Metro Warszawskie sp. z o.o.
dr inż. Jerzy Lejk, Metro Warszawskie sp. z o.o.
Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskał tytuł mgr inż. budownictwa lądowego. Pracę zawodową rozpoczął w Biurze Planowania Rozwoju Warszawy, a następnie zdobywał wiedzę i doświadczenie pracując w UW w Warszawie, Zarządzie Dróg Miejskich i Budimex S.A. W latach 1994–1999 był wiceprezydentem Miasta Stołecznego Warszawy.
W Metrze Warszawskim pracuje od 2002 r., początkowo jako zastępca dyrektora, a następnie jako członek zarządu. W zarządzie spółki zajmował się problematyką rozbudowy metra oraz zagadnieniami jego eksploatacji. Wraz z zespołem składającym się z przedstawicieli wydziałów Urzędu m.st. Warszawy i Metra Warszawskiego sp. z o.o., przygotował i wdrożył do realizacji inwestycję „Bielański odcinek I linii metra w Warszawie”. Od stycznia 2006 r. pełni funkcję prezesa zarządu spółki, jest odpowiedzialny za nadzór i realizację dużych projektów inwestycyjnych, którymi są: II linia metra oraz zakup 35 nowych pociągów.
W 2007 r. ukończył studia podyplomowe MBA dla inżynierów. Uczestniczył w wielu specjalistycznych szkoleniach zawodowych z zakresu budownictwa i ochrony środowiska w aspekcie przepisów UE, prawa zamówień publicznych oraz prowadzenia procesów inwestycyjnych. Od 2013 r. wykłada na Politechnice Warszawskiej na wydziale Inżynierii Lądowej.
Zarządzanie ryzykiem w projektach infrastruktury metra
Przedmiot referatu to analiza ryzyka w projektach transportowych przy zastosowaniu wieloaspektowej metody uwzględniającej nie tylko ryzyka techniczne i technologiczne, ale przede wszystkim organizacyjne, środowiskowe i społeczne. Jednym ze źródeł ryzyka dla budowli podziemnych jest oddziaływanie prowadzonej budowy na otoczenie (ludzi, budynki, budowle, środowisko naturalne), ale także wpływ tychże czynników na parametry realizowanej budowli. Powyższe zagadnienie omówione zostanie na przykładzie metra warszawskiego.