Udostępnij stronę

TYTANY 2014

tytany

Nagroda TYTAN przyznawana przez kwartalnik "Inżynieria Bezwykopowa" i wybitne grono Jury złożone z przedstawicieli świata nauki oraz stowarzyszeń branżowych to uznane w branży trofeum. Wręczana jest od 2003 r. podczas uroczystej Gali w trakcie corocznie organizowanej Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii "INŻYNIERIA Bezwykopowa". Ostatnie rozdanie nagród miało miejsce 11 czerwca 2014 r. w trakcie wspomnianej imprezy, która odbyła się w dniach 11–12 czerwca w Krakowie.

Nagrody przyznano w pięciu kategoriach:

  • Projekt roku - nowa instalacja
  • Projekt roku - renowacja
  • Europejski projekt w technologiach bezwykopowych
  • Mały projekt bezwykopowy
  • Produkt roku.
  • W tym roku wręczona została też nagroda specjalna.

Już po raz szósty przyznane zostały Tytanowe Laury Inwestora - jest to nagroda stanowiąca wyróżnienie dla inwestorów zwycięskich projektów w kategoriach: Projekt roku - nowa instalacja, Projekt roku - renowacja, Europejski projekt w technologiach bezwykopowych.

Na uznanie zasługuje fakt, że w Europie nie ma podobnego wyróżnienia, które przyznawane byłoby w branży technologii bezwykopowych. Poza nagradzaniem firm polskich, jedna z kategorii, w jakiej nagroda jest przyznawana to Europejski projekt roku. Kategorię tę stworzono, aby docenić osiągnięcia firm europejskich. Zaszczytem jest, iż nasza nagroda także i poza granicami Polski spotyka się z uznaniem. Świadczy o tym obecność podczas corocznego wręczania nagród przedstawicieli nominowanych firm spoza granic naszego kraju.

Co roku zwycięzcy wybierani są spośród firm nominowanych do nagrody przez Redakcję kwartalnika "Inżynieria Bezwykopowa", a ich wyłonienie odbywa się poprzez głosowanie niezależnego Jury, skład którego tworzą specjaliści z największych polskich uczelni technicznych oraz stowarzyszeń branżowych. Mają oni do dyspozycji pulę punktową: 7, 5, 3, 2, 1, którą rozdzielają między pięć firm w każdej kategorii.

Zwycięzców wyłoniła komisja w składzie:

Dr inż. Andrzej Kolonko z Politechniki Wrocławskiej
Mgr inż. Paweł Kośmider z kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”
Prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski z Politechniki Warszawskiej
Prof. dr hab. inż. Cezary Madryas Prorektor Politechniki Wrocławskiej, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych
Dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej
Dr inż. Teresa Nowak z Uniwersytetu Zielonogórskiego
Dr inż. Karol Ryż z Politechniki Krakowskiej
Dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego
Dr inż. Dariusz Zwierzchowski, Wyższa Inżynierska Szkoła Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy (WISBIOP).

 

NOMINACJE I LAUREACI NAGRÓD TYTAN 2014:

PROJEKT ROKU – NOWA INSTALACJA

  • Hoster sp. z o.o. za wykonanie trzech przekroczeń HDD wraz z instalacją rurociągu o średnicy 711 m x 17,5 mm w ramach projektu pn. „Gazociąg wysokiego ciśnienia DN700, PN 8,4 MPa Gustorzyn – Odolanów". Długość poszczególnych instalacji wynosiła: 471 m pod rzeką Zgłowiączką w Borku k. Lubrańca; 415 m pod Kanałem Bernardyńskim w Kaliszu; 375 m pod rzeką Prosną w Kaliszu. Wszystkie instalacje wykonano niewielkim, jak na rurociąg DN700, urządzeniem klasy 600kN. Inwestorem był Gaz-System S.A., a spółką rurociągową i generalnym wykonawcą poznański ZRUG sp. z o.o. (40 pkt.)
  • Nawitel Sp. z o.o. sp.k. za przekroczenie wykonane w technologii horyzontalnego przewiertu sterowanego HDD w ramach zadania "Przyłączenie do sieci przesyłowej urządzeń i instalacji gazowych PKN Orlen S.A. znajdującego się w bloku elektrowni, zlokalizowanych we Włocławku przy ul. Wiklinowej". Przewiert o całkowitej długości 1335 mb wiązał się z instalacją gazociągu stalowego fi 323,9 x 12,5 mm. Na ostatnich 590 mb otwór wiercony był po łuku poziomym o promieniu około 500 m i zmianie azymutu wynoszącej 60 stopni. Prace na zlecenie Operatora Gazociągów Przesyłowych "GAZ-SYSTEM" S.A. wykonywano od lutego do kwietnia 2014 r. (40 pkt.)
  • PPI CHROBOK S.A. za wykonanie dwóch równoległych przewiertów (2 x 655 m) w technologii HDD pod rzeką Oławą wraz z montażem rur z żeliwa sferoidalnego DN600 z połączeniami blokowanymi kielichowymi w ramach budowy magistrali wodociągowej północnej (Mokry Dwór - Opatowice) - etap I a. Prace zrealizowano na zlecenie MPWiK S.A. we Wrocławiu. (48 pkt.)
  • Przedsiębiorstwo ATMA Sławomir Siedlaczek za wykonanie dwóch równoległych przekroczeń rzeki Odry we Wrocławiu i instalację rurociągu PE-HD Dz 1000 mm. Długość otworu to 254 m, a siła instalacyjna wykorzystanego urządzenia wiertniczego wyniosła 260 kN. Prace wykonano na zlecenie Energopolu Szczecin, generalnego wykonawcy kontraktu pn. „Modernizacja i udrożnienie Kanału Powodziowego i Starej Odry od dolnego stanowiska jazu Psie Pole do mostów kolejowych Poznańskich", którego inwestorem jest RZGW we Wrocławiu. (25 pkt.)

 

PROJEKT ROKU – RENOWACJA

  • Blejkan sp. z o.o., INFRA S.A. za renowację kanalizacji sanitarnej i deszczowej w Pawłowicach. W ramach realizowanej inwestycji do roku 2014 na Osiedlu w Pawłowicach wykonano w zakresie kanalizacji sanitarnej renowację metodą bezwykopową łącznie 1168,23 m sieci (w tym: rękaw CIPP – 960,92 m, kraking – 207,31 m, renowacja 20 szt. studni kanalizacji sanitarnej), a w zakresie kanalizacji deszczowej – 2322,27 m sieci (w tym: rękaw CIPP – 1 842,77 m, kraking – 363,27 m, SPR- PE- 305,23 m, s184 szt. studni kanalizacji sanitarnej). Inwestorem przedsięwzięcia jest Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji z siedzibą w Krzyżowicach i Gmina Pawłowice. (57 pkt)
  • P.P.H.U "AKWA" J. Biskup, S. Owczarek Sp. J. za renowację kolektora deszczowego DN1200 x 800 mm metodą rękawa szklanego na długości 804 m w Dąbrowie Górniczej przy ul. Szałasowizna. Prace wykonano na zlecenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej. (37 pkt.)
  • Przedsiębiorstwo Bezwykopowej Renowacji Sieci Podziemnych sp. z o.o. za remont żelbetowego kolektora ściekowego w Chełmie. Renowacja objęła odcinek kolektora z rur żelbetowych Ø 1000 o dł. 1291 mb od ul. Lubelskiej do przejścia pod rzeką Uherką oraz odcinek Ø 1200 o dł. 155 mb, biegnący od rzeki do komory K1 oczyszczalni „Bieławin". Renowację przeprowadzono metodą reliningu długiego rurami PE-HD Weholite, a odcinek kanału Ø 800 przechodzący pod Uherką (2 nitki o łącznej dł. 108 m) metodą reliningu krótkiego. Prace wykonano na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Chełmie. (39 pkt.)

 

EUROPEJSKI PROJEKT W TECHNOLOGIACH BEZWYKOPOWYCH

  • A.Hak Drillcon za przekroczenie pasa startowego międzynarodowego lotniska Schiphol w Amsterdamie w ramach projektu budowy gazociągu stalowego o średnicy 48" (1220 mm) na trasie Beverwijk-Wijngaarden. Długość instalacji wyniosła 1243 m. Inwestorem projektu była spółka Nederlandse Gasunie. (17 pkt.)
  • BAB Rörtryckning AB za przekroczenie jeziora Länna Kyrksjö w Norrtälje (w odległości 70 km na północ od Sztokholmu) dla potrzeb budowy rurociągu kanalizacyjnego o długości 1385 m rurami HDPE 2 x 355 mm oraz 700-metrowego wodociągu stalowego o średnicy 28". Prace wykonywano w warunkach zimowych przy temperaturze do -27°C. (17 pkt.)
  • LMR Driling GmbH za instalację dwóch rurociągów stalowych w Kłajpedzie na Litwie w ramach budowy połączenia energetycznego „NORDBALT" pomiędzy Szwecją a Litwą. Długość dwóch przewiertów pod zatoką wynosiła po 1700 m każdy. Dwa przewierty w morze miały po 800 m długości. (30 pkt.)
  • Nawitel Sp. z o.o. sp.k. za wykonanie w ramach zadania pn. "Budowa gazociągu wysokiego ciśnienia DN700 MOP 8,4 MPa relacji Rembelszczyzna-Gustorzyn" ponad 16 km horyzontalnych przewiertów kierunkowych HDD. Zrealizowano 39 przekroczeń: 19 gazociągiem stalowym 711x17,5 mm o łącznej długości 8433 mb oraz 20 przewiertów, równoległych do przewiertów gazociągowych, dla zabudowy rurociągu osłonowego na światłowód 160 HDPE o łącznej długości 7845 mb. Długość przewiertów znajdowała się w przedziale od 150 mb do 1352 mb. Prace wykonano na zlecenie Operatora Gazociągów Przesyłowych "GAZ-SYSTEM" S.A. (52 pkt.)
  • Visser & Smit Hanab za realizację kontraktu związanego z budową 30-kilometrowego odcinka gazociągu DN1200 łączącego tłocznie gazu Beverwijk i Wijngaarden w Holandii, w ramach którego 22 km rurociągu wykonano z zastosowaniem technik bezwykopowych, takich jak przeciski, mikrotunele czy horyzontalne wiercenia kierunkowe (HDD). Jedno z przekroczeń o długości 1602 m jest jednocześnie najdłuższą instalacją rurociągu stalowego o średnicy 48" (1220 mm) w historii technologii HDD w Europie. Najkrótsza z instalacji HDD została wykonana z zastosowaniem rur wstępnie wygiętych. (46 pkt.)

 

MAŁY PROJEKT BEZWYKOPOWY

  • Biuro Wdrożeniowo-Projektowe SABEL za wykonanie sześciu przewiertów pod rzekami Widawą i Odrą we Wrocławiu w ramach modernizacji linii kolejowej E-59 na odcinku Wrocław – Poznań. Pod Widawą wykonano dwa przewierty o długościach 300 i 336 m, a średnica zainstalowanych rur wynosiła 125 mm. Przejście Rzeki Odry obejmowało cztery przewierty. W dwóch pierwszych – o długościach 254 i 312 m – zainstalowano dwie rury o średnicy 160 mm. W dwóch pozostałych – 3 rury o średnicy 160 mm na długości 165 oraz 306 m. Inwestor: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (47 pkt.)
  • Hoster sp. z o.o. za wykonanie przewiertu pod zespołem torów kolejowych rurą HDPE 500 SDR 17 o długości 240 m. Otwór o objętości 75 m3 przygotowano urządzeniem klasy poniżej 200kN – tj. Ditch Witch JT4020M1. Prace wykonano w ramach zadania pn. „Budowa gazociągu średniego ciśnienia relacji ul. Kontenerowa - Ku Ujściu w Gdańsku" na zlecenie P I B „Suchocki". Inwestorem projektu jest Pomorska Spółka Gazownictwa. (25 pkt.)
  • NuFlow Polska sp. z o.o. za remont rurociągów wody lodowej na odcinku centrum chłodnicze – maszynownia strefa 'B' (I etap) w budynku Pałacu Kultury i Nauki przy Placu Defilad 1 w Warszawie. Naprawę wykonano metodą CIPP - rękaw nasączony żywicą epoksydową wciągano na miejscu instalacji. Prace wykonano na zlecenie Pałacu Kultury i Nauki sp. z o.o. (17 pkt.)
  • Zakład Usługowo-Handlowy OpolKan Service Tomasz Mazur za bezwykopową renowację pionów deszczowych w technologii elastycznego rękawa BRAWOLINER nasączonego żywicą epoksydową. Naprawie poddano 28 sztuk pionów o długościach od 7 do 43 m, łącznie 646 mb. Piony o długości 43 mb były jednymi z najdłuższych w Polsce, na których wykonano z sukcesem renowację bezwykopową w technologii rękawa. Zleceniodawcą zadania była Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie. (26 pkt.)
  • ZRB Janicki za wykonanie dwóch równoległych przekroczeń rzeki Świny w Świnoujściu dla potrzeb sieci teletechnicznej. W tym celu wykorzystano rurę osłonową PEHD o średnicy 200 mm przy głębokości instalacji 32 m w stosunku do punktu wejścia. Jest to jeden z sześciu najdłuższych przewiertów wywierconych w Polsce maszynami klasy poniżej 200 kN. Prace wykonano na zlecenie Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. (47 pkt.)

 

PRODUKT ROKU

  • CETCO – POLAND za średnio aktywowany bentonitowy system płuczkowy produkowany pod nazwą Premium Gel R, obecny na rynku od roku 2011, stosowany w zakresie horyzontalnych wierceń kierunkowych HDD. (31 pkt.)
  • JL Maskiner za wiertnicę horyzontalną JT60 marki Ditch Witch o sile uciągu 267 kN. (24 pkt.)
  • Normag b.v. i Robert Osikowicz Engineering - przedstawiciel w Polsce za trzymodułowy system separacji faz dla HDD i mikrotunelowania, skonstruowany na bazie sit wibracyjnych NOV wyposażonych w opatentowany system kontroli stopnia obciążenia (Constant-G Control). (47 pkt.)
  • Przedsiębiorstwo Prywatne JUMARPOL P. Traczewski M. Kasperek za System Teleoptyczny TSP przeznaczony dla wiertnic ślimakowych ze śledzeniem teleoptycznym. Zmodyfikowana optyka pozwala osiągnąć potencjalną długość przewiertu 130 m. (31 pkt.)
  • TERMA sp. z o.o. za maszynę przeciskową MAX K55, posiadającą system pneumatycznego sterowania kierunkiem pracy. Przy jej pomocy można instalować rury PE/PVC o średnicy do 50 mm. (29 pkt.)

 

Więcej na temat TYTANÓW 2014

Uroczysta gala, rozdanie nagród TYTAN - fotogaleria