Witold Sumisławski, SU-MAN
Właściciel firmy doradczej, menedżer o wieloletnim doświadczeniu w zarządzaniu sektorem publicznym i prywatnym. Specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym i operacyjnym w gospodarce wodnej na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Twórca wizji i strategii organizacji. Ekspert w zakresie konsolidacji gospodarki wodnej, tworzenia prawa na poziomie międzynarodowym, krajowym i lokalnym. Autor kilkudziesięciu opracowań, analiz, ekspertyz dla podmiotów zagranicznych i krajowych, m.in. z obszaru europejskich systemów taryfowych, regulacji taryf oraz wpływu opłat za wodę i ścieki na dochody rozporządzalne w Polsce, analizy wielokryterialnej (MCA) wielowariantowego strategicznego projektu systemu zaopatrzenia aglomeracji w wodę.
Optymalny system zagospodarowania wód opadowych i roztopowych, czyli rzecz o wsparciu dla strategicznych decyzji inwestycyjnych i organizacyjnych w gospodarce wodnej w Polsce
Właściwe zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych jest zagadnieniem daleko wykraczającym poza obszar działania i kompetencji firmy wodociągowo-kanalizacyjnej. Łączy w sobie kwestie zmian klimatu, powodzi, suszy, planowania przestrzennego, gospodarki w zakresie zieleni, melioracji, kanalizacji, retencjonowania, oczyszczania, prognozowania opadów i wielu innych. Poprzez bezpośrednie przełożenie tych czynników na bezpieczeństwo, stabilność i jakość życia mieszkańców, wody opadowe stają się zagadnieniem o wysokiej społecznej wrażliwości, a ewentualne zaniechania mogą mieć swój wymiar ekonomiczny. Docelowe systemy wymagają więc ujęcia holistycznego, uwzględnienia ogromnej liczby kryteriów, pogodzenia czasem rozbieżnych celów różnych interesariuszy. Inwestycje stanowiące trzon systemu muszą być bardzo starannie przemyślane i przygotowane, bowiem raz przyjętych kierunków i rozwiązań w praktyce nie będzie można odwrócić. To ogromne i odpowiedzialne wyzwanie. Dotychczas menedżerowie gospodarki wodnej w Polsce praktycznie nie mieli narzędzia wspomagającego ich w podejmowaniu tak złożonych strategicznych decyzji inwestycyjnych i organizacyjnych. Dzisiaj już mają. Dedykowana Analiza Wielokryterialna Systemu Wodnego (AWSW-17) uwzględnia wszystkie istotne elementy wpływające na procesy inwestycyjne tak, że zapewnia 100% pewność realizowalności i efektywności kosztowej przyjętych rozwiązań w zgodzie ze środowiskiem, oczekiwaniami społecznymi, minimalizując przy tym ewentualność błędu czy niedoszacowania kosztów.