Akademia Górniczo-Hutnicza
dr inż. Aleksandra Borecka, Akademia Górniczo-Hutnicza
Absolwent, a obecnie adiunkt Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie. Specjalista w zakresie geologii inżynierskiej i geotechniki.
Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół zagadnień związanych z oceną stanu technicznego i bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, budowaniem kompleksowych systemów monitorowania i prognozowania stanu obwałowań przeciwpowodziowych, zarządzaniem kryzysowym w aspekcie zagrożeń powodziowych, a także tematyką związaną z oceną zagrożeń osuwiskowych oraz monitoringiem geotechnicznym prowadzonym na obiektach liniowych i obszarach objętych procesami geodynamicznymi.
Do dorobku naukowego zaliczyć może szereg wystąpień na konferencjach naukowych oraz publikacji z zakresu tematyki osuwiskowej, monitorowania stanu obwałowań przeciwpowodziowych czy badań nad gruntami zwałowymi.
Integracja systemów wspomagania decyzji w zarządzaniu kryzysowym w aspekcie zagrożeń powodziowych.
Doświadczenia minionych katastrof powodziowych wymuszają na administracji publicznej projektowanie i budowę nowoczesnego systemu bezpieczeństwa ludności opartego między innymi na analizie ryzyka z uwzględnieniem optymalizacji kosztów w aspekcie sprawnego i efektywnego podejmowania decyzji w fazie reagowania. Jedynym z elementów efektywnych decyzji, a zarazem minimalizacji strat w przypadku powodzi i nie tylko, są różnego rodzaju systemy wspomagania decyzji. Systemy, które winny integrować działania wszystkich podmiotów bezpieczeństwa biorących udział w zwalczaniu zagrożeń. Stąd też autorzy przedstawiają w swoim wystąpieniu nie tylko potrzebę wykorzystywania w zarządzaniu kryzysowym nowoczesnych środków i zdobyczy technicznych w procesie podejmowania decyzji, ale przede wszystkim ich wykorzystanie w zintegrowanym alarmowaniu jednostek interwencyjnych i ostrzeganiu społeczności o możliwości i wielkości zaistniałego zagrożenia. Takie podejście powoduje zaangażowanie służb oraz ludności oparte na jednolitych kompatybilnych informacjach, co znacznie zwiększa sprawność działania oraz minimalizuje straty w sytuacji wystąpienia zagrożeń, w tym zagrożenia powodziowego.
Systemy monitorowania w aspekcie ochrony przeciwpowodziowej
Ochrona przed powodzią jest jednym z elementów składowych kompleksowego podejścia do zarządzania kryzysowego. Pamiętajmy, że każda zaistniała sytuacja powodziowa ukazuje słabe punkty w zarządzaniu kryzysowym.
Celem zaprezentowanego referatu jest przedstawienie kilku możliwych do zastosowania rozwiązań wspomagajacych działalność organów państwa i samorządów w zakresie ochrony przeciwpowodziowej opartego o system LHM (Levee Health Monitoring) w celu detekcji, lokalizacji, identyfikacji i przewidywania rozwoju deformacji i uszkodzeń wałów zwłaszcza na odcinkach chroniących obszary silnie zurbanizowane, obszary występowania funkcjonalnych obiektów wchodzące w skład infrastruktury krytycznej czy stanowiących dobro kultury wpisane do rejestru zabytków.
Monitoring wałów przeciwpowodziowych można oprzeć zarówno o pomiary powierzchniowe (z wykorzystaniem zarówno urządzeń stacjonarnych jak i innowacyjnych rozwiązań, czyli bezzałogowych (drony) i załogowych jednostki latające) jak i pomiary wgłębne z wykorzystaniem oprzyrządowania geotechnicznego z uwzględnieniem najlepiej quasi-przestrzennego ich rozmieszczenia. Monitoring powinien być tak zaprojektowany, aby pracować zarówno w sytuacji zagrożenia powodziowego (interwencja – stany ostrzegawcze i alarmowe) oraz przy normalnym stanie wód (prewencja).