Nagroda TYTAN to uznane w środowisku branżowym trofeum. Przyznawana jest przez Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. i zaproszone do współpracy wybitne grono Jury, którego skład tworzą przedstawiciele świata nauki i stowarzyszeń branżowych oraz redaktorzy naczelni poszczególnych czasopism naszego wydawnictwa.
W obszarach budownictwa geoinżynieryjnego, mostowego oraz podziemnego nagroda wręczana jest od 2006 r., a jej historia sięga roku 2003, kiedy to przyznano pierwsze statuetki dla firm z branży bezwykopowej.
W latach 2006–2010 nagrody w wymienionych kategoriach wręczano w trakcie Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA”, a od 2011 r. zwycięzców ogłaszamy w czasie uroczystej Gali, organizowanej pierwszego dnia Konferencji „Geoinżynieria w budownictwie”.
Kolejne rozdanie nagród miało miejsce w trakcie 5. edycji tej Konferencji w dniu 4 listopada 2015 r. Nagroda zostanie przyznana w obszarze "Geoinżynieria".
W 2015 r. po raz pierwszy nagroda w kategorii budownictwo podziemne wręczona została podczas I Konferencji „Budownictwo Podziemne”, która odbyła się w Krakowie w dniach 8-9 września.
Zasady wyłaniania laureatów nagrody TYTAN
Co roku projekty zgłaszane są do nominacji przez Redakcję Wydawnictwa INŻYNIERIA sp. z o.o., członków Jury, firmy oraz przedstawicieli branży. Również Państwo mogą wysyłać zgłoszenia do nominacji za pomocą znajdującego się poniżej formularza.
Warunkiem przyjęcia zgłoszenia do nominacji przez Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. jest udział w Konferencji przedstawiciela nominowanej firmy, a także ukończenie projektu do momentu ogłoszenia nominacji.
Wyłonienie zwycięzców (spośród maksymalnie 3 nominowanych w danej kategorii) w obszarach budownictwa geoinżynieryjnego oraz mostowego odbywa się poprzez głosowanie niezależnego Jury. Każdy z Członków Komisji ma do dyspozycji pulę punktową (7, 5, 3), którą rozdziela pomiędzy firmy nominowane w danej kategorii. Zwycięża firma, która zgromadziła największą ilość punktów.
Skład Jury:
Prof. dr hab. inż. Marek Cała z Akademii Górniczo-Hutniczej
Prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak Rektor Politechniki Krakowskiej
Dr inż. Wojciech Grodecki z Politechniki Warszawskiej
Prof. dr hab. inż. Kazimierz Gwizdała z Politechniki Gdańskiej
Dr hab. inż. Maciej Kordian Kumor, prof. UTP z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy
dr inż. Jarosław Rybak z Politechniki Wrocławskiej
Dr inż. Karol Ryż z Politechniki Krakowskiej
Prof. dr hab. inż. Anna Siemińska-Lewandowska z Politechniki Warszawskiej
Mgr inż. Monika Socha-Kośmider z kwartalnika „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele”
Prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś z Akademii Górniczo-Hutniczej
dr hab. inż. Andrzej Truty, prof PK z Politechniki Krakowskiej
Dr hab. inż. Adam Wysokowski, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Nagroda TYTAN 2015
Statuetkę TYTAN 2015 w kategorii Geoinżynieria otrzymało konsorcjum firm Soley sp. z o.o. i Soletanche Polska sp. z o.o. za wykonanie klasycznej przesłony przeciwfiltracyjnej do głębokości 52 m na zaporze czołowej zbiornika wodnego Chańcza na rzece Czarna Staszowska w woj. świętokrzyskim.
Należy podkreślić, że wszystkie nominowane firmy zasługują na wyróżnienie, a niekiedy o zwycięstwie decyduje nieznaczna różnica w punktacji, dlatego w tym roku po raz pierwszy wręczono specjalne dyplomy dla tych firm, które nie zdobyły nagrody głównej, jednak z całą pewnością należy im się uznanie.
Tym samym wyróżnione zostały firmy: Aarsleff sp. z o.o. - za budowę dwóch staw nawigacyjnych na torze podejściowym północnym do Świnoujścia na Zatoce Pomorskiej oraz konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlano-Melioracyjne "TOLOS" Piotr Walczak i wspólnicy spółka komandytowa (lider) i MK Corso sp. z o.o. (partner) - za kompleksowe wykonanie inwestycji pn. „Budowa komina dla kotła WP-70 NR 5 w Elektrociepłowni Zofiówka”.
Serdecznie gratulujemy laureatom nagrody oraz wyróżnionym firmom i życzymy jeszcze większych sukcesów w przyszłości.