Politechnika Warszawska
dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW, Politechnika Warszawska
Profesor Politechniki Warszawskiej, hydrotechnik. Absolwent Politechniki Warszawskiej w specjalności budownictwo hydrotechniczne. W latach 2014–2020 kierownik Zakładu Budownictwa Wodnego i Hydrauliki, od 2016 r. dyrektor Centrum Analiz Geo i Hydrotechnicznych Instytutu Badań Stosowanych PW, od 2020 r. dziekan Wydziału Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.
Zajmuje się zastosowaniem zaawansowanych symulacji numerycznych, weryfikowanych nowoczesnym monitoringiem, w problemach: geotechniki, hydrotechniki i inżynierii środowiska, oceną stanu technicznego obiektów budowlanych, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych, np. skaningu laserowego, termomonitoringu, pomiarów światłowodowych itp. Jest specjalistą w zakresie modelowania i określania oddziaływania filtracji wody w ośrodku gruntowym (erozja, sufozja, kolmatacja etc.) w analizie bezpieczeństwa obiektów budowlanych.
Autor i współautor około 150 publikacji, kilkudziesięciu opracowań, opinii i ekspertyz. Członek komitetów naukowych i organizacyjnych wielu konferencji. Współorganizator i wykonawca pierwszych w Polsce pomiarów szczelności ścian szczelinowych z wykorzystaniem metody termomonitoringu oraz pomiarów światłowodowych do oceny stanu kolektorów kanalizacyjnych.
Pasjonat wody i wiatru, płetwonurek, kajakarz, jachtowy sternik morski i motorowodny z licencją na holowanie obiektów pływających.
Wybrane metody do oceny odziaływania głębokich wykopów w środowisku zurbanizowanym
Prelegent przedstawi istotne czynniki wpływające na bezpieczeństwo podczas realizacji głębokich posadowień obiektów, w których najtrudniejszym etapem realizacji jest wykonanie obudowy wykopu, samego wykopu i części podziemnej.
Prowadzony monitoring w rejonie powstającej inwestycji może wykorzystywać wiele różnych technologii począwszy od termomonitoringu, skaningu laserowego i pomiarów światłowodowych poprzez różnego rodzaju tensometry i inklinometry oraz czujniki ciśnienia, a skończywszy na klasycznych pomiarach geodezyjnych. Prelegent omówi też detekcję nieszczelności obudowy wykopou czy też jedną z nowoczesnych technologii pomiarowych, używaną coraz częściej w budownictwie – Distrubuted Fiber Optic Sensors. Obecnie na świecie zastosowanie czujników światłowodowych odgrywa coraz większą rolę w różnych dziedzinach inżynierii, w tym w obiektach infrastrukturalnych, m.in. mostach, tunelach, kolektorach i głębokich posadowieniach.
Zaprezentowane zostaną doświadczenia i wnioski z wykonanych poligonów badawczych oraz numerycznych modeli obliczeniowych w przestrzeni 2D i 3D wybranych obiektów, odzwierciedlające lokalne uwarunkowania geotechniczne i istniejącą infrastrukturę, a także porównania i analizy wyników monitoringu i prognoz przemieszczeń obliczonych na podstawie modelowania numerycznego. Referat powstał przy współudziale mgr. inż. Adama Kasprzaka oraz mgr. inż. Bartosza Bednarza.