Politechnika Warszawska
dr hab. inż. Artur Badyda, prof. PW, Politechnika Warszawska
Od 2016 r. kierownik Zakładu Informatyki i Badań Jakości Środowiska w Politechnice Warszawskiej, od 2010 r. kierownik Laboratorium Badań Fizycznych Środowiska, były doradca Ministra Środowiska.
Jego zainteresowania zawodowe skupione są wokół zagadnień związanych z zarządzaniem ochroną środowiska, monitorowaniem zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego, szeroko pojętą ochroną środowiska, oddziaływaniem na środowisko dużych inwestycji infrastrukturalnych i przemysłowych, efektywnością energetyczną i rozwojem nowych w Polsce sektorów energetyki, jak również powszechną edukacją ekologiczną, w szczególności w obszarze skutków zdrowotnych narażenia na zanieczyszczenia powietrza. Zajmuje się również problematyką konsultacji społecznych w obszarze inwestycji infrastrukturalnych.
Członek licznych grup doradczych w organach administracji publicznej i przedsiębiorstwach komercyjnych.
Zanieczyszczenia powietrza związane z realizacją prac budowlanych
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce stanowi poważne wyzwanie zarówno dla administracji centralnej, jak również dla lokalnych samorządów. Jakość powietrza w Polsce bowiem od lat pozostaje na nieakceptowalnie niskim poziomie, a stężenia szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń osiągają najwyższe wartości wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Kluczowe znaczenie w kształtowaniu jakości powietrza w Polsce mają obecnie procesy spalania paliw stałych w tzw. sektorze komunalno-bytowym, a w dużych ośrodkach miejskich również transport drogowy. Lokalnie jednak pojawiają się w wielu miejscach inne źródła sprzyjające wzrostowi stężeń zanieczyszczeń, m.in. różnego rodzaju prace budowlane. Place budów ani sąsiadujące z nimi tereny nie są w żaden sposób objęte obowiązkiem monitorowania jakości powietrza. W efekcie wzrosty stężeń zanieczyszczeń związane z prowadzonymi pracami mogą nie być zidentyfikowane, a obniżona jakość powietrza w otoczeniu budowy może powodować podwyższone narażanie okolicznych mieszkańców na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.