Politechnika Śląska
dr inż. Jacek Kawalec, Politechnika Śląska
Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach z roku 1994 w dyscyplinie budownictwo. Doktorat z geotechniki obronił w roku 2000, również na Politechnice Śląskiej. Od 1994 r. jest związany z Politechniką Śląską. W 2013 r. ukończył podyplomowe studia z Zarządzania W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest promotorem ponad 30 prac magisterskich oraz projektów inżynierskich.
Równolegle do pracy naukowo-badawczej oraz dydaktycznej na uczelni od początku swojej kariery zawodowej aktywnie działa jako praktyk w obszarze zagadnień geotechnicznych. W swoim dorobku ma kilkuset opracowań specjalistycznych z zakresu geotechniki: raportów badawczych, opinii, ekspertyz, nadzorów. Jest rzeczoznawcą budowlanym Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w zakresie geotechniki. Posiada również indywidualny certyfikat Polskiego Komitetu Geotechniki. Aktualnie, w kadencji 2017–2020, jest przewodniczącym Śląskiego Oddziału PKG, członkiem rady Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz autorem i współautorem ponad 90 publikacji naukowych.
Dużą część aktywności zawodowej poświęca zastosowaniu geostntetyków w praktyce inżynierskiej. Reprezentuje Polskę jako ekspert w komitetach normalizacyjnych ISO TC221 Geosynthetics oraz CEN TC189 Geosynthetics. Przez dwie kadencje (2012–2014 i 2014–2016) był prezydentem Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego, od 2012 jest członkiem zarządu, a aktualnie wiceprezydentem. Jest także przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Europejskiej Konferencji Geosyntetycznej EuroGeo-7, która odbędzie się w Polsce w roku 2020. Działa też jako członek rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Geosyntetcznego IGS (w kadencjach 2014–2018 i 2018–2022) w komitecie ds. edukacji. Jest wykładowcą i prezenterem na wielu międzynarodowych i krajowych konferencjach oraz sympozjach geosyntetycznych na wszystkich kontynentach. W roku 2017 został wybrany przewodniczącym Komitetu Technicznego TC-Stabilization IGS.
Od wielu lat zawodowo związany jest z firmą Tensar International, jednym z globalnych liderów technologii geosyntetycznych. Brał udział we wdrożeniach pionierskich aplikacji geosyntetycznych w Polsce i Europie Centralnej, w tym m.in. uczestniczył w opracowaniu koncepcji zabezpieczeń elementów infrastruktury na obszarze GOP przeciwko oddziaływaniu wpływów górniczych. Jako dyrektor ds. technologii na obszar Europy, Azji, Afryki i Australii firmy Tensar International aktywnie uczestniczy w wielu projektach badawczych i naukowo-badawczych oraz realizacjach praktycznych związanych z wykorzystaniem georusztów w praktyce inżynierskiej.