwycięzcy nagród wybierani są spośród firm nominowanych do nagrody przez Redakcję kwartalnika "Inżynieria Bezwykopowa", a ich wyłonienie odbywa się poprzez głosowanie niezależnego Jury, skład którego tworzą specjaliści z największych polskich uczelni technicznych oraz stowarzyszeń branżowych. Mają oni do dyspozycji pulę punktową: 7, 5, 3, 2, 1, którą rozdzielają między pięć firm w każdej kategorii.
Zwycięzców wyłoni komisja w składzie:
Dr inż. Andrzej Kolonko z Politechniki Wrocławskiej
Mgr inż. Paweł Kośmider z kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”
Prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski z Politechniki Warszawskiej
Prof. dr hab. inż. Cezary Madryas Prorektor Politechniki Wrocławskiej, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych
Dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej
Dr inż. Teresa Nowak z Uniwersytetu Zielonogórskiego
Dr inż. Karol Ryż z Politechniki Krakowskiej
Dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego
Dr inż. Dariusz Zwierzchowski, Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy (WISBIOP).
 

NOMINACJE I LAUREACI NAGRÓD TYTAN 2015:

Projekt roku – nowa instalacja
ATMA sp. z o.o. – wykonanie przewiertu HDD w ramach budowy gazociągu w/c DN700 Szczecin–Gdańsk. Rurociąg DN700 zainstalowano pod rzeką Rzechcinka Młyńska w m. Stowięcino. Długość przekroczenia wyniosła 786 m. Głębokość otworu (57 m) była znacząco większa niż miąższość nadkładu w rejonie rzeki. Finalna siła instalacyjna wyniosła 680 kN. Do realizacji zadania wykorzystano dwa urządzenia wiertnicze: Vermeer klasy 450 kN (w pierwszej fazie projektu) i pełnowymiarową wiertnicę American Augers (2000 kN) w trakcie poszerzania i instalacji. Inwestor: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. (21 pkt)
HDD Serwis Mirosław Makuch – przekroczenie Wisły w Płocku z wykorzystaniem technologi HDD na dystansie 836 m wiązką rur: 2 x PE 250 + PE 125 w otworze o średnicy 600–700 mm z użyciem metody push reaming do 650 m przy użyciu wiertni American Augers DD-90. Inwestor: Wodociągi Płockie sp. z o.o. (22 pkt)
Molewski sp. z o.o. – budowa kolektora sanitarnego WM-1 Nowa Wałowa od w. Kliniczna do przepompowni ścieków Ołowianka w Gdańsku realizowana w ramach „Gdańskiego projektu wodno-ściekowego etap II”. Zainstalowano kolektor z rur żelbetowych o długości 1723 mb i średnicy DN1600 oraz drugi o długości 495 mb i średnicy DN800. Zastosowano technologię mikrotunelowania, wykorzystując dwa niezależne zestawy wiertnicze z głowicami zamkniętymi i tarczami skrawającymi o średnicy odpowiednio 2001 mm i 1000 mm. Inwestor: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna sp. z o.o. (26 pkt)
PPI CHROBOK S.A. – wykonanie instalacji gazociągu stalowego (711 mm) na długości 1183 m w ramach projektu pn. „Bukowy Las Górki” w rejonie Koszalina. Głębokość otworu sięgnęła 35 m. Do prac wiertniczych zmobilizowano urządzenie Herrenknecht HK100C. Finalna siła instalacyjna wyniosła 650 kN, a czas instalacji 22 godz. Inwestor: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. (40 pkt)
Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych INKOP sp. z o.o. – budowa kolektora sanitarnego DN800 o długości 2063 m, z czego 1992 m zrealizowano metodą mikrotunelowania. Wykonano też kolektor sanitarny DN400 o długości 802 m metodą przewiertu sterowanego, przełączenia do istniejącej sieci DN500 i DN200 mm metodą przewiertu sterowanego oraz przełączenia do istniejącej sieci DN300 metodą wykopu otwartego. Łączna długość wybudowanej sieci wynosi 2956 m, z czego 2792 m wykonano bezwykopowo. Inwestor: ZWiK w Ciechanowie sp. z o.o. (53 pkt)
Projekt roku – renowacja
AKWA Sp. J. – renowacja kolektora deszczowego o przekrojach prostokąta i trapezu rękawem szklanym nasączonym żywicami utwardzanymi promieniami UV na długości 250 m. Wymiary kanału to 900 x 1500 mm. Inwestor: Urząd Miejski w Gliwicach. (37 pkt)
BLEJKAN S.A. – bezwykopowa renowacja przedwojennego betonowego kanału ogólnospławnego o przekroju jajowym w zakresie średnic od 750 x 500 do 1100 x 700 mm na długości 630 mb; renowacja 38 czynnych przyłączy bocznych za pomocą rękawów CIPP i packerów DN800; uszczelnienie za pomocą kształtek kapeluszowych przyłączy bocznych w ilości 54 szt.; zamulenie istniejących nieczynnych kanałów i odgałęzień bocznych (11 szt.); renowacja studni rewizyjnych na kanale (14 szt.); wymiana włazów studziennych na studniach od S1 do S10 (10 szt.). Inwestor: Wodociągi i Kanalizacja w Opolu sp. z o.o. (45 pkt)
TECO sp. z o.o. – renowacja rękawem termoutwardzalnym kanałów kanalizacyjnych DN160–1000 o łącznej długości 17 114,29 mb, 3 syfonów DN500 pod rzeką Soła oraz renowacja studni i komór kanalizacyjnych w ilości 634 szt. W ramach naprawy sieci wodociągowej dokonano renowacji i budowy sieci w zakresie średnic DN40–280 o łącznej długości 8644,25 mb. Zastosowano przewiert sterowany, kierunkowe wiercenie horyzontalne HDD, relining oraz wiercenie poziome. Inwestor: MPWiK sp. z o.o. w Żywcu. (38 pkt)
Zakład Instalacji Sanitarnych i Budownictwa Drogowego Zbigniew Świerkot – renowacja Kolektora Północnego we Wrocławiu na odcinku 775 mb. Kanał o średnicy 2500 mm poddano naprawie metodą reliningu z użyciem rur GRP DN2000. Przestrzeń międzyrurową wypełniono iniektem o wytrzymałości na ściskanie 10 MPa. Studnie poddano renowacji poprzez wyłożenie ich wnętrz wykładziną bazaltową. Inwestor: MPWiK Wroclaw S.A. (33 pkt)
Europejski projekt w technologiach bezwykopowych
A. Hak Drillcon B.V. – mikrotunelowanie pod rzeką Łabą w Hamburgu związane z budową dwóch gazociągów, których trasa na długości ponad 1,5 km biegnie na głębokości do 35 m w zróżnicowanych warunkach geologicznych. Do prac zmobilizowano urządzenie AVND2400AB (⌀3025 mm) wyprodukowane przez Herrenknecht AG. Prace trwały 112 dni. Najwyższe odnotowane dobowe osiągi wynosiły do 40 m. (50 pkt)
LMR Drilling – instalacja rurociągu z HDPE o średnicy 900 mm z wykorzystaniem technologii HDD. Projekt zakładał budowę 700 m odcinka rurociągu przy różnicy elewacji wynoszącej 45 m pomiędzy wejściem i wyjściem. Celem projektu było dostarczenie wody do turbiny produkującej energię elektryczną. Rurociąg został z powodzeniem zainstalowany po 127 dniach od rozpoczęcia prac konstrukcyjnych. Przekroczenie zrealizowano w Szkocji. (37 pkt)
Putkistosaneeraus Eerola Oy – bezwykopowa renowacja metodą reliningu. W lutym 2014 r. w Finlandii poddano renowacji 600-metrowy odcinek kanału ściekowego o średnicy DN1000. Prace prowadzone były w bardzo niskiej temperaturze – średnio -10 st.C. Rękaw wprowadzany do najdłuższego odcinka kanału, o długości 170 m, ważył w sumie 18 ton. Właścicielem 500-metrowego rurociągu jest spółka Helsinki Water. (24 pkt)
Visser & Smit Hanab – wykonanie czterech instalacji HDD o długości od 2500 do 2520 m każda w pobliżu Rotterdamu. W otworach zabudowywano rurociąg osłonowy z HDPE o średnicy 450 mm, do którego zostały wprowadzone wiązki trzech kabli energetycznych 150 kV oraz trzech kabli światłowodowych. Prace wiertnicze wykonywano za pomocą ulokowanego na sztucznej wyspie urządzenia Prime Drilling klasy 4500 kN oraz wiertnicy Herrenknecht 2500 kN, która operowała z lądu. Zastosowano metodę Intersect. (42 pkt)
Mały projekt bezwykopowy
Molewski sp. z o.o. – budowa kolektora deszczowego i sanitarnego w technologii mikrotunelowania. Pierwszy etap zakładał instalację żelbetowej rury osłonowej DN1600 dla kanalizacji deszczowej na długości 84 mb oraz DN1400 dla kolektora sanitarnego o długości 96 mb. Kolejnym krokiem był relining z zastosowaniem rur GRP DA1434 mm dla kanalizacji deszczowej oraz rur GRP DA1229 mm dla kolektora sanitarnego. Prace realizowane były przy pomocy dwóch niezależnych zestawów: AVN 1600 i AVN 1200. Inwestor: Miejski Zarząd Dróg w Toruniu. (41 pkt)
Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych INKOP sp. z o.o. – budowa kanalizacji sanitarnej na osiedlu Wilno w Warszawie z zastosowaniem metody mikrotunelowania. Rury polimerobetonowe DN500 zainstalowano na długości 781,6 m. Wykonano też kanalizację sanitarną z rur GRP DN400 na długości 313,54 m oraz DN300 na długości 328,92 m. Łączna długość instalacji wyniosła 1424,06 m. Inwestor: MPWiK w m.st. Warszawie SA. (53 pkt)
Przewiert Technologie Bezwykopowe sp. z o.o. sp.k. – instalacja czterech równoległych rurociągów PE o średnicy 250 mm i średniej długości każdego z nich wynoszącej 120 m. Prace na potrzeby budowanej sieci kanalizacji deszczowej w Płocku zrealizowano z wykorzystaniem metody HDD w rejonie, gdzie różnica elewacji pomiędzy stroną maszynową a rurową wynosiła 39 m. Inwestor: Gmina Miasto Płock. (40 pkt)
Produkt Roku
WATUCAB – innowacyjna metoda instalacji kabli elektroenergetycznych wysokiego, średniego i niskiego napięcia w przepustach z użyciem wody jako płynu nośnego do instalacji kabli elektroenergetycznych wewnątrz rur osłonowych – Arinet sp. z o.o. – Przedstawiciel firmy  PLUMETTAZ S.A. (24 pkt)
• Narzędzia wiertnicze do poszerzania otworów HDD typu ARMORED – Colli Equipment – Przedstawiciel: Robert Osikowicz Engineering. (24 pjt)
„Grundopit Keyhole” – mikrowiertnica sterowana HDD – DTA-TECHNIK sp. z o.o. TRACTO-TECHNIK w Polsce (37 pkt)
• Wdmuchiwarka do mikrokabli światłowodowych Blue Dragon Jet – Gamm-Bud sp. z o.o. (27 pkt)
• Innowacyjny system płuczkowy GESO do przewiercania aktywnych warstw ilastych – HEADS sp. z o.o. (20 pkt)
• Rura CC-GRP o średnicy 3,6 m – HOBAS System Polska sp. z o.o. (30 pkt)