dr hab. inż. Jadwiga Królikowska, prof. PK, Politechnika Krakowska
Podczas konferencji wskazywane są konkretne sposoby rozwiązywania kwestii racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi oraz korzyści z tego wynikające
Ustawa Prawo wodne z 20 lipca 2017 r. (Dz.U. 2017 poz. 1566) jednoznacznie określa obowiązki w zakresie gospodarowania wodą, a wody opadowe traktowane są jako zasób wodny. Stąd sposób postępowania z wodami opadowymi i roztopowymi na terenach zurbanizowanych i uprzemysłowionych jest niezwykle istotnym elementem w zrównoważonym rozwoju miast. Wody opadowe powinny być chronione przed zanieczyszczeniami oraz zagospodarowane i wykorzystane w miejscu ich powstania.
Kwestia zagospodarowania wód opadowych i zarządzania nimi obecnie jest problemem nie tylko naszego kraju, ale występuje w skali Europy i świata.
Udział w Konferencji „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi” naukowców, praktyków, eksploatatorów systemów zagospodarowania wód opadowych, jak również władz lokalnych, jest gwarantem, że wymiana doświadczeń, prowadzone dyskusje, prezentowane innowacyjne technologie i narzędzia wskażą konkretne sposoby rozwiązywania kwestii racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi oraz korzyści z tego wynikających.