Politechnika Krakowska
dr inż. Rafał Sieńko, Politechnika Krakowska
Zawodowo związany z Politechniką Krakowską. Od 10 lat zajmuje się naukowo i praktycznie szeroko pojętym monitorowaniem konstrukcji (SHM – Structural Health Monitoring). Jest autorem lub współautorem ponad 40 publikacji na ten temat. Brał udział w realizacji większości największych systemów monitorowania w Polsce jako autor lub współautor ich projektów (autostrada A1, Stadion Narodowy, Stadion Energa Gdańsk, hala widowiskowo-sportowa Tauron Arena w Krakowie, hala widowiskowo-sportowa Podium w Gliwicach, most im. Jana Pawła II przez Wisłę w Puławach, most Rędziński przez Odrę we Wrocławiu i wiele innych). Specjalizuje się w długoterminowych pomiarach wielkości fizycznych w technologii strunowej i światłowodowej. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Jest biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym w Krakowie.
Dobre praktyki w monitorowaniu konstrukcji geotechnicznych
Konstrukcje geotechniczne wymagają szczególnego traktowania ze względu na duże rozrzuty trudnych do jednoznacznego wyznaczenia parametrów mechanicznych. Duża rozległość inwestycji w przypadku obiektów liniowych, czy znaczne obciążenia przekazywane na grunt z obiektów kubaturowych, powodują, że zadania geotechniki są niestandardowe i każdorazowo wymagają indywidualnego podejścia.
Pomimo stosowania zaawansowanych modeli numerycznych gruntu, zdajemy sobie sprawę, że ich rozwiązanie całkowicie zależy od wprowadzonych danych dot. właściwości fizycznych podłoża. Rzeczywiste zachowanie się konstrukcji bardzo często musi być więc określane przez wykonywanie pomiarów różnych wielkości fizycznych. Pomiary te mogą być wykorzystywane do wielu celów: od kalibracji modelu MES, poprzez kontrolę pracy obiektu w czasie jego budowy wraz z określaniem wpływu nowej konstrukcji na obiekty sąsiadujące, po okres eksploatacji, w którym analizie poddawane jest bezpieczeństwo i stan techniczny obiektu.
Dobór odpowiednich technik pomiarowych, częstotliwość pozyskiwania danych oraz sposób ich analizy zależą od rodzaju konstrukcji geotechnicznej, ale przede wszystkim od pytań, na które chcielibyśmy uzyskać odpowiedź stosując system monitorowania.
Jak, kiedy i przy zastosowaniu jakich narzędzi monitorować konstrukcje geotechniczne? Ten referat ma pomóc udzielić odpowiedzi na to pytanie. Konkretne dobre praktyki zostaną poparte przykładami z rzeczywistych realizacji.