Udostępnij stronę

Prelegenci

Oczekujemy na zgłoszenia tematów i streszczeń referatów. Prosimy wysyłać je na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pomiary jakości powietrza prowadzone w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Jakość powietrza w Polsce i Europie

Skąd wiemy o tym, jakim powietrzem oddychamy? W jaki sposób dokonuje się pomiarów zanieczyszczeń powietrza? Dlaczego tak ważne są nadzór nad wykonywanymi pomiarami i prawidłowa lokalizacja punktów pomiarowych? Jak wyniki badań z Państwowego Monitoringu Środowiska przedstawiają się na tle badań wykonywanych w Unii Europejskiej? W dzisiejszych czasach mamy coraz doskonalsze metody pomiarowe. Sieć pomiarowa jest nieustannie rozwijana, a wyniki z niej trafiają bezpośredni na portale internetowe czy też do aplikacji urządzeń mobilnych. Możemy podglądać w trybie online wyniki pomiarów uzyskiwane we wszystkich krajach europejskich. Taki system pozwala na podejmowanie szybkich i skutecznych działań dotyczących ochrony powietrza atmosferycznego.

Tomasz Frączkowski, Krajowe Laboratorium Referencyjne i Wzorcujące, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
Naczelnik Krajowego Laboratorium Referencyjnego i Wzorcującego w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska. Od 18 lat zajmuje się systemami pomiarowymi jakości powietrza. Reprezentuje Polskę w europejskiej sieci Krajowych Laboratoriów Referencyjnych ds. powietrza  - AQUILA. Prowadzi szkolenia z zakresu pomiarów i zarządzania systemami jakości w sieciach pomiarowych.

 

Weronika Piestrzyńska, Health & Environment Alliance (HEAL)
Koordynatorka programu „Czyste Powietrze” organizacji HEAL Polska, analizującej wpływ środowiska na zdrowie obywateli Unii Europejskiej. Od lat związana ze środowiskiem polskich i międzynarodowych NGO. Jest autorką licznych artykułów dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie oraz współautorką publikacji HEAL, takich jak: „Spalanie węgla w domowych piecach. Zagrożenia zdrowotne”, „Zanieczyszczenia powietrza” czy „Subwencje dla energetyki węglowej a koszty zdrowotne”.

 

Dyrektor mgr inż. Piotr Kempf, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Absolwent Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Przez wiele lat związany z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 1 lipca 2015 r.  Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Od początku swojej pracy w urzędzie wielką wagę przykłada do współpracy z mieszkańcami. Słucha ich potrzeb i oczekiwań, ale również stara się, poprzez szereg działań angażujących mieszkańców, włączać ich w działania dotyczące terenów zielonych. Otwarty na innowacje. W ramach nowej jednostki stworzył m.in. Zespół Konserwacji Zieleni wyposażony w nowoczesny sprzęt, który odpowiada za pielęgnację dwóch najstarszych parków Krakowa. Wprowadził nowy system umów z wykonawcami odpowiedzialnymi za utrzymanie terenów zielonych – „Utrzymaj standard”. Zaskakuje wciąż nowymi pomysłami, energią i pozytywnym stosunkiem do świata.

 

dr inż. Katarzyna Styszko, Akademia Górniczo-Hutnicza
Pracownik Wydziału Energetyki i Paliw, Katedra Chemii Węgla i Nauk o Środowisku Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Jej działalność naukowo-badawcza związana jest m.in. z procesami zachodzącymi z udziałem zanieczyszczeń organicznych, ich emisją, występowaniem i losem środowiskowym. Zajmuje się również procesami usuwania ksenobiotyków z wykorzystaniem sorpcji; aspektem występowania nowo identyfikowanych zanieczyszczeń w aerozolach atmosferycznych; składem chemicznym aerozoli oraz ich wpływem na środowisko i zdrowie człowieka, jak również analizą właściwości utleniających aerozoli.