Małgorzata Bednarska
Małgorzata Bednarska, Keller Polska sp. z o.o.
Debata: Kobiecy standard nie trend. W jakim stopniu tworzymy przyjazne środowisko pracy w branży? Co osiągnęliśmy, a co możemy więcej.
Małgorzata Bednarska, Keller Polska sp. z o.o.
Debata: Kobiecy standard nie trend. W jakim stopniu tworzymy przyjazne środowisko pracy w branży? Co osiągnęliśmy, a co możemy więcej.
prof. dr hab. inż. Joanna Bzówka, Politechnika Śląska
Kierownik Katedry Geotechniki i Dróg na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej. Jej obszar zainteresowań naukowych i badawczych obejmuje m.in. właściwości fizyko-mechaniczne gruntów rodzimych i antropogenicznych, modele obliczeniowe podłoża gruntowego, współpracę budowli z podłożem gruntowym oraz metody wzmacniania słabego podłoża gruntowego. Jest autorką lub współautorką ponad 160 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych.
Zastosowanie wybranych odpadów antropogenicznych w budownictwie drogowym
Autorzy:
prof. dr hab. inż. Joanna Bzówka, Politechnika Śląska
dr inż. Adrian Ciołczyk, Politechnika Śląska
mgr inż. Konrad Walotek, Politechnika Śląska
prof. dr hab. inż. Marek Cała, Akademia Górniczo-Hutnicza
Jego zainteresowania naukowe i badawcze obejmują zastosowanie metod numerycznych do zagadnień stateczności obiektów inżynierskich, tuneli oraz budowli podziemnych i wyrobisk górniczych. Od 2016 jest Dziekanem Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH. Od 2016 roku jest Prezydentem Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego (IOC WMC). Jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Mechaniki Skał (ISRM) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Mechaniki Gruntów i Inżynierii Geotechnicznej (IASMGE). Dorobek naukowy Profesora Marka Cały stanowi ponad 200 publikacji, na co składają się książki, monografie, artykuły w czasopismach i materiałach konferencyjnych. Marek Cała jest także autorem i współautorem ponad 350 opracowań, ekspertyz i opinii wykonanych na zlecenie firm krajowych i zagranicznych.
Aktualne problemy budownictwa tunelowego w Polsce
Izabela Ciemięga, Mota-Engil Central Europe S.A.
Debata: Kobiecy standard nie trend. W jakim stopniu tworzymy przyjazne środowisko pracy w branży? Co osiągnęliśmy, a co możemy więcej.
dr inż. Adrian Ciołczyk, Politechnika Śląska
Zastosowanie wybranych odpadów antropogenicznych w budownictwie drogowym
Autorzy:
prof. dr hab. inż. Joanna Bzówka, Politechnika Śląska
dr inż. Adrian Ciołczyk, Politechnika Śląska
mgr inż. Konrad Walotek, Politechnika Śląska
Jacek Ćwikliński, Promat
Absolwent wydziału Budownictwa Politechniki Kopenhaskiej oraz wydziału inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.
Kierownik Rozwoju Technicznego w Promat Techniczna Ochrona Przeciwpożarowa. Ponad 10 letnie doświadczenie w programach badawczo rozwojowych w zakresie systemów ochrony przeciwpożarowej. Współpraca z jednostkami badawczymi na całym świecie w zakresie bezpieczeństwa pożarowego.
Projektowanie konstrukcji tuneli z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe
Sławomir Dekert, Leca Polska sp. z o.o.
Kierownik rynku geotechnicznego w Leca Polska sp. z o.o. z ponad 25-cio letnim doświadczeniem w technikach keramzytowych. Absolwent wydziału budownictwa Politechniki Szczecińskiej w specjalizacji Hydrotechnika. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu jest cenionym specjalistą z zakresu rozwiązywania problemów geotechnicznych.
Keramzyt w geotechnice i inżynierii drogowej
Professor Arnold Dix, President – International Tunnelling and Underground Space
Marek Dmochowski, CEMEX
Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, od 16 lat zajmuje się technologią betonu w CEMEX. Od 2013 roku zajmuje się betonami i mieszankami specjalistycznymi, znajdującymi zastosowanie w różnego rodzaju obiektach inżynieryjnych.
Doświadczenia i rozwiązania CEMEX w budownictwie geoinżynieryjnym i podziemnym
dr inż. Remigiusz Duszyński, Tensar
Jest z wykształcenia hydrotechnikiem i geotechnikiem. Od roku 2000 pracuje na Politechnice Gdańskiej jako nauczycielem akademickim. Obecnie pełni funkcję Business Development Managera w firmie Tensar Polska koncentrując swoje działania na wdrażaniu nowoczesnych technologii stabilizacji mechanicznej kruszywa w inwestycjach kolejowych. Jego działalność naukowa, dydaktyczna i ekspercka związana jest z szeroko pojętym budownictwem, hydrotechniką i geotechniką. Swoje zainteresowania koncentruje w obszarze zastosowania geosyntetyków do wzmacniania słabego podłoża gruntowego, wzmacniania skarp i zboczy oraz projektowania efektywnych i bezpiecznych platform roboczych i dróg technologicznych. Jest autorem lub współautorem czterech monografii, ponad trzydziestu artykułów oraz blisko dwustu projektów i ekspertyz naukowych. Jest również aktywnym członkiem PKG, PSG, ISSMG oraz IGS.
Najnowsza generacja georusztów do stabilizacji kruszyw
Arkadiusz Gaczewski, ArcelorMittal Syców sp. z o.o.
Szef sprzedaży włókien stalowych w Polsce w firmie ArcelorMittal Syców sp. z o.o. Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Wrocławskiej.
Włókna stalowe jako jedyne zbrojenie segmentów obudowy tuneli
Krzysztof Gaworecki, Mirbud S.A.
Tomasz Gądek, JL Maskiner w Polsce Sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Poznańskiej na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów. Od 2013 roku zatrudniony w charakterze przedstawiciela handlowego w firmie JL Maskiner w Polsce będącej na rynku HDD od 1991r. , a od 2019 r. jako partnera handlowego i oficjalnego przedstawiciela firmy Häny AG na terenie Polski.
Systemy miksujące i iniekcyjne Häny
dr hab. inż. Tomasz Godlewski, prof. ITB, Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki
Od 2001 r. pracownik naukowy zatrudniony w Instytucie Techniki Budowlanej, obecnie w Zakładzie Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu na stanowisku adiunkta. Pełni funkcję kierownika Pracowni Geotechnicznej i zastępcy kierownika Zakładu. Ukończył studia w specjalności geologia inżynierska oraz studia na kierunku budownictwo. W ITB uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa.
Jako pracownik ITB wykonuje ekspertyzy i opracowania dotyczące posadowienia różnych obiektów budowlanych, dokumentacje badań podłoża i projekty geotechniczne oraz prowadzi nadzory geotechniczne na budowach (m.in. jako inspektor nadzoru w zakresie geotechniki dla odcinka zachodniego przy rozbudowie II linii metra w Warszawie).
Jest autorem i współautorem ponad 60 publikacji naukowych dotyczących praktycznych zagadnień geotechnicznych, szczególnie związanych z wykonywaniem i interpretacją badań in situ oraz z ustalaniem parametrów geotechnicznych do projektowania, prezentowanych na konferencjach, sympozjach krajowych i zagranicznych oraz publikowanych w prasie technicznej. Jest także współautorem pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego projektowania geotechnicznego wg EC7 (Projektowanie geotechniczne według Eurokodu 7, ITB 2011).
Główną dziedziną jego zainteresowań naukowych jest dokumentowanie warunków podłoża w badaniach polowych i laboratoryjnych, w tym z wykorzystaniem metod sejsmicznych oraz analiza współpracy układu konstrukcja–podłoże do realizacji głębokich wykopów, stacji i tuneli metra.
Działa również jako członek zespołu normalizacyjnego Komitetu Technicznego 254 ds. Geotechniki przy PKN oraz jest delegatem na posiedzeniach komitetów CEN TC250/SC7 (Eurokod 7 Committee) i CEN/TC 341 (Geotechnical Investigation and Testing). Jest także członkiem zarządu Podkomitetu Budownictwa Podziemnego przy PKG.
…cudze chwalicie swego nie znacie... – zależności lokalne w interpretacji badań podłoża
prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała, Profesor Emeritus PG, Politechnika Gdańska
Ukończył studia w Instytucie Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej. Jest doktorem nauk technicznych – stopień został nadany uchwałą Instytutu Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej. Tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie budownictwa − geotechniki, uzyskał na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Gdańskiej. Odbywał staże naukowo-badawcze i zawodowe w Danish Geotechnical Institute, Swedish Geotechnical Institute, Aalborg University i Ghent University. Jest członkiem ISSMFE, European Reginal Technical Committee 3 „Piles”, ERTC 3 oraz rzeczoznawcą NOT w zakresie geotechniki i fundamentowania.
Jest autorem prac naukowo-badawczych dotyczących nośności i osiadań pali fundamentów palowych w złożonych warunkach gruntowych oraz w zakresie stateczności i ochrony zboczy i klifów. Zajmuje się klasycznymi i probabilistycznymi metodami analizy, analityczną oceną pełnej krzywej osiadania dla pali pojedynczych z zastosowaniem funkcji transformacyjnych t-z oraz q-z, oceną stateczności fundamentów palowych z wykorzystaniem badań in situ, szczególnie sondy statycznej CPT, pracami wdrożeniowymi dotyczącymi wzmacniania podstaw pali wielkośrednicowych. Jest również współautorem normy palowej PN-83/B-02482. Współpracował przy opracowaniu „Wytycznych technicznych projektowania pali wielkośrednicowych w obiektach mostowych”, 1993. Prowadzi w ramach NOT szkolenia dotyczące PN-81/B- 03020 oraz PN-83/B-02482. Jego opublikowany dorobek naukowy obejmuje ogółem około 250 prac naukowych, naukowo-badawczych i naukowo-technicznych. Na szczególne podkreślenie zasługuje, wydanie przez Wydawnictwo Naukowe PWN w Warszawie, monografii indywidualnej: „Fundamenty Palowe. Technologie i obliczenia”, Tom 1 i „Fundamenty Palowe. Badania i zastosowania”, Tom 2.
Wybrane zagadnienia posadowienia obiektów mostowych
Obiekty mostowe posadowione są obecnie przede wszystkim w złożonych i skomplikowanych warunkach gruntowych. Projektowanie, obliczenia i wykonawstwo wymaga zatem niestandardowych metod.
Klasyczne metody obliczeń i stosowane technologie muszą być modyfikowane oraz dostosowane do konkretnych, lokalnych warunków występujących w podłożu gruntowym. W referacie przedstawię kilka przykładów zrealizowanych obiektów mostowych.
dr inż. Grzegorz Horodecki, Politechnika Gdańska
Absolwent Wydziału Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej w specjalności budownictwo wodne. W 1998 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w dziedzinie budownictwo w specjalności geotechnika. Od 1988 r. jest zatrudniony w Politechnice Gdańskiej, w Katedrze Geotechniki i Inżynierii Wodnej. Posiada Certyfikat Polskiego Komitetu Geotechniki, uprawnienia budowlane bez ograniczeń do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej oraz specjalizację techniczno-budowlaną geotechnika, obejmującą projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi. Od 2009 r. pełni rolę konsultanta naukowego i eksperta ds. geotechniki gdańskiego oddziału GDDKiA. W latach 2013–2014 był i od 2019 r. jest głównym specjalistą konsultantem przy budowie i rozbudowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Od 2013 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą Innova-Geo Grzegorz Horodecki.
Jego aktywność naukowa, dydaktyczna oraz zawodowa i ekspercka związana jest przede wszystkim z geotechniką i hydrotechniką. Jest promotorem wielu prac dyplomowych. Ważniejsze prace naukowe i badawcze prowadzone w większości na podstawie działalności inżynierskiej obejmują tematykę wykopów głębokich i ich oddziaływania na obiekty sąsiednie, wzmocnienia i uzdatnienia podłoża gruntowego, fundamentów konstrukcji wsporczych linii elektroenergetycznych oraz trakcji kolejowej. Jest autorem lub współautorem 40 artykułów oraz około 850 opracowań geotechnicznych, projektów, ekspertyz, analiz i opinii geotechnicznych. Projektuje oraz realizuje nadzory autorskie, naukowe i geotechniczne dla wielu inwestycji w zakresie wyboru sposobu posadowienia i projektowania fundamentów bezpośrednich, wykopów głębokich, ścian i konstrukcji oporowych, fundamentów linii elektroenergetycznych, sieci trakcyjnych kolejowych, wymiany gruntów słabych, nasypów drogowych i kolejowych, gruntu zbrojonego, pali i fundamentów na palach, uszczelnień i wzmacniania podłoża, iniekcji nisko- i wysokociśnieniowych, zakotwień gruntowych, zastosowań kruszyw lekkich, zabezpieczania skarp i zboczy, konstrukcji ziemnych lądowych i wodnych z zastosowaniem geosyntetyków, posadawianych na gruntach słabonośnych. Jest autorem innowacyjnych rozwiązań projektowych w zakresie geotechniki. Uczestniczy w postępowaniach sądowych sądów powszechnych i arbitrażowych.
Jest członkiem Polskiego Komitetu Geotechniki, International Society for Soil Mechanics and Geotechnical Engineering, International Geosynthetics Society, Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego.
Brał udział, tj. projektował, nadzorował, prowadził analizy obliczeniowe lub opiniował w zakresie geotechniki m.in. w przypadku takich inwestycji, jak stacja A-13 (Centrum) Metra Warszawskiego, inwestycje: „Centrum Sopotu”, Centrum Handlowo-usługowe „Manhattan” w Gdańsku, ABB Zamech w Elblągu – diagnostyka stanu i określenie sposobu naprawy konstrukcji fundamentu obrabiarki Double Gantry w Hali A-20, Sea Towers w Gdyni, Hala Ergo-Arena w Sopocie, DK E7 węzeł drogowy Elbląg Wschód, autostrady A-1, A-2, droga S8 w Warszawie, przebudowa DW nr 224 (węzeł A1 – Stanisławie–Tczew), Obwodnica Południowa Gdańska, Trasa Sucharskiego w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, droga S7 na odcinku Koszwały–Kazimierzowo, Pomorska Kolej Metropolitalna, Terminal Kontenerowy na Ostrowiu Grabowskim w Porcie Szczecin, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zapora czołowa zbiornika retencyjnego „Siedlec” na rzece Cielnicy, droga S7 na odc. Miłomłyn–Olsztynek, droga S7 na odcinku Koszwały–Kazimierzowo, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, obwodnica m. Kościerzyna w ciągu DK20, droga S7 na odcinku Miłomłyn–Olsztynek, zespół budynków mieszkalno-handlowo-usługowych „Yacht Park” na molo rybackim w Gdyni, droga S6 Słupsk–Gdańsk na odcinku Słupsk–początek obwodnicy Trójmiasta, przebudowa linii kolejowych nr 207, 229.
Problem roszczeń w zakresie geotechniki w formule Buduj i Projektuj i Buduj
Jak dobrze przygotować i zrealizować inwestycję w zakresie geotechniki w formułach Buduj (B) oraz Projektuj i Buduj (PiB), a także w formułach pośrednich. Wpływ jakości Geotechnicznych warunków posadowienia na inwestycje oraz znaczenie i zadania Projektanta Geotechnicznego. Czy roszczeń w zakresie geotechniki można uniknąć? Rola uczestników procesu inwestycyjnego w rozwiązywaniu problemu roszczeń „geotechnicznych” w obu formułach. Wady i zalety formuł B oraz BiP w odniesieniu do geotechniki i potencjalnych roszczeń.
Marcin Itczak, Keller Polska sp. z o.o.
Absolwent wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej oraz podyplomowych studiów z zarządzania projektami Wyższej Szkoły Bankowej.
Geotechnik z zamiłowania, posiada specjalizację techniczno-budowlaną w zakresie geotechniki obejmującą kierowanie robotami budowalnymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.
Prawie cała swoją karierę zawodową związany z firmą Keller Polska, gdzie w ciągu 16 lat pracy przeszedł wszystkie szczeble zarządzania budową od Inżyniera Budowy do Dyrektora Kontraktu.
Uczestniczył w realizacji wielu interesujących inwestycji m. in. fabryka Volkswagena we Wrześni, autostrada A2, linia kolejowa E59, spalarnia śmieci w Poznaniu i Szczecinie, farmy wiatrowe posadowione na terenach pokopalnianych.
Obecnie nadzoruje budowę drogi ekspresowej S1 odcinek Przybędza – Milówka (tzw. Obejście Węgierskiej Górki), gdzie firma Keller Polska realizuje kompleksowe prace geotechniczne związane z zabezpieczeniem skarp, wykonaniem murów oporowych oraz portali dla dwóch tuneli.
Zabezpieczenie skarp dla potrzeb wykonania portali tunelowych na budowie drogi ekspresowej S1 (obejście Węgierskiej Górki)
Michał Januszewski, ArcelorMittal
Dyrektor wykonawczy ArcelorMittal Commercial RPS.
Inżynieria, ekologia, ekonomia. Wyzwania dużych inwestycji infrastrukturalnych na przykładzie budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską
Dawid Jasiński, Grupa Pietrucha
Geotechnik i doradca projektowy w Grupie Pietrucha, współpracuje z wykonawcami i wspiera działania z zakresu badań i rozwoju. Absolwent Politechniki Śląskiej, wydziału Górnictwa i Geologii (specjalizacja: budownictwo podziemne i ochrona powierzchni). Doświadczenie zawodowe w geologii inżynierskiej i geotechnice zdobył, pracując zarówno w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Anglii, Kazachstanie i Australii. Prelegent wielu konferencji branżowych.
Grodzice winylowe jako estetyczna i trwała technologia wykorzystywana w budownictwie infrastrukturalnym i hydrotechnicznym
Grzegorz Kacprzak, Politechnika Warszawska
Absolwent Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej. Tytuł mgr inż. na kierunku budownictwo w zakresie specjalności konstrukcje budowlane i inżynierskie zdobył z wynikiem celującym. Rozprawę doktorską, poświęconą badaniu właściwości mechanicznych mieszanek piaszczysto-gliniastych, obronił w Institut National des Sciences Appliquées de Lyon we Francji, gdzie ukończył również studia podyplomowe z zarządzania produkcją (ICAM de Lille).
Od prawie 14 lat jest związany z firmą Warbud S.A., należącą do francuskiego giganta Vinci Construction International Network. Na co dzień kieruje zespołem projektowym geotechniki i fundamentowania. Jest głównym projektantem ponad 100 projektów wykonawczych i technologicznych oraz kilkudziesięciu projektów budowlanych, m.in. posadowienia wysokościowców, tj. Skyliner, CBD One, Varso Tower, Mennica Legacy Tower. Dwukrotnie zdobył nagrodę Vinci Innovation Awards, m.in. za projekt redukcji parcia gruntu na ścianę oporową za pomocą bloków z polistyrenu EPS na budowie Forum Gdańsk. Ze stowarzyszeniem buildingSMART Polska pracuje nad rozwojem i standaryzacją rozwiązań technologicznych, służących wymianie danych BIM i geoBIM.
Od dekady jest adiunktem w Zespole Geotechniki, Mostów i Budowli Podziemnych Instytutu Dróg i Mostów na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Pierwsze naukowe kroki stawiał w Laboratorium Mechaniki Gruntów, ENTPE, Vaulx-en-Velin jako asystent. Główną tematykę jego zainteresowań naukowych stanowią fundamenty płytowo-palowe. Jest autorem wielu artykułów i publikacji naukowych w czasopismach międzynarodowych i krajowych, w tym monografii stanowiącej pierwsze w Polsce syntetyczne opracowania w tym temacie pt. „Współpraca fundamentu płytowo-palowego z podłożem gruntowym”.
Anna Karyś-Sosińska, Budimex S.A.
Debata: Kobiecy standard nie trend. W jakim stopniu tworzymy przyjazne środowisko pracy w branży? Co osiągnęliśmy, a co możemy więcej.
dr inż. Jacek Kawalec, Politechnika Śląska
Absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach z roku 1994 w dyscyplinie budownictwo. Doktorat z geotechniki obronił w roku 2000, również na Politechnice Śląskiej. Od 1994 r. jest związany z Politechniką Śląską. W 2013 r. ukończył podyplomowe studia z Zarządzania W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest promotorem ponad 30 prac magisterskich oraz projektów inżynierskich.
Równolegle do pracy naukowo-badawczej oraz dydaktycznej na uczelni od początku swojej kariery zawodowej aktywnie działa jako praktyk w obszarze zagadnień geotechnicznych. W swoim dorobku ma kilkuset opracowań specjalistycznych z zakresu geotechniki: raportów badawczych, opinii, ekspertyz, nadzorów. Jest rzeczoznawcą budowlanym Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa w zakresie geotechniki. Posiada również indywidualny certyfikat Polskiego Komitetu Geotechniki. Aktualnie, w kadencji 2017–2020, jest przewodniczącym Śląskiego Oddziału PKG, członkiem rady Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz autorem i współautorem ponad 90 publikacji naukowych.
Dużą część aktywności zawodowej poświęca zastosowaniu geostntetyków w praktyce inżynierskiej. Reprezentuje Polskę jako ekspert w komitetach normalizacyjnych ISO TC221 Geosynthetics oraz CEN TC189 Geosynthetics. Przez dwie kadencje (2012–2014 i 2014–2016) był prezydentem Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego, od 2012 jest członkiem zarządu, a aktualnie wiceprezydentem. Jest także przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Europejskiej Konferencji Geosyntetycznej EuroGeo-7, która odbędzie się w Polsce w roku 2020. Działa też jako członek rady Międzynarodowego Stowarzyszenia Geosyntetcznego IGS (w kadencjach 2014–2018 i 2018–2022) w komitecie ds. edukacji. Jest wykładowcą i prezenterem na wielu międzynarodowych i krajowych konferencjach oraz sympozjach geosyntetycznych na wszystkich kontynentach. W roku 2017 został wybrany przewodniczącym Komitetu Technicznego TC-Stabilization IGS.
Od wielu lat zawodowo związany jest z firmą Tensar International, jednym z globalnych liderów technologii geosyntetycznych. Brał udział we wdrożeniach pionierskich aplikacji geosyntetycznych w Polsce i Europie Centralnej, w tym m.in. uczestniczył w opracowaniu koncepcji zabezpieczeń elementów infrastruktury na obszarze GOP przeciwko oddziaływaniu wpływów górniczych. Jako dyrektor ds. technologii na obszar Europy, Azji, Afryki i Australii firmy Tensar International aktywnie uczestniczy w wielu projektach badawczych i naukowo-badawczych oraz realizacjach praktycznych związanych z wykorzystaniem georusztów w praktyce inżynierskiej.
Paweł Kraciuk, Herrenknecht AG
Nowoczesne metody drążenia tuneli – Variable Density ( VD ) TBM
Rafał Leśniak, HEADS sp. z o.o.
Absolwent Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o specjalności Wiertnictwo. Od 1999 r. zajmuje się technologią wierceń horyzontalnych. Od 2000 r. pracuje dla firmy HEADS sp. z o.o., gdzie specjalizuje się w technologii płynów wiertniczych, konfiguracji zestawów do wiercenia otworów pilotowych oraz poszerzania otworu we wszystkich formacjach geologicznych. Na terenie Europy czynnie uczestniczy w instalacjach rurociągów stalowych oraz PE na dystansie do 2000 m i średnicach do 1422 mm. Autor artykułów branżowych redagowanych na łamach czasopism branżowych.
Innowacyjne systemy oczyszczania zawiesin bentonitowych
dr Edyta Majer, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
Zajmuje się badaniami stosowanymi z zakresu geologii inżynierskiej i geotechniki. Obecnie główne zainteresowania badawcze dotyczą procesu dokumentowania badań podłoża oraz określania warunków geologiczno-inżynierskich. W ostatnim czasie rozwija zagadnienia związane z regionalną geologią inżynierską oraz z kartografią. Zajmuje się działalnością konsultingowa w zakresie prawa geologicznego i górniczego oraz badań podłoża budowalnego na obszarach morskich. Specjalizuje się w badaniach i określaniu właściwości izolacyjnych barier geologicznych, parametrów ściśliwości i konsolidacji gruntów. Posiada praktyczne doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji licznych inwestycji kubaturowych jak i infrastrukturalnych. Posiada kwalifikacje geologiczne kategorii VI. W latach 2003–2008 związana z Instytutem Techniki Budowalnej, gdzie uzyskała stopień doktora nauk technicznych oraz pełniła funkcje kierownicze w w laboratorium posiadającym certyfikat akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji. W roku 2008 rozpoczęła pracę w Państwowym Instytucie Geologicznym – PIB, gdzie od 2013 kieruje zespołem geologów inżynierskich i geofizyków inżynierskich, w latach 2016–2017 zastępca dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB. Członek wielu organizacji w tym Członek Zarządu Polskiego Komitetu Geologii Inżynierskiej i Środowiska, wiceprezes Stowarzyszenia Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych, członek Komisji Technicznej nr 254 ds. geotechniki Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Członek Komisji Dokumentacji Geologiczno-Inżynierskich przy Ministrze Klimatu i Środowiska. Autorka wielu dokumentacji, opinii, ekspertyz i publikacji naukowych z zakresu geologii inżynierskiej oraz geotechniki, m.in. cyklu poradników o dokumentowaniu geologiczno-inżynierskim oraz wytycznych i instrukcji dotyczących badań podłoża budowalnego. Współautorka baz danych, map i atlasów geologiczno-inżynierskich. Współorganizatorka odbywającego się co 3 lata Ogólnopolskiego Sympozjum Współczesne Problemy Geologii Inżynierskiej w Polsce.
Baza Danych Geologiczno – Inżynierskich (BDGI) – cyfrowe dane wspomagające rozpoznanie podłoża budowlanego
Baza Danych Geologiczno-Inżynierskich (BDGI) stanowi unikatowy w kraju zbiór cyfrowych danych o podłożu budowlanym. Początki tworzenia bazy BDGI sięgają roku 1998. Jako zestandaryzowany zbiór danych jest prowadzona i rozwijana od roku 2013. Baza BDGI składa się z bazy otworowej (p-BDGI) i przestrzennej (m-BDGI). Gromadzi przetworzone dane z otworów wiertniczych, wyniki badań właściwości fizyczno-mechanicznych próbek gruntów i skał (BDGI-WFM) oraz warstwy informacyjne GIS BDGI. Źródło danych stanowią dokumentacje geologiczno-inżynierskie, hydrogeologiczne, złożowe, geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych oraz Centralna Baza Danych Geologicznych (CBDG). Dane są udostępniane przez portale internetowe (GEOLOGIA, Menadżer pobierania) i dedykowane aplikacje (GeoLOG). Za ich pomocą można przeglądać i pobierać profile otworów wiertniczych, karty właściwości fizyczno-mechanicznych próbek gruntów i skał (BDGI-WFM), warstwy przestrzenne GIS oraz mapy i Atlasy geologiczno-inżynierskie. W serwisie internetowym (BDGI) publikowane są również opracowania dotyczące problematyki geologiczno-inżynierskiej oraz badań podłoża budowlanego (Baza wiedzy). Informacje zawarte w bazie wspomagają rozpoznanie podłoża budowlanego, są przydatne m.in. do: oceny przydatności badanego terenu do realizacji zamierzonych inwestycji, wyboru optymalnej lokalizacji inwestycji, projektowania prac i robót geologicznych, opracowywania dokumentacji geologicznych, ekspertyz, opinii geotechnicznych, projektowania gruntowych pomp ciepła, sieci elektroenergetycznych, sporządzania planów zagospodarowania przestrzennego i opracowań ekofizjograficznych. W prezentacji zostanie zaprezentowana zawartość Bazy Danych Geologiczno – Inżynierskich oraz najczęstsze problemy związane z pozyskiwaniem, weryfikowaniem oraz przetwarzaniem danych archiwalnych. Referat powstał w ramach zadania państwowej służby geologicznej sfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
dr hab. inż. Monika Mitew-Czajewska, Politechnika Warszawska
Absolwentka Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Doktorat obroniła również na Politechnice Warszawskiej. Jest pracownikiem naukowym w Instytucie Dróg i Mostów, w Zakładzie Mostów, Geotechniki i Budowli Podziemnych zatrudnionym na stanowisku adiunkta. Pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Instytutu Dróg i Mostów PW.
Od wielu lat aktywnie działa w Podkomitecie Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki, którego była Przewodniczącą w latach 2014-2020 r., a obecnie pełni funkcję skarbnika. Dr hab. inż. Mitew-Czajewska jest przedstawicielem Polski w Zgromadzeniu Ogólnym Narodów na Kongresach WTC oraz nominowanym przez PKG członkiem Komitetu TC204 ISSMGE.
Prowadzi swoją działalność doradczą, a także jest wyłącznym przedstawicielem firmy Fine w Polsce, producenta oprogramowania geotechnicznego GEO5.
Przegląd krajowych realizacji tuneli komunikacyjnych
W prezentacji zostaną omówione najciekawsze budowy tuneli komunikacyjnych w Polsce, wykonanych na przestrzeni ostatnich kilku lat. W referacie uwzględnione będą zarówno tunele drogowe, kolejowe, jak i techniczne, a w tym tunele podwodne, tunele na terenach zurbanizowanych oraz na terenach górskich ze wskazaniem właściwych technologii.
Paweł Niewiadomski, HABA-BETON Johann Bartlechner sp. z o.o.
Wykorzystanie prefabrykatów betonowych w infrastrukturze podziemnej
Rafał Pełka, Pentol-Enviro Polska Sp. z o.o.
W 2005 roku ukończył studia na Wydziale Elektrycznym EAIIE Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od roku 2005 pracuje w brytyjskiej firmie CODEL International Ltd, obecnie na stanowisku Menedżera Technicznego.
Obecne trendy i kierunki rozwoju aparatury do monitoringu atmosfery w tunelach – aspekty techniczne i legislacyjne
Autorzy:
Krzysztof Filipowski, Pentol-Enviro Polska Sp. z o.o.
Ewa Gancarczyk, Pentol-Enviro Polska Sp. z o.o.
James Matley, CODEL International Ltd
Rafał Pełka, CODEL International Ltd
Paweł Pietrzykowski, WIDMO Spectral Technologies Sp. z o.o.
Geolog inżynierski z blisko 20 letnim doświadczeniem w zakresie prac terenowych, laboratoryjnych i dokumentacyjnych. Zawodowo związany głównie z branżą budowlaną, geoinżynierią a dodatkowo z branżą surowcową, metodami geofizycznymi i środowiskiem akademickim, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu mechaniki gruntów i fundamentowania, geoinżynierii, geologii i geomorfologii. W Widmo Spectral Technologies współodpowiada za pomiary testowe prototypowych urządzeń, analizę case studies oraz interpretację geologiczną.
Badanie spektralne – nowa jakość w dokumentowaniu geologicznym
Marcin Pomierny, Keller Polska sp. z o.o.
Niestandardowe metody wzmacniania podłoża przy wykonywaniu obiektów infrastrukturalnych w ramach budowy nowych odcinków S19 Via Carpatia
Szymon Reichman, Strabag
Dyrektor Techniczny Strabag Sp. z o.o. Oddział Budownictwa Geotechnicznego. Absolwent Politechniki Śląskiej Wydziału Budownictwa specjalności Geotechnicznej.
Kilkunastoletnie doświadczenie w branży geotechnicznej. Na różnych stanowiskach od kierowania robót po dyrektora zarządzającego w firmie geotechnicznej. Międzynarodowe doświadczenie z wielu kultur organizacyjnych.
Andrzej Repel, AARSLEFF sp. z o.o.
DEBATA: DOBRE PRAKTYKI REALIZACJI INWESTYCJI GEOTECHNICZNYCH
Absolwent Budownictwa na Politechnice Rzeszowskiej, specjalność Budowa i utrzymanie dróg oraz mostów. Od ponad 12 lat zawodowo związany z firmą Aarsleff sp. z o.o., w chwili obecnej na stanowisku Regionalny Dyrektor Sprzedaży. Kilkunastoletnie praktyczne doświadczenie w branży geotechnicznej oraz w generalnym wykonawstwie w firmach o zasięgu międzynarodowym.”
dr inż. Mateusz Richter, Uniwersytet Rolniczy
Absolwent Politechniki Krakowskiej (studia II stopnia na kierunkach: Budownictwo oraz Inżynieria Środowiska) oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (studia II stopnia na kierunku Zarządzanie). Stopień doktora nauk inżynieryjno – technicznych uzyskał na Politechnice Krakowskiej w 2022 roku broniąc rozprawę pod tytułem: „Stateczność ciężkich maszyn roboczych pracujących na podłożu słabonośnym”. Nauczyciel akademicki badawczo – dydaktyczny Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego. Jego obszar zainteresowań naukowych oraz badawczych obejmuje m.in. komputerowe modelowanie z wykorzystaniem MES; analizę współpracy ośrodków: gąsienicowa maszyna budowlana – platforma robocza – podłoże gruntowe; bezpieczeństwo pracy ciężkich gąsienicowych maszyn roboczych w aspekcie utraty stateczności. W pracy zawodowej jest związany z branżą budowlaną w zakresie zarządzania bezpieczeństwem pracy podczas realizacji inwestycji budowlanych. Członek Małopolskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Krakowie. Posiada uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń.
Stateczność ciężkich maszyn roboczych pracujących na podłożu słabonośnym. Projektowanie platform roboczych
W trakcie wystąpienia omówione zostanie studium analityczno-numeryczne oceny stateczności ciężkich gąsienicowych maszyn budowlanych wykonujących pracę na podłożu słabonośnym (z wykorzystaniem platform roboczych). Autorzy zaproponowali „Model analityczny” pozwalający na określenie podstawowych charakterystyk (obrót, przemieszczenie, krzywe interakcji ex, ey) układu: gąsienicowa maszyna budowlana – platforma robocza – podłoże gruntowe zweryfikowany z wykorzystaniem wyników z „Modelu 3D” (pełnowymiarowego modelu komputerowego z wykorzystaniem MES 3D). Przedstawiony zostanie zaproponowany przez autorów algorytm projektowania platform roboczych.
Autorzy:
dr hab. inż. Aleksander URBAŃSKI, prof. PK
dr inż. Mateusz RICHTER
Rosario Russo, IRP Biuro Projektów sp. z o.o.
Aspekty projektowania tunelu drogowego drążonego w technologii TBM w warunkach fliszu karpackiego
W referacie przedstawione zostaną wybrane aspekty projektowania tunelu T-1 o długości 2255 m i średnicy 14,65 m, budowanego w ciągu drogi ekspresowej S19. Przedstawiona będzie charakterystyka techniczna podziemnego obiektu i warunki geologiczno-inżynierskie fliszu karpackiego w rejonie tunelu. Opisane zostaną metoda drążenia za pomocą tarczy mechanicznej, a także aspekty projektowania geotechnicznego i konstrukcyjnego obiektu. Na zakończenie prelegent przedstawi wybrane konstrukcje tymczasowe w rejonie portali: kołyskę startową dla tarczy oraz startową konstrukcję oporową.
Autorzy:
Rosario Russo, IRP Biuro Projektów sp. z o.o.
prof. dr hab. inż. Tomasz Siwowski, Politechnika Rzeszowska
dr inż. Jarosław Rybak, Politechnika Wrocławska
Politechnika Wrocławska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, adiunkt w Katedrze Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego. Studiował w Politechnice Wrocławskiej, gdzie obronił doktorat w dziedzinie budownictwa. Studiował też w politechnice w Horsens w Danii. W przeszłości pracował w Merkur Wohnbau Gmbh w Niemczech i w firmie Geoservice Wrocław.
Priorytety w realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych – racjonalność doboru inżynierskich rozwiązań geotechnicznych
Piotr Rychlewski, Instytut Badawczy Dróg i Mostów
Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej – specjalność: mosty i budowle podziemne. Od 1998 r. pracownik Instytutu Badawczego Dróg i Mostów – kierownik Pracowni Inżynierii Geotechnicznej w Zakładzie Geotechniki. Specjalista w dziedzinie szeroko pojętej geoinżynierii: fundamentowania, wzmacniania podłoża, głębokich wykopów i tunelowania.
Autor lub współautor blisko 100 publikacji z tego obszaru. Członek Rady Programowej Inżyniera Budownictwa – największego czasopisma dla inżynierów budowlanych. Członek Kolegium Redakcyjnego Inżynierii i Budownictwa.
Twórca licznych ekspertyz i opinii technicznych dotyczących fundamentowania, w tym posadowienia dużych wieżowców w Warszawie. Uczestnik wielu projektów dotyczących ścian szczelinowych, głębokich wykopów i fundamentów, w tym np. nadzoru naukowego nad wykonaniem posadowienia Stadionu Narodowego w Warszawie. Członek zespołu eksperckiego ds. projektów i realizacji centralnego odcinka II linii metra w Warszawie.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego cyklu seminariów „Geotechnika dla Inżynierów”, gromadzącego każdorazowo kilkuset uczestników. Badacz nowych lub nietypowych rodzajów fundamentów.
Interakcja konstrukcji inżynierskich – wyzwanie projektowe i realizacyjne
dr inż. Natalia Schmidt-Polończyk, Akademia Górniczo-Hutnicza
Adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami AGH. Naukowo zajmuje się bezpieczeństwem i ewakuacją w sytuacjach awaryjnych. Współautorka pierwszych w Polsce naukowych badań ewakuacji ludzi w rzeczywistych tunelach drogowych w warunkach zadymienia. Posiada uprawnienia inspektora pracy BHP. Tutorka akademicka i trenerka interpersonalna. Rzeczniczka i popularyzatorka nauki.
Zachowanie użytkowników tunelu drogowego podczas ewakuacji w warunkach zadymienia
Tunele drogowe coraz częściej stanowią istotny element infrastruktury drogowej, a więc i aspekt bezpieczeństwa w tych obiektach stał się częstym przedmiotem badań naukowców. Pomimo iż, ze statystycznego punktu widzenia, wskaźnik wypadkowości w tunelach jest niższy niż w przypadku dróg otwartych, to warto zauważyć, że ze względu na charakterystykę geometryczną tuneli drogowych skutki sytuacji niebezpiecznych mogą mieć inną skalę w porównaniu do otwartych przestrzeni drogowych. Konsekwencje wypadków w częściowo zamkniętych przestrzeniach, takich jak tunele, mogą być znacznie poważniejsze. Istnieje również prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się ognia na inne pojazdy, powodując wzrost mocy pożaru, tak jak to miało miejsce w roku 2001 w tunelu St. Gotthard (PIARC, 2006). 86 ofiar śmiertelnych, 68 rannych, 100 pojazdów uszkodzonych było konsekwencją tylko czterech pożarów, w tunelach drogowych: Mont Blanc, St. Gotthard, Tauren, Wuxi Lihu, co daje obraz niebezpieczeństwa takich zdarzeń i dużego ryzyka.
W celu zaobserwowania zachowań ewakuowanych podczas pożaru przeprowadzono dwa eksperymenty ewakuacyjne w skali rzeczywistej w dwóch polskich tunelach drogowych. Uczestnicy eksperymentu ewakuowali się w warunkach zadymienia (współczynnik ekstynkcji 0,1 – 1,1 m-1), jednak był to sztuczny, nietoksyczny dym. Przenalizowano m.in. procesy podejmowania decyzji o rozpoczęciu ewakuacji i wyborze drogi ewakuacyjnej, badano interakcje pomiędzy uczestnikami eksperymentu, efekt uczenia się, a także wpływ zadymienia na prędkość poruszania się.
Wyniki wskazują, że uczestnicy eksperymentów rozpoczęli ewakuację głównie na podstawie dymu w tunelu oraz alarmu pożarowego. Ewakuowani zaobserwowali spadek widoczności na drodze ewakuacyjnej i utratę orientacji w tunelu, gdy poziom zadymienia był wysoki Cs > 0,7 m-1. Uczestnicy eksperymentu ewakuowali się w grupie – gdy infrastruktura tunelu była nieznana i nie było instrukcji, co należy robić; oraz w dwójkach – podczas silnego zadymienia (Cs ~ 1.0–1.1m-1). Podczas eksperymentów zauważono duży wpływ zachowania tzw. herding behaviour i podążania za grupą. Prędkość poruszania się w dymie zależy nie tylko od widoczności, ale także od znajomości infrastruktury tunelu, postawy ewakuowanych oraz znajomości otoczenia i procedur ewakuacyjnych. Ważna jest również motywacja ewakuowanych oraz efekt uczenia.
Wyniki tego typu badań eksperymentalnych w skali rzeczywistej ewakuacji są niezbędne dla poprawy poziomu bezpieczeństwa w tunelu drogowym, pozwalają lepiej zrozumieć zachowania ewakuowanych, dostarczają danych do modeli numerycznych oraz wskazują obszary do poprawy infrastruktury tunelowej.
dr inż. Rafał Sieńko, Politechnika Krakowska
Zawodowo związany z Politechniką Krakowską. Od 10 lat zajmuje się naukowo i praktycznie szeroko pojętym monitorowaniem konstrukcji (SHM – Structural Health Monitoring). Jest autorem lub współautorem ponad 40 publikacji na ten temat. Brał udział w realizacji większości największych systemów monitorowania w Polsce jako autor lub współautor ich projektów (autostrada A1, Stadion Narodowy, Stadion Energa Gdańsk, hala widowiskowo-sportowa Tauron Arena w Krakowie, hala widowiskowo-sportowa Podium w Gliwicach, most im. Jana Pawła II przez Wisłę w Puławach, most Rędziński przez Odrę we Wrocławiu i wiele innych). Specjalizuje się w długoterminowych pomiarach wielkości fizycznych w technologii strunowej i światłowodowej. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Jest biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym w Krakowie.
Monitoring konstrukcji obiektów tunelowych czujnikami światłowodowymi DFOS
prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska, Politechnika Warszawska
Od 1 stycznia 2014 r. pełni funkcję kierownika Zakład Geotechniki i Budowli Podziemnych na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Przez wiele lat była przewodniczącą Podkomitetu Budownictwa Podziemnego PKG. Reprezentuje Polskę w zarządzie organizacji ITA-AITES (Międzynarodowego Stowarzyszenia Budowy Tuneli oraz Przestrzeni Podziemnej). Specjalizuje się w obszarze budownictwa podziemnego i szeroko pojętej geoinżynierii. Brała udział m.in. w opracowywaniu ekspertyz i opiniowaniu Założeń Techniczno-Ekonomicznych I linii metra, ocenie stanu technicznego tunelu Trasy W-Z w Warszawie, ocenie wpływu prowadzenia głębokich wykopów na otoczenie dla powstających w stolicy wysokich budynków. Jest współautorką projektów budowlanych, technicznych i wykonawczych ścian szczelinowych dla wielu obiektów biurowych, usługowych i mieszkalnych. Autorka wielu publikacji naukowych, m.in. książki „Głębokie wykopy. Projektowanie i wykonawstwo”.
Metoda tarczowa budowy tuneli: wyzwania i światowe realizacje ostatnich lat
Metoda tarczowa jest znana od wielu lat, ale dopiero ostatnie dziesięciolecia to przekraczanie kolejnych granic, które wydawały się nie do zdobycia. Początkowo średnice tarcz zmechanizowanych (tzw. TBM) wynosiły od 6 m do 8 m, a drążono nimi tunele metra i jednotorowe tunele kolejowe. Następnie wykorzystywano tę metodę do budowy tuneli kolejowych dwutorowych. W miarę rozwoju metody i potrzeb budowy tuneli komunikacyjnych, tarczami zaczęto budować tunele drogowe o jednym, dwóch lub trzech pasach ruchu w każdym kierunku.
Kolejny etap to tunele drogowo-kolejowe. Konstruowano maszyny o coraz większych średnicach, przekraczając wymiar głowicy skrawającej równy 13 m, 15 m, a ostatnio 17,5 m. Tarcze zawiesinowe stosowano do drążenia tuneli pod rzekami, cieśninami i morzami na głębokościach ponad 100 m poniżej lustra wody, co wiązało się z ciśnieniami na głowicę skrawającą rzędu 11 barów. Maszyny typu EPB drążą tunele o długości kilkudziesięciu kilometrów w trudnych warunkach geologicznych – skałach.
W prezentacji zostaną omówione przykłady tuneli wybudowanych w ostatnich latach na świecie tarczami zmechanizowanymi o rekordowych średnicach, długościach i głębokościach.
Daniel Słowikowski, Polbud-Pomorze Sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Śląskiej. Inżynier i menadżer z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Z zamiłowania taternik
Możliwości zastosowania technologii pali z iniekcyjnie poszerzaną podstawą (Pale IS) na przykładzie posadowienia Estakady w ciągu drogi ekspresowej S6, obwodnica Koszalina – doświadczenia z realizacji
Robert Sołtysik, Soley sp. z o.o.
Obecnie pełni rolę Prezesa Spółki oraz dyrektora ds. technicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu prac geotechnicznych i hydrotechnicznych, prac projektowych w budownictwie geotechnicznym Jest autorem ponad 20 publikacji z dziedziny geotechniki i geoinżynierii. Posiada uprawnienia budowlane, do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń oraz w specjalności inżynieryjno-hydrotechnicznej bez ograniczeń.
Zastosowanie technologii trenchmixing (CDMM) do posadowienia obiektów inżynierskich
Maciej Szczygielski, Soley sp. z o.o.
Absolwent wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami na Akademii Górniczo – Hutniczej w specjalizacji Geotechnika i Budownictwo Specjalne. Projektant geotechniczny w firmie SOLEY, niezależny konsultant geotechniczny w kanadyjskiej firmie Isherwood. Zajmujący się projektowaniem konstrukcji geotechnicznych wykonywanych w technologii CDMM, współautor dokumentacji projektowych dla posadowień obiektów inżynierskich w tym m.in. nasypów, przepustów, mostów drogowych. Autor ekspertyz z zakresu symulacji numerycznych takich zagadnień inżynierskich jak zabezpieczenia głębokich wykopów, stateczność skarp, czy szeroko pojęte fundamentowanie. Zawodowo zainteresowany wykorzystaniem modelowania numerycznego w geotechnice, oraz automatyzacją procesu projektowania.
Zastosowanie technologii trenchmixing (CDMM) do posadowienia obiektów inżynierskich
Paweł Szmyt, ArcelorMittal
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe parkingów podziemnych. Prawdy i mity dotyczące rozwiązań stalowych
Urszula Tomczak, Soletanche Polska sp. z o.o.
Olivier Vion, International Tunneling and Underground Space Association
Projekty tunelowe i wykorzystanie przestrzeni podziemnej dla zrównoważonego rozwoju, ekologii i bioróżnorodności
Konrad Walotek, Politechnika Śląska
Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej na kierunku Budownictwo w specjalności: budownictwo drogowe. Od października 2022 pracownik badawczo-dydaktyczny Katedry Geotechniki i Dróg Wydziału Budownictwa Pol. Śl. Doświadczony pracownik laboratoryjny. Główne zainteresowania naukowe to badania i analizy stosowania odpadów górniczych i gumowych w konstrukcjach nawierzchni drogowych oraz w robotach ziemnych.
Zastosowanie wybranych odpadów antropogenicznych w budownictwie drogowym
Autorzy:
prof. dr hab. inż. Joanna Bzówka, Politechnika Śląska
dr inż. Adrian Ciołczyk, Politechnika Śląska
mgr inż. Konrad Walotek, Politechnika Śląska
dr hab. inż. Jędrzej Wierzbicki, prof. UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Absolwent geologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i budownictwa na Politechnice Poznańskiej. Członek Komitetu Technicznego TC-102 (Ground Property Characterization from In-Situ Tests) International Society on Soil Mechanics and Geotechnical Engineering. Członek Komisji Dokumentacji Geologiczno-Inżynierskich przy Ministrze Środowiska. Były przewodniczący, obecnie wiceprzewodniczący Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Komitetu Geotechniki. Współorganizator cyklicznych seminariów międzynarodowych International Workshop on in situ and laboratory soil characterization. Autor ponad 80 prac naukowych oraz ponad 100 ekspertyz z zakresu geologii inżynierskiej i geotechniki.
Szacowanie ryzyka w aspekcie oceny właściwości geotechnicznych podłoża obiektów liniowych
Obiekty liniowe cechuje specyfika wynikająca z ich geometrii – dominującym wymiarem jest długość. Ma to swoje konsekwencje w przypadku projektowania i wykonywania geologicznego oraz geotechnicznego rozpoznania podłoża. Procesy naturalne, których efektem są osady, rzadko bowiem przybierają formę zgodną z przebiegiem inwestycji. Na ogół trasa drogi, czy rurociągu przecina naturalne formy, zarówno terenu, jak i geologiczne. Przy ekonomicznie uzasadnionym, standardowym rozstawie punktów badawczych prowadzi to często do niedokładnego rozpoznania lokalnych warunków geotechnicznych i w konsekwencji pojawienia się błędów projektowych.
W tym kontekście szczególnie ważne wydaje się uzyskanie możliwości szacowania ryzyka błędnego rozpoznania geologiczno-geotechnicznego w przypadku przekraczania przez trasę obiektu liniowego rejonów o potencjalnie niesprzyjającej budowie geologicznej. Analizę tę należy prowadzić w zależności od założonej siatki punktów badawczych, wykorzystanych metod oraz wiodących z punktu widzenia projektanta właściwości geotechnicznych.
Autorzy referatu przedstawiają w nim próbę stworzenia takiego narzędzia, które wykorzystując statystyczną analizę danych i powszechnie przyjęte w Eurokodzie rozwiązania szacowania wartości obliczeniowej parametru geotechnicznego, pozwala na ocenę ryzyka przyjętego programu badań geotechnicznych przy założonym poziomie ufności.
Autorzy:
dr hab. inż. Jędrzej Wierzbicki prof. UAM
dr Robert Radaszewski
dr inż. Katarzyna Stefaniak
dr hab. Waldemar Wołyński prof. UAM
Jan Zając, Voltar System Sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Śląskiej, od 8 lat związany z realizacją inwestycji drogowych w szczególności związanych z wyposażeniem tuneli drogowych.
Systemy bezpieczeństwa w tunelach drogowych na przykładzie Trasy Łagiewnickiej
Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad
Absolwent budownictwa i gospodarki przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz studiów podyplomowych z informatyki i efektywności energetycznej w budownictwie.
W latach 2012-2015 Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, późniejszym Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
Od 2015 r. Podsekretarz Stanu a od listopada 2017 do marca 2018 r. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz Pełnomocnik Rządu ds. budowy mieszkań w zakresie Krajowego Zasobu Nieruchomości oraz ds. Rządowego Programu Rozwoju Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach.
Od sierpnia 2018 r. jest pełniącym obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.