Instytut Techniki Budowlanej, Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki
Witold Bogusz, Instytut Techniki Budowlanej, Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki
Absolwent budownictwa – specjalność: geotechnika, na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Od 2010 r. pracownik Instytutu Techniki Budowlanej (ITB). Twórca ekspertyz, projektów budowlanych i geotechnicznych, a także innych opracowań dotyczących posadowienia obiektów budowlanych, głównie infrastruktury i budownictwa energetycznego. W ramach działalności Zakładu zaangażowany w prace i pełnienie nadzorów na budowach oraz w prace normalizacyjne grup roboczych komitetu CEN/TC250/SC7, zajmujących się ewolucją Eurokodu 7.
Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Autor i współautor kilkunastu publikacji naukowych oraz referatów prezentowanych na konferencjach krajowych i zagranicznych.
Główna dziedzina jego zainteresowań to praktyczne aspekty projektowania geotechnicznego, analizy numeryczne współpracy konstrukcji z podłożem z wykorzystaniem MES, posadowienie bezpośrednie i pośrednie obiektów budowlanych, ocena oddziaływania głębokich wykopów na zabudowę sąsiednią, analizy stateczności skarp i nasypów, a także zagadnienia niezawodności i zarządzania ryzykiem w geotechnice.
Problematyka posadawiania obiektów budownictwa kubaturowego w kontekście wymagań stanów granicznych użytkowalności
Projektowanie geotechniczne kojarzone jest przede wszystkim z weryfikacją stanów granicznych nośności. Kwestie użytkowalności obiektów budowlanych nadal są nazbyt często traktowane drugorzędnie, choć to kryteria tych stanów granicznych mogą decydować o przyjętych rozwiązaniach projektowych. Ewentualne błędy w projektowaniu i wykonawstwie będą w pierwszej kolejności prowadziły do ograniczeń w użytkowaniu obiektu, często na długo przed rzeczywistym zagrożeniem utraty nośności konstrukcji.
Prelegent przedstawi najważniejsze z kryteriów, jakie należy brać pod uwagę dla zapewnienia zachowania warunków użytkowania projektowanych obiektów, wraz z opisem ograniczeń w ich stosowaniu. Zaprezentuje również wybrane przykłady związane z problemami w użytkowaniu obiektów wynikające z błędów popełnionych na etapie projektowania, najczęściej będące skutkiem niedokładnego rozpoznania podłoża gruntowego. Opisze także typowe rodzaje uszkodzeń wynikających z niewłaściwej współpracy konstrukcji z podłożem