Instytut Techniki Budowlanej
Witold Bogusz, Instytut Techniki Budowlanej, Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki
Absolwent budownictwa – specjalność: geotechnika, na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Od 2010 r. pracownik Instytutu Techniki Budowlanej (ITB). Twórca ekspertyz, projektów budowlanych i geotechnicznych, a także innych opracowań dotyczących posadowienia obiektów budowlanych, głównie infrastruktury i budownictwa energetycznego. W ramach działalności Zakładu zaangażowany w prace i pełnienie nadzorów na budowach oraz w prace normalizacyjne grup roboczych komitetu CEN/TC250/SC7, zajmujących się ewolucją Eurokodu 7.
Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Autor i współautor kilkunastu publikacji naukowych oraz referatów prezentowanych na konferencjach krajowych i zagranicznych.
Główna dziedzina jego zainteresowań to praktyczne aspekty projektowania geotechnicznego, analizy numeryczne współpracy konstrukcji z podłożem z wykorzystaniem MES, posadowienie bezpośrednie i pośrednie obiektów budowlanych, ocena oddziaływania głębokich wykopów na zabudowę sąsiednią, analizy stateczności skarp i nasypów, a także zagadnienia niezawodności i zarządzania ryzykiem w geotechnice.
Bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sąsiedztwie liniowych obiektów podziemnych
Wykonanie podziemnych robót budowanych w ścisłej zabudowie miejskiej niesie ze sobą liczne zagrożenia. Są to m.in. deformacje powierzchni terenu w wyniku wydobywania urobku, drgania i wstrząsy czy zmiany poziomów wód gruntowych wywołane odwodnieniem. Do największych, niekiedy katastrofalnych, zagrożeń należą jednak towarzyszące tym robotom i zjawiskom uszkodzenia budynków. Budując metro, mamy do czynienia z wykonywaniem tuneli i stacji – w każdym z tych przypadków zagrożenia są inne, zwłaszcza, gdy jak w Warszawie stacje budowane były i w dalszym ciągu mają być budowane metodą odkrywkową, a odcinki między stacjami – metodą tarczową.
Prelegent zaprezentuje wnioski z zebranych dotychczas obserwacji i doświadczeń związanych z oddziaływaniem od tunelowania. Na podstawie zebranych pomiarów, w kontekście ustalonych warunków gruntowo-wodnych oraz udokumentowanych parametrów drążenia – symulacje i analizy komputerowe (MES) – wyznaczone zostały zależności w zakresie oceny oddziaływania na obiekty zlokalizowane w strefie wpływu. Przeanalizowano wielkości i zasięgów oddziaływania od tunelowania, w tym rozwój niecki osiadań w różnych warunkach gruntowych, wskazując zależności pomiędzy parametrami drążenia a wielkością i zasięgiem oddziaływania.