
Jakub Budzyński
Jakub Budzyński, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej
Jakub Budzyński, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej
dr hab. inż. Marcin Cudny, Politechnika Gdańska
Absolwent Wydziału Budownictwa Wodnego i Inżynierii Środowiska Politechniki Gdańskiej, Katedra Geotechniki. W latach 1999-2000 i od 2003 r. adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej – Katedra Geotechniki, Geologii i Budownictwa Wodnego. W międzyczasie pracownik naukowy w Instytucie Geotechniki Uniwersytetu w Stuttgarcie.
Od 1999 r. doktor, a od 2013 r. doktor habilitowany – praca habilitacyjna dotyczyła modelowania konstytutywnego gruntów drobnoziarnistych. Autor wielu artykułów w branżowych czasopismach. Twórca i współtwórca licznych ekspertyz i projektów w zakresie geotechniki, budownictwa morskiego i wodnego, chodzi np. o projekt fundamentu budynku Sea Towers w Gdyni, projekt posadowienia pylonu Mostu Rędzińskiego we Wrocławiu. Były członek zespołu konsultantów naukowych przy budowie tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku. Od 2004 r. członek Polskiego Komitetu Geotechniki, od 2009 r. Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, a od 2016 r. Sekcji Geotechniki i Infrastruktury Podziemnej Polskiej Akademii Nauk.
dr hab. inż. Tomasz Godlewski, prof. ITB, Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki
Od 2001 r. pracownik naukowy zatrudniony w Instytucie Techniki Budowlanej, obecnie w Zakładzie Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu na stanowisku profesora. Pełni funkcję kierownika Pracowni Geotechnicznej i zastępcy kierownika Zakładu. Ukończył studia w specjalności geologia inżynierska oraz studia na kierunku budownictwo. W 2008 r. w ITB uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa, a w 2020 r. stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport nadany przez RND PW.
Jako pracownik ITB opracował ponad 170 ekspertyz i opracowań dotyczących posadowienia różnych obiektów budowlanych, dokumentacje badań podłoża i projekty geotechniczne oraz prowadzi nadzory geotechniczne na budowach (m.in. jako inspektor nadzoru w zakresie geotechniki przy rozbudowie metra w Warszawie). Jest autorem i współautorem ponad 90 publikacji naukowych dotyczących praktycznych zagadnień geotechnicznych, szczególnie związanych z wykonywaniem i interpretacją badań in situ oraz z ustalaniem parametrów geotechnicznych do projektowania, prezentowanych na konferencjach, sympozjach krajowych i zagranicznych oraz publikowanych w prasie technicznej. Jest także współautorem pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego projektowania geotechnicznego wg EC7 (Projektowanie geotechniczne według Eurokodu 7, ITB 2011) oraz współautorem monografii Badania Podłoża Budowli, PWN 2020. Główną dziedziną zainteresowań naukowych jest dokumentowanie warunków podłoża w badaniach polowych i laboratoryjnych, w tym z wykorzystaniem metod sejsmicznych oraz analiza współpracy układu konstrukcja–podłoże do realizacji głębokich wykopów, stacji i tuneli metra, oraz obiektów energetyki, w tym turbin wiatrowych. Działa również jako członek zespołu normalizacyjnego Komitetu Technicznego 254 ds. Geotechniki przy PKN oraz jest delegatem na posiedzeniach komitetów CEN TC250/SC7 (Eurokod 7 Committee) i CEN/TC 341 (Geotechnical Investigation and Testing) oraz członkiem Komitetu TC 206 (Observation Method) przy ISSMGE. Jest także członkiem zarządu Podkomitetu Budownictwa Podziemnego przy PKG.
Ustalanie parametrów geotechnicznych dla posadowienia obiektów off shore na podstawie badań laboratoryjnych
Uwarunkowania geopolityczne i klimatyczne zmuszają do efektywnego poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Energetyka wiatrowa jest jedną z możliwości, natomiast ograniczenia lokalizacyjne powodują coraz szersze zainteresowanie realizacją takich instalacji w warunkach off shore. Optymalizacja posadowienia takich obiektów wymaga odpowiedniej jakości rozpoznania podłoża oraz dobranego do potrzeb projektowych pakietu parametrów geotechnicznych. Poza opisem właściwości mechanicznych wynikających ze statyki obiektu dochodzą parametry opisujące zachowanie związane z oddziaływaniami dynamicznymi, które przenoszone są na podłoże. Ocena bezpieczeństwa konstrukcji typu off shore wymaga porównania wartości częstotliwości drgań własnych systemu złożonego z konstrukcji wsporczej z częstotliwościami wymuszeń dynamicznych wynikających z prędkości obrotowej rotora, drgań własnych płatów rotora i innych elementów turbiny lub platformy oraz wymuszeń od falowania wody. Te czynniki warunkują zakres badań geotechnicznych, w tym również reżim prowadzenia badań laboratoryjnych w zaawansowanych pomiarowo urządzeniach tj. aparat prostego ścinania i aparat trójosiowego ściskania z napróbkowym pomiarem odkształceń i elementami typu „bender”, w zakresie statycznych i dynamicznych (cyklicznych) obciążeń, czy też pomiary w kolumnie rezonansowej. Rozszerzona metodyka i zakres pomiarowy tych urządzeń pozwala na modelowanie zachowania obiektów off shore oraz ocenę wpływu tj. możliwych przemieszczeń gruntu dna, podmywania fundamentu, czy tłumienia materiałowego konstrukcji od strony gruntu i fundamentu. Możliwości i ograniczenia ustalania wymaganych parametrów geotechnicznych zostaną omówione w referacie na bazie zrealizowanych już badań w akredytowanym laboratorium geotechnicznym.
Kostas Grivas, GuD Offshore Wind Polska
Mariusz Leszczyński, GuD Offshore Wind Polska
Mariusz Leszczyński jest prezesem firmy Geomechanika sp. z o.o., a jednocześnie pełni rolę eksperta w dziedzinie geotechniki. W swojej karierze zawodowej zajmował się szeroką gamą aspektów geotechnicznych w kraju i zagranicą, projektowaniem i doradztwem technicznym, jak również zarządzaniem projektami i kierowaniem dużymi zespołami ludzi. Posiada 22-letnie doświadczenie zawodowe, a od dziewięciu lat sprawuje również funkcję przewodniczącego komitetu technicznego KT254 ds. geotechniki w Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Jest członkiem europejskiego komitetu technicznego TC250/SC7 w ramach CEN ds. normalizacji w geotechnice.
Brał udział w realizacji takich projektów, jak wysokościowiec Złota 44 w Warszawie, Silesia City Center w Katowicach, most Roskilde Fjord Forbindelse w Danii, Muzeum Lotnictwa w Krakowie czy też Wheatstone Gas Terminal w Australii. Był kierownikiem projektów oraz wiodącym ekspertem w zakresie geotechniki dla studiów wykonalności, analiz techniczno-ekonomicznych, a także ocen due diligence budynków oraz infrastruktury w Polsce oraz zagranicą.
dr Edyta Majer, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
Zajmuje się badaniami stosowanymi z zakresu geologii inżynierskiej i geotechniki. Obecnie główne zainteresowania badawcze dotyczą procesu dokumentowania badań podłoża oraz określania warunków geologiczno-inżynierskich. W ostatnim czasie rozwija zagadnienia związane z regionalną geologią inżynierską oraz z kartografią. Zajmuje się działalnością konsultingowa w zakresie prawa geologicznego i górniczego oraz badań podłoża budowalnego na obszarach morskich. Specjalizuje się w badaniach i określaniu właściwości izolacyjnych barier geologicznych, parametrów ściśliwości i konsolidacji gruntów. Posiada praktyczne doświadczenie zdobyte w trakcie realizacji licznych inwestycji kubaturowych jak i infrastrukturalnych. Posiada kwalifikacje geologiczne kategorii VI. W latach 2003–2008 związana z Instytutem Techniki Budowalnej, gdzie uzyskała stopień doktora nauk technicznych oraz pełniła funkcje kierownicze w w laboratorium posiadającym certyfikat akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji. W roku 2008 rozpoczęła pracę w Państwowym Instytucie Geologicznym – PIB, gdzie od 2013 kieruje zespołem geologów inżynierskich i geofizyków inżynierskich, w latach 2016–2017 zastępca dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB. Członek wielu organizacji w tym Członek Zarządu Polskiego Komitetu Geologii Inżynierskiej i Środowiska, wiceprezes Stowarzyszenia Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych, członek Komisji Technicznej nr 254 ds. geotechniki Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, Członek Komisji Dokumentacji Geologiczno-Inżynierskich przy Ministrze Klimatu i Środowiska. Autorka wielu dokumentacji, opinii, ekspertyz i publikacji naukowych z zakresu geologii inżynierskiej oraz geotechniki, m.in. cyklu poradników o dokumentowaniu geologiczno-inżynierskim oraz wytycznych i instrukcji dotyczących badań podłoża budowalnego. Współautorka baz danych, map i atlasów geologiczno-inżynierskich. Współorganizatorka odbywającego się co 3 lata Ogólnopolskiego Sympozjum Współczesne Problemy Geologii Inżynierskiej w Polsce.
Badania podłoża gruntowego na obszarach morskich RP na potrzeby posadawiania Morskich Farm Wiatrowych oraz urządzeń służących do wyprowadzenia mocy
Zaprezentowane zostaną metody rozpoznania podłoża gruntowego oraz ich specyfika na obszarach morskich RP na potrzeby posadawiania Morskich Farm Wiatrowych oraz urządzeń służących do wyprowadzenia mocy. Autorzy przedstawią również doświadczenia geologów inżynierskich zdobyte podczas prowadzenia dozoru geologicznego na statkach badawczych przystosowanych do badań podłoża budowlanego pod poziomem dna morskiego.
Autorzy: Edyta Majer, Monika Szabłowska, Adam Popławski, Kamil Wasilewski
wszyscy Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
Robert Osikowicz, ROE
Absolwent Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH w Krakowie. Zajmuje się technologią wiercenia otworów kierunkowych i praktycznymi aplikacjami płynów wiertniczych w otworach różnego przeznaczenia. Ponadto w kręgu zainteresowań autora znajdują się: analizy wykonalności, ryzyka, jakości i kosztów dla projektów bezwykopowych.
Ma za sobą pracę w spółkach naftowych i firmach zajmujących się doradztwem w obszarze wiertnictwa i technik pokrewnych. Od 2009 r. pracuje dla firmy Robert Osikowicz Engineering. Publikuje na łamach magazynów: Inżynieria Bezwykopowa, GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele, Baltic Transport Journal. Jest autorem kilkunastu referatów wygłoszonych na międzynarodowych konferencjach. Od wielu lat prowadzi seminaria szkoleniowe dla firm wiertniczych. Jest członkiem organizacji DCA Drilling Contractors Association, zrzeszającej firmy wiertnicze, firmy projektowe oraz producentów sprzętu i dostawców technologii związanych z branżą wierceń kierunkowych.
dr inż. Jarosław Rybak, Politechnika Wrocławska
Politechnika Wrocławska, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, adiunkt w Katedrze Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego. Studiował w Politechnice Wrocławskiej, gdzie obronił doktorat w dziedzinie budownictwa. Studiował też w politechnice w Horsens w Danii. W przeszłości pracował w Merkur Wohnbau Gmbh w Niemczech i w firmie Geoservice Wrocław.
Łukasz Sikorski, Offshore Wind Consultants Limited
Dyrektor odpowiedzialny za rynek europejski OWC, globalnego konsultanta branży morskiej energetyki wiatrowej
Łukasz Sikorski jest inżynierem z duszą humanisty i długoletnim miłośnikiem turbin wiatrowych, postrzegającym siebie także jako „człowieka morza”. W morskiej energetyce wiatrowej widzi ważny element przyszłego miksu energetycznego dla świata i naszego kraju oraz istotny element rozwiązania trylematu energetycznego. Posiada blisko 17-letnie doświadczenie w różnych aspektach rozwoju, budowy i eksploatacji projektów wiatrowych. Doświadczenie zdobywał początkowo z ramienia inwestora i wykonawcy, a później przez wiele lat w branży konsultingowej, zajmując się między innymi świadczenie różnorodnych usług związanych z rozwojem i realizacją projektów, a także transakcjami finansowania i przejęć projektów energetyki odnawialnej. Był zaangażowany w różnorodne projekty morskiej energetyki w naszym kraju oraz na rynkach zachodnich i azjatyckich.
Obecnie jest dyrektorem odpowiedzialnym za rynek europejski w Offshore Wind Consultants, globalnej firmie doradczej skupiającej się na morskiej energetyce wiatrowej. Interesują go zagadnienia związane z obniżaniem kosztów morskiej energetyki wiatrowej, zarządzaniem ryzykiem i projektami podczas realizacji tych inwestycji, a także aspekty zrównoważonego rozwoju wiążące się z tą dziedziną energetyki.
Łukasz uzyskał tytuł magistra inżyniera na Politechnice Gdańskiej oraz ukończył studia Master of Business Administration na Akademii Leona Koźmińskiego. Obecnie realizuje się także jako gościnny wykładowca pomorskich uczelni na szeregu studiów związanych z tematyką morskiej energetyki wiatrowej i zarządzania (m.in. w ramach kierunków energetyki morskiej na Politechnice Gdańskiej oraz zarządzania ryzykiem i programu MBA na Uniwersytecie Morskim w Gdyni). Jest współautorem i redaktorem pierwszej polskiej książki na temat morskiej energetyki wiatrowej.
Zarządzanie ryzykiem jako kluczowy element powodzenia projektu offshore
Krzysztof Załęski, Uniwersytet Morski w Gdyni