Politechnika Krakowska
dr inż. Rafał Sieńko, Politechnika Krakowska
Zawodowo związany z Politechniką Krakowską. Od 10 lat zajmuje się naukowo i praktycznie szeroko pojętym monitorowaniem konstrukcji (SHM – Structural Health Monitoring). Jest autorem lub współautorem ponad 40 publikacji na ten temat. Brał udział w realizacji większości największych systemów monitorowania w Polsce jako autor lub współautor ich projektów (autostrada A1, Stadion Narodowy, Stadion Energa Gdańsk, hala widowiskowo-sportowa Tauron Arena w Krakowie, hala widowiskowo-sportowa Podium w Gliwicach, most im. Jana Pawła II przez Wisłę w Puławach, most Rędziński przez Odrę we Wrocławiu i wiele innych). Specjalizuje się w długoterminowych pomiarach wielkości fizycznych w technologii strunowej i światłowodowej. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Jest biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym w Krakowie.
Inwestycja budowlana jako źródło różnych zanieczyszczeń
Wszystkie oddziaływania związane z realizacją inwestycji można nazwać zanieczyszczeniami, jeśli tylko oddziaływania te mają lub mogą mieć niekorzystny wpływ na obiekty lub tereny sąsiadujące z budową. Prace budowlane mogą oddziaływać niekorzystnie, powodując przemieszczenia gruntu na działkach sąsiednich i w ten sposób generować uszkodzenia w postaci zarysowań czy pęknięć elementów budowlanych. Mogą również skutkować drganiami, które warstwami gruntu będą przenosić energię niebezpieczną dla zlokalizowanych w sąsiedztwie obiektów podziemnych i nadziemnych. Roboty budowlane to również hałas i zapylenie, których oddziaływanie również jest uciążliwe dla sąsiednich nieruchomości.
Prelegent wprowadzi uczestników konferencji w zagadnienia dot. wpływu budowy na obiekty sąsiadujące, stawiając pytania dot. różnych wpływów mechanicznych i niemechanicznych generowanych przez prace budowalne oraz przepisów prawnych regulujących zakresy tych oddziaływań.