Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie
Małgorzata Sikora, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie
Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie. Ukończyła Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska na kierunku inżynieria środowiska w specjalności hydrogeologia, geologia inżynierska i ochrona wód.
Od 2001 r. pełniła funkcję inspektora w wydziale ochrony środowiska w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu. Od 2007 r. była geologiem powiatowym (uprawniony geolog i hydrogeolog). W okresie od czerwca 2008 r. do kwietnia 2018 r. pracowała jako Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu, pełniąc również funkcję geologa powiatowego. Od kwietnia 2018 r. jest zatrudniona w strukturach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, gdzie pełni funkcję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Wyzwania Wód Polskich w aspekcie suszy i powodzi. Retencja polderowa w dolinie Wisły
Gospodarka wodna jest procesem, w którym kluczową rolę odgrywa adaptacja do zmian klimatu i towarzyszących im zjawisk, zwłaszcza skrajnych zjawisk hydrologicznych, jakimi są powodzie i susze.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, realizując zadania, działa na rzecz zapobiegania skutkom suszy. To działania wynikające z obowiązujących instrukcji gospodarowania wodą polegające na utrzymaniu i zwiększaniu retencji wody w zbiornikach oraz wyrównywaniu przepływów w korytach poniżej. Retencja najskuteczniej zapobiega skutkom skrajnych zjawisk hydrologicznych.
Dobrym przykładem jest zbiornik wodny Świnna Poręba, który podczas normalnego poziomu piętrzenia (NPP) może zmagazynować przeszło 100 mln m3 wody.
Zbiorniki retencyjne pełnią również ważną rolę w ochronie przeciwpowodziowej. Skuteczność pracy zbiorników widoczna jest w redukcji kulminacji fali, czego przykładem może być zeszłoroczne czerwcowe wezbranie.
Wraz z zachodzącymi zmianami klimatu i przewidywanym wzrostem wielkości przepływów w rzekach Wody Polskie podejmują działania nastawione na retencję polderową, która pozwala na bezpieczne przejście wód przez obwałowane koryta rzek bez ryzyka przelania. Dodatkowo zabezpiecza wały przed zniszczeniem i pozwala utrzymać ich parametry techniczne w zmieniających się warunkach środowiskowych.
Takie działania planujemy realizować w dolinie Wisły – między Oświęcimiem a Krakowem, gdzie ochroną przeciwpowodziową zostanie objętych prawie 100 000 osób oraz w dolinie Prądnika, gdzie zlokalizowane byłyby małe, naturalne zbiorniki retencyjne.
Retencja polderowa to forma ochrony przeciwpowodziowej przyjazna środowisku.