NAGRADZAMY NAJLEPSZE PROJEKTY, PRODUKTY, OSOBOWOŚCI I FIRMY W BRANŻY TECHNOLOGII BEZWYKOPOWYCH
TYTAN to uznane nagrody branżowe, przyznawane przez Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. i zaproszone do współpracy wybitne grono Jury. Skład Jury tworzą przedstawiciele świata nauki i stowarzyszeń branżowych oraz redaktorzy naczelni poszczególnych czasopism naszego wydawnictwa. W branży bezwykopowej (no-dig) TYTANY przyznawane są od 2003 r. Ostatnie rozdanie nagród odbyło się 9 września 2020 r. podczas uroczystej Gali.
NAGRODY TYTAN 2021
Statuetka przedstawia muskularnego mężczyznę, tytana, stanowiącego symbol potęgi i mocy. Jego tors oplata winorośl, element natury, podkreślający symbiozę z naturą podczas stosowania technologii pozostających w zgodzie ze środowiskiem. TYTANA zaprojektował krakowski artysta rzeźbiarz Andrzej Krawczak. Statuetki wykonywane są w krakowskiej hucie, po czym każdorazowo ręcznie opracowywane przez artystę.
NAGRODY TYTAN 2021
Statuetka przedstawia muskularnego mężczyznę, tytana, stanowiącego symbol potęgi i mocy. Jego tors oplata winorośl, element natury, podkreślający symbiozę z naturą podczas stosowania technologii pozostających w zgodzie ze środowiskiem. TYTANA zaprojektował krakowski artysta rzeźbiarz Andrzej Krawczak. Statuetki wykonywane są w krakowskiej hucie, po czym każdorazowo ręcznie opracowywane przez artystę.
LAUREATÓW NAGRODY TYTAN
POZNAMY 5 WRZEŚNIA 2019
ZWYCIĘZCÓW WYŁONI KOMISJA W SKŁADZIE:
O KONKURSIE:
Nagrody zostaną przyznane w pięciu kategoriach:
Projekt roku – nowa instalacja
Projekt roku – renowacja
Europejski projekt w technologiach bezwykopowych
Mały projekt bezwykopowy*
Produkt roku
Już po raz trzynasty przyznana zostanie również nagroda specjalna – Tytanowy Laur Inwestora, stanowiąca wyróżnienie dla inwestora zwycięskich projektów w kategoriach Projekt roku – nowa instalacja, Projekt roku – renowacja oraz Mały projekt bezwykopowy.
Na uznanie zasługuje fakt, że w Europie nie ma podobnego wyróżnienia, które przyznawane byłoby w branży technologii bezwykopowych. Poza nagradzaniem firm polskich, jedna z kategorii, w jakiej nagroda jest przyznawana to Europejski projekt roku. Kategorię tę stworzono, aby docenić osiągnięcia firm europejskich. Zaszczytem jest, iż nasza nagroda także i poza granicami Polski spotyka się z uznaniem. Świadczy o tym obecność na corocznym wręczaniu przedstawicieli nominowanych firm spoza granic naszego kraju.
Co roku zwycięzcy nagród wybierani są spośród firm nominowanych do nagrody przez Redakcję kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”, a ich wyłonienie odbywa się poprzez głosowanie niezależnego Jury, skład którego tworzą specjaliści z największych polskich uczelni technicznych oraz stowarzyszeń branżowych.
* mały projekt bezwykopowy – dotyczy projektów do 500 tys. zł
NOMINACJE
Projekt roku – nowa instalacja
GGT Solutions S.A.
za wykonanie dwóch najdłuższych w Polsce przewiertów Direct Pipe dla rur stalowych DN1200, w ramach budowy alternatywnego układu przesyłowego ścieków z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. – 51 pkt.
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.
HDI
za wykonanie pierwszego w Polsce przewiertu HDD w technologii Intersect, o długości 1814 m, pod Roztoką Odrzańską. Prace z wykorzystaniem tej metody polegały na jednoczesnym wierceniu otworu pilotowego z przeciwległych brzegów rozlewiska w dwóch kierunkach. W ramach tego etapu inwestycji, oprócz przekroczenia metodą podziemnego przejścia, zdemontowano również dwie nitki starego gazociągu DN500 i DN400 (łącznie 4 km), położonego m.in. na terenie Rezerwatu Przyrody „Olszanka”. Zadanie zrealizowano w ramach przebudowy gazociągu DN500 Goleniów–Police. – 37 pkt.
Inwestor: Gaz-System S.A.
NAWITEL sp. z o.o. sp.k.
za wykonanie trzech przekroczeń HDD pod dnem rzek: Ełk, Lega i Pietraszka dla instalacji gazociągu wysokiego ciśnienia DN700 wraz ze stowarzyszoną instalacją teletechniczną, w ramach projektu budowy magistrali gazowej Polska–Litwa. W ramach robót wiertniczych osiągnięto najwyższe w historii polskiego HDD wydajności drążenia otworu dla projektów klasy DN700. – 29 pkt.
Inwestor: Gaz-System S.A.
Sanimet – Krzysztof Grzywacz
za wykonanie dwóch mikrotuneli DN1100 pod dnem Odry we Wrocławiu, o długości 144 m każdy, na głębokości 16 m. Warunki gruntowe: glina pylasta z miejscowymi soczewkami nawodnionego piasku. – 27 pkt.
Inwestor: Fortum Power and Heat Polska sp. z o.o.
Statuetkę TYTAN w kategorii Projekt roku – nowa instalacja otrzymała firma GGT Solutions S.A. .
Równocześnie wyróżnienie w postaci Tytanowego Laura Inwestora otrzymało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A.
Mały projekt bezwykopowy
Hoster Sp. z o.o.
za wykonanie horyzontalnego przewiertu sterowanego o długości 420 m i średnicy DN630 w ramach realizacji projektu poprawy jakości oraz ograniczenia strat wody w Centralnym Wodociągu Żuławskim – etap I, w zakresie budowy syfonu magistrali CWŻ pod rzeką Nogat. – 41 pkt.
Inwestor: Centralny Wodociąg Żuławski
Terkan sp. z o.o. sp. k.
za wykonanie renowacji czterech rurociągów ciśnieniowych wód opadowych o średnicy 600 mm i łącznej długości około 221 m pod wałem przeciwpowodziowym rzeki Wisły w Sandomierzu przy zastosowaniu rękawa z włókna szklanego utwardzanego promieniami UV. – 55 pkt.
Inwestor: PGW Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie
Terlan Sp. z o.o.
za wykonanie renowacji przemysłowego, stalowego kolektora wody surowej DN400 o długości 110 m wraz z kolanami, metodą natrysku odśrodkowego hybrydowym kompozytem Coverlan. – 39 pkt.
Inwestor: Arctic Paper Kostrzyn S.A.
Statuetkę TYTAN w kategorii Mały projekt bezwykopowy otrzymała firma Terkan sp. z o.o. sp. k.
Równocześnie wyróżnienie w postaci Tytanowego Laura Inwestora otrzymało PGW Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Produkt roku
Herrenknecht AG
za zwielokrotnienie długości przekroczeń systemu Direct Pipe małych średnic poprzez zastosowanie pompy strumieniowej i zmodyfikowanego systemu sterowania. – 30 pkt.
Narzędzia i Urządzenia Wiertnicze GLINIK
za technologię napawania laserowego LMD, która znajduje zastosowanie do napawania narzędzi pilotowych większych średnic do profesjonalnych wierceń HDD. – 26 pkt.
NODIGMARKET24
za małą maszynę przeciskową UM-32, stworzoną dla zaspokojenia potrzeb małych firm z branży inżynierii bezwykopowej, przedsiębiorstw komunalnych oraz niewielkich firm usługowo-budowlanych, pragnących rozszerzyć zakres swojej działalności o techniki bezwykopowe. – 36 pkt.
POliner sp. z o.o.
za wykładzinę POliner Hydro Glass, dedykowaną do bezwykopowej renowacji przewodów wodociągowych, wykonaną z najwyższej jakości włókna szklanego. Suchy rękaw nasączony jest bezstyrenową żywicą poliestrową, która dzięki swojej wyjątkowej formule jest bezpieczna w kontakcie z wodą pitną. – 32 pkt.
Terlan sp. z o. o.
za hybrydowy kompozyt natryskowy Coverlan, innowacyjny produkt do renowacji infrastruktury wodociągowej, rezultat trzech lat badań naukowych i testów prowadzonych przez spółkę Terlan i Politechnikę Poznańską. – 32 pkt.
TERMA sp. z o. o.
za wiertnicę grawitacyjną do wykonywania instalacji grawitacyjnych, kanalizacyjnych i deszczowych, które wymagają wyjątkowej precyzji zadanego spadku instalacji. Wiertnica pozwala na całkowite wykonanie praktycznie każdej instalacji metodą bezwykopową, bez względu na warunki gruntowe i bez względu na warunki zabudowy wokół planowanej instalacji. – 42 pkt.
Statuetkę TYTAN w kategorii Produkt roku otrzymała firma TERMA sp. z o.o.
Projekt roku – renowacja
Aarsleff sp. z o. o.
za wykonanie ponad 10,5 km renowacji przewodów DN600 z zastosowaniem technologii Aarsleff LPL Liner w ramach realizacji projektu „Modernizacja rurociągów tłocznych 2 x DN600 doprowadzających ścieki z Przepompowni Głównej do Oczyszczalni Ścieków” w Ostrowie Wielkopolskim. – 38 pkt.
Inwestor: WODKAN Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Ostrowie Wlkp.
BLEJKAN S.A.
za wykonanie renowacji głównego kolektora (B) ogólnospławnego ścieków w Toruniu (kształt kanałów niekołowy – od 800 x 1200 o przekroju jajowym do 2300 x 2300 o przekroju dzwonowym z kinetą) z zastosowaniem technologii reliningu krótkimi modułami GRP – 3 m, 1 m i 1/2 m, o długości całkowitej 5150 m. Ponadto renowacji poddany został koferdam odciążeniowy o długości 12 m, na którym posadowione były fundamenty budynku. – 52 pkt.
Inwestor: Toruńskie Wodociągi sp. z o.o.
Pipe Control
za wykonanie renowacji sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Zabierzów. To, co wyróżnia projekt, to studnie wykonane w technologii paneli GRP oraz zastosowanie nietypowych kształtek kapeluszowych o długości 6 m. – 19 pkt.
Inwestor: Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Zabierzowie
Teco sp.z.o.o.
za zaprojektowanie oraz wykonanie renowacji rękawem filcowym nasączonym żywicami poliestrowymi kanału DN1800. Długość kanału – 624 m. Montaże wykonano w dwóch instalacjach o długości 274,5 m oraz 349,5 m. – 25 pkt.
Inwestor: Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp. z o.o.
Terlan sp. z o. o.
za wykonanie renowacji magistrali wschodniej DN1000 w ul. Baranowskiej oraz DN1200 w Czapurach. Renowacja została przeprowadzona bezwykopową technologią natrysku odśrodkowego hybrydowym kompozytem. – 26 pkt.
Inwestor: Aquanet S.A.
Statuetkę TYTAN w kategorii Projekt roku – renowacja otrzymała firma BLEJKAN S.A. .
Równocześnie wyróżnienie w postaci Tytanowego Laura Inwestora otrzymały Wodociągi Toruńskie sp. z o.o.
Europejski projekt w technologiach bezwykopowych
BLEJKAN S.A.
za realizację pierwszego bezwykopowego projektu renowacyjnego na Cyprze, obejmującego renowację CIPP UV 8586 m sieci kanalizacyjnej, przy konieczności organizacji całego kontraktu, pokonania licznych problemów logistycznych, ukierunkowania działań generalnego wykonawcy oraz przekazania wiedzy na temat technologii, etapów realizacji, konieczności i kolejności działań. Inwestor: The Sewerage Board of Limassol-Amathus (SBLA) – 54 pkt.
Festa S.p.A.
za wykonanie przewiertu HDD o długości 2200 m, przy wykorzystaniu do realizacji tego przekroczenia techniki Intersect. Wśród użytych rozwiązań znalazło się też naprowadzanie Paratrack Gyro Module. – 15 pkt.
GGT Solutions S.A.
za wykonanie wiercenia w technologii Direct Pipe pod rzeką Czarna Hańcza, pierwszego z użyciem rury stalowej DN700 i wykorzystaniem technologii E-power pipe zaadaptowanej do metody Direct Pipe. Przewiert zrealizowano w ramach budowy gazociągu Polska–Litwa. Inwestor: Gaz-System S.A. – 37 pkt.
Prime Horizontal
za wykonanie przekroczenia HDD o długości 1340 m w Åndalsnes w Norwegii. Prace prowadzone były wewnątrz góry, do wysokości 690 m. To rekordowy pod tym względem projekt: przewiert HDD nie był jeszcze wykonywany do takiej wysokości. Kąt wprowadzenia wiertnicy wynosił 90°, a zakończenie prac odbyło się pod kątem 140°. Łuk wiercenia wyniósł 1300 m. – 40 pkt.
Van Vulpen B.V.
za wykonanie przekroczenia HDD o długości 2260 m i średnicy DN700. Wiercenie, prowadzone równolegle do drogi, prowadzone było przy użyciu dwóch w pełni elektrycznych wiertnic. – 16 pkt.
Statuetkę TYTAN w kategorii Europejski projekt w technologiach bezwykopowych otrzymała firma BLEJKAN S.A.
Równocześnie wyróżnienie w postaci Tytanowego Laura Inwestora otrzymała The Sewerage Board of Limassol-Amathus (SBLA).
LAUREACI NAGRÓD TYTAN 2020
Projekt roku – nowa instalacja
Nagrodę otrzymała firma PPI CHROBOK S.A. za przekroczenie HDD rzeki Wisły w ramach realizacji inwestycji obejmującej budowę farmy wiatrowej Jasna. [55 p.]
Tytanowy Laur Inwestora powędrował do spółki WINDFARM Polska III.
Pozostali nominowani:
- PRI INKOP sp. z o.o. – za realizację trzech mikrotuneli w ramach budowy kolektora sanitarnego VA i wodociągu w ul. Gimnastycznej w Łodzi. [41 p.]
Zadanie to zleciła Łódzka Spółka Infrastrukturalna. - ZRB Janicki – za wykonanie przewiertu HDD w trudnych warunkach geologicznych, w ramach budowy gazociągu Strachocina-granica RP. [39 p.]
Zadanie wykonano na zlecenie Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.
Mały projekt bezwykopowy
Nagrodę TYTAN otrzymała spółka AARSLEFF za instalację w odcinku kanału tłocznego DN400 jednorazowo 282,5 m wykładziny kompozytowej PAA-LPL-Liner™, w tym instalację rękawa w przewodzie ułożonym prostopadle. [51 p.]
Tytanowy Laur Inwestora przekazano Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Wołominie.
Pozostali nominowani:
- PRI INKOP sp. z o.o. – za wykonanie poziomych przewiertów sterowanych metodą mikrotunelowania w ramach przyłączenia do sieci przesyłowej urządzeń i instalacji gazowych bloku parowo-gazowego w obiekcie elektrociepłowni Żerań. [43 p.]
Zadanie zrealizowano na zlecenie właściciela Elektrociepłowni Żerań - ZRB Janicki – za wykonanie przewiertu sterowanego pod kanałem Ulgi w Raciborzu o długości 560 m w ramach zadania obejmującego gazyfikację gminy Kuźnia Raciborska. [41 p.]
Inwestorem była: Polska Spółka Gazownictwa sp z o.o. Tarnów oddział Zabrze
Produkt roku
Nagrodę przyznano firmie Herrenknecht AG za Blue Dragon Jet Multitube Belt – wdmuchiwarkę z paskowym podajnikiem do wdmuchiwania pakietów mikrorurek, czyli tak zwanego reliningu kanalizacji teletechnicznej D=40 mm i D=50 mm. [53 p.]
Pozostałe nominowane produkty:
- narzędzia baryłkowe typu ARMORED – najnowocześniejsze rozwiązania przy budowie narzędzi wiertniczych, ekstremalnie wytrzymałe i skuteczne; służą do poszerzania i stabilizowania otworów HDD. Produkt posiada bogatą listę referencyjną projektów zrealizowanych w Polsce. [47 p.]
Producent to Colli Equipment Spa Włochy, a jego przedstawicielem w Polsce jest firma ROE: Robert Osikowicz Engineering
Wyprodukowała ją firma Gamm-Bud sp. z o.o. - wykładzina CIPP z włókna szklanego nasączona żywicami poliestrowym lub winyloestrowymi służąca do renowacji bezwykopowej przewodów kanalizacyjnych kołowych lub niekołowych; z zakresem średnic DN150–800. [35 p.]
Jej producentem jest zakład produkcyjny In_Liner.
Projekt roku – renowacja
TYTANA 2020 otrzymało Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne TOLOS za pierwszą w Polsce modernizację stalowej magistrali wodociągowej DN1600 z wykorzystaniem metody reliningu przewodami PE. [57 p.]
Tytanowy Laur Inwestora trafił do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.
Pozostali nominowani:
- konsorcjum firm BLEJKAN S.A i Terlan sp. z o.o. – za realizację projektu renowacyjnego obejmującego renowację łącznie ponad 10 km kanalizacji sanitarnej z wykorzystaniem CIPP oraz modułów GRP. [49 p.]
Inwestorem było Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim - konsorcjum firm F.H.U. Instbud Stanisław Boguta sp.j. i P.P.H.U. AKWA J. Biskup, S. Owczarek sp.j. za bezwykopową renowację magistrali wodociągowej (o łącznej długości niemal 2,4 km) metodą rękawa szklanego nasączonego żywicami utwardzanego promieniami UV. [29 p.]
Prace te zlecił Zakład Wodociągów i Kanalizacji “WOD.-KAN.” sp. z o.o. w Bełchatowie
Europejski projekt w technologiach bezwykopowych
Nagrodę otrzymała firma PPI CHROBOK S.A. za realizację dziewięciu przekroczeń Direct Pipe (łącznie 3979 m), dziewięciu przekroczeń HDD (łącznie 3979 m) oraz ośmiu mikrotuneli (474 m) w ramach budowy gazociągu DN1000 Strachocina–Pogórska Wola. [55 p.]
Pozostali nominowani:
- A-Hak Drillcon – za realizację przekroczenia w technologii Direct Pipe na potrzeby budowy gazociągu: wykonanie otworu o długości 1100 m i średnicy 1422 mm na dwa miesiące przed wyznaczonym terminem. [47 p.]
- Van Vulpen BV – za instalację HDD trzech rurociągów oraz przewodu osłonowego na kable (1740 m każdy) w porcie w Antwerpii (Belgia). [33 p.]
Wszystkim laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z POPRZEDNIEJ EDYCJI