Uniwersytet Jagielloński
dr hab. inż. prof. UJ Bogdan Kosowski, Uniwersytet Jagielloński
Pracownik Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w szeroko rozumianych zagadnieniach teorii systemów związanych z organizacją zarządzania bezpieczeństwem w podmiotach gospodarczych, instytucjach i administracji publicznej. Konfrontuje wiedzę teoretyczną z praktycznym doświadczeniem zdobytym w Państwowej Straży Pożarnej, administracji rządowej i samorządowej, instytucjach publicznych i podmiotach gospodarczych. Łączy i adaptuje teorię organizacji i nauk o zarządzaniu z nauką o bezpieczeństwie, stosując kompleksowe podejście oparte na analizie ryzyka związanego ze zmiennością zagrożeń.
Jego dorobek naukowy to szereg publikacji naukowych, wystąpień na konferencjach krajowych i międzynarodowych, a także prace badawcze z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa narodowego.
Integracja systemów wspomagania decyzji w zarządzaniu kryzysowym w aspekcie zagrożeń powodziowych.
Doświadczenia minionych katastrof powodziowych wymuszają na administracji publicznej projektowanie i budowę nowoczesnego systemu bezpieczeństwa ludności opartego między innymi na analizie ryzyka z uwzględnieniem optymalizacji kosztów w aspekcie sprawnego i efektywnego podejmowania decyzji w fazie reagowania. Jedynym z elementów efektywnych decyzji, a zarazem minimalizacji strat w przypadku powodzi i nie tylko, są różnego rodzaju systemy wspomagania decyzji. Systemy, które winny integrować działania wszystkich podmiotów bezpieczeństwa biorących udział w zwalczaniu zagrożeń. Stąd też autorzy przedstawiają w swoim wystąpieniu nie tylko potrzebę wykorzystywania w zarządzaniu kryzysowym nowoczesnych środków i zdobyczy technicznych w procesie podejmowania decyzji, ale przede wszystkim ich wykorzystanie w zintegrowanym alarmowaniu jednostek interwencyjnych i ostrzeganiu społeczności o możliwości i wielkości zaistniałego zagrożenia. Takie podejście powoduje zaangażowanie służb oraz ludności oparte na jednolitych kompatybilnych informacjach, co znacznie zwiększa sprawność działania oraz minimalizuje straty w sytuacji wystąpienia zagrożeń, w tym zagrożenia powodziowego.