Politechnika Warszawska
dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW, Politechnika Warszawska
Profesor Politechniki Warszawskiej, hydrotechnik. Absolwent Politechniki Warszawskiej w specjalności budownictwo hydrotechniczne. Od roku 2014 kierownik Zakładu Budownictwa Wodnego i Hydrauliki, do roku 2016 dyrektor Centrum Analiz Geo i Hydrotechnicznych Instytutu Badań Stosowanych PW. Zawodowo pracuje nad: zastosowaniem zaawansowanych symulacji numerycznych w problemach: geotechniki, hydrotechniki i inżynierii środowiska; oceną stanu technicznego obiektów na podstawie prowadzonego monitoringu i zgodności danych pomiarowych z wynikami modelowania matematycznego; analizą oddziaływań głębokich posadowień na obiekty budowlane i wodę gruntową w środowisku zurbanizowanym oraz ustalaniem wartości granicznych dla prowadzonego monitoringu; weryfikacją parametrów przyjmowanych w modelowaniu matematycznym; wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych (np. skaning laserowy, termomonitoring) do generacji danych i weryfikacji wyników modelowania matematycznego; uwzględnianiem w obliczeniach i analizie dotyczącej bezpieczeństwa obiektów budowlanych zmian w stosunkach wód gruntowych i zjawisk zachodzących w gruncie, a spowodowanych przez filtrującą wodę (erozja, sufozja, kolmatacja).
Współorganizator i wykonawca pierwszych w Polsce pomiarów szczelności ścian szczelinowych z wykorzystaniem metody termomonitoringu.
Wykorzystanie monitoringu światłowodowego do diagnostyki i oceny stanu wielkośrednicowego kolektora kanalizacyjnego.
Diagnostyka i ocena stanu technicznego kolektorów wymaga przeprowadzania wielokryterialnych, skomplikowanych analiz (często wykraczających poza zalecenia normowe) oraz wykorzystania nowoczesnych technik pomiarowych konstrukcji, zwiększających bezpieczeństwo ich eksploatacji.
W referacie przedstawione zostaną doświadczenia oparte na ocenie stanu technicznego wielkośrednicowego kolektora ściekowego po kilkudziesięcioletnim okresie eksploatacji. Zostaną poruszone kwestie sposobów diagnozowania przyczyn powstałych problemów eksploatacyjnych za pomocą nowoczesnych technik pomiarowych oraz modeli numerycznych, odzwierciedlających lokalne uwarunkowania geotechniczne i istniejącą infrastrukturę. Dodatkowo, omówione zostaną zarówno wykonane projekty napraw i zabezpieczeń konstrukcji kolektora, dostosowanych do lokalnych warunków gruntowych oraz procedury oceny skuteczności wykonanych napraw, jak również projekt i możliwości pomiarowe nowatorskiego monitoringu bazującego na pomiarach światłowodowych.