Politechnika Gdańska
dr inż. Grzegorz Horodecki, Politechnika Gdańska
Absolwent Wydziału Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej w specjalności budownictwo wodne. W 1998 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w dziedzinie budownictwo w specjalności geotechnika. Od 1988 r. jest zatrudniony w Politechnice Gdańskiej, w Katedrze Geotechniki i Inżynierii Wodnej. Posiada Certyfikat Polskiego Komitetu Geotechniki, uprawnienia budowlane bez ograniczeń do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej oraz specjalizację techniczno-budowlaną geotechnika, obejmującą projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi. Od 2009 r. pełni rolę konsultanta naukowego i eksperta ds. geotechniki gdańskiego oddziału GDDKiA. W latach 2013–2014 był i od 2019 r. jest głównym specjalistą konsultantem przy budowie i rozbudowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Od 2013 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą Innova-Geo Grzegorz Horodecki.
Jego aktywność naukowa, dydaktyczna oraz zawodowa i ekspercka związana jest przede wszystkim z geotechniką i hydrotechniką. Jest promotorem wielu prac dyplomowych. Ważniejsze prace naukowe i badawcze prowadzone w większości na podstawie działalności inżynierskiej obejmują tematykę wykopów głębokich i ich oddziaływania na obiekty sąsiednie, wzmocnienia i uzdatnienia podłoża gruntowego, fundamentów konstrukcji wsporczych linii elektroenergetycznych oraz trakcji kolejowej. Jest autorem lub współautorem 40 artykułów oraz około 850 opracowań geotechnicznych, projektów, ekspertyz, analiz i opinii geotechnicznych. Projektuje oraz realizuje nadzory autorskie, naukowe i geotechniczne dla wielu inwestycji w zakresie wyboru sposobu posadowienia i projektowania fundamentów bezpośrednich, wykopów głębokich, ścian i konstrukcji oporowych, fundamentów linii elektroenergetycznych, sieci trakcyjnych kolejowych, wymiany gruntów słabych, nasypów drogowych i kolejowych, gruntu zbrojonego, pali i fundamentów na palach, uszczelnień i wzmacniania podłoża, iniekcji nisko- i wysokociśnieniowych, zakotwień gruntowych, zastosowań kruszyw lekkich, zabezpieczania skarp i zboczy, konstrukcji ziemnych lądowych i wodnych z zastosowaniem geosyntetyków, posadawianych na gruntach słabonośnych. Jest autorem innowacyjnych rozwiązań projektowych w zakresie geotechniki. Uczestniczy w postępowaniach sądowych sądów powszechnych i arbitrażowych.
Jest członkiem Polskiego Komitetu Geotechniki, International Society for Soil Mechanics and Geotechnical Engineering, International Geosynthetics Society, Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego.
Brał udział, tj. projektował, nadzorował, prowadził analizy obliczeniowe lub opiniował w zakresie geotechniki m.in. w przypadku takich inwestycji, jak stacja A-13 (Centrum) Metra Warszawskiego, inwestycje: „Centrum Sopotu”, Centrum Handlowo-usługowe „Manhattan” w Gdańsku, ABB Zamech w Elblągu – diagnostyka stanu i określenie sposobu naprawy konstrukcji fundamentu obrabiarki Double Gantry w Hali A-20, Sea Towers w Gdyni, Hala Ergo-Arena w Sopocie, DK E7 węzeł drogowy Elbląg Wschód, autostrady A-1, A-2, droga S8 w Warszawie, przebudowa DW nr 224 (węzeł A1 – Stanisławie–Tczew), Obwodnica Południowa Gdańska, Trasa Sucharskiego w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, droga S7 na odcinku Koszwały–Kazimierzowo, Pomorska Kolej Metropolitalna, Terminal Kontenerowy na Ostrowiu Grabowskim w Porcie Szczecin, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zapora czołowa zbiornika retencyjnego „Siedlec” na rzece Cielnicy, droga S7 na odc. Miłomłyn–Olsztynek, droga S7 na odcinku Koszwały–Kazimierzowo, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, obwodnica m. Kościerzyna w ciągu DK20, droga S7 na odcinku Miłomłyn–Olsztynek, zespół budynków mieszkalno-handlowo-usługowych „Yacht Park” na molo rybackim w Gdyni, droga S6 Słupsk–Gdańsk na odcinku Słupsk–początek obwodnicy Trójmiasta, przebudowa linii kolejowych nr 207, 229.
Problem roszczeń w zakresie geotechniki w formule Buduj i Projektuj i Buduj
Jak dobrze przygotować i zrealizować inwestycję w zakresie geotechniki w formułach Buduj (B) oraz Projektuj i Buduj (PiB), a także w formułach pośrednich. Wpływ jakości Geotechnicznych warunków posadowienia na inwestycje oraz znaczenie i zadania Projektanta Geotechnicznego. Czy roszczeń w zakresie geotechniki można uniknąć? Rola uczestników procesu inwestycyjnego w rozwiązywaniu problemu roszczeń „geotechnicznych” w obu formułach. Wady i zalety formuł B oraz BiP w odniesieniu do geotechniki i potencjalnych roszczeń.