Komitet techniczny KT254 ds. geotechniki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym
Mariusz Leszczyński, Komitet techniczny KT254 ds. geotechniki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym
Mariusz Leszczyński jest prezesem firmy Geomechanika sp. z o.o., a jednocześnie pełni rolę eksperta w dziedzinie geotechniki. W swojej karierze zawodowej zajmował się szeroką gamą aspektów geotechnicznych w kraju i zagranicą, projektowaniem i doradztwem technicznym, jak również zarządzaniem projektami i kierowaniem dużymi zespołami ludzi. Posiada 22-letnie doświadczenie zawodowe, a od dziewięciu lat sprawuje również funkcję przewodniczącego komitetu technicznego KT254 ds. geotechniki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Jest członkiem europejskiego komitetu technicznego TC250/SC7 w ramach CEN ds. normalizacji w geotechnice.
Brał udział w realizacji takich projektów, jak wysokościowiec Złota 44 w Warszawie, Silesia City Center w Katowicach, most Roskilde Fjord Forbindelse w Danii, Muzeum Lotnictwa w Krakowie czy też Wheatstone Gas Terminal w Australii. Był kierownikiem projektów oraz wiodącym ekspertem w zakresie geotechniki dla studiów wykonalności, analiz techniczno-ekonomicznych, a także ocen due diligence budynków oraz infrastruktury w Polsce oraz zagranicą.
Rok 2021. Polska. Branża geotechniczna motorem rozwoju i przewodnią siłą budownictwa kubaturowego i infrastruktury. Ale co tak naprawdę ukrywa się w ciemnych zakamarkach szafy? …czyli krótka rozprawa o wstydliwych problemach naszej branży
Ostatnie dziesięciolecie to okres najbardziej dynamicznego rozwoju branży geotechnicznej w Polsce. Projektowane są coraz bardziej skomplikowane obiekty, sytuowane w coraz to trudniejszych warunkach geotechnicznych i geomorfologicznych. Rozwój technologiczny w zakresie specjalistycznych robót geotechnicznych jest wręcz bezprecedensowy. Można by rzec: branża miodem i mlekiem płynąca, raj dla specjalistów od badań, ich interpretacji oraz projektantów. Ale czy na pewno? Jaki obraz tak naprawdę kryje się pod kolorowymi folderami, prezentacjami i artykułami obliczonymi na sukces wizerunkowy? Jaka jest jakość rozpoznania geotechnicznego na średniej i małej wielkości projektach w Polsce? Jak wielu projektantów rozumie, na czym polega interpretacja i dobór parametrów geotechnicznych, a ilu z nich po prostu przyjmuje bezkrytycznie to, co zostało wpisane do tabelki z parametrami przez geologów? Te właśnie aspekty naszej rzeczywistości geotechnicznej, ale także uwarunkowania związane z dużymi projektami publicznymi czy na przykład jakość interpretacji sondowań CPT omówią prelegenci.