Jędrzej Wierzbicki
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
dr hab. inż. Jędrzej Wierzbicki, prof. UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Absolwent geologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i budownictwa na Politechnice Poznańskiej. Członek Komitetu Technicznego TC-102 (Ground Property Characterization from In-Situ Tests) International Society on Soil Mechanics and Geotechnical Engineering. Członek Komisji Dokumentacji Geologiczno-Inżynierskich przy Ministrze Środowiska. Były przewodniczący, obecnie wiceprzewodniczący Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Komitetu Geotechniki. Współorganizator cyklicznych seminariów międzynarodowych International Workshop on in situ and laboratory soil characterization. Autor ponad 80 prac naukowych oraz ponad 100 ekspertyz z zakresu geologii inżynierskiej i geotechniki.
Badania podłoża w budownictwie kubaturowym – dobre praktyki i złe nawyki
W odróżnieniu od wielu obiektów liniowych, budownictwo kubaturowe cechuje się bardzo rozproszoną grupą inwestorów. Tym samym, w większości przypadków, rozpoznając podłoże przeznaczone pod takie obiekty, nie kierujemy się ściśle opracowanymi standardami badań. W wielu przypadkach, podstawowym kryterium wyboru dokumentatora jest cena, co bardzo często wpływa na niską jakość przygotowywanych opracowań geotechnicznych i geologiczno-inżynierskich. Co gorsza, jakości tej właściwie nikt nie kontroluje i nie ocenia.
Prelegent zwróci uwagę na kilka newralgicznych elementów, które mogą wpływać na jakość rozpoznania podłoża pod obiekty kubaturowe. Począwszy od wizji trenowej, przez projektowanie badań (liczba i rozmieszczenie punktów, dobór badań) po ocenę jakości wykonanych prac. Zagadnienia te zilustruje kilkoma przykładami z doświadczenia prelegenta.