Tomasz Abel
Wytyczne odbiorowe w technologiach renowacyjnych
Odbiór sieci kanalizacyjnych, wyremontowanych z zastosowaniem bezwykopowych technologii renowacyjnych, powinien być oparty o wyniki badań parametrów fizycznych charakterystycznych dla zastosowanego rozwiązania. Równie istotnym elementem są badania polegające na ocenie wizualnej, które mają na celu weryfikację poprawności wykonania powłoki renowacyjnej w zakresie jej geometrycznej poprawności oraz innych cech mogących obniżać jej jakość. Zakres prowadzonych badań powinien być zgodny z obowiązującymi standardami oraz realizowany przez niezależne laboratoria badawcze.
W prezentacji przedstawiony zostanie przegląd badań, opisywanych w wytycznych normowych, jakie należy przeprowadzać podczas odbiorów prac renowacyjnych. Zakres koniecznych do przeprowadzenia badań powinien bezpośrednio wynikać z zaleceń projektowych zależnych od rodzaju zastosowanej technologii.
dr inż. Tomasz Abel, Politechnika WrocławskaAbsolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. W 2011 r. obronił pracę doktorską dotyczącą właściwości wytrzymałościowych rurociągów poddawanych renowacji z zastosowaniem technologii bezwykopowych. Obecnie adiunkt w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej. Specjalista w zakresie zastosowania technologii bezwykopowych budowy oraz renowacji rurociągów, dzięki pracy naukowo-badawczej oraz wieloletniemu doświadczeniu zdobytemu w wykonawstwie. Autor i współautor wielu publikacji naukowo-technicznych oraz ekspertyz i projektów budowlanych w dziedzinie podziemnej infrastruktury transportowej, w tym realizowanych przez Politechnikę Wrocławską oraz Naczelną Organizację Techniczną. Aktywny uczestnik konferencji i sympozjów naukowych w dziedzinie szeroko pojętego budownictwa podziemnego. Współpracuje z krajowymi i zagranicznymi firmami wykonawczymi, w tym również uczestniczy w organizowanych przez nie szkoleniach, co umożliwia mu ciągły rozwój oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa.