Akademia Górniczo-Hutnicza
dr inż. Aleksandra Borecka, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie
Absolwent, a obecnie adiunkt Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie. Specjalista w zakresie geologii inżynierskiej i geotechniki.
Zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z oceną stanu technicznego i bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, budowaniem kompleksowych systemów monitorowania i prognozowania stanu obwałowań przeciwpowodziowych, zarządzaniem kryzysowym w aspekcie zagrożeń powodziowych, a także tematyką związaną z oceną zagrożeń osuwiskowych oraz monitoringiem geotechnicznym prowadzonym na obiektach liniowych i obszarach objętych procesami geodynamicznymi.
Dorobek to szereg wystąpień na konferencjach naukowych oraz publikacji z zakresu tematyki osuwiskowej, monitorowania stanu obwałowań przeciwpowodziowych czy badań nad gruntami zwałowymi.
Systemy wspomagania decyzji w zagrożeniu powodziowym
Powodzie należą do zjawisk naturalnych, jednak działalność człowieka doprowadziła do takich zmian, które przyczyniają się do zwiększenia prawdopodobieństwa ich występowania.
Modernizacja i uszczelnianie wałów doprowadziły do nadmiernego zagospodarowania obszaru zawala, w tym nawet w bezpośrednim sąsiedztwie obwałowań, co w przypadku przelania lub przerwania wałów prowadziło do strat materialnych, a nawet ofiar śmiertelnych.
Możliwe jest jednak doskonalenie systemu ochrony przeciwpowodziowej, działań organizacji i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo powodziowe. Przykładem mogą być regionalne i lokalne systemy oparte na monitorowaniu poziomu wód wezbraniowych w obrębie danej zlewni, uzupełnione o monitoring meteorologiczny. Coraz więcej państw, w tym Polska, zaczyna inwestować w dodatkowe systemy, monitorujące np. stan obwałowań przeciwpowodziowych i przyległych do nich terenów. Ale aby zrozumieć mechanizmy rozwoju uszkodzenia czy zniszczenia obwałowań istnieje potrzeba lepszej walidacji i kalibracji modeli obliczeniowych, czyli, innymi słowy, lepszego wglądu w ich niepewność. Od szeregu lat prowadzone są badania nad poszczególnymi mechanizmami i zjawiskami imitującymi awarię, uszkodzenie a w ostateczności zniszczenie wałów prowadzone zarówno w warunkach pełnowymiarowych (full scale) jak i laboratoryjnych (small scale).
Takie kompleksowe podejście pozwala na wyodrębnienie, wytypowanie konkretnych rozwiązań i narzędzi pomiarowych, dedykowanych przewidywanym mechanizmom uszkodzenia czy zniszczenia wałów i budowy systemów wspierających działalność organów państwa i samorządów w zakresie ochrony przeciwpowodziowej ludności.