Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie
Radosław Radoń, zastępca dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie
Wieloletni pracownik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Od 2018 r. zastępca dyrektora ds. ochrony przed powodzią i suszą.
W swojej pracy przez lata zajmował się modelowaniem hydrodynamicznym i wyznaczaniem stref zalewowych. Doktorant na Uniwersytecie Rolniczym (tytuł przygotowywanej dysertacji doktorskiej: „Wpływ wybranych czynników antropopresji na zagrożenie powodziowe”). Koordynator działań związanych z wdrażaniem dyrektywy powodziowej. Współautor opracowania „Wytyczne do opracowywania map powodziowych” wykonanego na zlecenie Ministerstwa Środowiska (rok 2006)
Kierownik licznych kursów i szkoleń z zakresu zastosowania oprogramowania w hydrologii i inżynierii wodnej.
Uczestnik licznych konferencji krajowych i międzynarodowych z zakresu gospodarki wodnej i współautor szeregu artykułów i publikacji z zakresu gospodarki wodnej.
Ochrona przeciwpowodziowa w Sandomierzu
W tym roku minęło dokładnie 11 lat od tzw. „powodzi stulecia”, która w maju i czerwcu 2010 r. nawiedziła Sandomierz i jego okolice. Żywioł uderzył z niespotykaną nigdy wcześniej siłą, stan wody w Wiśle osiągnął historyczny, nieodnotowany nigdy wcześniej poziom ponad 840 cm. Pomimo starań strażaków, wojska, mieszkańców oraz władz, woda doprowadziła do rozmycia wału, który nie wytrzymał jej naporu. Przez powstałą w wale wyrwę pod wodą znalazło się około 11 km2 powierzchni miasta. Woda zagroziła życiu i majątkom tysięcy mieszkańców. Podtopionych i zalanych zostało 3,5 tys. domów.
To tragiczne w skutkach wydarzenie doprowadziło do podjęcia decyzji o realizacji inwestycji, która kompleksowo zabezpieczy tereny Sandomierza i Tarnobrzega oraz okolicznych miejscowości przed skutkami kolejnych powodzi.
Dlatego właśnie w ramach Projektu Ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry i Wisły, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie realizuje inwestycje mające na celu poprawę ochrony przed powodzią osób mieszkających w wybranych obszarach dorzecza Odry i dorzecza górnej Wisły. Takie inwestycje realizowane są między innymi w woj. świętokrzyskim i podkarpackim, a ich celem jest kompleksowe zabezpieczenie terenów Sandomierza i Tarnobrzega.
Jednym z takich projektów jest „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza”, realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Celem przedsięwzięcia jest poprawa stanu ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza, zabezpieczenie osiedla mieszkaniowego przed zalewem od rzeki Wisły, zabezpieczenie doliny Koprzywianki przed powodzią, poprawienie ochrony przed podtopieniami oraz zmniejszenie ryzyka występowania powodzi w miejscowościach Zajeziorze, Szewce i Sośniczany oraz okolicznych terenów.
W ramach „Ochrony przeciwpowodziowej Sandomierza” realizowanych jest sześć zadań, które pozwolą na wykonanie szeregu zabezpieczeń przeciwpowodziowych.
Zrealizowanie tej inwestycji to koszt w granicach 300 mln zł.