GWOR 2021 | VI Konferencja Gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi
  • Konferencja
  • Program
  • Prelegenci
  • Tytany
  • Partnerzy
  • Kontakt
  • Poprzednie edycje
    • GWOR2020
    • GWOR2019
    • GWOR2018
    • GWOR2017
    • GWOR2016

    Marta Barszczewska

    Marta Barszczewska, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

    Kierownik Centrum Modelowania Powodziowego i Suszy IMGW–PIB w Krakowie. Od czasu studiów na Międzywydziałowych Studiach Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie zainteresowana i związana z gospodarką wodną. W IMGW-PIB od 2016 r., aktualnie w obszarze modelowania hydraulicznego i hydrodynamicznego powodzi oraz analiz zjawiska suszy. Koordynator zadań związanych z tematyką powodzi i suszy. Członek zespołu negocjacyjnego ds. adaptacji oraz loss and damage podczas COP24.

    System ostrzeżeń hydrologicznych przed powodziami błyskawicznymi

    Marek Borkowski

    Marek Borkowski, Aquanet S.A.

    Panel dyskusyjny: Modele zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi w Polsce

    Jędrzej Bujny

    dr Jędrzej Bujny, Kancelaria SMM Legal

    Radca prawny, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Partner i ekspert działu prawa administracyjnego w Kancelarii SMM Legal Maciak Mataczyński Adwokaci sp.k. w Poznaniu. W ramach działalności naukowej i eksperckiej specjalizuje się w prawie samorządowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących publicznego transportu zbiorowego, gospodarki komunalnej, ochrony środowiska oraz zagospodarowania odpadów. Autor i współautor ponad stu opracowań naukowych i popularnonaukowych. Autor i współautor blisko trzydziestu ekspertyz dla Biura Analiz Sejmowych, Związku Miast Polskich, Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych. Ekspert prawny i doradca regionalnych i ogólnopolskich organizacji samorządowych i branżowych.

    Adam Cebula

    Adam Cebula, Klimat-Energia-Gospodarka Wodna

    Panel dyskusyjny: Modele zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi w Polsce

    Piotr Czarnocki

    Piotr Czarnocki, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

    Absolwent MSOŚ na UW i zarządzania projektami w SGH. Posiada wieloletnie doświadczenie na stanowisku eksperta w Ministerstwie Środowiska, a obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska przy wdrażaniu projektów ISPA, POIiŚ (sektor wodno-kanalizacyjny oraz sektor gospodarowania odpadami), a także we wdrażaniu i kreowaniu polityki klimatycznej w Polsce. Był odpowiedzialny za zrealizowanie projektu pn. „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców”. Zaangażowany w programowanie Perspektywy Finansowej (PF) 2014-2020 oraz PF 2021-2027, a także w programowanie MF EOG 2014-2021, w obszarze adaptacji do zmian klimatu. Autor „Poradnika przygotowania inwestycji z uwzględnieniem zmian klimatu, ich łagodzenia i przystosowania do tych zmian oraz odporności na klęski żywiołowe”.
    Członek Komitetu Sterującego Programu NCBiR „BIOSTRATEG” oraz Komitetu Ekspertów ds. Instrumentu LIFE przy KE. Obecnie zaangażowany również w prace nad specustawą antysuszową (projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy).

    Finansowania projektów w zakresie zagospodarowania wód opadowych w ramach NPF 2021-2027 ze szczególnym uwzględnieniem FEnIKS

    Marek Dmochowski

    Marek Dmochowski, CEMEX

    Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, od 15 lat zajmuje się technologią betonu w CEMEX. Od 2013 roku zajmuje się betonami specjalistycznymi, w tym dekoracyjnymi nawierzchniami z rodziny DECO.

    Ekologia i trwałość – nawierzchnie wodoprzepuszczalne PERVIA

    Czy nowoczesne nawierzchnie mogą być ekologiczne a jednocześnie trwałe i estetyczne?
    Dbałość o lokalny ekosystem może łączyć się z trwałością nawierzchni i komfortem użytkowania. Nawierzchnie wykonane z PERVI path są to nawierzchnie o strukturze otwartej, posiadające zdolność do swobodnego i szybkiego odprowadzania wód opadowych z powierzchni do głębiej położonych warstw. Nawierzchnie te, ograniczają niekorzystne dla środowiska naturalnego zjawiska. Zapobiegają powstawaniu kałuż i zastoisk wody na chodnikach, a jednocześnie zwiększają retencję wody w przyrodzie oraz zmniejszają spływ powierzchniowy do kanałów deszczowych i zbiorników wodnych.

    Stanisław Drzewiecki

    Stanisław Drzewiecki, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy sp. z o.o.

    Absolwent Politechniki Poznańskiej na Wydziale Budownictwa Lądowego. Karierę zawodową związał z branżą wodociągowo-kanalizacyjną, zaczynając pracę w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Koninie na stanowisku kierownika Działu Eksploatacji. Po przyjeździe do Bydgoszczy w 1988 r. podjął pracę w Biurze Projektów Budownictwa Komunalnego, gdzie zajmował się projektowaniem infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, a w 1995 r. – w wodociągach miejskich na stanowisku kierownika Działu Techniczno-Inwestycyjnego.
    W 1997 r. wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Biura Projektów Budownictwa Komunalnego w Bydgoszczy. We wrześniu 1999 r. został powołany do zarządu MWiK, w którym do dzisiaj pełni funkcję prezesa. W latach 2002–2012 kierował modernizacją całego bydgoskiego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach dwóch projektów inwestycyjnych: Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny (BSWiK) oraz Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny II (BSWiK II). W tym czasie zrealizowano łącznie 31 zadań inwestycyjnych dotyczących rozbudowy wodociągowej i kanalizacyjnej infrastruktury technicznej. Równolegle z pracą zawodową pełnił wiele funkcji w Izbie Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
    W latach 2002–2012 był członkiem Rady Izby, w tym w latach 2004–2006 wiceprezesem, a w latach 2006–2011 prezesem Izby. Ponadto w okresie 2005–2006 był członkiem zarządu Spółki Wodnej Kapuściska. W latach 2013–2016 kierował pracami związanymi z opracowaniem kompleksowego projektu pn. „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie Bydgoszczy”.

    Panel dyskusyjny: Modele zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi w Polsce

    Łukasz Dworniczak

    dr inż. arch. krajobrazu Łukasz Dworniczak, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

    Projektant terenów zieleni, realizuje opracowania badawcze i studialno-projektowe z zakresu ochrony i gospodarowania krajobrazem oraz identyfikacji charakteru krajobrazu; autor licznych opracowań krajobrazowych, projektów i dokumentacji dendrologicznych; członek Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. W wolnym czasie podróżnik, webmaster i aktywista społeczny.

    Nowe możliwości wykorzystania danych numerycznego modelu terenu. Analizy struktur zieleni miejskiej i gromadzenia wód opadowych na potrzeby planowania przestrzeni i krajobrazu

    Ryszard Gajewski

    Ryszard Gajewski, Gdańskie Wody sp. z o.o.

    Prezes zarządu spółki Gdańskie Wody, która jest odpowiedzialna za zarządzanie infrastrukturą odwodnieniową Gdańska. Wdraża w Gdańsku nową politykę gospodarowania wodami opadowymi opartą na naśladowaniu natury w gromadzeniu, opóźnianiu i oczyszczaniu wód opadowych. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora ds. techniczno-operacyjnych w spółce Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, gdzie odpowiadał za całokształt spraw technicznych oraz pełnił nadzór nad realizowanymi przez GIWK inwestycjami. Objął też stanowisko pełnomocnika ds. realizacji projektu, nadzorując realizację gdańskiego projektu wodno-ściekowego i kolejnych jego etapów. Pasjonat zagadnień związanych z wodą i zmianami klimatu, a także – tenisa.

    Panel dyskusyjny: Modele zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi w Polsce

    Grzegorz Gałabuda

    Grzegorz Gałabuda, SID Szkolenia i Doradztwo sp. z o.o.

    Ekonomista, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Posiada kwalifikacje w zakresie: finansów przedsiębiorstw komunalnych i gmin, zarządzania projektami, doradztwa w zakresie systemów organizacji usług komunalnych oraz restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych sektora komunalnego. Biegły w sprawach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, a także w zakresie ustalania cen hurtowego odbioru ścieków, powoływanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponadto jest biegłym Najwyższej Izby Kontroli w zakresie weryfikacji wniosków o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
    W latach 2011–2012 pełnił funkcję prezesa zarządu spółki Wodociągi i Kanalizacja. W latach 2012–2015 był prezesem zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Otwocku.
    Doradca zarządów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z wieloletnim doświadczeniem.

    WARSZTATY:

    Ustalanie opłat za usługi odprowadzania wód opadowych i roztopowych.

    • Jak uwzględnić w kalkulacji:
      • opłaty za usługi wodne,
      • powierzchnie spływu,
      • wielkość opadów,
      • współczynniki spływu,
      • sposób zagospodarowania powierzchni,
      • sposób zagospodarowania wód,
      • retencję.
    • Podsumowanie, pytania i dyskusja.

    Marcin Glixelli

    Marcin Glixelli, Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

    Związany z Wodociągami Miasta Krakowa od 2015 r. Obecnie pracuje na stanowisku Kierownika Działu Modelowania Systemów. Jest absolwentem Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Systematycznie zdobywał doświadczenie w sektorze gospodarki wodnej – począwszy od wykonawstwa poprzez projektowanie aż po realizację projektów wdrożeniowych. Swoją wiedzę skutecznie wykorzystuje obecnie, wdrażając w praktyce nowoczesne rozwiązania z zakresu modelowania hydrodynamicznego sieci kanalizacyjnych i wodociągowych na terenie Krakowa.
    Kierowany przez niego Dział Modelowania Systemów rozwiązuje szereg problemów z zakresu optymalizacji pracy sieci, możliwości przepustowych kolektorów, działania przelewów burzowych czy przejmowania wód opadowych z nowych zlewni. Ma także na koncie zaprojektowanie aplikacji ujednolicającej sposób obliczania objętości czynnej zbiorników retencyjnych i sieci odwodnieniowych, która pozwoliła spółce na skrócenie czasu uzgadniania dokumentacji projektowej. Obecnie Dział Modelowania Systemów uczestniczy w projekcie budowy najnowocześniejszego systemu modelowania sieciami wodociągowymi i kanalizacyjnymi w Polsce. Jest także odpowiedzialny za stworzenie systemu real-time – on-line dla sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, z możliwością odczytu wypełnień, przepływów, ciśnień w czasie rzeczywistym i predykcji nadchodzących zdarzeń pogodowych lub zmian parametrów pracy obiektów na sieci. 

    Racjonalne gospodarowanie wodami opadowymi w Krakowie – na przykładzie współpracy WMK S.A. z KEGW

    W ramach sesji autor wyjaśni, w jaki sposób jednostki miejskie — wspólnie — starają się wypracować 1 standard dla racjonalizacji działań związanych z optymalizacją gospodarowania wodami opadowymi w Krakowie. Istotny aspekt tych działań stanowi proces inwentaryzacji i modelowania realizowany przez WMK S.A. na rzecz KEGW.

    Autor przybliży, jak przebiega ten proces oraz jak w dużych miastach zarządzać wodami opadowymi.
     

    Andrzej Hański

    Andrzej Hański, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

    Absolwent Wydziału Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Studium Podyplomowego „Monitoring i Osłona Hydrologiczno-Meteorologiczna” Politechniki Warszawskiej. Od 2000 r. związany z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy, w obszarach systemów prognozowania i ostrzegania hydrologicznego, modelowania hydrologicznego i hydrodynamicznego oraz ekspertyz hydrologicznych. Uczestniczył w szeregu projektach z zakresu hydrologii, oceny zagrożenia i ryzyka powodziowego – między innymi ISOK, Aktualizacja Map Zagrożenia Powodziowego i Map Ryzyka Powodziowego, Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Pełni funkcję kierownika Wydziału Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Poznaniu realizującego osłonę hydrologiczną zlewni Warty oraz dolnej Odry. Koordynator zadania rozwojowego Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB dotyczącego wdrożenia systemu ostrzegania hydrologicznego przed powodziami błyskawicznymi.

    System ostrzeżeń hydrologicznych przed powodziami błyskawicznymi

    Paulina Kopeć

    Paulina Kopeć, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”

    Absolwentka Politechniki Bydgoskiej. Od 2013 roku związana z inżynierią środowiska. Posiada 6-letni dorobek wykonawczy w specjalizacji gazowej, ciepłowniczej, wodociągowo-kanalizacyjnej. Od 2021 r. główny specjalista do spraw technicznych IGWP. Członek zespołu opracowującego dane benchmarking’owe dla IGWP.

    Zarządzanie kanalizacją deszczową przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne

     

    Krzysztof Kutek

    Krzysztof Kutek, Arcadis sp. z o.o.

    Dyrektor Pionu Wody w Arcadis Poland. Absolwent Politechniki Krakowskiej – budownictwo w specjalności budownictwo wodne. Od początku swojej działalności zawodowej związany z gospodarką wodną. Brał udział w wielu projektach z zakresu gospodarki wodnej takich jak m.in.: Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, Koncepcje ochrony przeciwpowodziowej dla zlewni i miast. Członek zespołu w projekcie Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Współtwórca metodyki i raportów Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych 2018 i 2021 oraz Water City INDEX 2019, 2020 i 2021.

    Gospodarowanie wodą w miastach – WATER CITY INDEX

    Water City INDEX (edycje 2019, 2020, 2021) to raport o gospodarce wodnej w mieście i polityce wodnej miast. Water City INDEX jest poniekąd wstępną diagnozą z jakimi problemami wodnymi mamy do czynienia. Jest też rankingiem, który ma za zadanie nie tylko porównywanie miast w kontekście gospodarki wodnej, ale przede wszystkim pokazanie ich mocnych stron oraz zachęcanie do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z innymi. Raport jest też początkiem dyskusji o problemach, dobrych praktykach i szansach miast – wodnych miast.

    Paweł Licznar

    prof. dr hab. inż. Paweł Licznar, RETENCJAPL sp. z o.o.

    Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Od 2011 roku nauczyciel akademicki na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.
    Od początku swojej pracy zawodowej związany z zagadnieniami wody, a w szczególności krążeniem wody w mieście. Prowadził badania dotyczące rozkładów opadów oraz modelowania systemów odprowadzania i zagospodarowania wód opadowych. Współtwórca portalu retencja.pl. Kierownik naukowy projektu opracowania i wdrożenia Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów (PANDa). Pomysłodawca platformy cyfrowej dla projektantów WaterFolder.com.

    Jak projektujemy systemy odwodnienia w Europie?

    Joanna Lityńska

    Joanna Lityńska, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

    projektantka ogrodów i terenów zieleni z licznymi realizacjami w kraju i zagranicą. Kształtuje przestrzeń w stylu naturalistycznym, tworząc formy inspirowane lokalnymi krajobrazami. Doświadczenia ogrodniczo-przyrodnicze w 2015 roku dały początek autorskiej pracowni projektowej “Ogrody Lityńska”, gdzie realizuje również prace w zakresie architektury krajobrazu – wyróżniają je: bioróżnorodność, dbałość o detale i naturalne materiały. Specjalizuje się w kształtowaniu rabat bylinowych oraz kompozycji traw ozdobnych. We współpracy z innymi specjalistami realizuje własne projekty oraz doradza w zakresie doborów i ochrony roślin.

    Wykształcenie ogrodnicze zdobyła w 2012 na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, a w 2019 roku ukończyła studia na kierunku Architektura Krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Od 2018 jest członkinią Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu – Oddział Dolnośląski. Czerpie inspiracje z jogi, kuchni, muzyki i fotografii.

    Adaptacje ogrodów miejskich do zmian klimatu

    Celem warsztatu jest omówienie głównych aspektów adaptacji małych terenów zieleni (ogrodów, skwerów, zieleńców) do zmian klimatu oraz zwrócenie uwagi na konieczność dostosowania tych obszarów do współczesnych wyzwań. Przedstawimy najważniejsze uwarunkowania terenu, rozwiązania projektowe oraz stosowane materiały. Uczestnicy warsztatu będą dyskutować nad pomysłami, które mają poprawiać między innymi zagospodarowanie wód opadowych, bioróżnorodność oraz komfort cieplny.

    Karol Mikołajewski

    Karol Mikołajewski, RETENCJAPL sp. z o.o.

    Absolwent Politechniki Śląskiej, Wydziału Automatyki i Robotyki, z firmą RetencjaPL związany od samego początku – jest odpowiedzialny za projekty hydrologiczno-meteorologiczne i wdrożenia aplikacji RainBrain. Prawie 15-sto letnie doświadczenie zdobywał podczas realizacji wielu dużych projektów hydrologiczno-meteorologicznych w kraju realizowanych dla IMGW, RZGW, miast i gmin, uniwersytetów, parków narodowych, jednostek badawczych i inwestorów prywatnych oraz podczas pracy w jednej z wiodących na świecie firm produkujących urządzenia do pomiarów środowiskowych. Współautor koncepcji i projektów systemów pomiaru opadów dla kilku polskich miast. Zaangażowany w tworzenie Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów PANDa. Doktorant na Uniwersytecie Śląskim.

    Wiedza o opadach nawalnych jako podstawa budowy portalu WaterFolder Connect

    Maciej Mrowiec

    dr hab. inż. Maciej Mrowiec prof. PCz, Politechnika Częstochowska

    Prorektor ds. rozwoju Politechniki Częstochowskiej, naukowiec i dydaktyk, kierownik grantów badawczych, poświęconych problematyce sterowania w czasie rzeczywistym przepływem ścieków w systemach kanalizacyjnych. Jego działalność badawcza obejmuje zarówno rozwój innowacyjnych konstrukcji zbiorników, jak i metod obliczania wymaganej pojemności urządzeń retencyjnych. Jest autorem i współautorem patentów i zgłoszeń patentowych obejmujących zbiorniki retencyjne oraz urządzenia infiltracyjno-retencyjne. Wykonywał liczne ekspertyzy i prace zlecone dla przedsiębiorstw z branży wodociągowo-kanalizacyjnej.

    Kryteria oceny niezawodności działania systemów odwodnienia miast

    Prezentacja dotyczy zagadnień oceny funkcjonowania istniejących systemów kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej. Poruszone zostaną zagadnienia weryfikacji założeń projektowych (przyjęte prawdopodobieństwo przepełnienia sieci) oraz główne przyczyny występowania podtopień w obszarach zurbanizowanych.

    Michał Mrozowski

    Michał Mrozowski, PM Ecology

    Michał Mrozowski jest współzałożycielem firmy PM Ecology zajmującej się rozwojem, produkcją, instalacją oraz utrzymaniem systemów monitoringu sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, kanalizacji deszczowej oraz monitoringu meteorologicznego.
    Michał Mrozowski odpowiadał w spółce za projekt stworzenia autorskiego urządzenia do pomiaru poziomu a następnie przepływu na sieciach grawitacyjnych. Dodatkowo, w ciągu trzech ostatnich lat kierował bezpośrednio kilkoma kampaniami pomiarowymi na sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej w wielu dużych miastach w Polsce. Były one prowadzone m.in. w Łodzi, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku czy Bielsko Białej. Podczas swojej prezentacji podzieli się z Państwem swoimi najbardziej interesującymi doświadczeniami.

    Kampanie pomiarowe – skuteczny i tani sposób, aby sprawdzić jak pracuje sieć

    Maciej Płoński

    Maciej Płoński, Zastępca Dyrektora Pionu Jednostki realizującej Projekt MPWiK w Warszawie S.A.

    Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku Inżynieria Środowiska. Od 2015 roku zatrudniony w MPWiK w Warszawie S.A., obecnie na stanowisku Zastępcy Dyrektora Pionu Jednostki Realizującej Projekt. W pracy odpowiedzialny za realizacje inwestycji w ramach Projektu Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie w tym m.in. w zakresie bezwykopowej budowy sieci kanalizacyjnych. Wcześniej doświadczenie zdobywał przy realizacji inwestycji infrastrukturalnych z zakresu wod-kan oraz budownictwa komunikacyjnego.

    Budowa systemu zarządzania wraz z realizacją inwestycji zwiększających pojemności retencyjne systemu kanalizacyjnego aglomeracji warszawskiej

    Magdalena Przebinda

    Magdalena Przebinda, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu

    Absolwentka Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego i studiów częściowych na Technische Universitat w Dreźnie, Certyfikowany Inspektor Drzew, członek Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu, założyciel pracowni Vogt Studio.

    Mikroretencja na przykładzie ogrodów deszczowych przy budynkach mieszkalnych w Krakowie

    Andrzej Sidorski

    Andrzej Sidorski, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

    Główny specjalista w Departamencie Adaptacji do Zmian Klimatu. Sprawami finansowania gospodarki wodnej zajmuje się od 2008 r., obecnie odpowiada za koordynowanie programu priorytetowego NFOŚiGW – Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń – środki funduszu podstawowego.
    Koordynator umów dofinansowujących realizację inwestycji ze środków NFOŚiGW (dotacje i pożyczki) oraz w ramach programu POIiŚ 2014–2020 – w ramach działania 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska oś priorytetowa II Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu.

    Działania NFOŚiGW w kontekście  adaptacji do zmian klimatu

    Małgorzata Sikora

    Małgorzata Sikora, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie

    Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Ukończyła Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska na kierunku inżynieria środowiska w specjalności hydrogeologia, geologia inżynierska i ochrona wód.
    Od 2001 r. pełniła funkcję inspektora w wydziale ochrony środowiska w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu. Od 2007 r. była geologiem powiatowym (uprawniony geolog i hydrogeolog). W okresie od czerwca 2008 r. do kwietnia 2018 r. pracowała jako Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu, pełniąc również funkcję geologa powiatowego. Od kwietnia 2018 r. jest zatrudniona w strukturach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, gdzie pełni funkcję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

    Wody opadowe a inwestycje przeciwpowodziowe realizowane na terenie RZGW w Krakowie

    Witold Sumisławski

    Witold Sumisławski, SU-MAN

    Właściciel firmy doradczej, menedżer o wieloletnim doświadczeniu w zarządzaniu sektorem publicznym i prywatnym. Specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym i operacyjnym w gospodarce wodnej na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Twórca wizji i strategii organizacji. Ekspert w zakresie konsolidacji gospodarki wodnej, tworzenia prawa na poziomie międzynarodowym, krajowym i lokalnym. Autor kilkudziesięciu opracowań, analiz, ekspertyz dla podmiotów zagranicznych i krajowych, m.in. z obszaru europejskich systemów taryfowych, regulacji taryf oraz wpływu opłat za wodę i ścieki na dochody rozporządzalne w Polsce, analizy wielokryterialnej (MCA) wielowariantowego strategicznego projektu systemu zaopatrzenia aglomeracji w wodę.

    Modele zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi w Polsce. Co można usprawnić

    Wojciech Szpakowski

    dr inż. Wojciech Szpakowski, Gdańskie Wody sp. z o.o.

    Jest dr. inż. inżynierii środowiska oraz inż. budownictwa. Kieruje działem projektów rozwojowych w spółce Gdańskie Wody. Jest pracownikiem dydaktycznym w Katedrze Hydrotechniki Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Jako autor lub współautor przygotował około 40 publikacji naukowych oraz dydaktycznych z zakresu hydrauliki, hydrologii, hydrogeologii oraz ponad 20 dzieł eksperckich (w tym opinie hydrologiczne wykorzystywane w postępowaniach administracyjnych oraz sądowych). Aktualnie prowadzi takie przedmioty, jak: Melioracje i Odwodnienia, Prawo Wodne, Hydrologia Meteorologia i Klimatologia. Jest wykładowcą studium podyplomowego na kierunku Współczesne metody hydrologii inżynierskiej w gospodarce wodnej, realizowanego na Politechnice Gdańskiej.

    Zielona retencja w Gdańsku

    Wojciech Szymborski

    Wojciech Szymborski, AQUARes sp. z o.o.

    Mgr inż. Wojciech Szymborski – absolwent Politechniki Rzeszowskiej, Wydziału Inżynierii Środowiska. W latach 1997 – 2004 nauczyciel akademicki PRz, szkoleniowiec Rzeszowskiego Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych, autor/współautor 12 publikacji naukowych.
    W roku 2001 ukończył studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim, kierunek Reklama.
    W latach 2004-2006 pracował na stanowisku Starszego Inspektora w Wydziale Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie.
    Ma bogate, ponad 15- letnie doświadczenie w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej dla samorządów lokalnych na prośrodowiskowe inwestycje infrastrukturalne. Główny Specjalista w Wydziale Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.
    Opracował i opatentował autorski system inteligentnej rozproszonej mikro retencji wody deszczowej w miastach. Rozwiązanie to w roku 2018 znalazło się w gronie laureatów konkursu Dobry Pomysł współorganizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju. W roku 2019 autorskie rozwiązanie rozwijał w ramach Platformy Startowej Start in Podkarpackie w Akceleratorze Technologicznym HugeTech i przekształcił je w firmę AQUARes Sp. z o.o., której jest prezesem. Na rozwój i wprowadzenie na rynek rozwiązania Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała spółce dotację ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 1.1.2 Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. W lutym 2020 Spółka AQUARes otrzymała nagrodę za autorskie rozwiązanie podczas prestiżowego wydarzenia 4 Design Days w Katowicach w ramach konkursu Projekt na Starcie. W listopadzie 2020 dla rozwiązania AQUARes przyznano Wyróżnienie w Konkursie Orzeł Innowacji za Najlepsze Rozwiązanie Technologiczne.

    Adaptacja miasta do zmian klimatycznych z wykorzystaniem miejskiego rozproszonego systemu sterowanej mikroretencji

    Ewa Świerkula

    Ewa Świerkula, Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju

    Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2004 roku związana z Fundacją Instytut na rzecz Ekorozwoju. Współtworzyła i realizowała liczne projekty edukacyjno-badawcze z obszaru zrównoważonego rozwoju. Brała udział w przygotowaniu m.in. Alternatywnej polityki energetycznej Polski do 2030 roku i Pilotażowego programu niskowęglowego rozwoju powiatu starogardzkiego. Obecnie jest członkiem zespołu realizującego projekt ADAPTCITY, którego celem jest przygotowanie strategii adaptacji do zmian klimatu dla Warszawy. Bierze udział w opracowaniu prognozy oddziaływania na środowisko Projektu Programu ochrony środowiska dla M. St. Warszawy. Jest członkiem zespołu opracowującego plany gospodarki niskoemisyjnej dla gmin.

    Gospodarowanie  wodą w miastach zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym

    Życie w miastach jest wygodne. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gdy odkręcimy w domu kran, płynie z niego woda. Jednak słodka woda to ograniczony zasób, a jej dostępności zagraża nadmierna eksploatacja, zanieczyszczenia i zmieniający się klimat. Z jednej strony nawalne deszcze, z drugiej strony długotrwałe susze — nadmiar i niedobór wody to dwa skrajne zagrożenia dla miast wynikające ze zmiany klimatu. Zrównoważone gospodarowanie zasobami wody w mieście to obecnie konieczność. Zrównoważone gospodarowanie wodą powinno prowadzić do zapobiegania marnotrawstwu, redukowania zapotrzebowania, odzysku i ponownego użycia zgodnie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym.

    Edyta Zalewska

    Edyta Zalewska, Uponor Infra sp. z o.o.

    Od wielu lat działa w branży wod-kan. Pierwsze zawodowe doświadczenia zdobyła w branży consultingowej (SAFEGE Ingenieurs Conseils Przedstawicielstwo w Polsce) jako członek zespołu opracowującego „Masterplan Wodociągów i Kanalizacji dla Miasta St. Warszawy”. Od 23 lat jest związana z firmą Uponor Infra (dawniej KWH Pipe), w której od 2010 r. zajmowała stanowisko dyrektora ds. przemysłu, a od 2015 r. pełni obowiązki dyrektora sprzedaży. Jest członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych oraz członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych..

    Europejski Zielony Ład — szanse i wyzwania dla branży wod-kan

    Katarzyna Zięba

    Katarzyna Zięba, DS LEX K. Zięba sp. k.

    Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, specjalność: Inwestycje i Nieruchomości. Po ukończeniu aplikacji radcowskiej i zdaniu egzaminu zawodowego została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez OIRP w Gdańsku.
    Wykonuje zawód jako wspólnik w DS Lex K. Zięba Sp. k.
    Po ukończeniu studiów związana z gdańską firmą doradczą DS Consulting, specjalizującą się w świadczeniu usług na rzecz jednostek samorządu terytorialnego i spółek komunalnych. Zdobyła bogate doświadczenie w zakresie przygotowania i realizacji projektów infrastrukturalnych, w tym również projektów finansowanych ze środków unijnych i funduszy norweskich.
    Specjalizuje się w zagadnieniach prawa samorządowego, partnerstwa publiczno – prywatnego oraz pomocy publicznej. Zaangażowana w liczne analizy instytucjonalne poświęcone prawidłowemu funkcjonowaniu gospodarki komunalnej, w tym związane z problematyką występowania pomocy publicznej i udzielaniem zamówień in-house.

    Wprowadzanie opłat za odprowadzenie wód opadowych i roztopowych przez Gminy

    • Gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi jako zadanie Gminy
    • Finansowanie odprowadzania „deszczówki” po reformie prawa wodnego
    • Podstawy prawne wprowadzenia opłat – kiedy (i czy) usługa komunalna powinna być darmowa?
    • Dotychczasowe doświadczenia  – orzecznictwo sądów administracyjnych vs. orzecznictwo cywilne

    Piotr Ziętara

    Piotr Ziętara, Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

    Związany z Wodociągami Miasta Krakowa od 2001 r. Pracę rozpoczął jako referent, w następnych latach stopniowo awansując na stanowiska Kierownika Biura Zarządu i PR (jednocześnie rzecznika prasowego MPWiK S.A.), Dyrektora ds. Organizacji i Zarządzania Personelem, Dyrektora Zarządzającego. W 2015 r. został Członkiem Zarządu Spółki, a następnie Wiceprezesem. Od 1 kwietnia 2017 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu. W latach 2013–2015 był Prokurentem, a także Pełnomocnikiem ds. Organizacji i Komunikacji Społecznej w Krakowskim Holdingu Komunalnym S.A., w ramach realizacji projektu budowy ekospalarni. W lipcu 2017 r. został Wiceprzewodniczącym Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.
    Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i studiów podyplomowych z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji, współczesnych koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem, metod i technik zarządzania procesowego. Ukończył studia MBA in Public Management organizowane przy Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Posiada uprawnienia do zasiadania w Radach Nadzorczych.
    Swoje wykształcenie systematycznie poszerzał, zdobywając wiedzę w zakresie funkcjonowania spółek prawa handlowego oraz zarządzania, współpracy i koordynacji pomiędzy spółką i otoczeniem rynkowym, współpracy pomiędzy organami statutowymi. Przez lata pracy w Wodociągach Miasta Krakowa skutecznie budował pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, współuczestniczył w realizacji projektów inwestycyjnych, wdrażaniu nowych systemów zarządczych i narzędzi informatycznych. Nabył doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi i zarządzaniu przedsiębiorstwem w czasie sytuacji nadzwyczajnych.
    Od lat współpracuje ze światem nauki. Jest Przewodniczącym Komitetu Sterującego Małopolskiego Klastra Wodnego, bierze udział w wielu konferencjach i sympozjach naukowych w kraju, jest członkiem Konwentu Przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, czynnie uczestniczy w międzynarodowych branżowych warsztatach benchmarkingowych, organizowanych przez European Benchmarking Co-operation. Był przedstawicielem Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie w EUREAU ds. ścieków, przy Komisji Europejskiej. W dniu 29 kwietnia 2019 roku Uchwałą Senatu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie został przewodniczącym I Rady Uczelni.

    Panel dyskusyjny: Modele zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi w Polsce

    Michał Żmijewski

    Michał Żmijewski, DHI Polska

    Absolwent Politechniki Szczecińskiej na wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej, z tytułem magister inżynier na kierunku Ochrona Środowiska w zakresie Technologii ochrony środowiska i materiałów ekologicznych.
    Od wielu lat związany z obsługą kluczowych klientów, aktualnie zaangażowany w szeroko pojętej branży wod-kan, skupiający się w zakresie usług doradczych dla urzędów oraz instytucji z dziedziny gospodarki wodnej, reprezentując firmę DHI Polska.

    Systemy prognozujące podtopienia i ostrzegające przed ich wystąpieniem w mieście

    W oparciu o model sieci kanalizacyjnej został zbudowany autonomiczny system do prognozowania zachowania sieci kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej. System przewiduje zachowanie sieci z wyprzedzeniem, ostrzegając przed możliwością wystąpienia podtopień.

    Aplikacja jest zintegrowana z aktualną prognozą meteorologiczną, co dzięki analizom pozwala przewidzieć wpływ prognozowanego opadu na zachowanie sieci kanalizacyjnej. Po obliczeniu spływu po zlewni, system uwzględnia dodatkowy ładunek obciążający sieć kanalizacyjną w odpowiednich miejscach i czasie. Wykonywane cyklicznie symulacje na sieci kanalizacyjnej wizualizują pracę z uwzględnieniem dodatkowego obciążenia.

    Użytkownik bądź użytkownicy informowani są stosownym kanałem informacyjnym (e-mail, SMS) o możliwości wystąpienia zjawisk podtopienia. Informacja obrazuje zagrożenia w przestrzeni wraz ze wskazaniem dystrybucji w czasie. Operator systemu ma opcję dynamicznego wyświetlania wyników prognozy zjawiska w miejscach jego występowania.

  • rejestracja
  • wystawa
  • tematyka
  • konf
  • portal

ORGANIZATOR

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.


Srodowisko

KONTAKT

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

ul. Lindego 14, 30-148 Kraków
NIP: 677-22-03-315

+48 12 352 33 23 – Sekretariat
biuro@inzynieria.com

KONTA

Konto PLN
Raiffeisen Bank Polska S.A. Oddział Kraków
61 1750 1048 0000 0000 0215 9953

Konto EURO
PL 09 1750 1048 0000 0000 0351 5591
SWIFT: RCBWPLPW



POROZMAWIAJMY

Kwestie merytoryczne:

Paweł KośmiderPaweł Kośmider
gsm: +48 606 214 393
pawel.kosmider@inzynieria.com

 

Sprzedaż:

Maciej GórnisiewiczMaciej Górnisiewicz
gsm: +48 660 288 299
maciej.gornisiewicz@inzynieria.com

Kwestie organizacyjne:

Sekretariat
gsm: +48 12 352 33 23
biuro@inzynieria.com

 

POZOSTAŁE KONFERENCJE ORGANIZOWANE PRZEZ WYDAWNICTWO INŻYNIERIA:


cipp button

wb-button

ib button

gwor button

gwb button

wb button

ip button

ip button

20-22.10.2020 r.






SZUKASZ WIEDZY NA TEMATY INŻYNIERYJNE?

ZAMÓW PRENUMERATĘ CZASOPISMA
INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA:


Inżynieria Bezwykopowa

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
CZYTAJ NAS CODZIENNIE:

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

WEŹ UDZIAŁ W KURSACH
ONLINE:

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.


WFOŚiGW w Krakowie

Polityka prywatności
All rights reserved. Copyright © 2020 - Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.