Prelegenci

Paweł Mateńczuk „Naval”

NAVAL

Czego inżynierowie mogą nauczyć się od żołnierza Jednostki Wojskowej GROM

Były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM, pisarz i podróżnik. W latach 1993–1995 pełnił służbę w 1 Pułku Specjalnym w Lublińcu, służył w Libanie w misji pokojowej ONZ. Przez czternaście lat był operatorem w zespole bojowym JW GROM, gdzie zakończył służbę w stopniu starszego chorążego sztabowego na stanowisku dowódcy sekcji. Sporą część tego czasu spędził na misjach zagranicznych biorąc udział w działaniach bojowych na wodach Zatoki Perskiej, Iraku i w Afganistanie.
Za swoją służbę byłem wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, jakie można otrzymać w Polsce za czyny bojowe poza granicami kraju m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym wybitnie zasłużonym w bojach i Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, przyznawanym za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia, a także Złotą Odznakę GROM-u, która dla żołnierzy JW GROM jest najwyższym zaszczytem.
Jest autorem książek: “Przetrwać Belize”, “Ostatnich gryzą psy”, “Zatoka”, “Camp Pozzi”, „Chłopaki z Marsa”, “Afganistan na kołach”, “Lider w stylu GROM”, „Ekstremalny poradnik treningowy”, „Strzelnica Navala”, “Ekstremalny poradnik przetrwania” i „Świat na celowniku”. Wystąpił w roli prowadzącego program „Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury” wyprodukowanego dla stacji Discovery Channel Polska, prowadził także autorski program “Strzelnica Navala” w POLSAT Sport.