Instytut Techniki Budowlanej
dr hab. inż. Tomasz Godlewski, prof. ITB, Instytut Techniki Budowlanej; Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki
Od 2001 r. pracownik naukowy zatrudniony w Instytucie Techniki Budowlanej, obecnie w Zakładzie Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu na stanowisku adiunkta. Pełni funkcję kierownika Pracowni Geotechnicznej i zastępcy kierownika Zakładu. Ukończył studia w specjalności geologia inżynierska oraz studia na kierunku budownictwo. W ITB uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa.
Jako pracownik ITB wykonuje ekspertyzy i opracowania dotyczące posadowienia różnych obiektów budowlanych, dokumentacje badań podłoża i projekty geotechniczne oraz prowadzi nadzory geotechniczne na budowach (m.in. jako inspektor nadzoru w zakresie geotechniki dla odcinka zachodniego przy rozbudowie II linii metra w Warszawie).
Jest autorem i współautorem ponad 60 publikacji naukowych dotyczących praktycznych zagadnień geotechnicznych, szczególnie związanych z wykonywaniem i interpretacją badań in situ oraz z ustalaniem parametrów geotechnicznych do projektowania, prezentowanych na konferencjach, sympozjach krajowych i zagranicznych oraz publikowanych w prasie technicznej. Jest także współautorem pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego projektowania geotechnicznego wg EC7 (Projektowanie geotechniczne według Eurokodu 7, ITB 2011).
Główną dziedziną jego zainteresowań naukowych jest dokumentowanie warunków podłoża w badaniach polowych i laboratoryjnych, w tym z wykorzystaniem metod sejsmicznych oraz analiza współpracy układu konstrukcja–podłoże do realizacji głębokich wykopów, stacji i tuneli metra.
Działa również jako członek zespołu normalizacyjnego Komitetu Technicznego 254 ds. Geotechniki przy PKN oraz jest delegatem na posiedzeniach komitetów CEN TC250/SC7 (Eurokod 7 Committee) i CEN/TC 341 (Geotechnical Investigation and Testing). Jest także członkiem zarządu Podkomitetu Budownictwa Podziemnego przy PKG.
Bezpieczeństwo obiektów budowlanych w sąsiedztwie liniowych obiektów podziemnych
Wykonanie podziemnych robót budowanych w ścisłej zabudowie miejskiej niesie ze sobą liczne zagrożenia. Są to m.in. deformacje powierzchni terenu w wyniku wydobywania urobku, drgania i wstrząsy czy zmiany poziomów wód gruntowych wywołane odwodnieniem. Do największych, niekiedy katastrofalnych, zagrożeń należą jednak towarzyszące tym robotom i zjawiskom uszkodzenia budynków. Budując metro, mamy do czynienia z wykonywaniem tuneli i stacji – w każdym z tych przypadków zagrożenia są inne, zwłaszcza, gdy jak w Warszawie stacje budowane były i w dalszym ciągu mają być budowane metodą odkrywkową, a odcinki między stacjami – metodą tarczową.
Prelegent zaprezentuje wnioski z zebranych dotychczas obserwacji i doświadczeń związanych z oddziaływaniem od tunelowania. Na podstawie zebranych pomiarów, w kontekście ustalonych warunków gruntowo-wodnych oraz udokumentowanych parametrów drążenia – symulacje i analizy komputerowe (MES) – wyznaczone zostały zależności w zakresie oceny oddziaływania na obiekty zlokalizowane w strefie wpływu. Przeanalizowano wielkości i zasięgów oddziaływania od tunelowania, w tym rozwój niecki osiadań w różnych warunkach gruntowych, wskazując zależności pomiędzy parametrami drążenia a wielkością i zasięgiem oddziaływania.