GWOR 2019 – Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi
  • Home
  • Konferencja
  • Program
  • Prelegenci
  • Partnerzy
  • TYTANY
  • Lokalizacja
  • Kontakt
  • Strefa uczestnika

    Adrian Arys

    Adrian Arys, DS CONSULTING sp. z o.o.

    Absolwent zarządzania oraz ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. Kierownik projektu w firmie DS Consulting. Specjalizuje się w przygotowaniu projektów z zakresu ochrony środowiska oraz transportu publicznego. Uczestniczył w realizacji prac studialnych w kilkunastu dużych projektach infrastrukturalnych w tym w projekcie pn. „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”.

    Zielone obligacje i inne instrumenty dłużne jako forma finansowania inwestycji w sektorze wód opadowych i roztopowych

    Przyszła perspektywa finansowa UE będzie stanowić jeszcze większe niż obecnie wyzwanie w procesie pozyskiwania bezzwrotnych dotacji na inwestycje publiczne. Równocześnie wyraźnie rosną potrzeby inwestycyjne w zakresie infrastruktury sektora wód opadowych i roztopowych, co związane jest zarówno z jego dotychczasowym niedofinansowaniem, jak też z coraz bardziej namacalnymi zmianami klimatycznymi, skutkującymi powodziami, podtopieniami czy suszami.
    Stanowi to przyczynek do dyskusji na temat wyzwań w modelowaniu struktur odpowiedzialnych za rozwój i utrzymanie sieci kanalizacji deszczowej, ale też systemu finansowania potrzeb inwestycyjnych w tym zakresie.
    Bazując na rozwiązaniach zagranicznych i pierwszych pilotażowych projektach polskich, prelegent zaznajomi uczestników konferencji z tematyką Green Bonds, zielonych obligacji – specjalnego instrumentu finansowego, którego celem jest zapewnienie środków na przedsięwzięcia wpływające na środowisko naturalne lub w sposób szczególny ograniczające zmiany klimatyczne.
    Prelegent dokona też przeglądu innych potencjalnych zwrotnych źródeł finansowania projektów „deszczówkowych”, koncentrując się na tematyce „bankowalności” projektów – możliwości ich sfinansowania na rynku finansowym. Czy przedsięwzięcia w ramach infrastruktury sektora wód opadowych i roztopowych są dla rynku finansowego atrakcyjną i relatywnie bezpieczną opcją współpracy? Czy też niezbędne jest zapewnienie odpowiednich warunków, w których „bankowalność” danego przedsięwzięcia jest zapewniona?
    Wystąpienie poświęcone będzie również problematyce finansowania działalności operacyjnej, w tym zbilansowania kosztów operacyjnych przychodami.

    Joanna Bąk

    dr inż. Joanna Bąk, Politechnika Krakowska

    Absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Od 12 lat jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Zaopatrzenia w Wodę i Ochrony Środowiska tejże uczelni. Jest autorką lub współautorką kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, wykonawcą kilku projektów badawczych. Uczestniczy jako prelegentka w licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych oraz w seminariach szkoleniowych.

    Zielona infrastruktura na przykładzie Krakowa jako sposób na zagospodarowanie wód opadowych w mieście

    W referacie przedstawione zostaną konkretne przykłady zielonej infrastruktury wykorzystywane w Krakowie, takie jak zielone torowiska, zielone dachy, zielone ściany, parki kieszonkowe i linearne oraz inne rozwiązanie, a także korzyści wynikające z jej zastosowania (w tym pomiary termowizyjne). Zaprezentowane będą też wyniki prostej symulacji porównującej typowy wielkopowierzchniowy dach płaski z dachem zielonym oraz zielone i betonowe torowisko w aspekcie odpływu wód opadowych.

    Małgorzata Brykarz

    Małgorzata Brykarz, Urząd Miejski Wrocławia

    Absolwentka Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Służb Publicznych „Asesor” we Wrocławiu oraz Wydziału Nauk Społecznych na kierunku Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu nowoczesnego zarządzania jednostką administracji publicznej” na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Od stycznia 2019 r. jest Dyrektorem Biura Wody i Energii w Departamencie Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia. W latach 2015–2018 była zastępcą dyrektora w Wydziale Inżynierii Miejskiej Urzędu Miejskiego Wrocławia, gdzie miała możliwość bezpośrednio zetknąć się z inżynieryjną problematyką i ważnymi elementami sprawnego funkcjonowania miasta. Obecnie zajmuje się m.in. kwestiami związanymi ze zrównoważonym gospodarowaniem wodami deszczowymi i roztopowymi, koordynacją oraz powiązaniem zielonej i niebieskiej infrastruktury z infrastrukturą drogową, retencją i mikroretencją, czego przykładem jest uruchomiony program dotacyjny dla mieszkańców „Złap deszcz”.

    Zrównoważone gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi – wrocławski program dotacyjny ZŁAP DESZCZ

    Zmieniający się klimat, sprawia, że coraz częściej jesteśmy świadkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, od ulewnych deszczy, po długotrwałe susze. W mocno rozbudowanych miastach generuje to problem nadmiernego nagrzewania oraz braku wody dla roślin, coraz mniej wody też wsiąka w ziemię.  Dlatego proponujemy mieszkańcom pilotażowy program, który z jednej strony jest rozwinięciem idei zero waste, którą promujemy w naszym mieście, a z drugiej również wyjściem naprzeciw postępującym zmianom klimatu i oczekiwaniom mieszkańców. Dzięki programowi można założyć ogród deszczowy, wybudować studnię chłonną lub zbiornik na wodę opadowa z dachu wraz z systemem podlewania terenów zieleni. Program pomoże mieszkańcom Wrocławia efektywnie gospodarować wodą opadową na własnej posesji, czyli wykorzystywać wodę opadową do podlewania własnych ogrodów czy też innych celów gospodarczych, jednocześnie ograniczając zużycie wody do picia, jak również zredukuje ilość wody odprowadzanej do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

    Jędrzej Bujny

    dr Jędrzej Bujny, Kancelaria SMM Legal

    Radca prawny, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Partner i ekspert działu prawa administracyjnego w Kancelarii SMM Legal Maciak Mataczyński Adwokaci sp.k. w Poznaniu. W ramach działalności naukowej i eksperckiej specjalizuje się w prawie samorządowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących publicznego transportu zbiorowego, gospodarki komunalnej, ochrony środowiska oraz zagospodarowania odpadów. Autor i współautor ponad stu opracowań naukowych i popularnonaukowych. Autor i współautor blisko trzydziestu ekspertyz dla Biura Analiz Sejmowych, Związku Miast Polskich, Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych. Ekspert prawny i doradca regionalnych i ogólnopolskich organizacji samorządowych i branżowych.

    Warsztaty: Obowiązki gmin i przedsiębiorstw komunalnych w zakresie ponoszenia opłat za usługi wodne. Opłaty za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. Weryfikacja pozwoleń wodnoprawnych.

    Tematyka:

    1. Nowelizacja ustawy Prawo wodne:
      • instrumenty ekonomiczne w gospodarowaniu wodami;
      • oświadczenia o ilości pobranej wody i odprowadzonych ścieków oraz wód opadowych i roztopowych do potrzeb ustalania opłat za usługo wodne;
      • kryteria i konsekwencje wskazywania celów, na jakie pobierana jest woda;
      • najczęstsze problemy i konsekwencje złożenia wadliwego oświadczenia,
      • procedury reklamacyjne;
      • orzecznictwo sądowe.
    2. Opłaty za usługi wodne:
      • opłaty stałe i opłaty zmienne,
      • opłaty za pobór wody i odprowadzanie ścieków,
      • opłaty za wprowadzanie do wód wód opadowych i roztopowych,
      • opłaty za zmniejszenie retencji.
    3. Odprowadzanie wód opadowych i roztopowych:
      • pozwolenia wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych,
      • treść oświadczenia o ilości odprowadzonych wód,
      • obowiązek ponoszenia opłat za usługi wodne,
      • konsekwencje nie złożenia oświadczenia o ilości odprowadzonych wód,
      • orzecznictwo sądowe.
    4. Podsumowanie, pytania i dyskusja.

    Mirosława Chabowska

    Mirosława Chabowska, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp. z o.o.

    Z wykształcenia filolog polski, z zamiłowania – humanistka. Swoją drogę zawodową związała z komunikacją i współpracą z mediami. Rozpoczęła ją w Zakładzie Historii Literatury Staropolskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego), a następnie w Miejskim Ośrodku Kultury, organizując bydgoskie wydarzenia kulturalne. Nawiązaną tu współpracę z mediami kontynuowała jako kierownik Bydgoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, a następnie w Telekomunikacji Polskiej S.A. jako rzecznik prasowy spółki w woj. kujawsko-pomorskim. Swoje doświadczenia rozwija w Miejskich Wodociągach i Kanalizacji w Bydgoszczy sp. z o.o., w których od 2014 r. pracuje w dziale public relations.

    Deszcz to zysk! Zapytać, zrozumieć, zastosować

    Stanisław Drzewiecki

    Stanisław Drzewiecki, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp. z o.o.

    Absolwent Politechniki Poznańskiej na Wydziale Budownictwa Lądowego. Karierę zawodową związał z branżą wodociągowo-kanalizacyjną, zaczynając pracę w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Koninie na stanowisku kierownika Działu Eksploatacji. Po przyjeździe do Bydgoszczy w 1988 r. podjął pracę w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego, gdzie zajmował się projektowaniem infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, a w 1995 r. – w wodociągach miejskich na stanowisku kierownika Działu Techniczno-Inwestycyjnego.
    W 1997 r. wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Biura Projektów Budownictwa Komunalnego w Bydgoszczy. We wrześniu 1999 r. został powołany do zarządu MWiK, w którym do dzisiaj pełni funkcję prezesa. W latach 2002–2012 kierował modernizacją całego bydgoskiego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach dwóch projektów inwestycyjnych: Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny (BSWiK) oraz Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny II (BSWiK II). W tym czasie zrealizowano łącznie 31 zadań inwestycyjnych dotyczących rozbudowy wodociągowej i kanalizacyjnej infrastruktury technicznej. Równolegle z pracą zawodową pełnił wiele funkcji w Izbie Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
    W latach 2002–2012 był członkiem Rady Izby, w tym w latach 2004–2006 wiceprezesem, a w latach 2006–2011 prezesem Izby. Ponadto w okresie 2005–2006 był członkiem zarządu Spółki Wodnej Kapuściska. W latach 2013–2016 kierował pracami związanymi z opracowaniem kompleksowego projektu pn. „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie Bydgoszczy”.

    Bydgoskie doświadczenia z realizacji projektu zagospodarowania wód opadowych

    Łukasz Dworniczak

    dr inż. arch. krajobrazu Łukasz Dworniczak, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

    Projektant terenów zieleni, realizuje opracowania badawcze i studialno-projektowe z zakresu ochrony i gospodarowania krajobrazem oraz identyfikacji charakteru krajobrazu; autor licznych opracowań krajobrazowych, projektów i dokumentacji dendrologicznych; członek Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. W wolnym czasie podróżnik, webmaster i aktywista społeczny.

    Gospodarowanie wodą opadową we współczesnej architekturze krajobrazu

    W ramach prezentacji zostaną przedstawione koncepcje i projekty wykonawcze realizowane dla różnorodnych terenów zieleni oraz przestrzeni publicznych, gdzie rozwiązywano aspekty związane z gospodarowaniem wodą opadową. Autor nakreśli szeroki kontekst prezentowanej problematyki w odniesieniu do współczesnych wymagań adaptacji miast do zmian klimatu oraz potrzeby utrzymania atrakcyjnej zieleni. Jako studia przypadków posłużą głównie projekty realizowane przez Biuro Dworniczak Architektura Krajobrazu dla zabytkowych parków, przestrzeni publicznych oraz terenów zabudowy śródmiejskiej (m.in.: koncepcja gospodarowania wodą na obszarze zabytkowego zespołu zabytkowego w Karłowicach, gm. Popielów; modelowe rozwiązanie wykorzystania wód opadowych na obszarze Promenady Staromiejskiej we Wrocławiu oraz parki kieszonkowe i rewitalizacja podwórzy w zabudowie kamienicowej na obszarze wrocławskiego Ołbina.)

    Grzegorz Gałabuda

    Grzegorz Gałabuda, SID Szkolenia i Doradztwo sp. z o.o.

    Ekonomista, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada kwalifikacje w zakresie: finansów przedsiębiorstw komunalnych i gmin, zarządzania projektami, doradztwa w zakresie systemów organizacji usług komunalnych oraz restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych sektora komunalnego. Jest biegłym w sprawach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, a także w zakresie ustalania cen hurtowego odbioru ścieków, powoływanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponadto jest biegłym Najwyższej Izby Kontroli w zakresie weryfikacji wniosków o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
    W latach 2011–2012 pełnił funkcję prezesa zarządu spółki Wodociągi i Kanalizacja. W latach 2012–2015 był prezesem zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Otwocku.
    Jest doradcą zarządów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z wieloletnim doświadczeniem.

    Warsztaty: Obowiązki gmin i przedsiębiorstw komunalnych w zakresie ponoszenia opłat za usługi wodne. Opłaty za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. Weryfikacja pozwoleń wodnoprawnych.

    Tematyka:

    1. Nowelizacja ustawy Prawo wodne:
      • instrumenty ekonomiczne w gospodarowaniu wodami;
      • oświadczenia o ilości pobranej wody i odprowadzonych ścieków oraz wód opadowych i roztopowych do potrzeb ustalania opłat za usługo wodne;
      • kryteria i konsekwencje wskazywania celów, na jakie pobierana jest woda;
      • najczęstsze problemy i konsekwencje złożenia wadliwego oświadczenia,
      • procedury reklamacyjne;
      • orzecznictwo sądowe.
    2. Opłaty za usługi wodne:
      • opłaty stałe i opłaty zmienne,
      • opłaty za pobór wody i odprowadzanie ścieków,
      • opłaty za wprowadzanie do wód wód opadowych i roztopowych,
      • opłaty za zmniejszenie retencji.
    3. Odprowadzanie wód opadowych i roztopowych:
      • pozwolenia wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych,
      • treść oświadczenia o ilości odprowadzonych wód,
      • obowiązek ponoszenia opłat za usługi wodne,
      • konsekwencje nie złożenia oświadczenia o ilości odprowadzonych wód,
      • orzecznictwo sądowe.
    4. Podsumowanie, pytania i dyskusja.

    Marcin Glixelli

    Marcin Glixelli, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie

    Związany z Wodociągami Miasta Krakowa od 2015 r. Obecnie pracuje na stanowisku Kierownika Działu Modelowania Systemów. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Systematycznie zdobywał doświadczenie w sektorze gospodarki wodnej – począwszy od wykonawstwa poprzez projektowanie aż po realizację projektów wdrożeniowych. Swoją wiedzę skutecznie wykorzystuje obecnie, wdrażając w praktyce nowoczesne rozwiązania z zakresu modelowania hydrodynamicznego sieci kanalizacyjnych i wodociągowych na terenie Krakowa.
    Kierowany przez niego Dział Modelowania Systemów rozwiązuje szereg problemów z zakresu optymalizacji pracy sieci, możliwości przepustowych kolektorów, działania przelewów burzowych czy przejmowania wód opadowych z nowych zlewni. Ma także na koncie zaprojektowanie aplikacji ujednolicającej sposób obliczania objętości czynnej zbiorników retencyjnych i sieci odwodnieniowych, która pozwoliła spółce na skrócenie czasu uzgadniania dokumentacji projektowej. Obecnie Dział Modelowania Systemów uczestniczy w projekcie budowy najnowocześniejszego systemu modelowania sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi w Polsce. Jest także odpowiedzialny za stworzenie systemu real-time – on-line dla sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, z możliwością odczytu wypełnień, przepływów, ciśnień w czasie rzeczywistym i predykcji nadchodzących zdarzeń pogodowych lub zmian parametrów pracy obiektów na sieci. 

    Nowoczesne technologie modelowania hydrodynamicznego optymalizujące zdolność retencyjną systemu kanalizacji ogólnospławnej MPWiK S.A w Krakowie.

    W czasie prezentacji omówiony zostanie system kanalizacji ogólnospławnej miasta Krakowa w aspekcie trudności i wyzwań związanych z przyjmowaniem do niego wód opadowych.
    Autor postara się przybliżyć, w jaki sposób w Wodociągach Miasta Krakowa podchodzi się do zagadnienia retencji zarówno w ścisłym centrum miasta, jak i na peryferiach.
    Referat dotknie również zagadnień związanych z modelowaniem oraz opomiarowaniem sieci w kontekście jej sterowania.
    Na koniec wystąpienia ukazanych zostanie kilka praktycznych przykładów wykorzystania modelowania hydraulicznego w MPWiK S.A w Krakowie.

    Marcel Goerke

    Marcel Goerke, IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur gGmbH

    Absolwent RWTH Aachen University, od lipca 2013 r.pracownik IKT – Instytutu Infrastruktury Podziemnej. Od stycznia 2016 r. jest szefem zatwierdzonego przez państwo laboratorium badawczego do pomiaru przepływu wód, działającym w IKT. Brał udział w wielu projektach dotyczących gospodarki wodnej, w tym budowy, eksploatacji i konserwacji centralnych systemów odwadniających, badań intensywnych opadów deszczu, metod renowacji, testowania zdecentralizowanych oczyszczalni ścieków lub pomiarów przepływu w sieci kanalizacyjnej i w obrębie oczyszczalni ścieków.

    Plan i koncepcja laboratorium służącego do badania deszczy nawalnych i jego praktyczne zastosowanie

    IKT – Institute for Underground Infrastructure buduje unikatowe w skali światowej laboratorium, dzięki któremu będzie szukać rozwiązania problemu wynikających z występowania intensywnych opadów deszczu i powodzi miejskich. Głównym celem powstania laboratorium ma być zapobieganie powodziom oraz skuteczna ochrona ludzi i budynków przed wodą.
    Nie jest łatwo wypracować odpowiednie rozwiązania, ze względu na złożone warunki miejskie, zwłaszcza w centrach miast. Dynamika wody deszczowej i jej zachowanie na obszarach miejskich szybko doprowadzają nawet najlepsze modele symulacyjne do granic możliwości.
    Z tego powodu Instytut IKT zaprojektował nową platformę testową, która pokazuje w skali 1:1, w jaki sposób woda deszczowa spływa z dróg, obszarów mieszkalnych i handlowych. Nowy obiekt umożliwi badaczom odtworzenie całych odcinków dróg, w tym wszystkich powiązanych elementów infrastruktury drogowej i podziemnej, takich jak krawężniki, odpływy, studzienki czy kanalizacja.

    Adam Gołębiewski

    Adam Gołębiewski, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”

    Absolwent Politechniki Gdańskiej. Po 28 latach pracy w wykonawstwie (gdzie odpowiedzialny był za realizację szeregu obiektów z zakresu budownictwa wodnego i ochrony środowiska) od roku 2012 główny specjalista ds. technicznych Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Od roku 2013 uczestnik projektu benchmarkingu w Izbie. Kierował zespołem opracowującym warunki techniczne wykonania sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz był sekretarzem zespołu zajmującego się problematyką zagospodarowania wód opadowych i roztopowych. Efektem prac tych zespołów były zeszyty specjalne: „Warunki techniczne wykonania sieci wodociągowo-kanalizacyjnych” i „Problematyka zagospodarowania wód opadowych i roztopowych”.

    Wpływ nowego prawa wodnego na eksploatację kanalizacji deszczowej w świetle danych z benchmarkingu IGWP

    Przeprowadzana przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” coroczna ankieta techniczno-ekonomiczna wśród przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych jest podstawą benchmarkingu IGWP. Projekt benchmarkingowy IGWP miał swój początek w roku 2011. Jednak dopiero po opracowaniu słowniczka pojęć (co nastąpiło w roku 2013) można mówić o jednolitości danych. Obecnie bierze w nim udział ponad 170 przedsiębiorstw obsługujących ponad 75% rynku wody i ścieków (w tym wszystkie największe firmy wodociągowe w kraju). Na podstawie ankiet powstaje coroczny raport benchmarkingowy opisujący ponad 30 wskaźników istotnych dla branży. Ale raport nie wyczerpuje bogactwa gromadzonych przez Izbę danych, a są to m.in. dane dotyczące eksploatacji sieci kanalizacji deszczowej. Stąd chęć zaprezentowania danych benchmarkingowych dotyczących tych zagadnień i analiza, jak nowe prawo wodne (likwidujące status ścieku dla wód opadowych i roztopowych) wpłynęło na powyższe.

    Marek Jankowiak

    Marek Jankowiak, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp. z o.o.

    Kierownik Działu PR, rzecznik Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy sp. z o.o., dziennikarz. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Biologii i Nauki o Ziemi. Przez 30 lat związany z lokalnymi gazetami i rozgłośniami radiowymi w Bydgoszczy. W latach 1992–95 był redaktorem naczelnym Ilustrowanego Kuriera Polskiego w Bydgoszczy. Współpracował też z prasą ogólnopolską. Do branży wodociągowo-kanalizacyjnej trafił w roku 2008, gdy w Bydgoskich Wodociągach zatrudniony został jako kierownik Działu Public Relations i rzecznik prasowy. Na tych stanowiskach pracuje do dzisiaj. Wraz ze swoim zespołem przygotował kilka kampanii medialnych, których zadaniem była m.in. promocja efektów uzyskanych w Bydgoszczy w wyniku realizacji dwóch dużych programów inwestycyjnych – Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny i Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny II, promocja „Wody Bydgoskiej” oraz promocja związana z utworzeniem i działalnością pierwszego w Polsce „Muzeum Wodociągów” w zabytkowych obiektach Starej Hali Pomp oraz Wieży Ciśnień MWiK. Jest inicjatorem projektów, które pozwalają uczestniczyć Bydgoskim Wodociągom w życiu kulturalnym i społecznym miasta. Jednym z nich jest m.in. Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka u źródeł”, którego dziesiąta edycja odbyła się w roku 2018.

    Sławomir Kapica

    Sławomir Kapica, „Else” Technical and Research Service Co. sp. z o.o.

    Rozwiązania technologiczne a dylematy zarządzania siecią deszczową

    W trakcie wystąpienia omówione zostanie optymalne i skuteczne utrzymanie sprawności użytkowej oraz technicznej sieci kanalizacji deszczowej w odniesieniu do problemów eksploatacyjnych.

    Agnieszka Kowalkiewicz

    Agnieszka Kowalkiewicz, Gdańskie Wody sp. z o.o.

    Na co dzień zajmuje się PR, promocją i edukacją ekologiczną w spółce gospodarującej wodami opadowymi – Gdańskie Wody. Jest autorką strategii komunikacji inwestycji Lastadia w Gdańsku oraz współautorką i realizatorką kampanii promocyjnych firmy wodociągowej Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna sp. z.o.o.: Moda na gdańską wodę, Wlej śmiało, Wylej śmiało. Współtworzyła flagowe eventy marki GIWK: Bieg do źródeł, konferencje BRAK WODY – czyżby? czy Otwartą oczyszczalnię. Jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze w specjalizacji Międzynarodowe Strategie Marketingowe i Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni na kierunku Stosunki Międzynarodowe.

    KOCHA LUBI SZANUJE – czyli gdańska strategia komunikacji o gospodarowaniu wodami opadowymi

    Kocha, lubi, szanuje…nie chce, nie dba, żartuje – ten popularny wierszyk to skrót celi komunikacyjnych wyznaczonych przez spółkę administrującą gdańskim systemem odwodnieniowym – Gdańskie Wody. Prezentacja będzie zawierać przykłady działań podejmowanych w Gdańsku na rzecz zmiany myślenia mieszkańców o wodach opadowych, czyli dążeniu do wykształcenia postawy szacunku wobec żywiołu wód opadowych i traktowania deszczu jako cennego zasobu.

    Jadwiga Królikowska

    dr hab. inż. Jadwiga Królikowska, prof. PK, Politechnika Krakowska

    Absolwentka Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej. Stopień doktora nauk technicznych otrzymała w 1997 r. na podstawie rozprawy pt. „Niezawodność syfonów kanalizacyjnych”. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie inżynierii środowiska uzyskała w 2011 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej na podstawie rozprawy pt. „Niezawodność funkcjonowania i bezpieczeństwa sieci kanalizacyjnej”.
    Pracuje na Politechnice Krakowskiej w Katedrze Wodociągów, Kanalizacji i Monitoringu Środowiska. Obszar i zakres jej zainteresowań naukowych obejmuje funkcjonowanie i bezpieczeństwo systemów kanalizacyjnych (konwencjonalnych, niekonwencjonalnych), możliwości jej podniesienia, zagospodarowanie wód opadowych, zmniejszenia negatywnych skutków wód  deszczowych na odbiornik. Efektem zainteresowania zagadnieniami zrównoważonej gospodarki wodami opadowymi był m.in. projekt badawczy, finansowany przez b. KBN, a którego głównym celem była ocena przydatności hydroseparatora, przelewu o zakrzywionej koronie przelewowej i stycznym wlocie do przelewu, do podczyszczania ścieków opadowych.
    Jest współautorem m.in. podręcznika pt. „Wody opadowe – odprowadzenie, zagospodarowanie, podczyszczanie i wykorzystanie”, wyróżnionego nagrodą zespołową Rektora Politechniki Krakowskiej I stopnia.

    Edukacja w nowoczesnej gospodarce wodami opadowymi

    Rola edukacji w nowoczesnej gospodarce wodami opadowymi w mieście jest niezmiernie istotna. W Polsce ciągle jeszcze dominuje XIX-wieczna zasada „końca rury”, polegająca na możliwie szybkim odprowadzeniu wód deszczowych systemem kanalizacyjnym do odbiornika. Takie rozwiązanie nie powinno być działaniem preferowanym, choćby z uwagi na możliwość przeciążenia hydraulicznego sieci kanalizacyjnej i możliwymi niepożądanymi zjawiskami będącymi tego efektem czy nadmiernego obciążenia odbiornika zanieczyszczeniami zawartymi w spływach deszczowych. Z uwagi właśnie na te kwestie niezwykle ważna staje się świadomość, jakimi innymi możliwościami dysponujemy w tym zakresie. Ewolucja działań w nowym, alternatywnym kierunku powiązana powinna być z edukacją w tym zakresie, propagowaniem wiedzy i kształtowaniem świadomości ekologicznej. Dodać należy, iż działania te nie dotyczą jedynie dzieci, jak często jest to błędnie przypisywane tylko do tej grupy wiekowej, ale także dorosłych i emerytów. Powinna ona dotyczyć także zróżnicowanych grup społecznych i zawodowych, w tym urzędników, pracowników przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych, projektantów czy naukowców.
    W trakcie referatu omówione zostaną efekty edukacji, zarówno te już uzyskane, czyli prawie natychmiastowe (jak w przypadku miejskich konkursów czy akcji z dofinansowaniem celowym), ale także te dopiero spodziewane, na które należy jeszcze poczekać. Przegląd działań edukacyjnych poparty będzie licznymi przykładami związanymi z woj. małopolskim.

    Zielona infrastruktura na przykładzie Krakowa jako sposób na zagospodarowanie wód opadowych w mieście

    W referacie przedstawione zostaną konkretne przykłady zielonej infrastruktury wykorzystywane w Krakowie, takie jak zielone torowiska, zielone dachy, zielone ściany, parki kieszonkowe i linearne oraz inne rozwiązanie, a także korzyści wynikające z jej zastosowania (w tym pomiary termowizyjne). Zaprezentowane będą też wyniki prostej symulacji porównującej typowy wielkopowierzchniowy dach płaski z dachem zielonym oraz zielone i betonowe torowisko w aspekcie odpływu wód opadowych.

    Monika Kupnicka

    Monika Kupnicka, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie

     

    Paweł Licznar

    Dr hab. inż. Paweł Licznar, prof. PWr, RETENCJAPL sp. z o.o.

    Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Stopień doktora doktor nauk rolniczych w zakresie specjalności kształtowanie środowiska otrzymał w 2002 r. na Wydziale Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu na podstawie rozprawy pt.: „Modelowanie procesów erozji wodnej w małej zlewni rolniczej”. Jako młody naukowiec wyróżniony krajowymi stypendiami Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w latach 2004–2005. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie inżynierii środowiska uzyskał w 2010 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej na podstawie rozprawy pt.: „Generatory syntetycznych szeregów opadowych do modelowania sieci kanalizacji deszczowych i ogólnospławnych”. Od roku 2011 zatrudniony na Politechnice Wrocławskiej, aktualnie na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Wodociągów i Kanalizacji. Jego zainteresowanie zagadnieniami hydrologii miejskiej zapoczątkowane zostało w 1996 r. w trakcie trymestru studiów na Union Colleague w Schenectedy, NY w USA. Odbył długoterminowe staże naukowe w USA (Purdue University, University of Iowa, stypendium Fulbrighta), we Włoszech (Universita di Bologna, stypendium Fundacji Batorego), w Niemczech (Technische Universität Kaiserslautern, stypendium DAAD) oraz staże krótkoterminowe w Niemczech, USA i Słowacji. Promotor pięciu zakończonych przewodów doktorskich, licznych prac magisterskich i inżynierskich. Autor i współautor ponad 100 publikacji naukowych. Wyniki badań prezentował na wielu zagranicznych i krajowych konferencjach naukowych. Specjalista w zakresie pomiarów opadów atmosferycznych i przetwarzania ich wyników oraz modelowania hydrodynamicznego sieci kanalizacyjnych. Kierownik naukowy projektu opracowania i wdrożenia Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów (PANDa).

    Polski Atlas Natężęń Deszczów (PANDa) i jego praktyczne wdrożenie

    Autor omówi ostateczną wersję Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów (PANDa), pozwalającą na odczytywanie natężeń (wysokości) deszczów miarodajnych dla dowolnych lokalizacji na terenie kraju. Funkcjonalność atlasu PANDa zostanie porównana z analogicznymi, współczesnymi atlasami natężeń deszczów miarodajnych – atlasem KOSTRA z Niemiec i atlasem NOAA w USA. Szczególny nacisk zostanie przy tym położony na potencjał operowania w projektowaniu dodatkową informacją o zakresie przedziałów ufności odczytywanych natężeń deszczów miarodajnych. W trakcie wystąpienia zademonstrowana będzie aplikacja internetowa PANDa, pozwalająca na odczyt natężeń deszczów miarodajnych. Atlas PANDa zostanie także zaprezentowany jako punkt wyjścia do stworzenia w pełni cyfrowej platformy projektowania systemów odwodnienia w Polsce.

     

    Bartłomiej Maliszewski

    Bartłomiej Maliszewski, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

    Absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Główny specjalista w Departamencie Adaptacji do Zmian Klimatu i Zagrożeń Środowiska w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest odpowiedzialny za wdrażanie projektów finansowanych ze środków UE i krajowych. Uczestniczy w przygotowywaniach Polski do nowej perspektywy finansowej na lata 2021–2027.

    Finansowanie przedsięwzięć w zakresie adaptacji miast do zmian klimatu

    Na przestrzeni ostatnich lat każdy z nas zetknął się z uciążliwymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak: deszcze nawalne, długotrwałe upały i okresy bezwietrzne, burze śnieżne w okresie wiosennym, trąby powietrzne i huragany latem. Zmiany klimatu mają wpływ na większość elementów funkcjonowania miasta. Negatywne skutki tych zjawisk niszczą infrastrukturę i generują wymierne straty. Wobec powyższego wydaje się zasadnym, abyśmy podjęli działania mające na celu adaptację do obecnych i spodziewanych zmian klimatu. 
    Autor wystąpienia wskaże potencjalne źródła finansowania zarówno ze środków krajowych, jak i unijnych takich działań.

    Paweł Pill

    Paweł Pill, Uponor Infra sp. z o.o.

    Absolwent Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w projektowaniu, symulacji i optymalizacji sieci płynowych. Od 19 lat pracuje na stanowisku project managera w firmach KWH Pipe i Uponor Infra. Jest odpowiedzialny za wsparcie techniczne sprzedaży, ze szczególnym uwzględnieniem instalacji przemysłowych.

    Retencja. Najnowsze standardy definiujące właściwości materiałów mających wpływ na minimalizację kosztu cyklu życia produktu

    W prezentacji omówione zostaną wybrane zagadnienia standardu PN-C-89224:2018-03 Systemy przewodów rurowych z termoplastycznych tworzyw sztucznych – Zewnętrzne systemy bezciśnieniowe i ciśnieniowe do przesyłania wody, odwadniania i kanalizacji z nieplastyfikowanego polichlorku winylu (PVC-U), polipropylenu (PP) i polietylenu (PE) – Warunki techniczne wykonania i odbioru. Szczególnie dokładnie przedstawione będą elementy standardu dotyczące właściwości materiałów mających istotny wpływ na jakość i długowieczną bezawaryjną pracę systemów termoplastycznych, takie jak: trwałość użytkowa, odporność na ścieranie, odporność chemiczna, odporność na promieniowanie UV, chropowatość hydrauliczna, wpływ elastyczności systemów kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych na ich usterkowość i wpływ czasu na rzeczywistą sztywność obwodową. Uwypuklone zostaną cechy systemów polietylenowych mające wpływ na optymalny dobór parametrów wytrzymałościowych, jak i geometrii układów pozwalających na minimalizację kosztów i maksymalizację efektywności układów ze szczególnym uwzględnieniem retencyjnego kanału ściekowego.

    Hans-Otto Pörtner

    Hans-Otto Pörtner, Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), organ ONZ ds. oceny nauki związanej ze zmianami klimatu

    Czego możemy nauczyć się z najnowszych raportów oceniających Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC)?

    Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) został utworzony w 1988 r. przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) i Program Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych (UNEP) w celu zapewnienia decydentom regularnych ocen naukowych podstaw zmian klimatu, ich skutków i przyszłych zagrożeń, oraz opcje dostosowania i łagodzenia ich efektów. Od tego czasu przygotowano i opublikowano pięć głównych raportów oceniających, a także kilka raportów specjalnych. Obecnie IPCC jest w trakcie szóstego cyklu oceny: trzy raporty specjalne zostały sfinalizowane, a główny raport oceniający jest w przygotowaniu. Aby raporty mogły powstać, każdorazowo setki naukowców z całego świata uczestniczą w pracach IPCC na zasadzie dobrowolności jako autorzy, współpracownicy i recenzenci.
    Oceny IPCC nie są sporządzane jako instrukcja dla polityków, ale materiał wspomagający przygotowanie odpowiedniej polityki klimatycznej. Stanowią podstawę negocjacji na konferencji klimatycznej ONZ – Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC).
    Prezentacja będzie miała na celu przedstawienie przeglądu pracy IPCC i podkreślenie jej znaczenia dla relacji nauki i polityki. Omówione przykłady będą obejmować dowody naukowe na wrażliwość ekosystemów morskich i lądowych, a także społeczeństw ludzkich w związku ze zmianami klimatu, ich czynnikami oraz konieczność uwzględnienia tej kwestii w formułowaniu istotnych komunikatów politycznych, a także celów klimatycznych.
    Podczas, gdy tradycyjnie analizy scenariuszy klimatycznych i związanych z nimi skutków były na pierwszym miejscu w dotychczasowych ocenach klimatu, szósty cykl oceny bada również tzw. przestrzeń rozwiązań i opcje dostosowania oraz łagodzenia skutków zmian, ich skuteczność, potencjalne synergie i kompromisy jako ich wkład w osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.

    Piotr Reda

    dr arch. kraj. Piotr Reda, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

    Doktor nauk biologicznych, architekt krajobrazu, pracownik Uniwersytetu Zielonogórskiego (kierownik ds. naukowych Ogrodu Botanicznego), prezes Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, członek Stowarzyszenia „Federacja Arborystów Polskich”, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Stowarzyszenia „Rada Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce”, Rady Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni (nr rej. OSTO 113/2016), prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Leaf Project Studio.

    Aspekty gospodarowania wodą opadową w standardach ochrony i kształtowania zieleni

    Gospodarowanie wodą opadową w przestrzeni zurbanizowanej nie powinno być realizowane z pominięciem kontekstu architektury krajobrazu i urbanistyki. Dla zapewnienia w tym procesie odpowiedniej dbałości o jakość krajobrazu i stosowanych w nim rozwiązań tworzone są odpowiednie standardy branżowe. W ostatnim czasie Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu przygotowało Standardy kształtowania zieleni w Łodzi. Są one najnowszym takim dokumentem w Polsce i obecnie trwają prace nad jego wdrożeniem. W porozumieniu z innymi stowarzyszeniami branżowymi prowadzone są prace nad przygotowaniem ogólnopolskich standardów ochrony i kształtowania zieleni. 
    Jednym z elementów tych standardów są rozwiązania dotyczące gospodarowania wodą opadową w terenach zieleni i krajobrazie zurbanizowanym. Przygotowane i wdrażane standardy obejmują zagadnienia dotyczące rozwiązań poprawiających retencję wody. Standardy odnoszą się tu do sposobów ujęcia wody opadowej, jej rozprowadzania, gromadzenia, infiltracji w gruncie a także zagospodarowania i utrzymania terenów zieleni poprawiające retencję wody. 
    Docelowe rozwiązania wypracowane i przyjęte przez architektów krajobrazu, architektów, urbanistów i specjalistów zajmujących się gospodarowaniem wodą opadową, utworzą spójny katalog standardów kształtowania tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury, wiążącej ze sobą tereny zieleni i zasoby wodne środowiska.

    Małgorzata Sikora

    Małgorzata Sikora, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie

    Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Ukończyła Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska na kierunku inżynieria środowiska w specjalności hydrogeologia, geologia inżynierska i ochrona wód.
    Od 2001 r. pełniła funkcję inspektora w wydziale ochrony środowiska w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu. Od 2007 r. była geologiem powiatowym (uprawniony geolog i hydrogeolog). W okresie od czerwca 2008 r. do kwietnia 2018 r. pracowała jako Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu, pełniąc również funkcję geologa powiatowego. Od kwietnia 2018 r. jest zatrudniona w strukturach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, gdzie pełni funkcję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

    Inwestycje na obszarze Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie ze szczególnym uwzględnieniem zbiorników retencyjnych. Kampania Wód Polskich „Stop suszy”

    Maciej Mrowiec

    dr hab. inż. Maciej Mrowiec prof. nadzw. PCz, Politechnika Częstochowska

    Absolwent Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Stopień doktora nauk technicznych otrzymał w roku 2003 za rozprawę pt. „Teoretyczno-eksperymentalna analiza hydraulicznego działania rurowych zbiorników retencyjnych w kanalizacji deszczowej”, w której opisane zostały autorskie rozwiązania konstrukcyjne. Kierownik dwóch grantów badawczych, poświęconych problematyce sterowania w czasie rzeczywistym przepływem ścieków w systemach kanalizacyjnych, finansowanych przez MNiSW.
    W roku 2010 uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria środowiska na podstawie rozprawy pt. „Efektywne wymiarowanie i dynamiczna regulacja kanalizacyjnych zbiorników retencyjnych”. Jego działalność badawcza obejmuje zarówno rozwój innowacyjnych konstrukcji zbiorników, jak i metod obliczania wymaganej pojemności urządzeń retencyjnych. Wyniki swoich badań opublikował w indeksowanych czasopismach krajowych i zagranicznych (m.in. Water Science and Technology), a także prezentował na najważniejszych międzynarodowych konferencjach dotyczących problematyki gospodarowania wodami i ściekami opadowymi (Int. Conference on Urban Drainage, Urban Drainage Modeling, Novatech).
    Jest autorem i współautorem patentów i zgłoszeń patentowych obejmujących zbiorniki retencyjne oraz urządzenia infiltracyjno-retencyjne. Wykonywał liczne ekspertyzy i prace zlecone dla przedsiębiorstw z branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Obecnie pełni funkcję prorektora ds. innowacji i rozwoju Politechniki Częstochowskiej. Jest także członkiem Państwowej Rady Gospodarki Wodnej oraz Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk.

    Efektywność indywidualnych systemów zagospodarowania wód opadowych

    Zmniejszenie objętości wód opadowych odprowadzanych bezpośrednio do kanalizacji stanowi obecnie podstawę rozwoju nowoczesnych systemów odwodnienia obszarów zurbanizowanych. Retencja wód powinna być realizowana poprzez budowę dużej liczby urządzeń o niewielkich pojemnościach, zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie powierzchni nieprzepuszczalnych.
    W prezentacji przedstawione zostaną wyniki analiz funkcjonowania podstawowych rozwiązań technicznych w zakresie lokalnego zagospodarowania wód opadowych w obrębie nieruchomości: niecek infiltracyjnych, zbiorników gospodarczego wykorzystania wody oraz zielonych dachów. W badaniach wykorzystano dane o opadach z okresu 15 lat dla wybranych aglomeracji miejskich w Polsce.

     

    Witold Sumisławski

    Witold Sumisławski, SU-MAN

    Właściciel firmy doradczej, menedżer o wieloletnim doświadczeniu w zarządzaniu sektorem publicznym i prywatnym. Specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym i operacyjnym w gospodarce wodnej na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Twórca wizji i strategii organizacji. Ekspert w zakresie konsolidacji gospodarki wodnej, tworzenia prawa na poziomie międzynarodowym, krajowym i lokalnym. Autor kilkudziesięciu opracowań, analiz, ekspertyz dla podmiotów zagranicznych i krajowych, m.in. z obszaru europejskich systemów taryfowych, regulacji taryf oraz wpływu opłat za wodę i ścieki na dochody rozporządzalne w Polsce, analizy wielokryterialnej (MCA) wielowariantowego strategicznego projektu systemu zaopatrzenia aglomeracji w wodę.

    Optymalny system zagospodarowania wód opadowych i roztopowych, czyli rzecz o wsparciu dla strategicznych decyzji inwestycyjnych i organizacyjnych w gospodarce wodnej w Polsce

    Właściwe zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych jest zagadnieniem daleko wykraczającym poza obszar działania i kompetencji firmy wodociągowo-kanalizacyjnej. Łączy w sobie kwestie zmian klimatu, powodzi, suszy, planowania przestrzennego, gospodarki w zakresie zieleni, melioracji, kanalizacji, retencjonowania, oczyszczania, prognozowania opadów i wielu innych. Poprzez bezpośrednie przełożenie tych czynników na bezpieczeństwo, stabilność i jakość życia mieszkańców, wody opadowe stają się zagadnieniem o wysokiej społecznej wrażliwości, a ewentualne zaniechania mogą mieć swój wymiar ekonomiczny. Docelowe systemy wymagają więc ujęcia holistycznego, uwzględnienia ogromnej liczby kryteriów, pogodzenia czasem rozbieżnych celów różnych interesariuszy. Inwestycje stanowiące trzon systemu muszą być bardzo starannie przemyślane i przygotowane, bowiem raz przyjętych kierunków i rozwiązań w praktyce nie będzie można odwrócić. To ogromne i odpowiedzialne wyzwanie. Dotychczas menedżerowie gospodarki wodnej w Polsce praktycznie nie mieli narzędzia wspomagającego ich w podejmowaniu tak złożonych strategicznych decyzji inwestycyjnych i organizacyjnych. Dzisiaj już mają. Dedykowana Analiza Wielokryterialna Systemu Wodnego (AWSW-17) uwzględnia wszystkie istotne elementy wpływające na procesy inwestycyjne tak, że zapewnia 100% pewność realizowalności i efektywności kosztowej przyjętych rozwiązań w zgodzie ze środowiskiem, oczekiwaniami społecznymi, minimalizując przy tym ewentualność błędu czy niedoszacowania kosztów.

    Paweł Tkaczyk

    Paweł Tkaczyk

    Jak sam twierdzi, zarabia na życie opowiadaniem historii. Buduje silne marki – pracuje m.in. z Agorą, Grupą Allegro oraz wieloma mniejszymi firmami. Doradza startupom i innym przedsiębiorstwom jako mentor, np. podczas Startup Weekend czy Startup Fest. Dzieli się wiedzą, pisze blog o budowaniu marki, jest autorem trzech książek: „Zakamarki marki”, „Grywalizacja” oraz „Narratologia”. Prowadzi szkolenia z marketingu, brandingu, social media… Kocha „literki” niemal w każdej – poza Comic Sans – formie.

    PR rzeczy ważnych i trudnych – jak komunikować się z mieszkańcami i odbiorcami usług?

    Jak mówić o rzeczach, które są równocześnie ważne i trudne? Jak przekazać odbiorcom, że narzucone zostaną na nich nowe obciążenia finansowe, wynikające z regulacji prawnych? Czy możliwa jest taka komunikacja, która skutecznie wprowadzi zmianę w sposobie myślenia „Kowalskiego”, by ten nie czuł się poszkodowany i przyjął do wiadomości niewygodne fakty, a równocześnie nie odczuwał jedynie straty? Czy komunikację negatywną można prowadzić w sposób pozytywny? Jak rozmawiać z klientami firmy, kiedy oni Cię nie wybrali, ponieważ jesteś monopolistą? Jakich narzędzi używać w roku 2019, by dotrzeć do tych, którzy nie mają dla Ciebie czasu, a jednak powinni być świadomi komunikacji, którą opracowujesz i wdrażasz? O tym wszystkim, w kontekście opłat za deszczówkę, porozmawiamy podczas wykładu.

    Jacek Zalewski

    Jacek Zalewski, RETENCJAPL sp. z o.o.

    Absolwent Politechniki Krakowskiej, dyrektor działu realizacji projektów w RETENCJAPL sp. z o.o. Jako ekspert w zakresie gospodarki wodnej i wód opadowych zajmuje się wsparciem instytucjonalnym dla Jednostek Samorządu Terytorialnego i firm wodociągowych oraz powiązaniem zagadnień technicznych, ekonomicznych, społecznych i planowania przestrzennego miast „przyjaznych dla mieszkańców”. Szczególnie interesuje się inwestycjami, które ze względu na skalę i wielodyscyplinarność wymagają zrównoważonego podejścia lub takimi, gdzie osią projektu jest poszukiwanie kompromisu między ochroną przyrody a ingerencją człowieka, z uwzględnieniem warunków ekonomicznych. Jego kilkunastoletnie doświadczenie w pracy w międzynarodowym środowisku obejmuje cały cykl przygotowania inwestycji w gospodarce wodnej: od studiów wykonalności i analiz przedprojektowych przez projektowanie, organizację procesu inwestycyjnego aż po realizację i końcową ewaluację efektów projektów, w tym finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Jest współautorem wybranych zagadnień „Standardów wód deszczowych” opracowywanych przez grono ekspertów pod patronatem MWiK w Bydgoszczy. Na co dzień prowadzi również biuro RETENCJAPL sp. z o.o. w Krakowie.

    Jak przygotować się do realizacji opłat za wody opadowe? Optymalizacja działania z użyciem oprogramowania GISHub

    W prezentacji omówione zostaną istotne aspekty techniczne opłat realizowanych na rzecz Wód Polskich, zgodnie z Prawem Wodnym, a także opłat za retencję utraconą oraz opłaty eksploatacyjnej. Przedstawione zostaną wnioski z analizy przypadków. Wskazane będą także działania, które można podjąć, by realizowanie tych opłat było możliwie proste. Co wpływa na wielkość opłat i czy można je „optymalizować”? To pytanie zadaje sobie już coraz więcej płatników, zaskoczonych wysokością opłaty zmiennej za odprowadzanie wód opadowych do wód. Gdzie więc szukać pomocy i co może nam ułatwić kwartalne pracowite raportowanie? Jak świadomie podejść do wysokości opłat? Na te i inne pytania prelegent postara się odpowiedzieć podczas swojej prezentacji, w trakcie której przedstawione zostanie również oprogramowanie GISHub, skierowane do zarządców systemów deszczowych i administracji odpowiedzialnej za opłaty, a także jednostek i spółek zajmujących się eksploatacją systemów wod-kan i wód deszczowych.

    Dariusz Ziembiński

    Dariusz Ziembiński, Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Ziembiński & Partnerzy

    Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, specjalista w zakresie prawa zamówień publicznych. Szef firmy doradczej świadczącej kompleksowe usługi prawnicze zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców, biorących udział w przetargach publicznych. Reprezentant klientów przed Krajową Izbą Odwoławczą, sądami powszechnymi oraz komisjami orzekającymi ws. o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Prowadzący szkolenia i seminaria. Aktywny lobbysta racjonalizatorskich zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych. Współpracownik organizacji pozarządowych, zrzeszających poszczególne sektory biznesu, chcących współkształtować regulacje prawne dotyczące procedur wydatkowania środków publicznych. Pełni funkcję prezesa zarządu Związku Pracodawców „Partnerstwo dla Innowacji”.

    Zmiany w zakresie zamówień publicznych w odniesieniu do gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi

    Nowe prawo o zamówieniach publicznych to istotna reforma dotykająca zwłaszcza podmiotów, które zamawiają dostawy, usługi czy roboty budowlane w tym systemie. Faktycznie usunięto zasadę szybkości postępowania, wprowadzając w to miejsce zasadę sumienności przygotowania i przeprowadzenia postępowania. Jednak szczególny nacisk położono na konieczne akty staranności zamawiającego na etapie zanim przetarg zostanie ogłoszony. Wówczas właśnie konieczna jest bardzo rzetelna analiza uzasadnionych potrzeb zamawiającego, tego, co oferuje rynek, analiza optymalnego trybu postępowania, tak aby najpełniej móc zrealizować cel postępowania czy stymulować zakup innowacyjnych produktów, usług czy robót budowlanych.
    Wiele zmian przepisów ma też swoje źródło w orzecznictwie, które w pewnych obszarach było rozbieżne. Ustawodawca więc postanowił w ten sposób wesprzeć zamawiającego, aby od razu mógł podjęć stabilne decyzje. Istota tej reformy to także zmiany w zakresie procedowania projektów umów, możliwości ich zmiany oraz co do odpowiedzialności strony zamawiającej za sukces inwestycji. Zatem obowiązek stałego współdziałania z wykonawcą zamówienia i obowiązki sporządzania bieżących raportów w zakresie rozwiązania problemu wspólnie z wykonawcą stanie się także kamieniem milowym nowego systemu zamówień publicznych.
    Zmian jest wiele, zamawiający już dziś powinni się z nimi zapoznać, gdyż gros z nich można wdrożyć choćby dziś jako dobre praktyki.

    Piotr Ziętara

    Piotr Ziętara, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie

    Związany z Wodociągami Miasta Krakowa od 2001 r. Pracę rozpoczął jako referent, w następnych latach stopniowo awansując na stanowiska Kierownika Biura Zarządu i PR (jednocześnie rzecznika prasowego MPWiK S.A.), Dyrektora ds. Organizacji i Zarządzania Personelem, Dyrektora Zarządzającego. W 2015 r. został Członkiem Zarządu Spółki, a następnie Wiceprezesem. Od 1 kwietnia 2017 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu. W latach 2013–2015 był Prokurentem, a także Pełnomocnikiem ds. Organizacji i Komunikacji Społecznej w Krakowskim Holdingu Komunalnym S.A., w ramach realizacji projektu budowy ekospalarni. W lipcu 2017 r. został Wiceprzewodniczącym Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.
    Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i studiów podyplomowych z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji, współczesnych koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem, metod i technik zarządzania procesowego. Ukończył studia MBA in Public Management organizowane przy Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Posiada uprawnienia do zasiadania w Radach Nadzorczych.
    Swoje wykształcenie systematycznie poszerzał, zdobywając wiedzę w zakresie funkcjonowania spółek prawa handlowego oraz zarządzania, współpracy i koordynacji pomiędzy spółką i otoczeniem rynkowym, współpracy pomiędzy organami statutowymi. Przez lata pracy w Wodociągach Miasta Krakowa skutecznie budował pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, współuczestniczył w realizacji projektów inwestycyjnych, wdrażaniu nowych systemów zarządczych i narzędzi informatycznych. Nabył doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi i zarządzaniu przedsiębiorstwem w czasie sytuacji nadzwyczajnych.
    Od lat współpracuje ze światem nauki. Jest Przewodniczącym Komitetu Sterującego Małopolskiego Klastra Wodnego, bierze udział w wielu konferencjach i sympozjach naukowych w kraju, jest członkiem Konwentu Przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, czynnie uczestniczy w międzynarodowych branżowych warsztatach benchmarkingowych, organizowanych przez European Benchmarking Co-operation. Był przedstawicielem Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie w EUREAU ds. ścieków, przy Komisji Europejskiej. W dniu 29 kwietnia 2019 roku Uchwałą Senatu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie został przewodniczącym I Rady Uczelni.

    Sesja: Zmiany w prawie wodnym i prawie o zamówieniach publicznych oraz aktualne możliwości finansowania inwestycji

     

  • RELACJA
  • poprzednia
  • konf
  • portal

ORGANIZATOR

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.


Fundacja Promocji Nowej Huty

KONTAKT

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

ul. Lindego 14, 30-148 Kraków
NIP: 677-22-03-315

+48 12 352 33 23 – Sekretariat
biuro@inzynieria.com

KONTA

Konto PLN
Raiffeisen Bank Polska S.A. Oddział Kraków
61 1750 1048 0000 0000 0215 9953

Konto EURO
PL 09 1750 1048 0000 0000 0351 5591
SWIFT: RCBWPLPW



POROZMAWIAJMY

Kwestie merytoryczne:

Paweł KośmiderPaweł Kośmider
gsm: +48 606 214 393
pawel.kosmider@inzynieria.com

 

Agata SumaraAgata Sumara
gsm: +48 698 532 869
agata.sumara@inzynieria.com

 

Sprzedaż:

Maciej GórnisiewiczMaciej Górnisiewicz
gsm: +48 660 288 299
maciej.gornisiewicz@inzynieria.com

Kwestie organizacyjne:

Sekretariat
gsm: +48 536 487 138
biuro@inzynieria.com

 


WFOŚiGW w Krakowie

POZOSTAŁE KONFERENCJE ORGANIZOWANE PRZEZ WYDAWNICTWO INŻYNIERIA:

gwb button cipp button ib button bp button

Polityka prywatności
All rights reserved. Copyright © 2019 - Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.