Instytut Techniki Budowlanej
dr hab. inż. Tomasz Godlewski, prof. ITB, Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki
Od 2001 r. pracownik naukowy zatrudniony w Instytucie Techniki Budowlanej, obecnie w Zakładzie Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu na stanowisku profesora. Pełni funkcję kierownika Pracowni Geotechnicznej i zastępcy kierownika Zakładu. Ukończył studia w specjalności geologia inżynierska oraz studia na kierunku budownictwo. W 2008 r. w ITB uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa, a w 2020 r. stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport nadany przez RND PW.
Jako pracownik ITB przygotował ponad 170 ekspertyz i opracowań dotyczących posadowienia różnych obiektów budowlanych, dokumentacje badań podłoża i projekty geotechniczne. Prowadzi nadzory geotechniczne na budowach (m.in. jako inspektor nadzoru w zakresie geotechniki przy rozbudowie metra w Warszawie). Jest autorem i współautorem ponad 90 publikacji naukowych dotyczących praktycznych zagadnień geotechnicznych, szczególnie związanych z wykonywaniem i interpretacją badań in situ oraz z ustalaniem parametrów geotechnicznych do projektowania, prezentowanych na konferencjach, sympozjach krajowych i zagranicznych oraz publikowanych w prasie technicznej. Jest także współautorem pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego projektowania geotechnicznego wg EC7 (Projektowanie geotechniczne według Eurokodu 7, ITB 2011) oraz współautorem monografii Badania Podłoża Budowli, PWN 2020. Główną dziedziną zainteresowań naukowych jest dokumentowanie warunków podłoża w badaniach polowych i laboratoryjnych, w tym z wykorzystaniem metod sejsmicznych oraz analiza współpracy układu konstrukcja–podłoże do realizacji głębokich wykopów, stacji i tuneli metra, oraz obiektów energetyki, w tym turbin wiatrowych. Działa również jako członek zespołu normalizacyjnego Komitetu Technicznego 254 ds. Geotechniki przy PKN oraz jest delegatem na posiedzeniach komitetów CEN TC250/SC7 (Eurokod 7 Committee) i CEN/TC 341 (Geotechnical Investigation and Testing) oraz członkiem Komitetu TC 206 (Observation Method) przy ISSMGE. Jest także członkiem zarządu Podkomitetu Budownictwa Podziemnego przy PKG.
Ustalanie parametrów geotechnicznych dla posadowienia obiektów off shore na podstawie badań laboratoryjnych
Uwarunkowania geopolityczne i klimatyczne zmuszają do efektywnego poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Energetyka wiatrowa jest jedną z możliwości, natomiast ograniczenia lokalizacyjne powodują coraz szersze zainteresowanie realizacją takich instalacji w warunkach off shore. Optymalizacja posadowienia takich obiektów wymaga odpowiedniej jakości rozpoznania podłoża oraz dobranego do potrzeb projektowych pakietu parametrów geotechnicznych. Poza opisem właściwości mechanicznych wynikających ze statyki obiektu dochodzą parametry opisujące zachowanie związane z oddziaływaniami dynamicznymi, które przenoszone są na podłoże. Ocena bezpieczeństwa konstrukcji typu off shore wymaga porównania wartości częstotliwości drgań własnych systemu złożonego z konstrukcji wsporczej z częstotliwościami wymuszeń dynamicznych wynikających z prędkości obrotowej rotora, drgań własnych płatów rotora i innych elementów turbiny lub platformy oraz wymuszeń od falowania wody. Te czynniki warunkują zakres badań geotechnicznych, w tym również reżim prowadzenia badań laboratoryjnych w zaawansowanych pomiarowo urządzeniach tj. aparat prostego ścinania i aparat trójosiowego ściskania z napróbkowym pomiarem odkształceń i elementami typu „bender”, w zakresie statycznych i dynamicznych (cyklicznych) obciążeń, czy też pomiary w kolumnie rezonansowej. Rozszerzona metodyka i zakres pomiarowy tych urządzeń pozwala na modelowanie zachowania obiektów off shore oraz ocenę wpływu tj. możliwych przemieszczeń gruntu dna, podmywania fundamentu, czy tłumienia materiałowego konstrukcji od strony gruntu i fundamentu. Możliwości i ograniczenia ustalania wymaganych parametrów geotechnicznych zostaną omówione w referacie na bazie zrealizowanych już badań w akredytowanym laboratorium geotechnicznym.
Autorzy:
T. Godlewski, M. Wszędyrówny-Nast., M. Witowski