Prelegenci
Roland Kośka
Plany realizacyjne operatora gazociągów przesyłowych z wykorzystaniem technologii bezwykopowych
Ekspert w dziedzinie technologii wydobycia i przesyłu gazu, zarządzania projektami inwestycyjnymi oraz zarządzania jakością w procesie inwestycyjnym. Wiedza poparta 20-letnim doświadczeniem przy realizacji strategicznych projektów gazociągowych w Polsce. Wcześniej przez około 10 lat był związany z branżą górniczą i wiertniczą w obszarze inwestycji dotyczących poszukiwania i wydobycia węglowodorów oraz złoż surowców. Aktualnie zajmuje się technologiami bezwykopowymi w ramach budowy gazociągów, organizacją procesu oraz nadzorem nad realizacją, począwszy od fazy inicjowania poprzez projektowanie i budowę do odbiorów przejść bezwykopowych w projektach Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.
Robert Osikowicz
Absolwent Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH w Krakowie. Zajmuje się technologią wiercenia otworów kierunkowych i praktycznymi aplikacjami płynów wiertniczych w otworach różnego przeznaczenia. Ponadto w kręgu zainteresowań autora znajdują się: analizy wykonalności, ryzyka, jakości i kosztów dla projektów bezwykopowych.
Ma za sobą pracę w spółkach naftowych i firmach zajmujących się doradztwem w obszarze wiertnictwa i technik pokrewnych. Od 2009 r. pracuje dla firmy Robert Osikowicz Engineering. Publikuje na łamach magazynów: Inżynieria Bezwykopowa, GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele, Baltic Transport Journal. Jest autorem kilkunastu referatów wygłoszonych na międzynarodowych konferencjach. Od wielu lat prowadzi seminaria szkoleniowe dla firm wiertniczych. Jest członkiem organizacji DCA Drilling Contractors Association, zrzeszającej firmy wiertnicze, firmy projektowe oraz producentów sprzętu i dostawców technologii związanych z branżą wierceń kierunkowych.
Dr inż.
Florian Piechurski
Porównanie kosztów budowy sieci gazowych niskiego i średniego ciśnienia różnymi metodami
Przedstawiono analizy porównania kosztów wykonania sieci gazowych dla czterech inwestycji metodą wykopową i bezwykopową. Z analiz tych wynika, iż dla większości metoda przewiertowa jest wyborem bardziej atrakcyjna pod względem ekonomicznym. Całkowite koszty wykonania sieci gazowych metodą bezwykopową w 3/4 analizowanych przypadków są niższe i stanowią 83% ÷ 90% kosztów wykonania metodą wykopową. W jednym z przypadków koszty wykonania metodą wykopu otwartego są niższe i stanowią 98% kosztów wykonania metodą przewiertową. Przy analizie prac montażowych, w metodzie bezwykopowej duży udział w kosztach stanowi wykonanie przewiertów i przecisków, co niejednokrotnie może przewyższać koszt wykonania wykopów – zwłaszcza przy dużych średnicach sieci. Aby pod względem ekonomicznym ocenić dany projekt budowy sieci gazowej oraz dobrać odpowiednią metodę wykonania, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Są to m.in. rodzaj gruntu występujący na danym obszarze, głębokość występowania wód gruntowych, mnogość infrastruktury podziemnej, nawierzchnia występująca na trasie sieci oraz średnice rur wiążąca się z ceną wykonania przewiertów. Do każdego projektu należy podchodzić indywidualnie.
Emerytowany wykładowca przez 41 lat w Politechnice Śląskiej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki w Gliwicach. Posiada uprawnienia do projektowania i kierowania robotami w zakresie sieci i instalacji sanitarnych. Autor bardzo wielu publikacji, projektów, ekspertyz i opinii. Członek ZG PZITS i głównej sekcji wodociągów i kanalizacji.
Prywatnie dziadek 4 wnucząt, ojciec 2 córek i od 45 lat mąż Alinki.
Piotr Zakrzewski
Ekspert w dziedzinie geologii specjalizujący się w technologiach bezwykopowych. Od ponad 8 lat związany jest z branżą gazowniczą, gdzie brał udział w największych projektach bezwykopowych w technologiach DP oraz HDD w Polsce. Jego praca skupia się na minimalizacji ryzyka prac budowlanych, co przekłada się na zwiększenie efektywności i redukcję kosztów operacyjnych. Współautor pierwszego w Polsce standardu dotyczącego technologii HDD. Autor zaawansowanych programów badawczych m.in. dla przekroczeń bezwykopowych. Company Representative podczas morskiej kampanii geotechnicznej w programie FSRU.
Dr hab. inż. Jan Ziaja, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej
Studia magisterskie ukończył w roku 1990 na Wydziale Wiertniczo-Naftowym AGH. Od 1990 roku jest pracownikiem Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu AGH. W roku 2000 uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w roku 2014 stopień doktora habilitowanego na tym samym Wydziale. Obecna dyscyplina naukowa: inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka. Główne kierunki działalności naukowej to: technologie bezwykopowe, wiertnictwo, geoinżynieria. Aktualnie jest kierownikiem Katedry Wiertnictwa i Geoinżynierii na WWNiG Akademii Górniczo – Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. W latach 2008-2016 był prodziekanem ds. studiów stacjonarnych. Kierownik studiów podyplomowych „Nowoczesne technologie wykopowej budowy rurociągów”. Autor i współautor ponad 120 publikacji, 100 opinii i opracowań dla przemysłu, promotor blisko 70 prac magisterskich i ponad 50 inżynierskich. Jest zapalonym wędkarzem, byłym sportowcem i koneserem dobrej kuchni.